Καλησπέρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42

    Καλησπέρα

    Είμαι 19 χρόνων και αντιμετωπίζω κατάθλιψη από τα 15 μου ,βίωσα έναν πολύ άσχημο χωρισμό με τους γονείς μου και στην πορεία έφυγε από την ζωή ο πατέρας μου ,η κατάσταση έγινε καλύτερη όταν γνώρισα τον σύντροφο μου ,δεν σταμάτησα να εχω κατάθλιψη αλλά υπήρχαν φορές που με έκανε νε νιώθω πολύ καλά ,με στήριζε σε όλα και είχαμε μια πολύ ωραία σχέση τρία χρόνια ,πριν από ενάμιση μήνα μου είπε πως δεν ξέρει αν θέλει να είμαστε μαζί και χρειάζεται χρόνο να το σκεφτεί ,μου έκοψε την επικοινωνία 12 μέρες ! Και όταν ήρθα εγώ σε επικοινωνία μαζί του γιατί η κατάσταση ειχε παρατραβήξει ήταν παρα πολύ επιθετικός απέναντι μου .Εκεί έβαλε και το οριστικό τέλος (όλα μέσω τηλεφώνου )εξαφανίστηκε εντελώς και έστειλε μόνο ενα μήνυμα στα γενέθλια μου λες και δεν ειχε συμβεί κάτι ,εκεί ήταν και η μέρα που βρεθήκαμε για λίγο και ξεκίνησε τις αερολογίες του τύπου δεν έχουν αλλάξει τα αίσθημα μου αλλά θελω να μείνω λίγο μόνος και τέτοιες μπούρδες πραγματικά ,πλέον έχει περάσει ένας μήνας που μου συμπεριφέρεται λες και δεν είχαμε ποτέ τίποτα ! Δεν τον ενδιαφέρει καν για το πως είμαι ,επικοινώνησε χθες μαζί μου για να μαζέψει κάποια πράγματα μου από το κοινό μας σπίτι στην πόλη που σπουδάζουμε .Η ψυχολογική μου κατάσταση είναι άθλια ! Τα αντικαταθλιπτικά δεν νομίζω πως βοηθανε πολύ ,σκέφτομαι πως αν αυτοκτονήσω θα γλιτώσω απο όλα ,Αν ήδη στα 19 μου εχω περάσει άσχημες καταστάσεις αν έρθουν χειρότερα πως θα τα αντιμετωπίσω ;Δεν θελω άλλο να ζω ,ήταν ο τελευταίος που πιστευα πως θα με προδώσει και όμως το έκανε πρώτος .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Αρχικα να επικοινωνησεις τωρα αμεσως με εναν ψυχιατρο απο την στιγμη που σκεφτεσαι την αυτοκτονια. Οχι αυριο, ουτε σε 10 λεπτα, τωρα!

    Επισης κοριτσι μου εισαι μολις 19 χρονων, η ζωη σου τωρα ξεκιναει! Η διαλυση μιας σχεσης παντα ποναει πολυ, ειδικα της πρωτης σχεσης. Ομως δεν εφτασε το τελος του κοαμου. Καθε τελος ειναι και μια καινουρια αρχη!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Εχω επικοινωνήσει με ψυχίατρο και μου έχει δώσει αντικαταθλιπτικά και ζαναξ ,μιλήσαμε και για εισαγωγή στην ψυχιατρική πτέρυγα που αρνήθηκα καθώς θεωρώ πως αν μπω στο ψυχιατρείο και δεν εχω επαφή με την οικογένεια μου η κατάσταση θα είναι χειρότερη .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Γλυκιά μου αν στο είπε ο γιατρός έχει τον λόγο του. Πρέπει να το κάνεις. Θα είναι για μια εβδομάδα το πολύ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλησπερα κοριτσι μου , εισαι λιγο μεγαλυτερη απο την κορη μου αλλα ηλικια ανετα θα μπορουσες να εισαι και εσυ κορη μου . Ακουσε με , ως προς το πρωτο σκελος σε νοιωθω σχετικα με το χωρισμο σου με τον συντροφο σου . Και εγω ειχα αντιμετωπισει εναν σχετικα ιδιο χωρισμο απο τον πρωτο γκομενο που ειχα κανει σεξ και τα ειχαμε για καποιους μηνες .Σε ταυτοσιμη ηλικια τοσο η δικη μου οσο και του πρωην μου (καποια στιγμη ειχα ξεχασει και το ονομα του ) Εσυ ησασταν βεβαια αρκετο καιρο μαζι αλλα και μενα ξαφνικα μια ωραια πρωια μου ομολογησε πως δεν γουσταρει πλεον , επισης απο ενα τηλεφωνο . Και μενα ενα χρονο μετα με συναντησε , βγηκαμε για ποτα και ελεγε τα ιδια μπαρμ******λα . Και εγω αντιμετωπιζα παρα πολυ δυσκολες καταστασεις στο σπιτι μου , οχι λογω χωρισμου των γονιων μου αλλα λογω κακοποιησης δικης μου λεκτικης και σωματικης απο τη θετη μου μητερα . Καταλαβαινω πως ειχες επενδυσει συναισθηματικα στο ανθρωπο αυτο , ομως μην ξεχνας πως εισαι ενα μικρο κοριτσι που τωρα ουσιαστικα ξεκιναει η ερωτικη σου ζωη , ειναι ολοκληρη μπροστα σου , παρε το χρονο σου και ζηστην , το οφειλεις στον εαυτο σου .
    Στο δευτερο σκελος τωρα ισως θα επρεπε να ακολουθησεις τις συμβουλες του γιατρου σου , εφοσον οι αυτοκτονικες τασεις ειναι τοσο εντονες και πιστευεις οτι κινδυνευεις . Για να στο προτεινει προφανως ειδε καποια πραγματα που την προβληματισαν . Δεν ειναι κακο να μεινεις λιγες μερες σε μια τετοια κλινικη , ισως παρεις περισσοτερα απο οσα πιστευεις και βγαινοντας καταφερεις να αποταξεις πολλα απο αυτα που σε ταλαιπωρουν

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Αυτός ο άνθρωπος καταφέρνει και με πληγώνει κάθε μέρα και περισσότερο δεν την θελω άλλο την ζωή μου ,είναι απαίσια χρόνια τώρα

Similar Threads

  1. Καλησπερα
    By σακης in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 0
    Last Post: 27-11-2017, 00:03
  2. Καλησπερα
    By σακης in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 0
    Last Post: 02-10-2017, 21:14
  3. Καλησπέρα, Καλησπέρα.
    By Pad in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 24-02-2014, 23:27
  4. Καλησπερα
    By IRN in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 24-12-2010, 00:53
  5. Μια καλησπέρα
    By VASSO_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 20-04-2006, 03:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •