Πόσο επηρεάζουν τα οικονομικά μας την ιατρική περίθαλψη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Πόσο επηρεάζουν τα οικονομικά μας την ιατρική περίθαλψη;

    Σήμερα παρακολούθησα ένα σεμινάριο για μια οδοντιατρική τεχνική. Από σπόντα βασικά επειδή το διοργάνωσε ένας καλός μου φίλος, γιατί η οδοντιατρική αν και με ενδιαφέρει είναι κάτι που αφήνω πίσω μου. Άκουγα για μια ωραία τεχνική που εν ολίγοις, το δόντι από εκεί που ήθελε εξαγωγή θα σωθεί. Όμως θα στοιχίσει κανά 1000ρικο όλο αυτό. Γενικότερα σήμερα υπάρχουν πάσρα πολλές επιλογές και η εξαγωγή συνήθως είναι η έσχατη λύση. Ακόμα και χωρίς δόντια, μπορεί κάποιος αντί για οδοννοστοιχία να βάλει εμφυτεύματα και γέφυρες. Όμως τι νόημα έχουν όλα αυτά που στοιχίζουν αρκετές χιλιάδες ευρώ, αν ο βασικός μισθός είναι 500κατι ευρω; Μαθαινουμε πράγματα που τελικα δεν μπορουν να βοηθησουν τον ασθενη; Η γινομαστε γιατροι της ελιτ όπου τα χρήματα δεν είναι μέρος της εξίσωσης; Και στην υπόλοιπη ιατρική υπάρχουν τέτοια, αλλά στην οδοντιατρική τα πράγ-ματα έχουν ξεφύγει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Το σφάλμα δεν είναι της επιστήμης που κοστίζει, αλλά της κοινωνίας που δεν μπορεί να εξασφαλίσει τους πόρους
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Γενικά, ιδιαίτερα η οδοντιατρική θεωρείται ακριβό σπορ και δεν καλύπτεται πολύ από ιδιωτικές ή δημόσιες ασφάλειες. Νομίζω σε άλλους ιατρικούς τομείς τα πράγματα είναι καλύτερα. Πάντως, ισχύει ότι όσο πλουσιότερος είσαι τόσο πιο καλή ιατρική φροντίδα θα έχεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Γενικά, ιδιαίτερα η οδοντιατρική θεωρείται ακριβό σπορ και δεν καλύπτεται πολύ από ιδιωτικές ή δημόσιες ασφάλειες. Νομίζω σε άλλους ιατρικούς τομείς τα πράγματα είναι καλύτερα. Πάντως, ισχύει ότι όσο πλουσιότερος είσαι τόσο πιο καλή ιατρική φροντίδα θα έχεις
    Τα πάντα είναι ταξικά... και καλύτερη διατροφή, που κι αυτή παίζει ρόλο στην υγεία, σε καλύτερη περιοχή θα μένει κάποιος που δεν έχει την ίδια περιβαλλοντική επιβάρυνση κλπ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Πάρα πολύ. Όσο χαμηλότερο το οικονομικό επίπεδο, θα έλεγα πως τόσο χαμηλότερες οι δυνατότητες ενός ανθρώπου να έχει την καλύτερη αντιμετώπιση στον ιατρικό χώρο, τις ιδανικότερες συνθήκες σε σχέση με την θεραπεία και φροντίδα. Το σύστημα είναι έτσι φτιαγμένο που ακόμη κι αν σου καλύπτει το κράτος έξοδα νοσηλείας, φαρμάκων, κτλ, αν δεν το φυσάς το παραδάκι και δεν έχεις ένα καλό σύστημα υποστήριξης ολόγυρά σου, την έχεις βαμμένη.
    #UnVioladorEnTuCamino

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Πάρα πολύ. Όσο χαμηλότερο το οικονομικό επίπεδο, θα έλεγα πως τόσο χαμηλότερες οι δυνατότητες ενός ανθρώπου να έχει την καλύτερη αντιμετώπιση στον ιατρικό χώρο, τις ιδανικότερες συνθήκες σε σχέση με την θεραπεία και φροντίδα. Το σύστημα είναι έτσι φτιαγμένο που ακόμη κι αν σου καλύπτει το κράτος έξοδα νοσηλείας, φαρμάκων, κτλ, αν δεν το φυσάς το παραδάκι και δεν έχεις ένα καλό σύστημα υποστήριξης ολόγυρά σου, την έχεις βαμμένη.
    μαλακιες λες....δεν την εχεις βαμενη... ολο το κρατος προσπαθει σε αυτες τις ευπαθεις ομαδες να καλυψει τις αναγκες του....
    το παραδακι δεν ειναι για γιατρους που ορκιστικαν στον υποκρατη....

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    το μονο που ξερετε ειναι διασκορπιζετε φοβο και πονο και αβεβαιοτητα στους φτωχους που εχουν καποιο προβλημα...
    Εσεις η καταρτισμενοι εξω απο το χωρο πολλα λογια λεγοντε.... οποτε αγνοω τις ερωτησεις και τις απαντησεις σας γιατι ειναι για τον που****τσο

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Ειστε απο πισω τσεπατοι και ηρθατε εδω να δειτε πως αντιδρα η ανθρωπινη ψυχολογια σε αυτα τα απανθρωπα ερωτηματα που θετετε.....
    ΕΙΣΤΕ ΤΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!!!!!

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 13-09-2021 at 18:36.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Ρε άνθρωπε, δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις ψυχολογικά για να γράφεις εδώ! Μπορεί να ψάχνεις παρέα, μπορεί να είναι το χόμπι σου. Όσο για το "*******", ένα γούστο είναι, του αρέσουν οι άντρες, δεν είναι ντροπή.
    Last edited by Aeon; 13-09-2021 at 18:37.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @hlias88 αδυνατώ πραγματικά να καταλάβω την επίθεση σου. Δεν ηρθα να "ψαρεψω" αλλα να δω τι πιστευετε για αυτο το θεμα. δεν βρισκω λογο για τέτοια αγένεια. την ιατρική εύκολα το παίζεις μάγκας και την απορρίπτεις, αλλα αν πάθεις σκωληκοειδίτιδα τρέχοντας θα πας στον γιατρο γιατι η χειρουγεισαι η πεθαινεις. και για πολλες αλλες καταστασεις. Εγω και ο καθε γιατρος σεβομενος τον Ιπποκρατικό Όρκο θα αντιμετωπίσουμε τον ασθενή ισότιμα ανεξάρτητα ερωτικών προτιμήσεων, εθνικότητας κτλ, ακομα και ο ασθενής δεν σέβεται για προτιμησεις μας, φερεται σαν κρετινος σε εμας που τον βοηθαμε και πιστευει οτι ειμαστε πλουσιοι ενω καποιοι απο εμας οριακα τα βγαζουμε περα.

    Αν υποννοείς ότι ψαρεύω πελατάκια λυπάμαι, δεν ειμαι ουτε ψυχιατρος ουτε εχω ανάγκη απο μεθοδους αθεμιτου ανταγωνισμου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Λιακο το φορουμ ειναι σαν την κοινωνια εχει εσενα τον ντιλιβερα τον γιατρο τον πλουσιο τον φτωχο ολουσ εγω προσωπικα ειμαι αγροτησ στη β.χαλκιδικη αν με δεισ στο δρομο θα τρομαξεισ ειμαι 3πλασιοσ απο το μεσο ανθρωπο ολοι με λενε χοντρο αλλα εγω δε με θεωρω χοντρο γτ παλια επαιζα μπαλλα την εκοψα κι εβαλα 20 κιλα στα λεω για να καταλαβεισ ποσο ασχετοι ειμαστε εγω με σενα

Similar Threads

  1. Σας επηρεαζουν αυτά που ακουτε στην τηλεόραση;
    By Antonis8 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 54
    Last Post: 11-07-2019, 06:55
  2. παραταση αναπηρικης συνταξης περιθαλψη
    By denti in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-06-2018, 20:43
  3. Πως επηρεαζουν τα ναρκωτικα στην οικογενια!!
    By nik22 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 8
    Last Post: 19-11-2012, 11:58
  4. Replies: 3
    Last Post: 01-02-2011, 17:51
  5. επηρεαζουν παραγοντες την αναγκη να θες να εισαι με καποιον
    By Mikrotosodoula85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 18-01-2009, 20:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •