χάνω το νόημα της ζωής. δεν ξερω δεν ξερ δεν ξερω. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Αυτό για το Χαίρετε δεν το έχω διαβάσει. Το θυμάμαι από ιερέα νομίζω που μου το είχε πει ή το είχα ακούσει σε διάλεξη κάτι τέτοιο.
    .
    Μάλλον δεν κατάλαβες τι ρώτησα.

  2. #17
    favvel
    Guest
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Αυτο μαζί με άλλα πως γνωρίζεις ότι έγιναν? Η δε γνωρίζεις απλά τα διάβασες κάπου?
    Νομίζω σου απάντησα. Αν με το "γνωρίζεις" εννοείς αν μου έχουν αποκαλυφθεί αυτές οι αλήθειες, τότε όχι δεν είμαι τόσο τυχερή και δεν τα γνωρίζω με την έννοια αυτή ούτε ήμουνα εκεί τότε. Τα έχω συζήτησει. Τα έχω ακούσει.

    Επίσης όταν τα πιστεύεις δεν χρειάζεται να τα γνωρίζεις με κάθε λεπτομέρεια.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Επίσης όταν τα πιστεύεις δεν χρειάζεται να τα γνωρίζεις με κάθε λεπτομέρεια.
    Είναι η πίστη αρκετη ωστε να γνωρίζεις την αλήθεια?

  4. #19
    favvel
    Guest
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Είναι η πίστη αρκετη ωστε να γνωρίζεις την αλήθεια?

    Δεν γνωρίζω το κάθε εδάφιο απ' έξω ούτε καλά καλά την Κ.Δ. Δεν την έχω διαβάσει ολόκληρη..

    Ναι, γιατί σημασία δεν έχει η γνώση που αποκτάται και συσσωρεύεται μέσω του βιολογικού νου αλλά του πνευματικού που σου παρέχει μία ασφάλεια ότι όλα είναι εντάξει και όπως πρέπει. Και αυτή προέρχεται από την πίστη, την προσευχή, τη στροφή προς τα έσω... Το να αναλογιζομαστε κάθε φορά τι κάνουμε. Να κάνουμε τον απολογισμο της ημέρας. Πού κάναμε λάθος. Τι να μην ξανακάνουμε κλπ.. Ποιον στενοχωρησαμε... Να εξομολογουμαστε...
    Αυτή είναι η αλήθεια. Εκεί που νιώθεις καλά και ήσυχος με τη συνείδηση σου.

    Απλά όταν πιστεύεις δεν χρειάζεσαι και πολύ τις λεπτομέρειες. Σου αρκεί το ότι έχεις βιώσει ας πούμε την αλήθεια του Χριστού και δεν πολυψάχνεσαι. Πιο πολύ ζεις πάρα ψάχνεσαι.

    Όσο και να διαβάσεις πάντα θα υπάρχει κι άλλο κι άλλο. Και ποτέ δε θα ησυχάζεις.

    Αν σου κάνει καλό ή έρευνα αυτό δεν είναι μεμπτό.
    Ό,τι μας ελκύει κάνουμε. Αυτό που μας τραβάει είναι η αλήθεια μας.
    Άλλωστε ό,τι κόπο καταβάλουμε εδώ στη γη δεν πάει χαμένος.
    Δίνουμε στις επόμενες γενιές αυτά που κατακτησαμε για να έχουν να πατήσουν και να πάνε τον κόσμο ακόμα παραπέρα..

    Δεν μου απάντησες αν κατάλαβα τι ρώτησες πριν και αν σου απάντησα εν τέλει στα προηγούμενα..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Ναι, γιατί σημασία δεν έχει η γνώση..
    Τέλεια, αρα αφού εγω πιστεύω στην υπαρξη του Spiderman αρα λοιπόν υπάρχει,
    και το καλύτερο... Δεν χρειάζεται να το αποδείξω μιας και η πιστη είναι αρκετή.

    Ωραία τα λες.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by favvel View Post

    Δεν μου απάντησες αν κατάλαβα τι ρώτησες πριν και αν σου απάντησα εν τέλει στα προηγούμενα..
    Έχεις μια τάση να φλυαρεις και να φεύγεις απο το θέμα νομίζοντας οτι είσαι στο θέμα. Γι αυτό το είπα.

  7. #22
    favvel
    Guest
    Κοίτα όποιος έχει πολύ ανάγκη να πιστέψει δεν κάθεται να τα κοσκινισει τελευταία στιγμή πχ αν είναι ζήτημα ζωής ή θανάτου.

    Εξάλλου ο θεος φανερωνεται όταν βλέπει ότι προσπαθούμε και μας δίνει μια ωθηση να ολοκληρώσουμε το σκοπό μας...
    Αυτό το έχω ακούσει σε μια περίπτωση πρόσφατα καιωτο είχα νιώσει κι εγώ παλιότερα.

    Έπειτα δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια της αναζήτησης της αλήθειας. Άλλοι έχουν οικογένειες με χίλια δυο προβλήματα άλλοι έχουν οι ίδιοι προβλήματα... Τέλος πάντων δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια του χρόνου να αφιερώνουν στο να αναζητούν ποια είναι η αλήθεια.

    Αλλά αν έχεις αυτή τη δυνατότητα αυτό δεν είναι μεμπτό όπως είπα.

    Ή πίστη δεν έρχεται σε σύγκρουση με την επιστήμη αλλά την προχωράει πιο πέρα.

    Για να το πω καλύτερα.
    Ανάλογα το πνευματικό υλικό που έχουμε αποκτήσει με δομικά υλικά τις γνώσεις, χτίζουμε και το επίπεδο της πίστης μας, της συνειδητοτητας μας.
    Οι γνωσεις με την επιστήμη είναι τα τούβλα και η πίστη είναι το σπίτι. Όταν τα τούβλα παίρνουν μορφή.

  8. #23
    favvel
    Guest
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Έχεις μια τάση να φλυαρεις και να φεύγεις απο το θέμα νομίζοντας οτι είσαι στο θέμα. Γι αυτό το είπα.
    Ναι ισχυει αυτό.

    Το συμπέρασμα είναι πως τα ίδια πράγματα να δώσεις σε κάποιον που θέλει να πιστέψει θα τα αξιοποιήσει με θετικό τρόπο προς όφελός του και τα ίδια να δώσεις και σε κάποιον άθεο επειδή θα είναι εκ αρχής σκεπτικιστής και με διάθεση αμφισβήτησης, δεν θα τον πείσουν και θα τα αξιοποιήσει αρνητικά ψάχνοντας να βρει παντού προσκόμματα.

    Έχω ένα θέμα με τη σκέψη το' χω.
    Ειδικά τους τελευταίους μήνες.
    Νομίζω ταλαιπωρηθηκα άνευ λόγου.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. πως ξερω οτι χανω λιπος?
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 13
    Last Post: 24-07-2013, 21:24
  2. Το νόημα της ζωής
    By anton in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-01-2012, 05:39
  3. Το νοημα της ζωης
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-07-2009, 15:08
  4. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 21:32
  5. Το νόημα της ζωής
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-11-2007, 17:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •