Κοινωνικη ζωή από την αρχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257

    Κοινωνικη ζωή από την αρχή

    Πόσο δύσκολο είναι κάποιος (με έναν μόνο φίλο και 2-3 γνωστούς οι οποίοι δεν ενδιαφέρονται για το τι κάνεις....) να ξεκινήσει τη κοινωνική του ζωή από το μηδέν. ;;;
    Από το σχολείο οι δύο τρεις φιλίες έχουν λήξει χρόνια τώρα. Μόλις τελείωσα το Πανεπιστήμιο ....στο οποίο δεν έκανα καθόλου παρέες, μόνο κάτι γνωστούς από εδώ και από εκεί που έχουμε χαθεί πάλι καιρο. Μοναξιά καλή μου φίλη. Ερωτική ζωή μηδέν.
    Πώς να ξαναρχίσεις όταν βρίσκεσαι στο ίδιο σημείο;
    Η φάση με τον covid τα πήγε όλα πίσω...απομονωση 2 χρόνια. Περιορισμός

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Μόνο μια συμβουλή μπορώ να σου δώσω. Μην κυνηγάς τίποτα.

    Αν είναι να ρθει θα ρθει το οτιδήποτε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    θα συμφωνησω εν μερει με το προηγουμενο ποστ.συγκεκριμενα με το 2ο σκελος.οτι θα ερθει απο μονο του.Αλλα καταβαθος χρειαζεται και δουλιτσα απο εσενα κ λιγη τυχη.Μετραει πολυ να εισαι δοτικος,να εισαι ετοιμος να προσφερεις.οχι υπερβολες κ ουτε κηνυγωντας. Επισης,να μην χανεις ευκαιρια να βγεις για καφε,ποτο η μια βολτα.Απο εκει ενδεχομενως να προκυψουν νεες φιλιες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by taurina View Post
    θα συμφωνησω εν μερει με το προηγουμενο ποστ.
    Έχεις δίκιο, ίσως δεν το έθεσα καλα. Εννοούσα να μην παρακαλάει για φιλίες της απελπισίας η σχέσεις και έτσι εν άγνοια της να γίνεται φορτικη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Καί μένα Με απασχολεί τό συγκεκριμένο ζήτημα καί τό σκέφτομαι.
    Πιστεύω πως χρειάζεται νά αρχίσεις νά κάνεις διάφορες δραστηριότητες. Που βέβαια μπορεί νά απαιτούν χρήμα ή κάτι όχι.. αλλά απαιτούν σίγουρα χρόνο.
    Δραστηριότητες που θά υπάρχουν άτομα που ενδεχομένως νά έχουν τά ίδια ενδιαφέροντα Με εσένα καί έτσι μπορεί νά προκύψουν φιλίες.
    Έχω δοκιμάσει διάφορα αυτά τά χρόνια χωρίς επιτυχία όμως γιατί είμαι καινούργιος κλειστή.
    Αλλά δοκίμασε νά δείς.
    Εργασία.χομπι ομαδικά. Εθελοντισμός.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    Φίλη και εγώ έχω δοκιμασει τετοια. Μάλιστα όχι για να κάνω φιλίες αλλά για να εμπλουτισω πιο δημιουργικα τον χρόνο μου. Ειλικρινά περιμενα ποτε θα το πεις ότι δε λειτουργουν. Και αν το πάμε σε βιωματικες συμβουλές να σας πω ότι όσες φορές άπλωσα το χέρι μου να βοηθησω κάποιον τόσες δημιουργησα και κάποιου είδους επαφή αν όχι φιλιά. Χωρίς παρακαλετα και χωρις πολλα λογια. Αυτό μου αρκουσε διότι δεν απηχει σε εμένα η πολλη κοινωνικότητα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Ναι αυτά που ανέφερα βοηθάνε πολύ εμάς και γενικότερα, νά μαθαίνουμε δηλαδή νεες δεξιότητες ή νά κάνουμε κάτι για χαλάρωση, ή για εξάσκηση τού νου τής φαντασίας οτιδήποτε.
    Quote Originally Posted by taurina View Post
    Φίλη και εγώ έχω δοκιμασει τετοια. Μάλιστα όχι για να κάνω φιλίες αλλά για να εμπλουτισω πιο δημιουργικα τον χρόνο μου. Ειλικρινά περιμενα ποτε θα το πεις ότι δε λειτουργουν. Και αν το πάμε σε βιωματικες συμβουλές να σας πω ότι όσες φορές άπλωσα το χέρι μου να βοηθησω κάποιον τόσες δημιουργησα και κάποιου είδους επαφή αν όχι φιλιά. Χωρίς παρακαλετα και χωρις πολλα λογια. Αυτό μου αρκουσε διότι δεν απηχει σε εμένα η πολλη κοινωνικότητα
    Δεν μπορώ νά σκεφτώ τίποτα άλλο. Όσο περνάνε τα χρόνια μου φαίνεται δυσκολότερο. Καί αν αυτή η μία ή δύο φίλες που έχεις δεν γνωρίζουν άτομα, είναι δύσκολο τότε νά γνωρίσεις. Δηλαδή αν είσαι ήδη σέ έναν πολύ μικρό κλειστό κύκλο.... Πάει...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    Πράγματι με τα χρόνια δυσχεραίνει. Αλλά ας μην υιοθετουμε την ψυχολογία του "παει, εγκαταλείπω" γιατί αν το παμε και εμείς έτσι αυτόκαταδικαζομαστε. Οχι. Υπάρχουν τρόποι. Ακόμα και στη λίστα αναμονής σε ένα σουπερ μαρκετ η για ένα λεωφορείο. Και σε τέτοια μέρη προκυπτουν επαφές. Ίσως οχι οι στενές αλλά γίνεται η αρχή. Βγαίνεις από τα καβουκι σου καλλιεργώντας τα social skills σου. Επί τη ευκαιρία φυσικά όχι βεβιασμένα και απεγνωσμένα. Αλλά γίνεται

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Γίνεται ναι αλλά θέλει πρώτα αυτό που λες να δουλέψεις τάsocial skillsσου νά γίνεις Πιο κοινωνικός
    Quote Originally Posted by taurina View Post
    Πράγματι με τα χρόνια δυσχεραίνει. Αλλά ας μην υιοθετουμε την ψυχολογία του "παει, εγκαταλείπω" γιατί αν το παμε και εμείς έτσι αυτόκαταδικαζομαστε. Οχι. Υπάρχουν τρόποι. Ακόμα και στη λίστα αναμονής σε ένα σουπερ μαρκετ η για ένα λεωφορείο. Και σε τέτοια μέρη προκυπτουν επαφές. Ίσως οχι οι στενές αλλά γίνεται η αρχή. Βγαίνεις από τα καβουκι σου καλλιεργώντας τα social skills σου. Επί τη ευκαιρία φυσικά όχι βεβιασμένα και απεγνωσμένα. Αλλά γίνεται

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    κι ήλεγα πως είμαι μεμονομένο περιστατικό..
    εγώ έχω βαλτώσει. γενικώς, δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει τίποτα.
    σε εσάς βλέπω προοπτικές.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    και ξαναλεω.μην εγκαταλειπετε και ημαρτον.Μην πατε με τη λογικη οτι ειναι χαμενη υποθεση. Ειδικα οι κατω των 35.Οι περισσοτεροι που γνωριζω ειναι αυτοαπομονωμενοι. Ειτε επειδη επιβληθηκε λογω κοβιντ ειτε απο επιλογη ειτε απο διαφορους αλλους λογους. Κανεις δε θελει για παρεα ατομο μουντρουχικο, απαισιοδοξο και γενικα παρατημενο απο τη ζωη. Αυτο νομιζω μας τρωει πιο πολυ. Προσωπικα δε θα θελα να μετατραπει αυτη η στηλη σε στηλη παραπονων αλλα σε στηλη συμβουλων και διεξοδων ωστε να βοηθηθουμε ολοι και να μην αλληλοκλαιγομαστε. Τι λετε; Παμε;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Πάμε!!!!
    Αχχαχα!! Αλλά επειδή ξέρουμε ότι κανείς δεν θέλει μουντρουχικο άτομο για παρέα μήπως αυτό είναι τό πρόβλημα επίσης. Καμία φορά αισθάνομαι ότι είμαι έτσι δηλαδή. Ή ότι γενικά η χαμηλή αυτοπεποίθηση φαίνεται ε και δεν εμπνέει για παρέα. αλλά αυτά είναι χαζα κόμπλεξ τού κεφαλιού μου.

    Ο κόβιντ σίγουρα μας έχει απομονώσει κιαλλο καί δεν υπήρξαν τόσες ευκαιρίες για κοινωνικοποιηση. Ούτε ακόμα επανήλθαν τά πράγματα. Θά προσπαθήσουμε Με αυτά που έχουμε

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    α γεια σου.Τωρα μπαινουμε στο νοημα.Το πρωτο βημα δεν ειναι να καταπιαστουμε με μια δραστηριοτητα.Ειναι η ψυχικη μας διαθεση. Αυτη εκπεμπει και ελκυει και την παρεα. Εν καιρω πανδημιας ηταν ευκαιρια να σκαλισουμε ακομα και παλιες φιλιες. Μπορει να υπαρξει ανταποκριση μπορει και οχι. Πολυ σημαντικο ειναι φυσικα να μην ειμαστε επιμονοι. Π.χ. θες να πας βολτα. Αντι να πεις στο φιλο σου παμε εκει καλυτερο ειναι να πας μονος και κατοπιν να στειλεις μηνυμα του στυλ "ειμαι εδω.σε φερνει ο δρομος σου;". Παραπεμπω ενα καλουτσικο αρθρο που με εκανε να αντιμετωπισω διαφορετικα το ολο θεμα.Δε συμφωνω απολυτα αλλα μου χρησιμευσε
    https://foithtips.com/how-to-go-out-alone/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θεωρώ όπως και στα περισσότερα πράγματα, το κλειδί εδώ είναι να βγαίνεις από το comfort zone σου. Περιμένεις π.χ. να σου γνωρίσει κάποιος φίλος σου άλλα άτομα, όμως ήδη ξέρεις τον κύκλο του και μπορεί να μη ταιριάζετε ή να μη σου γνωρίζει πολύ κόσμο που γνωρίζει ο ίδιος. Έχεις κάποιον κύκλο από παλιά που δε σε γεμίζει πια, αλλά δεν βρίσκεις θάρρος να ξεκόψεις με αποτέλεσμα να εγκλωβίζεσαι εκεί κι ας μη σε καλύπτει. Βαριέσαι τη ζωή σου και σε τρώει η μοναξιά και θες να πας για ένα καφέ, αλλά δεν πας γιατί δεν έχεις παρέα. Αν πας, περιμένεις να κάνει κάποιος άλλος το βήμα να σου μιλήσει αντί να το κάνεις εσύ. Πας σε μία δραστηριότητα και σου φαίνεται κάποιος συμπαθής, είχες ευκαιρίες να ανοίξεις κουβέντα, αλλά αισθάνεσαι άβολα και δεν το κάνεις και μετά κάθεσαι και το σκέφτεσαι κατόπιν εορτής.
    Εκεί θέλει λίγο να ζορίσεις τον εαυτό σου να κάνει κινήσεις, να πάρει πρωτοβουλίες κι ας αισθάνεται άβολα. Να κάνεις αλλαγές και να μη μένεις στάσιμος.
    (Χρησιμοποιώ το Β' Ενικό γενικά, όχι απαντώντας σε κάποιον συγκεκριμένα).

Similar Threads

  1. κοινωνικη φοβια
    By dora-agxos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 46
    Last Post: 21-12-2014, 00:11
  2. Δεν έχω κοινωνική ζωή
    By Λαθρόβιος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 04-05-2013, 20:19
  3. Κοινωνικη Προσφορα
    By ΝεοΞεκινημα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 24-03-2012, 17:03
  4. Κοινωνική ζωή
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 141
    Last Post: 29-06-2011, 16:09
  5. Κοινωνική ζωή
    By Oneiroplasmenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 11-05-2010, 20:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •