ΠΑΛΙ ΠΑΛΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242

    Unhappy ΠΑΛΙ ΠΑΛΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ζω έναν φαύλο κύκλο. Πριν κάποιες ώρες ένιωθα πως είχα όρεξη να κάνω πράγματα, ήμουν ευδιάθετη και τώρα κατέληξα πάλι να κλαίω. Δεν μπορώ να πω πως υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, απλά αυτό γινεται συνέχεια. Νιώθω πάλι μια βαθιά μελαγχολία, με διαπερνά η θλίψη και νιώθω αυτό το βάρος μέσα μου. Νιώθω το σώμα μου νεκρό. Δεν ξέρω αν θέλω να ζω ή όχι. Νιώθω πως κανείς δε μπορεί να με βοηθήσει, καμιά ψυχολόγος, καμιά ψυχίατρος. Καμιά φορά νιώθεις τόσο αποκομμένη από τον υπόλοιπο κόσμο και όλα τα βλέπεις τόσο απαισιόδοξα. Σκέφτομαι πως όλα τα χρόνια μου θα περάσουν έτσι και πάντα θα νιώθω μια ενοχλητική μοναξιά. Ακόμη και όταν βγαίνω και γελώ όταν γυρνώ στο σπίτι μου, αφήνομαι πάλι σε αυτή τη θλίψη και τα δάκρυα πέφτουν σαν να μην πέρασα ποτέ καλά. Δεν καταλαβαίνω γιατί είμαι ετσι. Τόσο αδύναμη, τόσο ηττοπαθής. Περιμένω απλά να περάσει αυτό το κύμα λύπης. Ξέρω πως σε λίγες ώρες θα αλλάξει πάλι η διάθεση μου, αλλά είναι τόσο ενοχλητικό. Γιατί να έχω τοοοσο μίζερη ψυχη;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Ζω έναν φαύλο κύκλο. Πριν κάποιες ώρες ένιωθα πως είχα όρεξη να κάνω πράγματα, ήμουν ευδιάθετη και τώρα κατέληξα πάλι να κλαίω. Δεν μπορώ να πω πως υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, απλά αυτό γινεται συνέχεια. Νιώθω πάλι μια βαθιά μελαγχολία, με διαπερνά η θλίψη και νιώθω αυτό το βάρος μέσα μου. Νιώθω το σώμα μου νεκρό. Δεν ξέρω αν θέλω να ζω ή όχι. Νιώθω πως κανείς δε μπορεί να με βοηθήσει, καμιά ψυχολόγος, καμιά ψυχίατρος. Καμιά φορά νιώθεις τόσο αποκομμένη από τον υπόλοιπο κόσμο και όλα τα βλέπεις τόσο απαισιόδοξα. Σκέφτομαι πως όλα τα χρόνια μου θα περάσουν έτσι και πάντα θα νιώθω μια ενοχλητική μοναξιά. Ακόμη και όταν βγαίνω και γελώ όταν γυρνώ στο σπίτι μου, αφήνομαι πάλι σε αυτή τη θλίψη και τα δάκρυα πέφτουν σαν να μην πέρασα ποτέ καλά. Δεν καταλαβαίνω γιατί είμαι ετσι. Τόσο αδύναμη, τόσο ηττοπαθής. Περιμένω απλά να περάσει αυτό το κύμα λύπης. Ξέρω πως σε λίγες ώρες θα αλλάξει πάλι η διάθεση μου, αλλά είναι τόσο ενοχλητικό. Γιατί να έχω τοοοσο μίζερη ψυχη;;;
    Καλησπέρα. Μωρέ δεν είναι μίζερες οι ψυχές μας, άλλο φταίει. Παίρνεις κάποια αγωγή; Πηγαίνεις σε ψυχολόγο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Καλησπέρα. Ναι, παίρνω ζολοφτ εδώ και κάποιους μήνες. Είπα στη ψυχίατρο πως έχω εναλλαγές στη διάθεση και κάποιες φορές μελαγχολώ χωρίς λόγο και απλά κλαίω και νιώθω σκατά. Μετά μου περνάει. Αυτή μου είπε να περιμένω να δράσει κι αλλο η αγωγή μήπως ελαττωθούν και τα σκαμπανεβάσματα. Με την ψυχολόγο έχω διακόψει εδώ και κανα μήνα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Καλησπέρα. Ναι, παίρνω ζολοφτ εδώ και κάποιους μήνες. Είπα στη ψυχίατρο πως έχω εναλλαγές στη διάθεση και κάποιες φορές μελαγχολώ χωρίς λόγο και απλά κλαίω και νιώθω σκατά. Μετά μου περνάει. Αυτή μου είπε να περιμένω να δράσει κι αλλο η αγωγή μήπως ελαττωθούν και τα σκαμπανεβάσματα. Με την ψυχολόγο έχω διακόψει εδώ και κανα μήνα.
    Έκανες καιρό ψυχοθεραπεία; Πόσους μήνες δηλαδή παίρνεις ζολοφτ; Δεν είδες βελτίωση καμία; Ίσως να χρειάζεται αλλαγή δόσης ή φαρμάκου. Επίπεδα βιταμινών d, b12, φυλλικό οξύ και σιδήρου έχεις ελέγξει; Θυρεοειδή;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Συνήθως νοιώθουμε χάλια,είτε επειδή μας λείπει κάτι,είτε λόγω φόβου για κάτι...
    Νομίζω εμπίπτεις στην πρώτη κατηγορία,όπως και εγώ...
    Χρειάζόμαστε νοηματοδότηση...Αλλαγή οπτικής και προοπτικής..
    Υπάρχει κάτι έστω και ως όνειρο που να σε γεμίζει?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Mε τι ασχολείσαι;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Βιώνω ακριβώς το ίδιο επειδη μου συνέβη κάτι αρνητικό ,ψάξε κάποιον άλλο ψυχολόγο ίσως σε βοηθήσει περισσότερο .Καμία αγωγή δεν βοηθάει δυστυχώς ή ευτυχώς ,προσπάθησε να απασχολείς το μυαλό σου όσο περισσότερο γίνεται ,δες κάποια σειρά ,διάβασε τα ζώδια έστω να ξεχνιέσαι λίγο . Ξέρω από πρώτο χέρι ποσό δύσκολο είναι ,κάθε μέρα λέω στον εαυτό μου μην αυτοκτονήσεις .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    κι εγώ τα ίδια μέσες άκρες.
    όντως η ψυχοθεραπεία και η εις βάθους ανάλυση της καθημερινότητάς σου και των συναισθημάτων σου πιστεύω θα σε βοηθήσει να το ξεδιαλύνεις.
    να ξέρεις ότι κανένας ψυχολόγος και κανένας ψυχιατρος δεν είναι μάγος. οπότε, ορθά πιστεύεις ότι αλλού είναι το πρόβλημα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Βιώνω ακριβώς το ίδιο επειδη μου συνέβη κάτι αρνητικό ,ψάξε κάποιον άλλο ψυχολόγο ίσως σε βοηθήσει περισσότερο .Καμία αγωγή δεν βοηθάει δυστυχώς ή ευτυχώς ,προσπάθησε να απασχολείς το μυαλό σου όσο περισσότερο γίνεται ,δες κάποια σειρά ,διάβασε τα ζώδια έστω να ξεχνιέσαι λίγο . Ξέρω από πρώτο χέρι ποσό δύσκολο είναι ,κάθε μέρα λέω στον εαυτό μου μην αυτοκτονήσεις .
    Εγώ ο,τι έχω πάρει σαν αγωγή με έχει βοηθήσει. Τι έχεις δοκιμάσει;

  10. #10
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Ζω έναν φαύλο κύκλο. Πριν κάποιες ώρες ένιωθα πως είχα όρεξη να κάνω πράγματα, ήμουν ευδιάθετη και τώρα κατέληξα πάλι να κλαίω. Δεν μπορώ να πω πως υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, απλά αυτό γινεται συνέχεια. Νιώθω πάλι μια βαθιά μελαγχολία, με διαπερνά η θλίψη και νιώθω αυτό το βάρος μέσα μου. Νιώθω το σώμα μου νεκρό. Δεν ξέρω αν θέλω να ζω ή όχι. Νιώθω πως κανείς δε μπορεί να με βοηθήσει, καμιά ψυχολόγος, καμιά ψυχίατρος. Καμιά φορά νιώθεις τόσο αποκομμένη από τον υπόλοιπο κόσμο και όλα τα βλέπεις τόσο απαισιόδοξα. Σκέφτομαι πως όλα τα χρόνια μου θα περάσουν έτσι και πάντα θα νιώθω μια ενοχλητική μοναξιά. Ακόμη και όταν βγαίνω και γελώ όταν γυρνώ στο σπίτι μου, αφήνομαι πάλι σε αυτή τη θλίψη και τα δάκρυα πέφτουν σαν να μην πέρασα ποτέ καλά. Δεν καταλαβαίνω γιατί είμαι ετσι. Τόσο αδύναμη, τόσο ηττοπαθής. Περιμένω απλά να περάσει αυτό το κύμα λύπης. Ξέρω πως σε λίγες ώρες θα αλλάξει πάλι η διάθεση μου, αλλά είναι τόσο ενοχλητικό. Γιατί να έχω τοοοσο μίζερη ψυχη;;;
    Καλησπέρα και από εμένα. Δεν είναι ότι έχεις μίζερη ψυχή. Οι ψυχές μας βασανίζονται από το άγχος και την κατάθλιψη που τους προκαλεί η αναθεματισμένη η καθημερινότητα. Κι εγώ μια από τα ίδια περνάω. Άλλες μέρες είμαι μουδιασμένη ή λίγο καλά και άλλες μαύρα χάλια. Βγαίνω έξω με φίλες και γελάω χωρίς να νιώθω χαρά. Και μετά νιώθω πως το σπίτι με πλακώνει. Σκέφτομαι ώρες ώρες πόσο ωραίο θα ταν να πλακωθω στα ηρεμιστικά για να πάψω να σκέφτομαι τόσο πολύ, αλλά μετά λέω κι αυτό δεν είναι λύση. Δυσκολεύομαι να το πάρω απόφαση ότι έτσι θα είναι από δω και πέρα και θα πρέπει να ζήσω στη θλίψη και με τα σκαμπανεβάσματα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Έκανες καιρό ψυχοθεραπεία; Πόσους μήνες δηλαδή παίρνεις ζολοφτ; Δεν είδες βελτίωση καμία; Ίσως να χρειάζεται αλλαγή δόσης ή φαρμάκου. Επίπεδα βιταμινών d, b12, φυλλικό οξύ και σιδήρου έχεις ελέγξει; Θυρεοειδή;
    Όχι, δεν έχω ελέγξει τα επίπεδα βιταμινών, ούτε τον θυροειδή, αλλά το έχω στο πρόγραμμα. Έκανα ψυχοθεραπεία (CBT) για ΙΨΔ σχεδόν ένα χρόνο. Παίρνω ζολοφτ περίπου 5 μήνες. Η αλήθεια είναι πως έχω δει κάποια βελτίωση στο κομμάτι των ιδεοληψιών (έχουν μικρότερη ένταση κ' διάρκεια), αλλά συνεχίζω να έχω στιγμές θλίψης και είμαι κυκλοθυμική. Το συζήτησα με την ψυχίατρο και μου είπε να περιμένω να δράσει κι άλλο το ζολοφτ μήπως μου σταθεροποιήσει κ' τη διάθεση

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Συνήθως νοιώθουμε χάλια,είτε επειδή μας λείπει κάτι,είτε λόγω φόβου για κάτι...
    Νομίζω εμπίπτεις στην πρώτη κατηγορία,όπως και εγώ...
    Χρειάζόμαστε νοηματοδότηση...Αλλαγή οπτικής και προοπτικής..
    Υπάρχει κάτι έστω και ως όνειρο που να σε γεμίζει?
    Έχεις μεγάλο δίκιο σε αυτό που λες. Σίγουρα το ότι δεν νιώθουμε καλά συνεπάγεται της έλλειψης νοήματος, νιώθουμε αποπροσανατολισμένοι κ' απαθείς. Έχω όνειρα και αυτό είναι κάτι που με κάνει να ξεφεύγω πολλές φορές, υπάρχουν όμως στιγμές που νιώθω ανίκανη να τα πραγματοποιήσω, πως τίποτα δεν έχει νόημα και άλλες που νιώθω πως έχω την ενέργεια να τα ικανοποιήσω. Αυτό είναι συνεχώς κάτι που αλλάζει μέρα παρα μέρα. Όταν όμως νιώθεις πως έχεις χάσει τον εαυτό σου, σε αμφισβητείς και μένεις κολλημένη στο παρελθόν τι κάνεις;;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Mε τι ασχολείσαι;
    Αυτό που κολλάει;;;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Βιώνω ακριβώς το ίδιο επειδη μου συνέβη κάτι αρνητικό ,ψάξε κάποιον άλλο ψυχολόγο ίσως σε βοηθήσει περισσότερο .Καμία αγωγή δεν βοηθάει δυστυχώς ή ευτυχώς ,προσπάθησε να απασχολείς το μυαλό σου όσο περισσότερο γίνεται ,δες κάποια σειρά ,διάβασε τα ζώδια έστω να ξεχνιέσαι λίγο . Ξέρω από πρώτο χέρι ποσό δύσκολο είναι ,κάθε μέρα λέω στον εαυτό μου μην αυτοκτονήσεις .
    Λυπάμαι πολύ για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις. Κι εγώ πιστεύω πως το κλειδί είναι η ψυχοθεραπεία και η αγάπη προς τον εαυτό μας. Το χω σκεφτεί κι αυτό με τις δραστηριότητες για να ξεχνιέμαι αλλά το θέμα είναι πως είναι άλλος ένας τρόπος αποφυγής (σαν να σκεπάζω το πρόβλημα κάτω απ'το χαλάκι). Όλα αυτά η αλήθεια είναι βοηθούν για λίγο, γιατί όταν μένω μόνη και σκέφτομαι πάλι νιώθω σκατά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by user View Post
    κι εγώ τα ίδια μέσες άκρες.
    όντως η ψυχοθεραπεία και η εις βάθους ανάλυση της καθημερινότητάς σου και των συναισθημάτων σου πιστεύω θα σε βοηθήσει να το ξεδιαλύνεις.
    να ξέρεις ότι κανένας ψυχολόγος και κανένας ψυχιατρος δεν είναι μάγος. οπότε, ορθά πιστεύεις ότι αλλού είναι το πρόβλημα.
    Σίγουρα! Μα έτσι κι αλλιώς οι ψυχολόγοι κ' οι ψυχοθεραπευτές δεν σου λύνουν τα προβλήματα, απλά σου δείχνουν τον τρόπο, σε βοηθούν να στηριχτείς. Εσύ έχεις βρει την αιτία που νιώθεις έτσι;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πάλι τα ίδια...
    By Soniasonia80 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-09-2021, 04:10
  2. Πάλι εδώ, πάλι κρίσεις, πάλι δεν αντέχω
    By Katerina13 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 04-02-2019, 18:38
  3. Και πάλι υποτροπή, αλλά και πάλι νέο ξεκίνημα...
    By dauphne in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-10-2015, 15:28
  4. Μια απο τα ιδια παλι.....
    By annak_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 20
    Last Post: 12-02-2012, 15:14
  5. Πάλι τα ίδια
    By Qya in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-07-2010, 00:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •