ΠΑΛΙ ΠΑΛΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by eleni77 View Post
    Καλησπέρα και από εμένα. Δεν είναι ότι έχεις μίζερη ψυχή. Οι ψυχές μας βασανίζονται από το άγχος και την κατάθλιψη που τους προκαλεί η αναθεματισμένη η καθημερινότητα. Κι εγώ μια από τα ίδια περνάω. Άλλες μέρες είμαι μουδιασμένη ή λίγο καλά και άλλες μαύρα χάλια. Βγαίνω έξω με φίλες και γελάω χωρίς να νιώθω χαρά. Και μετά νιώθω πως το σπίτι με πλακώνει. Σκέφτομαι ώρες ώρες πόσο ωραίο θα ταν να πλακωθω στα ηρεμιστικά για να πάψω να σκέφτομαι τόσο πολύ, αλλά μετά λέω κι αυτό δεν είναι λύση. Δυσκολεύομαι να το πάρω απόφαση ότι έτσι θα είναι από δω και πέρα και θα πρέπει να ζήσω στη θλίψη και με τα σκαμπανεβάσματα.
    Καλησπέρα Ελένη! Τι ηλικία έχεις; Δυσκολεύομαι να βρω την αιτία. Δεν είναι η ΙΨΔ η αιτία. Κουράζουν αυτά τα σκαμπανεβάσματα...εμένα μου το χουν επισημάνει και φίλοι μου. Μου λένε πως την μια είμαι πολλή χαρούμενη (και όντως μπορεί να νιώθω μέσα μου χαρά), να μιλάω πολύ, είμαι εξωστρεφής, γελάω, κοινωνική, έχω ενέργεια, αυτοπεποίθηση, είμαι γενικά αεικίνητη και ξαφνικά μπορεί να πέσω. Είναι τότε που απομονώνομαι, νιώθω πως κάτι μου φταιει, νιώθω πως βαριέμαι, πως δεν περνάω καλά, νιώθω μια μοναξιά και μια μελαγχολία, δεν θέλω να μιλάω πολύ. Το θέμα είναι πως αυτό αλλάζει πολλές φορές και μέσα στη μερα, μεσα στις ώρες και δεν μπορώ να το ελέγξω. Μου το λένε οι φίλοι μου και δεν ξέρω τι να πω. Ξέρω μόνο τι νιώθω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Σίγουρα! Μα έτσι κι αλλιώς οι ψυχολόγοι κ' οι ψυχοθεραπευτές δεν σου λύνουν τα προβλήματα, απλά σου δείχνουν τον τρόπο, σε βοηθούν να στηριχτείς. Εσύ έχεις βρει την αιτία που νιώθεις έτσι;
    αν η απάντηση θα δωθεί μεσω της ψυχοθεραπείας, όχι.
    αν είμαι φοβερό τυπάκι και έχω αντίληψη και δίκαιο πάντα, ναι.

    ωραίο πράγμα να σε καθοδηγεί κάποιος που ξέρει και σέβεται.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εγώ αισθάνομαι τελευταία μια αδιόρατη λύπη/μελαγχολία χωρίς κάποιον λόγο συγκεκριμένο. Το συζήτησα με την ψυχολόγο μου, είναι και η αλλαγή εποχής και φάσης που μπορεί να βιώνει ο καθένας, ειδικά ο Σεπτέμβρης έχει περαστεί σαν μήνας για νέα ξεκινήματα υποσυνείδητα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by user View Post
    αν η απάντηση θα δωθεί μεσω της ψυχοθεραπείας, όχι.
    αν είμαι φοβερό τυπάκι και έχω αντίληψη και δίκαιο πάντα, ναι.

    ωραίο πράγμα να σε καθοδηγεί κάποιος που ξέρει και σέβεται.
    Αν είσαι φοβερό τυπάκι και έχεις αντίληψη και πάντα δίκαιο, γιατί έκανες ψυχοθεραπεία τότε, εφόσον δεν ήταν αυτή που σε βοήθησε να βρεις την λύση;

    Ναι, ωραίο πράγμα να σε καθοδηγεί κάποιος που σε καταλαβαίνει και μπορείς να εμπιστευτείς!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Κι εγώ αισθάνομαι τελευταία μια αδιόρατη λύπη/μελαγχολία χωρίς κάποιον λόγο συγκεκριμένο. Το συζήτησα με την ψυχολόγο μου, είναι και η αλλαγή εποχής και φάσης που μπορεί να βιώνει ο καθένας, ειδικά ο Σεπτέμβρης έχει περαστεί σαν μήνας για νέα ξεκινήματα υποσυνείδητα.
    Ο Σεπτέμβρης είναι πάντα ό,τι χειρότερο (εγώ νιώθω πως κάτι τελειώνει, όχι πως κάτι αρχίζει), αλλά δεν θα έλεγα πως νιώθω απλά μελαγχολία. Βιώνω μια κυκλοθυμία. Από τη χαρά πάω στη θλίψη, από την ενέργεια στην βαρεμάρα κοκ και αυτό μπορεί να γίνεται και μέσα στην ίδια μέρα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Χωρίς να γνωρίζω περισσότερα νομίζω πως έχεις κολλήσει σε μια φάση της ζωής σου/χρόνια που ένιωθες αυτό που αποζητάς τώρα και πια σου έχει γίνει ιδεοληψία. Ίσως να πρέπει να επισκεφτείς τον ψυχίατρό σου να συζητήσετε ξανά την αγωγή. Είναι μέσα στην ζωή να αισθανόμαστε ουδέτερα ή μια θλίψη χωρίς λόγο, αλλά δεν πρέπει να το αφήνουμε να μας εμποδίζει από το να κάνουμε αυτά που θέλουμε. Το ζήτημα είναι πόσο σε επηρεάζει και σε απασχολεί αυτή η σκέψη στην καθημερινότητά σου, από εκεί θα καταλάβεις αν είναι ιδεοληψία. Θα πρότεινα και ψυχοθεραπεία για αναζήτηση περισσότερων απαντήσεων.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Πώς μεγάλωσες; Νιώθεις ότι αγαπήθηκες; Ότι σε αγαπάνε κάποιοι άνθρωποι γύρω σου; Νιώθεις σημαντική ή ασήμαντη; Το δεν υπάρχει σημαντικός λόγος τώρα. Δεν είναι σημαντικό ότι όταν μένεις μόνη νιώθεις μοναξιά; Μένω μόνη δε θα έπρεπε αυτόματα να σημαίνει μοναξιά. Γιατί σημαίνει; Λίγες σκέψεις.
    #UnVioladorEnTuCamino

  8. #23
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εγώ ο,τι έχω πάρει σαν αγωγή με έχει βοηθήσει. Τι έχεις δοκιμάσει;
    Ζολοτριν και ζαναξ ,δεν βλέπω κάποια βελτίωση με τα αντικαταθλιπτικά αν και τα παίρνω μικρό χρονικό διάστημα σχετικά (1 μήνα ) τα ζαναξ με βοηθούν να ηρεμώ αλλά μέχρι εκεί .Ούτε κοιμάται ούτε τίποτα άλλο .

  9. #24
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Λυπάμαι πολύ για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις. Κι εγώ πιστεύω πως το κλειδί είναι η ψυχοθεραπεία και η αγάπη προς τον εαυτό μας. Το χω σκεφτεί κι αυτό με τις δραστηριότητες για να ξεχνιέμαι αλλά το θέμα είναι πως είναι άλλος ένας τρόπος αποφυγής (σαν να σκεπάζω το πρόβλημα κάτω απ'το χαλάκι). Όλα αυτά η αλήθεια είναι βοηθούν για λίγο, γιατί όταν μένω μόνη και σκέφτομαι πάλι νιώθω σκατά.
    Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες αλλά μέσα σε μια δύσκολη ημέρα ίσως και τα 10 λεπτά που θα ξεχαστείς σε βοηθήσουν ,θα υπάρχουν μέρες που δεν θα έχεις όρεξη πραγματικά για τίποτα και είναι απόλυτα φυσιολογικό ακόμα και αν κάποιοι το κατακρίνουν ,έχεις φίλες που μπορείς να μιλήσεις για όλα αυτά ή δεν ακούνε ;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Ζολοτριν και ζαναξ ,δεν βλέπω κάποια βελτίωση με τα αντικαταθλιπτικά αν και τα παίρνω μικρό χρονικό διάστημα σχετικά (1 μήνα ) τα ζαναξ με βοηθούν να ηρεμώ αλλά μέχρι εκεί .Ούτε κοιμάται ούτε τίποτα άλλο .
    Στον ένα μήνα δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα για κανένα αντικαταθλιπτικό. Άλλον ένα μήνα πρέπει να περιμένεις.

  11. #26
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Στον ένα μήνα δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα για κανένα αντικαταθλιπτικό. Άλλον ένα μήνα πρέπει να περιμένεις.
    Τώρα όμως τα χρειάζομαι πολύ περισσότερο .

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Τώρα όμως τα χρειάζομαι πολύ περισσότερο .
    Το ξέρω, αυτό είναι το πρόβλημα με τα αντικαταθλιπτικά, ότι αργούν να δράσουν γι'αυτό πειραματίζονται με κάποιες άλλες (ναρκωτικές; δεν είμαι σίγουρος) ουσίες τα τελευταία χρόνια γιατί είδαν ότι έχουν άμεσο αποτέλεσμα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Αν είσαι φοβερό τυπάκι και έχεις αντίληψη και πάντα δίκαιο, γιατί έκανες ψυχοθεραπεία τότε, εφόσον δεν ήταν αυτή που σε βοήθησε να βρεις την λύση;

    Ναι, ωραίο πράγμα να σε καθοδηγεί κάποιος που σε καταλαβαίνει και μπορείς να εμπιστευτείς!
    μεταφράζω.
    δεν έχω κάνει ψυχοθεραπεία, οπότε δεν έχω βρει την απάντηση.
    υποψιάζομαι τί φταίει, όμως μπορεί και να κάνω λάθος.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Ωραία τέλεια. Μόλις με έπιασε πάλι μια έντονη θλίψη, ενοχές, μια αυτοκαταστροφική διάθεση όπου όλα μου έμοιαζαν ανούσια και ένιωθα σαν να μην ζω, έκλαιγα επί 40 λεπτά περίπου και για να ανακουφιστώ από τον ψυχικό πόνο αυτοτραυματίστηκα. Ήθελα να μου κάνω κακό, όχι να με σκοτώσω, αλλά να με κάνω να πονέσω, να εστιάσω κάπου αλλού. Έπιασε. Σταμάτησα να κλαίω, δεν νιώθω κάτι ιδιαίτερο τώρα, αλλά ψιλοπονάνε οι πληγές που άνοιξα στο χέρι μου με το κοπίδι. Υποφέρεται όμως ο πόνος. Το θέμα είναι πως μετανιώνω που αυτοτραυματίζομαι και δεν ξέρω γιατί κλαίω και νιώθω τόσο σκατά κάποιες φορές που θέλω να με κάνω να πονέσω με οποιονδήποτε τρόπο, Δεν το έκανα αυτό παλιότερα. Είναι συνήθεια;; Γιατί το κάνω;; Μήπως δεν θέλω να είμαι χαρούμενη;;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by user View Post
    μεταφράζω.
    δεν έχω κάνει ψυχοθεραπεία, οπότε δεν έχω βρει την απάντηση.
    υποψιάζομαι τί φταίει, όμως μπορεί και να κάνω λάθος.
    έτσι όπως το έγραψες παραπάνω, νόμιζα πως είχες δοκιμάσει και ψυχοθεραπεία αλλά δεν δούλεψε και πως βρήκες μόνος σου την λύση, αλλά τώρα που το διευκρίνισες έγινες κατανοητός.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πάλι τα ίδια...
    By Soniasonia80 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-09-2021, 04:10
  2. Πάλι εδώ, πάλι κρίσεις, πάλι δεν αντέχω
    By Katerina13 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 04-02-2019, 18:38
  3. Και πάλι υποτροπή, αλλά και πάλι νέο ξεκίνημα...
    By dauphne in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-10-2015, 15:28
  4. Μια απο τα ιδια παλι.....
    By annak_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 20
    Last Post: 12-02-2012, 15:14
  5. Πάλι τα ίδια
    By Qya in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-07-2010, 00:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •