Χειρότερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42

    Χειρότερα

    Χθες ήρθα σε επικοινωνία μαζί του και μου έφερε τα πράγματα μου από το κοινό μας σπίτι στην πόλη που σπουδάζουμε ,ο πόνος είναι αβάσταχτος δεν μπορώ να το αντέξω άλλο ,σκέφτομαι όλο και περισσότερο να αυτοκτονήσω μήπως και λυτρωθώ ,άκουσα τον ανθρώπο που αγαπάω όσο τίποτα να μου λέει πως πλέον δεν είναι ερωτευμένος μαζί μου ,έναν άνθρωπο που υπολόγισα πάνω του ,με εγκατέλειψε σαν να μην ήμουν ποτέ τίποτα για αυτόν και δεν παίρνει κανενα μερίδιο ευθύνης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Καλημέρα,
    Κάθε χωρισμός ειδικά αν ήσασταν μαζί χρόνια είναι πολύ δύσκολος καί χρειάζεται τό χρόνο τού. Είναι πάρα πολύ φρέσκο καί λογικό νά είσαι χάλια. Τά στάδια μετά τό χωρισμό είναι σάν τά στάδια του πένθους που περνά κάποιος. Όμως οι άνθρωποι αντέχουμε, καί τά ξεπερναμε με τό χρόνο..
    Είναι μία καλή ευκαιρία μετά από χωρισμό νά ξεκινήσει κάποιος ψυχοθεραπεία καί νά τό σκεφτείς σοβαρά αυτό.
    Δεν θά λυτρωθεις Με αυτόν τόν τρόπο που λες αλλά θά επηρεάσεις καί τίς ζωές πολλών ατόμων που σέ νοιάζονται καί σέ αγαπούν.
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Χθες ήρθα σε επικοινωνία μαζί του και μου έφερε τα πράγματα μου από το κοινό μας σπίτι στην πόλη που σπουδάζουμε ,ο πόνος είναι αβάσταχτος δεν μπορώ να το αντέξω άλλο ,σκέφτομαι όλο και περισσότερο να αυτοκτονήσω μήπως και λυτρωθώ ,άκουσα τον ανθρώπο που αγαπάω όσο τίποτα να μου λέει πως πλέον δεν είναι ερωτευμένος μαζί μου ,έναν άνθρωπο που υπολόγισα πάνω του ,με εγκατέλειψε σαν να μην ήμουν ποτέ τίποτα για αυτόν και δεν παίρνει κανενα μερίδιο ευθύνης
    Last edited by ladybird12; 10-09-2021 at 12:17.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Χθες ήρθα σε επικοινωνία μαζί του και μου έφερε τα πράγματα μου από το κοινό μας σπίτι στην πόλη που σπουδάζουμε ,ο πόνος είναι αβάσταχτος δεν μπορώ να το αντέξω άλλο ,σκέφτομαι όλο και περισσότερο να αυτοκτονήσω μήπως και λυτρωθώ ,άκουσα τον ανθρώπο που αγαπάω όσο τίποτα να μου λέει πως πλέον δεν είναι ερωτευμένος μαζί μου ,έναν άνθρωπο που υπολόγισα πάνω του ,με εγκατέλειψε σαν να μην ήμουν ποτέ τίποτα για αυτόν και δεν παίρνει κανενα μερίδιο ευθύνης
    Τα συναισθήματα δεν εξαναγκάζονται, δεν υπάρχουν συμβόλαια σ'αυτά τα θέματα, ακόμη και οι γάμοι διαλύονται. Μπορεί να μας πονάει αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Ο πόνος θα περάσει με τον χρόνο. Δουλεύεις; Έχεις χόμπι; Ασχολησου με άλλα πράγματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Χθες ήρθα σε επικοινωνία μαζί του και μου έφερε τα πράγματα μου από το κοινό μας σπίτι στην πόλη που σπουδάζουμε ,ο πόνος είναι αβάσταχτος δεν μπορώ να το αντέξω άλλο ,σκέφτομαι όλο και περισσότερο να αυτοκτονήσω μήπως και λυτρωθώ ,άκουσα τον ανθρώπο που αγαπάω όσο τίποτα να μου λέει πως πλέον δεν είναι ερωτευμένος μαζί μου ,έναν άνθρωπο που υπολόγισα πάνω του ,με εγκατέλειψε σαν να μην ήμουν ποτέ τίποτα για αυτόν και δεν παίρνει κανενα μερίδιο ευθύνης
    Δεν νομιζω να αξιζεις ολο αυτο που σκεφτεσαι να κανεις στον ευατο σου .

    Θελεις να μας πεις λιγακι πραγματα για τον ευτο σου ..Τι ειναι αυτο που σε ποναει περισσοτερο σε αυτο τον χωρισμο και κατα ποσο ειναι η πραγματικη του αντίληψη ?
    Καμια φορα στην αρχη παλευουμε με την δυναμη της συνηθειας ,της τοτε αποδοχης και της μετεπειτα μετέωρης καταστασεις που μενουμε παρα με τα καθε αυτου συναισθηματα μας που νομιζουμε οτι ειναι ο ερωτας .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Λυπάμαι γι αυτό που σου συνέβη. Λάθος του να σε κάνει να τον ερωτευτείς ενώ εξαρχής μέσα του δεν ήσουν αυτό που πραγματικά ήθελε. Αυτό που μόλις είπα το αναιρώ αν η συγκατοίκηση έδειξε πολύ αντίθετους χαρακτήρες ή αν εσύ του έκανες τη ζωή ποδήλατο με θέλω και ιδιοτροπίες (αν και δεν βλέπω να ισχύει κάτι τέτοιο).
    γιάννης

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Δουλεύω ,πάω γυμναστήριο ,βγαίνω όσο περισσότερο μπορώ αλλα δεν θελω να κάνω τίποτα από αυτά ,θελω απλά να πεθάνω με την ελπίδα πως θα ηρεμήσω .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Δουλεύω ,πάω γυμναστήριο ,βγαίνω όσο περισσότερο μπορώ αλλα δεν θελω να κάνω τίποτα από αυτά ,θελω απλά να πεθάνω με την ελπίδα πως θα ηρεμήσω .
    Γιατι ?
    Μηπως ολα αυτα τα κανατε μαζι και σου λειπει αυτη η συνηθεια που σου ειπα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν νομιζω να αξιζεις ολο αυτο που σκεφτεσαι να κανεις στον ευατο σου .

    Θελεις να μας πεις λιγακι πραγματα για τον ευτο σου ..Τι ειναι αυτο που σε ποναει περισσοτερο σε αυτο τον χωρισμο και κατα ποσο ειναι η πραγματικη του αντίληψη ?
    Καμια φορα στην αρχη παλευουμε με την δυναμη της συνηθειας ,της τοτε αποδοχης και της μετεπειτα μετέωρης καταστασεις που μενουμε παρα με τα καθε αυτου συναισθηματα μας που νομιζουμε οτι ειναι ο ερωτας .
    Με πονάει που με έβγαλε πολύ εύκολα από την ζωή του ,μου φέρθηκε πολύ επιθετικά σαν να εκανα εγώ κάτι .Ήταν το πρώτο αγόρι που είχαμε ερωτική επαφή γιατί είμαι πολύ κλειστή σε αυτό το θέμα και ένιωσα πως με χρησιμοποιήουσε μόνο για αυτό στο τέλος .Εχω τόσα συναισθήματα για αυτόν και όταν τα πρώτο φτιάξαμε μόλις είχα χάσει τον πατέρα μου και με βοήθησε πολύ σε αυτό και δέθηκα παρα πολύ μαζί του και αυτός επίσης ,σχεδιάζαμε σπουδάσουμε στην ίδια περιοχή όπως και έγινε ! Να μείνουμε μαζί που έγινε και ο ίδιος έλεγε πολλά πράγματα ,να παντρευτούμε να κάνουμε οικογένεια σε λίγα χρόνια και ξαφνικά μια μέρα κατάλαβε πως πιέζεται σε μια σχέση και με άφησε να παλεύω μόνη μ πλέον και με κοροϊδευε ,με πέταξε σαν σκουπίδι και εγώ συνεχίζω να τον αγαπώ ! Εχω βιώσει έναν άσχημο χωρισμό με τους γονείς μου και μετά έχασα τον πατέρα μου .παλεύω χρόνια με την κατάθλιψη και στηρίχτηκα σε αυτόν γιατί με έκανε να νιώθω καλύτερα .

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Λυπάμαι γι αυτό που σου συνέβη. Λάθος του να σε κάνει να τον ερωτευτείς ενώ εξαρχής μέσα του δεν ήσουν αυτό που πραγματικά ήθελε. Αυτό που μόλις είπα το αναιρώ αν η συγκατοίκηση έδειξε πολύ αντίθετους χαρακτήρες ή αν εσύ του έκανες τη ζωή ποδήλατο με θέλω και ιδιοτροπίες (αν και δεν βλέπω να ισχύει κάτι τέτοιο).
    Σίγουρα εκανα και εγώ κάτι λάθος για να οδηγηθούμε εδώ ,αλλά ούτε τι εκανα λάθος και ενοχλήθηκε δεν μου εξήγησε ,εξαφανίστηκε απλά χωρίς να τον νοιάζει πια ,γενικά δεν είμαι μια κοπέλα που ούτε γκρινιάζει ,ούτε ζηλεύει .Θα παραπονεθώ μόνο όταν υπάρχει όντως λόγος .Ούτε του απαγόρευσα ποτέ να βγει με τους φίλους ή να μην κάνει κάτι που θέλει ,αλλά σύμφωνα με αυτόν Επειση ειναι 20 χρόνων θέλει να ειναι ελεύθερος .

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γιατι ?
    Μηπως ολα αυτα τα κανατε μαζι και σου λειπει αυτη η συνηθεια που σου ειπα ?
    Τίποτα από αυτά δεν κάναμε μαζί ,το γυμναστήριο το ξεκίνησα εδώ και ένα μήνα που χωρίσαμε για να μπορώ να ξεχαστώ έστω και λίγο και την δουλειά επίσης ,καθώς λόγω σχολής δεν μπορούσα να δουλέψω μέχρι αρχές Ιουλίου και μετά έτυχε να νοσήσω με κοβιντ κάτι που δεν μου επέτρεπε να εργαστώ … Αλλά να αναφέρω πως δεν είμασταν συνέχεια μαζί ,γιατί έχουμε σχέση απόστασης (μικρής ναι μεν αλλά είναι ) εγώ μένω στην πόλη κει αυτός σε ένα χωριό λίγο πιο μακριά ,δεν βρισκόμασταν ούτε σι άλλως κάθε μέρα ,πηγαινα σπίτι του 3-4 μέρες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Τίποτα από αυτά δεν κάναμε μαζί ,το γυμναστήριο το ξεκίνησα εδώ και ένα μήνα που χωρίσαμε για να μπορώ να ξεχαστώ έστω και λίγο και την δουλειά επίσης ,καθώς λόγω σχολής δεν μπορούσα να δουλέψω μέχρι αρχές Ιουλίου και μετά έτυχε να νοσήσω με κοβιντ κάτι που δεν μου επέτρεπε να εργαστώ … Αλλά να αναφέρω πως δεν είμασταν συνέχεια μαζί ,γιατί έχουμε σχέση απόστασης (μικρής ναι μεν αλλά είναι ) εγώ μένω στην πόλη κει αυτός σε ένα χωριό λίγο πιο μακριά ,δεν βρισκόμασταν ούτε σι άλλως κάθε μέρα ,πηγαινα σπίτι του 3-4 μέρες
    θελεις να μου πεις λιγακι πως φτασατε στην αποφαση του χωρισμου ?
    Δεν θελω ομως να πιεστεις ,πες οτι εχεις μια φιλη σου και κανετε μια συζητηση και δεν προκειται να σε κρινει για τιποτα παρα μονο θελει να σε ακουσει
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    θελεις να μου πεις λιγακι πως φτασατε στην αποφαση του χωρισμου ?
    Δεν θελω ομως να πιεστεις ,πες οτι εχεις μια φιλη σου και κανετε μια συζητηση και δεν προκειται να σε κρινει για τιποτα παρα μονο θελει να σε ακουσει
    Πραγματικά δεν ξέρω ,είμασταν μαζί 3 χρόνια και ένα μήνα ,κάποια στιγμή λόγω ότι κόλλησα κοβιντ δεν μπορούσαμε να έρθουμε σε επαφή ,βρισκόμασταν αλλά μόνο από απόσταση ,λίγες μέρες αργότερα αφού τελείωσε η καραντίνα μου ,πήγα σπίτι του να μείνουμε μαζί μετά από παρα πολλές μέρες ..τσακωθήκαμε γιατί τον τελευταίο καιρό έλεγε συνέχεια είμαι κουρασμένος και κοιμόταν συνέχεια αλλά εγώ στεναχωριόμουν που δεν τον έβλεπα ενώ ήμουν εκεί και εκεί βρήκε τη. Ευκαιρία να μου πει πως δεν ξέρει αν θέλει να είναι πλέον μαζί μου .Άφησε την κατάσταση όπως έχει δυο εβδομάδες μέχρι που είδα κάτι μήνυμα με τον κολλητό του πως κανόνιζε ο φίλος τ να πάνε για μπάνιο με κάποιες κοπέλες και εκεί αποφάσισα να του μιλήσω καθώς ένιωθα πως με κοροϊδευε ,μου έλεγε πως δεν συνέβη τίποτα και όντως όπως διαπίστωσα δεν έγινε κάτι εν τέλη δεν πήγε για μπάνιο αλλά μου ειπε ψέματα κάτι που δεν είχε κάνει ποτέ ξανά ,με λίγο πίεση που είπε πως θέλει να χωρίσουμε δοκιμαστικά για μερικές μέρες να δούμε αν αντέχουμε ο ένας μακριά από τον άλλον ..Δικαιολογίες,εγώ έχοντας χρόνια αγχώδη διαταραχή ,το αγχος μου δεν βοήθησε καθόλου ,ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού ,η κατάθλιψη γινόταν όλο και πιο έντονη ,ταχυπαλμίες ,αϋπνίες ,δεν έτρωγα ,ούτε μπάνιο δεν ήθελα να κάνω .Τα χάπια δεν μπορώ να πω με βοήθησαν πολύ ,αυτός είχε εξαφανιστεί και όταν τον πήρα εγώ τηλέφωνο για να μπει ένα τέλος με απέφευγε πάλι ,πέρασε ένας μήνας για να έρθει να μου μιλήσει .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Πραγματικά δεν ξέρω ,είμασταν μαζί 3 χρόνια και ένα μήνα ,κάποια στιγμή λόγω ότι κόλλησα κοβιντ δεν μπορούσαμε να έρθουμε σε επαφή ,βρισκόμασταν αλλά μόνο από απόσταση ,λίγες μέρες αργότερα αφού τελείωσε η καραντίνα μου ,πήγα σπίτι του να μείνουμε μαζί μετά από παρα πολλές μέρες ..τσακωθήκαμε γιατί τον τελευταίο καιρό έλεγε συνέχεια είμαι κουρασμένος και κοιμόταν συνέχεια αλλά εγώ στεναχωριόμουν που δεν τον έβλεπα ενώ ήμουν εκεί και εκεί βρήκε τη. Ευκαιρία να μου πει πως δεν ξέρει αν θέλει να είναι πλέον μαζί μου .Άφησε την κατάσταση όπως έχει δυο εβδομάδες μέχρι που είδα κάτι μήνυμα με τον κολλητό του πως κανόνιζε ο φίλος τ να πάνε για μπάνιο με κάποιες κοπέλες και εκεί αποφάσισα να του μιλήσω καθώς ένιωθα πως με κοροϊδευε ,μου έλεγε πως δεν συνέβη τίποτα και όντως όπως διαπίστωσα δεν έγινε κάτι εν τέλη δεν πήγε για μπάνιο αλλά μου ειπε ψέματα κάτι που δεν είχε κάνει ποτέ ξανά ,με λίγο πίεση που είπε πως θέλει να χωρίσουμε δοκιμαστικά για μερικές μέρες να δούμε αν αντέχουμε ο ένας μακριά από τον άλλον ..Δικαιολογίες,εγώ έχοντας χρόνια αγχώδη διαταραχή ,το αγχος μου δεν βοήθησε καθόλου ,ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού ,η κατάθλιψη γινόταν όλο και πιο έντονη ,ταχυπαλμίες ,αϋπνίες ,δεν έτρωγα ,ούτε μπάνιο δεν ήθελα να κάνω .Τα χάπια δεν μπορώ να πω με βοήθησαν πολύ ,αυτός είχε εξαφανιστεί και όταν τον πήρα εγώ τηλέφωνο για να μπει ένα τέλος με απέφευγε πάλι ,πέρασε ένας μήνας για να έρθει να μου μιλήσει .
    Να θεωρησω οτι μετα τον κοβιτ εγινε το ξεσπασμα για μια κατσταση που μαλλον τραβουσε καιρο ετσι ?
    Δεν μπορει ενα τετοιο γεγονος να πυροδοτησε ενα χωρισμο τοσο χρονων χωρις κανεναν αλλο θεματακι .

    Καταρχην πεσμου λιγακι και τι ηλικιες εχετε και αν στα τοσα χρονια που εισασταν μαζι περνουσατε φασεις που μαλωνατε ,δεν τα βρισκατε σε κατι και χωριζατε για λιγο .
    Γενικα πως θα χαρακτηριζες αυτη την μακροχρονια σχεση ..
    Ενοιωθες καποια στιγμη να πιεζεσαι εσυ λη ο συντροφος σου ?
    Ζηλειες υπηρχαν με αφορμη ισως καποιες δικες του παρεες φιλων ή και θεματα με αλλες κοπελες ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Να θεωρησω οτι μετα τον κοβιτ εγινε το ξεσπασμα για μια κατσταση που μαλλον τραβουσε καιρο ετσι ?
    Δεν μπορει ενα τετοιο γεγονος να πυροδοτησε ενα χωρισμο τοσο χρονων χωρις κανεναν αλλο θεματακι .

    Καταρχην πεσμου λιγακι και τι ηλικιες εχετε και αν στα τοσα χρονια που εισασταν μαζι περνουσατε φασεις που μαλωνατε ,δεν τα βρισκατε σε κατι και χωριζατε για λιγο .
    Γενικα πως θα χαρακτηριζες αυτη την μακροχρονια σχεση ..
    Ενοιωθες καποια στιγμη να πιεζεσαι εσυ λη ο συντροφος σου ?
    Ζηλειες υπηρχαν με αφορμη ισως καποιες δικες του παρεες φιλων ή και θεματα με αλλες κοπελες ?
    Εγώ είμαι 19 και αυτός 20 και είμασταν μαζί 3 χρόνια ,η συμπεριφορά του ήταν κανονική ,δεν τσακωνόμασταν σχεδόν ποτέ ,ήταν ελάχιστες οι φορές και φεν χωρίζαμε ποτέ ,τον προηγούμενο Σεπτέμβριο μου είχε ξανά πει ότι του έχει λείψει να ειναι μόνος αλλά μέσα σε δυο μέρες το μετάνιωσε ,πλέον δεν είναι ερωτευμένος μαζί μου όμως

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Να θεωρησω οτι μετα τον κοβιτ εγινε το ξεσπασμα για μια κατσταση που μαλλον τραβουσε καιρο ετσι ?
    Δεν μπορει ενα τετοιο γεγονος να πυροδοτησε ενα χωρισμο τοσο χρονων χωρις κανεναν αλλο θεματακι .

    Καταρχην πεσμου λιγακι και τι ηλικιες εχετε και αν στα τοσα χρονια που εισασταν μαζι περνουσατε φασεις που μαλωνατε ,δεν τα βρισκατε σε κατι και χωριζατε για λιγο .
    Γενικα πως θα χαρακτηριζες αυτη την μακροχρονια σχεση ..
    Ενοιωθες καποια στιγμη να πιεζεσαι εσυ λη ο συντροφος σου ?
    Ζηλειες υπηρχαν με αφορμη ισως καποιες δικες του παρεες φιλων ή και θεματα με αλλες κοπελες ?
    Η σχέση μας ήταν υπέροχη όλοι την ζήλευαν και διαλύθηκε δεν αντέχω άλλο πραγματικά θελω τόσο πολύ να πεθάνω ,δεν εχω όνειρα ,δεν εχω τίποτα πλέον ,βάσισα τα όνειρα μου πάνω του και αυτός το επικροτούσε .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θα υπάρξουν και χειρότερα;;
    By Kof in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 15-07-2019, 18:30
  2. χειροτερα γινεται?
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 28-11-2014, 14:11
  3. πόσο χειρότερα????
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 18-09-2012, 23:47
  4. Υπάρχει και χειρότερα;
    By fileas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 25-08-2010, 10:09
  5. Επανέρχεται...χειροτερα!
    By Chrisgr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 05-06-2010, 00:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •