ΠΑΛΙ ΠΑΛΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43
  1. #31
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το ξέρω, αυτό είναι το πρόβλημα με τα αντικαταθλιπτικά, ότι αργούν να δράσουν γι'αυτό πειραματίζονται με κάποιες άλλες (ναρκωτικές; δεν είμαι σίγουρος) ουσίες τα τελευταία χρόνια γιατί είδαν ότι έχουν άμεσο αποτέλεσμα.
    Μηπως υπάρχει κάποιο ηρεμιστικό που δεν χρειάζεται συνταγή γιατρού ; Γιατί και τα ζαναξ δεν μου επιτρέπουν να τα παίρνω όλη μέρα.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Ωραία τέλεια. Μόλις με έπιασε πάλι μια έντονη θλίψη, ενοχές, μια αυτοκαταστροφική διάθεση όπου όλα μου έμοιαζαν ανούσια και ένιωθα σαν να μην ζω, έκλαιγα επί 40 λεπτά περίπου και για να ανακουφιστώ από τον ψυχικό πόνο αυτοτραυματίστηκα. Ήθελα να μου κάνω κακό, όχι να με σκοτώσω, αλλά να με κάνω να πονέσω, να εστιάσω κάπου αλλού. Έπιασε. Σταμάτησα να κλαίω, δεν νιώθω κάτι ιδιαίτερο τώρα, αλλά ψιλοπονάνε οι πληγές που άνοιξα στο χέρι μου με το κοπίδι. Υποφέρεται όμως ο πόνος. Το θέμα είναι πως μετανιώνω που αυτοτραυματίζομαι και δεν ξέρω γιατί κλαίω και νιώθω τόσο σκατά κάποιες φορές που θέλω να με κάνω να πονέσω με οποιονδήποτε τρόπο, Δεν το έκανα αυτό παλιότερα. Είναι συνήθεια;; Γιατί το κάνω;; Μήπως δεν θέλω να είμαι χαρούμενη;;
    Κάθε φορά που νιώθεις να σε πιάνει κρίση για να μην φτάσεις να κανείς κακο στον εαυτό σου μιλά σε κάποιον ,όποιον δηποτε έχεις ! Αν θέλεις μέχρι και σε εμένα μπορώ να σου δώσω τα σοσιαλ μου και να σε βοηθήσω με τον δικό μου τρόπο όσο περισσότερο μπορώ .

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Κάθε φορά που νιώθεις να σε πιάνει κρίση για να μην φτάσεις να κανείς κακο στον εαυτό σου μιλά σε κάποιον ,όποιον δηποτε έχεις ! Αν θέλεις μέχρι και σε εμένα μπορώ να σου δώσω τα σοσιαλ μου και να σε βοηθήσω με τον δικό μου τρόπο όσο περισσότερο μπορώ .
    Καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ! Είσαι πολύ καλός!! Ωστόσο, το θέμα είναι πως σε τέτοιες στιγμές απομονώνομαι και νιώθω σαν να μην έχει τίποτα νόημα. Νιώθω δηλαδή πως δεν έχει καν σημασία να ζητήσω βοήθεια από κάποιον, γιατί δεν θα με καταλάβει κανείς και πως κανείς δεν μπορεί να με βοηθήσει. Ματαιώνω τα πάντα. Σαν να μη με νοιάζει τίποτα

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Πώς μεγάλωσες; Νιώθεις ότι αγαπήθηκες; Ότι σε αγαπάνε κάποιοι άνθρωποι γύρω σου; Νιώθεις σημαντική ή ασήμαντη; Το δεν υπάρχει σημαντικός λόγος τώρα. Δεν είναι σημαντικό ότι όταν μένεις μόνη νιώθεις μοναξιά; Μένω μόνη δε θα έπρεπε αυτόματα να σημαίνει μοναξιά. Γιατί σημαίνει; Λίγες σκέψεις.
    Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Μεγάλωσα με αγάπη, αν και κάποιες φορές ένιωθα πως οι δικοί μου δεν καλύπτουν τις συναισθηματικές μου ανάγκες. Ήμουν αρκετά απόμακρη συναισθηματικά και δεν εξέφραζα τα συναισθήματα μου. Γενικά, έμαθα να δείχνω την αγάπη μου, κάνοντας πράγματα. Προσπαθούσα δηλαδή πάντα να αποδείξω την αξία μου και το ότι αξίζω να αγαπηθώ. Ακόμα και στις συναναστροφές μου με τους φίλους μου, αισθάνομαι πως πρέπει να τους κάνω να γελάνε, να νιώθουν άνετα, να τους βοηθάω. Αν δεν τα κάνω αυτά κάτι με τρώει μέσα μου και νιώθω πως δεν αξίζω και πως δεν θα έπρεπε να με κάνουν παρέα. Επίσης, συχνά βίωνα μια ματαίωση κυρίως από τον έναν μου γονιό. Μπορεί να μου έλεγε πως με αγαπάει ή να μου έδειχνε αγάπη την μια στιγμή και την άλλη να με έκανε να νιώθω το αντίθετο. Τέλος, παρατηρώντας τον εαυτό μου μέσα στα χρόνια, από μικρή ηλικία ένιωθα πως οι άλλοι με απέρριπταν, πως δεν με συμπαθούν (χωρίς απαραίτητα να υπάρχουν βέβαιες αποδείξεις για αυτό που πίστευα). Αυτό το νιώθω ακόμη και σήμερα. Μπορεί και ένα βλέμμα κάποιου φίλου μου να με κάνει να νιώσω απόρριψη. Σπάνια νιώθω 100% αποδεκτή, κυρίως όταν βλέπω πως οι άλλοι περνούν ωραία μαζί μου, όταν τους κάνω να γελούν, όταν είναι άνετοι μαζί μου. Η εικόνα τώρα που έχω για τον εαυτό μου αλλάζει ανά διαστήματα. Μπορεί την μια να νιώθω άνετη, σημαντική και να έχω αυτοπεποίθηση και την άλλη το αντίθετο. Καταβάθος, πιστεύω πως θεωρώ τον εαυτό μου κακό, μιας και επιδίδομαι σε αυτοκαταστροφικές συμπεριφορές, ενώ ακόμη και η ΙΨΔ με την οποία έχω διαγνωσθεί δείχνει ένα μοτίβο αυτοτιμωρίας.

  5. #35
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ! Είσαι πολύ καλός!! Ωστόσο, το θέμα είναι πως σε τέτοιες στιγμές απομονώνομαι και νιώθω σαν να μην έχει τίποτα νόημα. Νιώθω δηλαδή πως δεν έχει καν σημασία να ζητήσω βοήθεια από κάποιον, γιατί δεν θα με καταλάβει κανείς και πως κανείς δεν μπορεί να με βοηθήσει. Ματαιώνω τα πάντα. Σαν να μη με νοιάζει τίποτα
    Είναι απόλυτα κατανοητό ,αλλά σκέψου πως αφού μιλάς για αυτό που σου συμβαίνει μέσα σου θες να ξεφύγεις από όλο αυτό και πραγματικά δεν μπορείς να καταλάβεις ποσό βοηθάει να έχεις έναν άνθρωπο να τα μοιραστείς ,σίγουρα δεν περνάμε όλοι τα ίδια και εγώ προσωπικά αντιμετωπίζω πολλά και μιλάω όπου νιώθω άνετα να το κάνω ,ούτε θα σε κρίνει κάποιος εδώ ούτε τίποτα τέτοιο ,σίγουρα άνθρωποι που δεν έχουν βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση δεν μπορούν μα καταλάβουν τα βλέπουν όλα πολύ εικονικά ενώ δεν είναι έτσι για εμάς που το βιώνουμε ,αλλά πάντα θα βρεθεί κάποιος που θα καταλάβει έστω τα μισά .

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Είναι απόλυτα κατανοητό ,αλλά σκέψου πως αφού μιλάς για αυτό που σου συμβαίνει μέσα σου θες να ξεφύγεις από όλο αυτό και πραγματικά δεν μπορείς να καταλάβεις ποσό βοηθάει να έχεις έναν άνθρωπο να τα μοιραστείς ,σίγουρα δεν περνάμε όλοι τα ίδια και εγώ προσωπικά αντιμετωπίζω πολλά και μιλάω όπου νιώθω άνετα να το κάνω ,ούτε θα σε κρίνει κάποιος εδώ ούτε τίποτα τέτοιο ,σίγουρα άνθρωποι που δεν έχουν βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση δεν μπορούν μα καταλάβουν τα βλέπουν όλα πολύ εικονικά ενώ δεν είναι έτσι για εμάς που το βιώνουμε ,αλλά πάντα θα βρεθεί κάποιος που θα καταλάβει έστω τα μισά .
    Το ξερω και το κατανοώ αυτο που λες, γι αυτο άλλωστε μοιραζομαι πολλους απ'τους προβληματισμους μου σε αυτο το φόρουμ, γιατι ξέρω πως υπάρχουν ατομα που βιωνουν κι αυτα παρομοια θεματα ψυχολογικης φυσης. Δεν ειναι πως δεν θελω να ξεφύγω απο αυτο, ειναι πως εχω κολλησει σε αυτο. Δεν θελω να μιλαω σε κανέναν οταν νιωθω βαρια θλιψη και κλαιω και θελω να μου κάνω κακο και ο λογος ειναι πως δεν εχω καποιον με τον οποιο να νιωθω συναισθηματικά δεμενη, εναν ανθρωπο "δικο μου", στον οποιο να μπορω να δείχνω ευαλωτη και να νιωθω οικεια. Δεν εχω ουσιαστικές επαφες. Οταν γελαω ολοι ειναι εδω και οταν κλαιω κανεις δεν μπορεί να με ακουσει κι όσοι ποτέ με ακουσαν καναν πως δεν ακουσαν

  7. #37
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Το ξερω και το κατανοώ αυτο που λες, γι αυτο άλλωστε μοιραζομαι πολλους απ'τους προβληματισμους μου σε αυτο το φόρουμ, γιατι ξέρω πως υπάρχουν ατομα που βιωνουν κι αυτα παρομοια θεματα ψυχολογικης φυσης. Δεν ειναι πως δεν θελω να ξεφύγω απο αυτο, ειναι πως εχω κολλησει σε αυτο. Δεν θελω να μιλαω σε κανέναν οταν νιωθω βαρια θλιψη και κλαιω και θελω να μου κάνω κακο και ο λογος ειναι πως δεν εχω καποιον με τον οποιο να νιωθω συναισθηματικά δεμενη, εναν ανθρωπο "δικο μου", στον οποιο να μπορω να δείχνω ευαλωτη και να νιωθω οικεια. Δεν εχω ουσιαστικές επαφες. Οταν γελαω ολοι ειναι εδω και οταν κλαιω κανεις δεν μπορεί να με ακουσει κι όσοι ποτέ με ακουσαν καναν πως δεν ακουσαν
    Χθες είχα ραντεβού με την ψυχίατρο μου και της είπα πως σκέφτομαι να κάνω κακο στον εαυτό μου ενώ δεν είχα για καιρό τέτοιες σκέψεις ,θα σου πω την ερώτηση που μου έκανε ,ήθελες να πεθάνεις ή να πονέσεις τον εαυτό σου σαν τιμωρία και με τον πόνο που θα προκαλούσες θα ξεχνιόσουν ,δεν ήξερα τι να απαντήσω .Έμεινα άφωνη !Αυτο σκέψου ,θέλεις όντως να κανείς κακο στον εαυτό σου ;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Χθες είχα ραντεβού με την ψυχίατρο μου και της είπα πως σκέφτομαι να κάνω κακο στον εαυτό μου ενώ δεν είχα για καιρό τέτοιες σκέψεις ,θα σου πω την ερώτηση που μου έκανε ,ήθελες να πεθάνεις ή να πονέσεις τον εαυτό σου σαν τιμωρία και με τον πόνο που θα προκαλούσες θα ξεχνιόσουν ,δεν ήξερα τι να απαντήσω .Έμεινα άφωνη !Αυτο σκέψου ,θέλεις όντως να κανείς κακο στον εαυτό σου ;
    Όχι δεν θέλω να πεθάνω, αν και έχω ιδέες περι αυτοκτονίας και που και που θέλω να μου κάνω κακό, αλλά ξέρω πως δεν θα το έκανα πράξη ποτέ (διστάζω). Αυτοτραυματίζομαι για να τιμωρήσω τον εαυτό μου, για να με κάνω να πονέσω, γιατί δεν με αγαπάω, γιατί θέλω να ανακουφιστώ από τον ψυχικό πόνο κι έτσι εστιάζω την προσοχή μου στον σωματικό πόνο (με βοηθάει να σταματάω να κλαίω πολλές φορές)

  9. #39
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Όχι δεν θέλω να πεθάνω, αν και έχω ιδέες περι αυτοκτονίας και που και που θέλω να μου κάνω κακό, αλλά ξέρω πως δεν θα το έκανα πράξη ποτέ (διστάζω). Αυτοτραυματίζομαι για να τιμωρήσω τον εαυτό μου, για να με κάνω να πονέσω, γιατί δεν με αγαπάω, γιατί θέλω να ανακουφιστώ από τον ψυχικό πόνο κι έτσι εστιάζω την προσοχή μου στον σωματικό πόνο (με βοηθάει να σταματάω να κλαίω πολλές φορές)
    Τα φάρμακα δεν βοηθούν πουθενά ;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Τα φάρμακα δεν βοηθούν πουθενά ;
    Βοηθούν ως προς το κομμάτι των ιδεοληψιών. Δεν έχουν πλεον την ίδια ένταση και διάρκεια. Όμως στο θέμα του άγχους και της διάθεσης δεν κάνουν δουλειά. Η ψυχίατρος μου είπε να περιμένω μήπως σταθεροποιήσουν και την διάθεση μου. Για το άγχος επειδή ξυπνάω κιόλας με έντονο άγχος χωρίς λόγο, μου έγραψε αγχολυτικά αλλά δεν θέλω να τα πάρω

  11. #41
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Βοηθούν ως προς το κομμάτι των ιδεοληψιών. Δεν έχουν πλεον την ίδια ένταση και διάρκεια. Όμως στο θέμα του άγχους και της διάθεσης δεν κάνουν δουλειά. Η ψυχίατρος μου είπε να περιμένω μήπως σταθεροποιήσουν και την διάθεση μου. Για το άγχος επειδή ξυπνάω κιόλας με έντονο άγχος χωρίς λόγο, μου έγραψε αγχολυτικά αλλά δεν θέλω να τα πάρω
    Θα σε βοηθήσουν σίγουρα όμως δοκίμασε τα .

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Να πάρεις τα φύλλα πορείας του bucay και να τα διαβάσεις ξεκινώντας από το πρώτο και με την σειρά.
    Θεωρώ πως το να ψάχνουμε την αξία μας στους άλλους είναι εξορισμού λάθος ταξίδι και διαδρομή. Την αξία μας είναι σημαντικό να την αναγνωρίζουμε εμείς οι ίδιοι για τον εαυτό μας και στο μονοπάτι της ζωής κάποιοι θα μας αγαπήσουν για αυτό ακριβώς που είμαστε.
    Προφανώς και δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους, και δεν χρειάζεται να αρέσουμε σε όλους. Το σε ποιους αρέσουμε δεν έχει σχέση με το πόσο αξίζουμε γιατί η αξία μας δεν είναι ποσοτική αλλά είναι αδιαμφισβήτη. Δεν χρειάζεται να βρίσκεις δικαιολογίες για να μειώνεις μόνη σου την αξία σου. Ο αυτοτραυματισμός είναι μία πολύ κακή συνήθεια και ένας τελείως λανθασμένος τρόπος αντιμετώπισης των προβλημάτων. Μπορεί να σε ανακουφίζει προσωρινά αλλά είναι κάτι πολύ ανθυειγινό που πρέπει να το αντικαταστήσεις με κάτι άλλο.
    Οι άνθρωποι κάποιες φορές όντως προβαίνουμε σε λάθους τρόπους αντιμετωπισης των προβλημάτων, αλκόολ, ναρκωτικά, επικίνδυνη οδήγηση κλπ. Δηλαδή παιρνουν διάφορες μορφές. Απαλλάξου από τις ενοχές όμως.
    Επίσης, δεν έχει νόημα να αναζητάς την αξία σου ευχαριστώντας τους άλλος. Είναι πολύ κοπιαστικό. Τι νόημα έχει εάν γελάνε οι άλλοι. Εσύ γελάς; Οι σχέσεις είναι ειλικρινείς όταν πηγάζουν από την καρδιά. Δεν έχεις καμία υποχρεωση να κάνεις τους άλλους να γελάνε ή να περνάνε καλά. Μπορείς όμως να περνάτε μαζί καλά και να γελάτε. Δηλαδή να βάζεις τον εαυτό σου να συμμετέχει σε αυτή την αλληλεπίδραση.

  13. #43
    .................

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Πάλι τα ίδια...
    By Soniasonia80 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-09-2021, 04:10
  2. Πάλι εδώ, πάλι κρίσεις, πάλι δεν αντέχω
    By Katerina13 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 04-02-2019, 18:38
  3. Και πάλι υποτροπή, αλλά και πάλι νέο ξεκίνημα...
    By dauphne in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-10-2015, 15:28
  4. Μια απο τα ιδια παλι.....
    By annak_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 20
    Last Post: 12-02-2012, 15:14
  5. Πάλι τα ίδια
    By Qya in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-07-2010, 00:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •