Πρόβλημα με εμμονή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 92
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    21

    Πρόβλημα με εμμονή

    Καλησπέρα σε όλους,

    πρόσφατα ανακάλυψα αυτό το φόρουμ και θα ήθελα να παραθέσω και εγώ κάτι που με απασχολεί.

    Πριν 2 χρόνια εργαζόμουν σε νησί για σεζόν. Κατά την διάρκεια του καλοκαιριού εμφάνισα ένα δερματολογικό ( κύστη από τρίχα ) χαμηλά στην ευαίσθητη περιοχή.
    Επειδή το πρόβλημα ήταν αρκετά έντονο επισκέφτηκα αναγκαστηκά έναν ιδιωτικό ιατρό του νησιού. Χρειάστηκε μικρό-επέμβαση για το θέμα την οποία την πραγματοποίησα στον ίδιο.
    Το θέμα μου είναι ότι για κάποιο λόγο από την πρώτη ημέρα κιόλας όλο αυτό με ερέθισε. Για να γίνω πιο κατανοητή, δεν υπήρξε ερωτική διάθεση και έλξη προς τον ιατρό.
    Αυτό που με εξίταρε ήταν που ένας άγνωστος με αντίκρισε γυμνή. Παρατήρησα ότι δεν με εξιτάρει να με δει γυμνή οποιοδήποτε ( γνωστός, άγνωστος, φίλος κλπ ) αλλά κάποιος ο οποίος το κάνει χωρίς σκοπό την σεξουαλική επαφή. Να ενημερώσω ότι βρίσκομαι σε σχέση εδώ και 6 χρόνια. Επίσης το συγκεκριμένο "σκηνικό" το επιδίωξα και σε άλλους γιατρούς. Δεν νιώθω ότι τον απατάω αλλά νιώθω ότι δεν κάτι δεν είναι σωστό σε όλο αυτό. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο; Εάν ναι, πως το αντιμετώπισε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Και που ξέρεις ότι δεν θα σε εξιτάρει κάποιον γνωστός, άγνωστος ή φίλος αν κι εκείνος το κάνει χωρίς σκοπό τη σεξουαλική επαφή; Απλά δεν το έχεις δοκιμάσει.

    Μήπως έχεις σκυλοβαρεθεί τη ζωή σου με τη σχέση σου; Ερωτικά εννοώ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    21
    Το παράτησα γιατί δεν ένιωθα ότι ήθελα να το κάνω σε κάποιον άντρα που εμφανισιακά μου αρέσει. Ίσως και να μου άρεσε αυτό που λες αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ ρεαλιστικό σενάριο που θα μπορούσε να συμβεί.

    Επίσης ερωτικά με την σχέση μου είμαστε πολύ καλά. Υπάρχει διάθεση και ένταση. Δεν ξέρω γιατί μου έχει γίνει εμμονή αυτό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    σε ειχαν εξιταρει και οι αλλοι γιατροι ή ο συγκεκριμενος?

    γιατι δεν σκεφτεσαι την επιλογη του γυμνισμου?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    21
    Από τον συγκεκριμένο ξεκίνησε απλά. Λόγω της εμμονής μου αυτής έχω επισκεφθεί και άλλους δερματολόγους με διάφορες προφάσεις ώστε να με βλέπουν. Κάθε φορά νιώθω την ίδια έξαψη.

    Τον γυμνισμό δεν είναι ότι δεν τον σκέφτηκα, αλλά δεν είναι κάτι εύκολο να συμβεί. Αφενός η σχέση μου δεν νομίζω να θέλει και αφετέρου αυτό μπορεί να γίνει σε διακοπές μόνο. Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά το θέμα μου είναι εάν όλο αυτό που συμβαίνει είναι υγιές.

    Επίσης αποτελεί πράξη ερωτικής απάτης προς τη σχέση μου;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Xrysa. View Post
    Από τον συγκεκριμένο ξεκίνησε απλά. Λόγω της εμμονής μου αυτής έχω επισκεφθεί και άλλους δερματολόγους με διάφορες προφάσεις ώστε να με βλέπουν. Κάθε φορά νιώθω την ίδια έξαψη.

    Τον γυμνισμό δεν είναι ότι δεν τον σκέφτηκα, αλλά δεν είναι κάτι εύκολο να συμβεί. Αφενός η σχέση μου δεν νομίζω να θέλει και αφετέρου αυτό μπορεί να γίνει σε διακοπές μόνο. Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά το θέμα μου είναι εάν όλο αυτό που συμβαίνει είναι υγιές.

    Επίσης αποτελεί πράξη ερωτικής απάτης προς τη σχέση μου;
    Καλημερα !

    Αν σου πει καποιος οτι ειναι υγιές ολο αυτο θα σε ηρεμησει ?
    Τι μπορει να θεωρηθει υγιες οταν ολο αυτο αφορα καθαρα την προσωπική σεξουαλικη επιθυμία ενος ανθρωπου που μπορει να θεωρειται και ιδιατερη ?

    Πολλοι ανθρωποι ερεθιζονται με κατι ιδιατερο ,απο την στιγμη που δεν προσβαλει καεναναν και δεν γινεται αναγκαστικα μπορει να θεωρει και υγιες στα πλασια σεξουαλικου περιεχομενου ..

    Τωρα τι ακριβως ρωτας ?
    Αν η ερωτικη σκεψη που αναπτύσσεις με καποιον άλλο αντρα θεωρειται απιστία ?

    Τωρα τι να σου απαντησουμε ?
    Για μερικους θεωρείται και για αλλους οχι ..Ολα εξαρτονται απο την προθεση .Αλλο σκεφτομαι και φανταζομαι καποιον με σκοπο να το ολοκληρώσω και αλλο μου ετυχε κατι στην ζωη μου και εκανα μια σκεψη .

    Αν το δεις αλλιως δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει κανει μια ¨πονηρη ¨σκεψη ενω ειναι σε σχεση γιατι πολυ απλα ΖΕΙ !
    Συναναστρεφεται με κοσμο ,βλεπει εικονες ,μυριζει αρωματα και γενικα οι αισθησεις λειτουργουν στο μεγιστο ,οποτε ειναι φυσικο επομενο να εχουμε και τις φυσιολογικες αντιδρασεις .
    Δεν μπορεις να πας εναντια στην φυση η οποια εχει καθορισει πολυ βασικες μας αντιδρασεις .

    Καλο θα ειναι παντως και τις σκεψεις μας να τις μοιραζομαστε με τον συντροφο μας ,σκεψου το να του το αναφερεις σαν περιστατικο που σου ετυχε δεν το επεδιωξες την πρωτη φορα .
    Ισως μαζι του βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις και ισως καλυψεις και καποια επιθυμια σου που μπορει να βοσκει υποσυνειδητα και να εμφανιζεται πλεον ολο και συχνοτερα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Xrysa. View Post
    Από τον συγκεκριμένο ξεκίνησε απλά. Λόγω της εμμονής μου αυτής έχω επισκεφθεί και άλλους δερματολόγους με διάφορες προφάσεις ώστε να με βλέπουν. Κάθε φορά νιώθω την ίδια έξαψη.

    Τον γυμνισμό δεν είναι ότι δεν τον σκέφτηκα, αλλά δεν είναι κάτι εύκολο να συμβεί. Αφενός η σχέση μου δεν νομίζω να θέλει και αφετέρου αυτό μπορεί να γίνει σε διακοπές μόνο. Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά το θέμα μου είναι εάν όλο αυτό που συμβαίνει είναι υγιές.

    Επίσης αποτελεί πράξη ερωτικής απάτης προς τη σχέση μου;

    μπορει να σε εξιταρει ο χωρος του ιατρειου και η ποδιά-ρομπα
    γιατι δεν δοκιμαζεις με τον συντροφο σου να παιξετε εναν παιχνιδι ρολων,να δεις αν σου δημιουργηθει αυτη εξαψη

    παραλιες γυμνιστων υπαρχουν,δεν χανεις και τιποτα να κανεις μια προταση στον συντροφο σου!!

    οπως λεει και η marilou για τον καθενα ειναι διαφορετικα τα ερεθισματα και ατ φετιχ
    ο καθενας το εκλαμβανει και ως απιστια και ας μην ειναι σαρκικη με αμεσο τροπο αλλα μεσω του μυαλου και της σκεψης μπορει να θεωρηθει σε καποιον βαθμο

    σου έχει τύχει σε γυναικολόγο ή σε γυναίκες γιατρούς?
    Last edited by panos19; 23-08-2021 at 16:37.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Νομίζω πως σέ παραλίες γυμνιστών φίλε panos19 δεν πας για νά ανοίξει το ματάκι σου με οφθαλμολουτρο.


    Πιστεύω αυτό τό κόλλημα,, είναι περαστικό καί θά φύγει.αλλιως αν έχεις απορίες μπορείς Με ψυχολόγο νά τό συζητήσεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Νομίζω πως σέ παραλίες γυμνιστών φίλε panos19 δεν πας για νά ανοίξει το ματάκι σου με οφθαλμολουτρο.


    Πιστεύω αυτό τό κόλλημα,, είναι περαστικό καί θά φύγει.αλλιως αν έχεις απορίες μπορείς Με ψυχολόγο νά τό συζητήσεις.

    ορισμένοι πάνε και για οφθαλμολουτρο αλλά για την xrysa δεν τις πρότεινα να πάει για τέτοιο σκοπό

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    21
    Καλησπέρα!

    Προς Marilou,

    Καλημερα !

    Αν σου πει καποιος οτι ειναι υγιές ολο αυτο θα σε ηρεμησει ?
    Τι μπορει να θεωρηθει υγιες οταν ολο αυτο αφορα καθαρα την προσωπική σεξουαλικη επιθυμία ενος ανθρωπου που μπορει να θεωρειται και ιδιατερη ?

    Πολλοι ανθρωποι ερεθιζονται με κατι ιδιατερο ,απο την στιγμη που δεν προσβαλει καεναναν και δεν γινεται αναγκαστικα μπορει να θεωρει και υγιες στα πλασια σεξουαλικου περιεχομενου ..

    Όταν ανέφερα την λέξη υγιές αναφερόμουν περισσότερο στη μετάβαση από το 0 στο να καταντήσει να μου γίνει εμμονή.

    Τωρα τι ακριβως ρωτας ?
    Αν η ερωτικη σκεψη που αναπτύσσεις με καποιον άλλο αντρα θεωρειται απιστία ?

    Δεν αναπτύσσω κάποια σκέψη με τον ιατρό. Η πράξη είναι που με εξιτάρει. Δεν φαντασιώνομαι δλδ κάτι περισσότερο.

    Τωρα τι να σου απαντησουμε ?
    Για μερικους θεωρείται και για αλλους οχι ..Ολα εξαρτονται απο την προθεση .Αλλο σκεφτομαι και φανταζομαι καποιον με σκοπο να το ολοκληρώσω και αλλο μου ετυχε κατι στην ζωη μου και εκανα μια σκεψη .

    Αν το δεις αλλιως δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει κανει μια ¨πονηρη ¨σκεψη ενω ειναι σε σχεση γιατι πολυ απλα ΖΕΙ !
    Συναναστρεφεται με κοσμο ,βλεπει εικονες ,μυριζει αρωματα και γενικα οι αισθησεις λειτουργουν στο μεγιστο ,οποτε ειναι φυσικο επομενο να εχουμε και τις φυσιολογικες αντιδρασεις .
    Δεν μπορεις να πας εναντια στην φυση η οποια εχει καθορισει πολυ βασικες μας αντιδρασεις .

    Δεν μιλάμε όμως για απλή σκέψη. Είμαι γυμνή μπροστά στο γιατρό και με εξετάζει. Όπως και να το κάνεις δεν μένει στην σκέψη. Τα διευκρινίσω εδώ ότι κανείς τους ( μέχρι τώρα τουλάχιστον ) δεν προέβει σε άσεμνες κινήσεις ή φρασεολογία. Το πιο ακραίο από μέρους τους ήταν ότι κάποιοι καθυστερούσαν ( με συζήτηση κυρίως ) την εξέταση ίσως γιατί τους άρεσε το "θέαμα".

    Καλο θα ειναι παντως και τις σκεψεις μας να τις μοιραζομαστε με τον συντροφο μας ,σκεψου το να του το αναφερεις σαν περιστατικο που σου ετυχε δεν το επεδιωξες την πρωτη φορα .
    Ισως μαζι του βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις και ισως καλυψεις και καποια επιθυμια σου που μπορει να βοσκει υποσυνειδητα και να εμφανιζεται πλεον ολο και συχνοτερα .

    Την συγκεκριμένη περίοδο δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τέτοιου είδους συζητήσεις καθώς πρόσφατα βίωσε την απώλεια κοντινού του ανθρώπου και επίσης είναι γενικά πιεσμένος με διάφορα.
    Επίσης σε περίπτωση που το αναφέρω θέλω να είμαι έτοιμη να αντικρούσω οποιαδήποτε διαφωνία προκύψει. Δεν νομίζω ότι είμαι ακόμη έτοιμη.
    Σίγουρα θα ήθελα ένα δικό μου άτομο να τα συζητάω και το καλύτερο θα ήταν η σχέση μου.





    Προς panos19,

    σου έχει τύχει σε γυναικολόγο ή σε γυναίκες γιατρούς?

    Δεν μου έχει τύχει γενικά σε άλλον ιατρό καθώς κανείς ποτέ δεν έτυχε να εξετάσει την ευαίσθητη περιοχή.
    Η γυναικολόγος μου είναι γυναίκα και μάλιστα μεγάλης ηλικίας που την αισθάνομαι σαν γιαγιά μου. Εξάλλου δεν έχει υπάρξει οπτική επαφή με τα γεννητικά όργανα.
    Επίσης δεν με εξιτάρει ο χώρος των ιατρείων όχι.




    Προς ladybird12,

    Πιστεύω αυτό τό κόλλημα,, είναι περαστικό καί θά φύγει.αλλιως αν έχεις απορίες μπορείς Με ψυχολόγο νά τό συζητήσεις.

    Πριν γράψω στο forum είχα απευθυνθεί ( μέσω email ) σε κάποιους ειδικούς αλλά η γενική απάντηση που έλαβα ήταν ότι πρέπει να γίνουν συνεδρίες κλπ κλπ.
    Αυτό εκτός από χρόνο απαιτεί και χρήμα. Άμα όμως όντως διαπιστώσω ότι χρήζω θεραπείας θα πρέπει να το δω.



    Προς όλους,

    σαν χαρακτήρας θα έλεγα ότι με διακατέχει ο ορθολογισμός. Από τότε που συνέβει αυτό είμαι σε ταλάντωση ανάμεσα στο:

    - εντάξει δεν είναι κακό να σε εξετάσει ένας γιατρός, ακόμη και εάν δεν είναι κάτι σοβαρό ( αυτά τα σκέφτομαι όταν είμαι "φουντωμένη" )

    και στο:

    - μήπως είμαι κακός άνθρωπος που κάνω ότι κάνω κρυφά από τον άνθρωπό μου ( αυτό το σκέφτομαι αφού έχω τελειώσει )


    Κάποιο κομμάτι της σκέψης μου προσπαθεί να το δικαιολογήσει σαν πράξη και κάποιο άλλο κομμάτι με κάνει και νιώθω λίγες τύψεις με αυτό που κάνω.
    Last edited by Xrysa.; 23-08-2021 at 21:16.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    όταν. λες "τελειώσει" τι εννοείς?
    με τον άντρα σου όταν σε βλέπει γυμνή δεν αισθάνεσαι το. ίδιο?


    γιατί στείλε και εδώ είναι ειδικοί και. ξέρουν περισσότερα και θα σε κατατοπισουν https://www.sexipedia.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Xrysa. View Post
    Καλησπέρα σε όλους,

    πρόσφατα ανακάλυψα αυτό το φόρουμ και θα ήθελα να παραθέσω και εγώ κάτι που με απασχολεί.

    Πριν 2 χρόνια εργαζόμουν σε νησί για σεζόν. Κατά την διάρκεια του καλοκαιριού εμφάνισα ένα δερματολογικό ( κύστη από τρίχα ) χαμηλά στην ευαίσθητη περιοχή.
    Επειδή το πρόβλημα ήταν αρκετά έντονο επισκέφτηκα αναγκαστηκά έναν ιδιωτικό ιατρό του νησιού. Χρειάστηκε μικρό-επέμβαση για το θέμα την οποία την πραγματοποίησα στον ίδιο.
    Το θέμα μου είναι ότι για κάποιο λόγο από την πρώτη ημέρα κιόλας όλο αυτό με ερέθισε. Για να γίνω πιο κατανοητή, δεν υπήρξε ερωτική διάθεση και έλξη προς τον ιατρό.
    Αυτό που με εξίταρε ήταν που ένας άγνωστος με αντίκρισε γυμνή. Παρατήρησα ότι δεν με εξιτάρει να με δει γυμνή οποιοδήποτε ( γνωστός, άγνωστος, φίλος κλπ ) αλλά κάποιος ο οποίος το κάνει χωρίς σκοπό την σεξουαλική επαφή. Να ενημερώσω ότι βρίσκομαι σε σχέση εδώ και 6 χρόνια. Επίσης το συγκεκριμένο "σκηνικό" το επιδίωξα και σε άλλους γιατρούς. Δεν νιώθω ότι τον απατάω αλλά νιώθω ότι δεν κάτι δεν είναι σωστό σε όλο αυτό. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο; Εάν ναι, πως το αντιμετώπισε;
    Αυτά που αισθανόμαστε μας κάνουν να ανακαλύπτουμε πράγματα για τον εαυτό μας. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να καταπιέζουμε τον εαυτό μας, ότι η ηθική περιορίζει την αντίληψη μας. Νομίζω πως αυτό που περιγράφεις βρίσκεται πέραν του καλού και του κακού. Γενικά η προσπάθεια να χωρέσουμε την ανθρώπινη συμπεριφορά σε αυτές τις δύο λέξεις είναι μάταιο (μπορώ να προσθέσω ένα σωρό λέξεις, απάνθρωπο ήταν η πρώτη που σκέφτηκα γιατί τονίζει το πόσο δεν χωράει η ύπαρξη μας σε τόσο στενά πλαίσια, την τεράστια αντίθεση). Ίσως να σου ταίριαζε η υποκριτική. Θα μπορούσες να εκφράσεις πιο σύνθετες προσωπικότητες, να εκτεθεις με ένα διαφορετικό τρόπο...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πιστεύεις το νιώθεις μονο με γιατρό ή θα το ένιωθες και σε καποιο αλλο πλαίσιο πχ να δοκιμάζεις ρούχα και να γδύνεσαι ή κατι αλλο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    @Xrysa σε γιατρό είσαι γυμνή όχι σε ένα οποιοδήποτε άντρα .
    Δεν πας με ένα οποιοδήποτε και εκτίθεσαι για να διαπιστώσεις αν σου αρέσει όλο αυτό ή είναι ένα βίτσιο που προσπαθείς να ανακαλύψεις μέχρι σε ποιο βαθμό μπορεί να σε οδηγήσει.

    Σίγουρα περνάει και φάση τώρα ο σύντροφό σου αλλά όλο αυτό πόσο καιρό σου συμβαίνει?
    Μην πιέζεις τον ευατο σου να δώσεις τώρα και απαντήσεις και λύσεις σε όλο αυτό .
    Άσε λιγάκι τον χρόνο να περάσει σταματά τις επισκέψεις σε γιατρούς και κοίτα σε κάποια φάση να το συζητήσεις με τον σύντροφό σου .

    Προσπάθησε λίγο να εκλογικεύσεις κάποιες καταστάσεις αναγκαστικά πλέον πριν όλο αυτό σου γίνει εμμονή.
    Μόνο με τον σύντροφό σου θα βρεις και λύσεις και απαντήσεις και ίσως και κάποιο τρόπο που να σου καλύψει όλη αυτή την επιθυμία και σταματήσεις αυτό το θέμα να κυριαρχεί και να βασανίζει την σκέψη σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Γεια σου αγαπητή Χρύσα. Η συμπεριφορά που αναφέρεις θα μπορουσε να χαρακτηριστεί αποκλίνουσα κάτω απο ορισμένες συνθήκες. Έδω μέσα θα ακούσεις διάφορα βεβαια που μάλλον θα σε μπερδέψουν πιο πολύ.
    Έχω ασχοληθεί με παρόμοιο θέμα και γνωρίζω να σε κατευθύνω να βρείς κάποιες απαντησεις. αν θέλεις επικοινώνησε στο mail [email protected] γιατι όπως σου ειπα εδω κάποιοι μπορει να μη σεβαστούν τα οσα λέμε....
    Με κατανόηση Μπεμπέκα :-)

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εμμονη για hiv
    By Bill131 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 14-06-2022, 02:09
  2. Εμμονη
    By Gtyos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-02-2020, 19:51
  3. Εμμονή
    By Εμμανουέλα1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 22-10-2012, 00:13
  4. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 02:28
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 17:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •