χάνω το νόημα της ζωής. δεν ξερω δεν ξερ δεν ξερω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    χάνω το νόημα της ζωής. δεν ξερω δεν ξερ δεν ξερω.

    Λοιπόν. Κάποτε πίστευα αρκετά στον Χριστό. Άρχισα όμως να σκέφτομαι και την πιθανότητα να μην ήταν ο γιος του Θεού. Άρχισα να αμφιβάλλω και να ψάχνω για γνώμες αγνοστικιστών ή πρώην χριστιανών. Πάνω κάτω είχαμε τις ίδιες απορίες/αμφιβολίες.



    1) Πολλές θρησκείες. Πως ξέρω ότι ο χριστιανισμός είναι η σωστή?



    2) Γιατί ο Θεός μας έβαλε να ζουμε σε έναν κόσμο που υπάρχει απάτη κλπ αλλά περιμένει να έχουμε πίστη στα λεγόμενα ανθρώπων που μετέδωσαν το μήνυμά του? (βίβλος) Θελω να πω, ότι οι άνθρωποι εύκολα πέφτουν σε πλάνη. Βλέπε πολιτική πχ. ή διάφορες θεωρίες για τον κόσμο ή/και συνομωσίας. Αρα ειναι λογικό να είμαστε σκεπτικοί και να μην πιστεύουμε εύκολα. Οπότε πως εγω ξέρω ότι ο χριστιανισμός είναι η σωστή θρησκεία εαν σκεφτώ ότι άλλοι άνθρωποι με άλλες θρησκείες πιστεύουν το ίδιο για την θρησκεία τους?


    3) Γιατί ο Θεός θέλει να έχουμε πίστη αντι να στείλει αγγέλους σε όλους ή να εμφανιστεί σε όλους κανονικά, ώστε να μην υπάρχει χώρος για αμφιβολλίες και διαφωνίες. γιατί πρέπει να περιμένουμε μέχρι την δευτέρα παρουσία?


    4) γιατί υπάρχουν φαινομενικες τουλάχιστον αντιφάσεις στην βίβλο? πχ ο Ιωάννης περιγράφει διαφορετίκα το περιστατικό με τον άδειο τάφο ενω οι άλλοι το περιγράφουν διαφορετικά. πχ ένας λέει ότι γυναίκες πήγαν στον τάφο (νομιζω μαζι και η Μαρία) κάποιος/οι άγγελος/οι είπε ότι ο Χριστός αναστήθηκε. Στον γυρισμό, ο Χριστός συναντάει τις γυναίκες. Ο ιωάννης λέει ότι η Μαίρη έκλαιγε έξω από τον τάφο και ο Χριστός εμφανίστηκε σε αυτήν. Πώς αυτες οι μαρτυρίες συμπίπτουν? Ρώτησα έναν μοναχό και δεν έδωσε και πολυ σημασία στην απορία μου. μου είπε ότι ήταν διαφορετικές μέρες κάτι τέτοιο (κατι που δεν βγάζει νόημα) και απλά μου είπε να μην διαβάζω πράματα άθεων.


    απλά βλέπω παντού παραπανω λόγους να μην πιστεύω από το να πιστεύω. και όχι, το πιστευε και μη ερεύνα δεν μου λέει κάτι. ισα ισα μου φαίνεται ύποπτο και πιο πολυ με ενθαρρύνει να ερευνήσω.


    Δεν ξέρω. Απο την μια θέλω ο Χριστός να είναι ο γιος του Θεού γιατι αισθάνομαι ότι υπάρχει κάποιο νόημα. από την άλλη όλα αυτά με αποθαρρύνουν να έχω πίστη. δηλαδη δεν θέλω να ζω με τον χριστιανικό τρόπο και απλα να πιέζω τον εαυτό μου να αγνοεί όλα αυτα. Αν δεν λέει αλήθεια η βίβλος, τότε τι υπαρχει μετα το θάνατο?


    σε αυτό το άγνωστο άρχιζω και αγχώνομαι/στεναχωριέμαια. Και αν ο θάνατος είναι κακό μέρος? και αν γίνει μετενσάρκωση σε μια ζωή πολύ κακιά? υπάρχουν άνθρωποι που μιλάνε για θεωρία προσομοίωσης. άνθρωποι που ανακαλυπτουν την αλήθεια με ναρκωτικά. ανθρωπους να μιλάνε για έναν εικονικό κόσμο. άλλοι μιλάνε για εξωγιήνους.


    υπάρχει site οπου οι άνθρωποι γράφουν περίεργες εμπειρίες σαν να ήταν ψεγάδια στην προσομοιωση. Μου φαίνεται λίγο περιεργο όλοι να λένε ψέματα με αυτες τις ιστορίες.


    απλα δεν ξέρω. και στεναχωριεμαι οταν φευγουν απο την ζωη οι ανθρωποι. που πανε? αν δεν υπαρχει τίποτα δεν θα μας πειραξει οταν φυγουμε εμεις. αλλα μεχρι να φυγουμε, η σκεψη οτι οι αγαπημενοι μας ειναι τιποτα, είναι θλιβερη.


    πασχω από καταθλιψη και ιψδ. θα ήθελα όμορφα μηνυματα.

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    Καλημερααααααααα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Enoxlitikos

    Έχεις δίκιο και λογικά όλα αυτά. Αν δεν υπάρχει θεός, είναι κάτι που δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Ίσως είναι και κάτι δύσκολα διαχειρίσιμο. Θα ακούσεις ατελείωτες αναφορές ότι υπάρχει θεός, για μαρτυρίες θαυμάτων. Αλλά τίποτα δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί. Επίσης πολλοί άνθρωποι που βίωσαν θαύμα, δεν λέω ότι λένε ψέματα, λέω ότι το μυαλό τους τους έκανε να δουν κάποια πράγματα. ΑΚόμα και πολλές εικόνενς αποδεικνύεται ότι είναι φωτοσοπ ή απάτη. Επίσης το ότι κάποιοι έχουν μεταθανάτιες εμπειρίες δε σημαίνει ότι υπάρχει Χριστός. Μπορεί να υπάρχει και κάτι χωρίς θεό.
    Είναι σκληρό να ξέρεις ότι ήρθες για να πεθάνεις. Ότι θα σε φάει το χώμα. Ίσως δεν έχει και νόημα όμως να το σκέφτεσαι. Το μόνο σίγουρο είναι η ζωή. Και εφόσον ζεις να προσπαθείς να είσαι χαρούμενος και να περνάς όμορφα με ανθρώπους που αγαπάς. Προσωπικά πιστεύω στο υπερφυσικό αλλά η θρησκεία δεν με έχει πείσει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Όμορφες απορίες.
    Συνέχισε να διαβάζεις τα θρησκευτικά κείμενα, σημαντικούς φιλοσόφους, μεταφυσική, ψυχολογία,παραψυχολογία. Θα σου πάρει χρόνια αλλά θα ξεκαθαρίσεις τι γίνεται, εάν διαθέτεις στοιχειώδη αντίληψη.

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Όμορφες απορίες.
    Συνέχισε να διαβάζεις τα θρησκευτικά κείμενα, σημαντικούς φιλοσόφους, μεταφυσική, ψυχολογία,παραψυχολογία. Θα σου πάρει χρόνια αλλά θα ξεκαθαρίσεις τι γίνεται, εάν διαθέτεις στοιχειώδη αντίληψη.
    Τι θεωρεις στοιχειωδη αντιληψη? το εχεις ψαξει και εχεις καταληξει καπου?

  6. #6
    Δε πιστεύω σε θρησκείες
    Δε πιστεύω σε θεό
    Τον Θεό τον έβγαλε ο άνθρωπος θεωρώ όταν καταλα βε αοτι θα πεθάνει
    Βγήκα από μια κοιλιά σαν εμβρυο και δε θεωρώ ότι πρέπει να καταλήξω στο χώμα.... Δεν είμαι χώμα δεν αισθάνομαι χωμα
    Απλά στον άνθρωπο έχουν να κάνουν τα λεφτά. Άλλοι θα υποφέρουν άλλοι στα πλούτη στο τέλος όμως όλοι το ίδιο θα πάρουν
    Για αυτό το λόγο δε θα κάνω παιδί.. Δε μπορώ να διανοηθώ ότι θα καταληξει στο χώμα και θα περάσει πριν μια ζωή ταλαιπωρίας από ένα τυχαίο γεγονός
    Στο σχολειο που λεγεται ζωη
    Το πιο σημαντικο μαθημα
    Ειναι παντα το τελευταιο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    γουάτ;
    κι εσύ πού ξέρεις αν το παιδί σου τελικα είναι αυτό που θα οδηγήσει την ανθρωπότητα πέρα από το τυχαίο γεγονός που θα του κατέστρεφε τη ζωή;
    τέλος πάντων.
    η πνευματική αναζήτηση είναι πάντα γόνιμη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Γιατί θες τόσο πολύ να υπάρχει ενας Θεός?

    Συνήθως οι άνθρωποι το θέλουν αυτό από ματαιοδοξία καθότι θέλουν να ζήσουν για πάντα.

    Ομως μονο αυτοί, οχι αλλοι πχ οι σαύρες τα βατραχια η οτιδήποτε άλλο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @JimNirou πως μπορείς να ξερεις τι θελει μια σαυρα όμως;

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Κι αν ακόμα δεν υπήρχε Θεός, θα έπρεπε να τον εφεύρουμε.
    Βολταιρος


    Η αποδοχή Θεού ήταν γι΄αυτόν όχι θέμα πίστης, αλλά λογικής. Είναι άλλωστε γνωστή η ρήση του ότι «εάν δεν υπήρχε Θεός, θα έπρεπε να τον επινοήσουμε για να εξηγήσουμε την ύπαρξη του κόσμου».

    βολταιρος!

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Ο Βολταίρος, στην υπ΄αριθμ. 9 σημείωσή του, παρατηρεί ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να τα μάθει όλα από μόνος του, οι μέγιστοι των φιλοσόφων δεν γνωρίζουν περισσότερα απ΄ό,τι οι αμαθέστεροι των ανθρώπων, και ότι μοναδική ελπίδα για τον άνθρωπο παραμένει η θεία αποκάλυψη, η οποία εξαλείφει την αμφιβολία και θέτει στην θέση την βεβαιότητα. Γιατί «Μόνο η αποκάλυψη μπορεί να διδάξει στο ανθρώπινο πνεύμα εκείνο που το ανθρώπινο πνεύμα δεν μπορεί να κατανοήσει» (σημ.7). Για την έννοια της οποίας, όμως, είναι ανώφελο να ερίζουν οι άνθρωποι. Γι΄αυτό καταλήγει:

    Ω, Θεέ, αποκάλυψέ μας επιτέλους

    ότι πρέπει να είμαστε ανθρώπινοι και ανεκτικοί…

    Οι τελευταίοι στίχοι του ποιήματός του, είναι εξίσου αποκαλυπτικοί:

    «Στο στεναγμό του ταπεινός, στα δεινά του υποταγμένος,

    υπάκουος και ευπαθής, στη Θεία Πρόνοια παραμένω…

    ασθενής σαν τους άλλους πλανιέμαι κι εγώ στα τυφλά

    σ΄ένα σκοτάδι βαθύ που προσπαθώ να φωτίσω,

    μόνο να υπομένω μπορώ, χωρίς να μιλήσω».

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @JimNirou πως μπορείς να ξερεις τι θελει μια σαυρα όμως;
    Τι σημασία έχει τι θέλει μια σαύρα? Το εξετάζουμε απο την πλευρά των θειστων και συγκεκριμένα των χριστιανών.

  13. #13
    favvel
    Guest
    Κατά τη γνώμη μου όποιος θέλει να δει τα θαύματα τα βλέπει. Έχει να κάνει με το ποσο θέλουμε κάτι και πόσο το κυνηγάμε.Αν αναλωσεις όμως όλη σου την ενέργεια στη αμφισβήτηση και στο φόβο για το μετά το θανάτο και όχι σε κάτι πιο δημιουργικο και ευχάριστο, το μόνο σίγουρο είναι δεν θα έχεις προλάβει να χαρείς όσο θα θελες τη ζωή.
    Και τα λέω και για μένα.

    Αν μιλήσουμε για το Χριστό, όταν αναστήθηκε δηλ μετά την τριήμερο κάθοδο στον κάτω κόσμο των νεκρων, είπε: Χαίρετε! Δηλ. Να είμαστε χαρούμενοι! Γιατί νικήθηκε ο θάνατος. Και όσοι τον ακολουθούν γεύονται από αυτή τη δόξα και χαρά.

    Όπως λένε και οι πατέρες της εκκλησίας δεν πρέπει να δίνουμε έμφαση στο φόβο που προκαλεί ο θάνατος αλλά στη χαρά που δίνει η ζωή. Αν εστιάσουμε εκεί όταν φτάσει η στιγμή του θανάτου δεν θα φοβόμαστε γιατί θα φύγουμε πλήρεις από ζωή....

    Για να σε ξεαγχωσω κι άλλο ας επαναλάβω κι εγώ τα λόγια του Επικουρου:
    Όταν είμαστε στη ζωή ο θάνατος είναι απών, και όταν ο θάνατος είναι παρών εμείς έχουμε πεθάνει. Οπότε δεν τον συναντάμε ποτέ. Άρα γιατί να μας φοβίζει?

    Να μην φοβάσαι! Παράδεισος =μακριά από το φόβο... Νομίζω το δειμαι ότι σημαίνει φοβάμαι στα αρχαία...

    Κι εγώ που τα σκέφτομαι μη νομίζεις ότι μπορώ να τα κάνω πράξη....

    Το παν είναι να μην σκεφτόμαστε όσο γίνεται..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Αν μιλήσουμε για το Χριστό, όταν αναστήθηκε δηλ μετά την τριήμερο κάθοδο στον κάτω κόσμο των νεκρων, είπε: Χαίρετε! Δηλ. Να είμαστε χαρούμενοι! Γιατί νικήθηκε ο θάνατος. Και όσοι τον ακολουθούν γεύονται από αυτή τη δόξα και χαρά.
    ..
    Αυτο μαζί με άλλα πως γνωρίζεις ότι έγιναν? Η δε γνωρίζεις απλά τα διάβασες κάπου?

  15. #15
    favvel
    Guest
    Αυτό για το Χαίρετε δεν το έχω διαβάσει. Το θυμάμαι από ιερέα νομίζω που μου το είχε πει ή το είχα ακούσει σε διάλεξη κάτι τέτοιο.

    Αυτό για τον Επίκουρο πάλι δεν το έχω διαβάσει αν και νομίζω το είχαμε κάνει στη φιλοσοφία β λυκείου. Είναι ευρέως διαδεδομένη η ρήση του.

    Όλα τα υπόλοιπα που έγραψα είναι προσωπικές απόψεις.

    Επίσης ο παράδεισος σύμφωνα με τη γλωσσολογία σημαίνει περιφραγμενος κήπος. Δεν ξέρω την ετυμολογία του. Εγώ από μόνη μου το ετυμολογω αυθαίρετα από το παρά +δείδω που σημαίνει φοβάμαι. Δηλ ο τόπος όπου δεν υπάρχει φόβος.
    Δείδω είναι κι όχι δειμαι τελικά. Το έψαξα.

    Δεν με νοιάζει και να μη στεκουν επιστημονικά αυτά που λέω από τη στιγμή που στέκουν λογικά και συμφωνούν με τη θρησκευτική διάσταση που έχουμε προσδώσει σε αυτόν τον κήπο, της Εδέμ δλδ.

    Απλά πρέπει κάπου να αναφέρω ότι είναι προσωπικές εκτιμησεις. Όντως μου διέφυγε.

    Επιστημονικά δεν λένε ότι η ετυμολογία είναι αυτή από το δειδω, γιατί όπως φαντάζομαι προϋπήρξε η πιο πρακτική έννοια του περιφραγμενου κήπου από τη θρησκευτική έννοια που πήρε αργότερα.

    Αλλά ακόμα και να συνεπιπταν οι πρακτική και θρησκευτική σημασία εξ'αρχής, δεν ξέρω κατά πόσο θα μας άφηναν ελεύθερους να μάθουμε την αληθινή του ρίζα.
    Οπότε αρκούνται στο: περιφραγμενος κήπος κι έτσι προσδιοριζουν απλά τοπικά τη λέξη χωρίς θρησκευτικό χρωματισμό.
    Επιστήμονες είναι άλλωστε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πως ξερω οτι χανω λιπος?
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 13
    Last Post: 24-07-2013, 21:24
  2. Το νόημα της ζωής
    By anton in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-01-2012, 05:39
  3. Το νοημα της ζωης
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-07-2009, 15:08
  4. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 21:32
  5. Το νόημα της ζωής
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-11-2007, 17:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •