Καταθλιψη- Αγχωδης Διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Καταθλιψη- Αγχωδης Διαταραχη

    Ειμαι διαγνωσμενος με καταθλιψη και αγχωδη διαταραχη. Κυριως περναω δυσκολα με το αγχος μου. Επισκεπτομαι ψυχοθεραπευτη οπως κ στο παρελθον μου.
    Παρ ολο που το κυριο θεμα μου ειναι η αγχωδης διαταραχη μου, δεν θα ελεγα οτι εχω αυτοκτωνικες σκεψεις οσο οτι αν βρω ποτε τα δυσκολα θα αγχωθω κ η αυτοκτωνια θα βρισκεται σαν επιλογη στο μυαλο μου.
    Αραγε ξεπερναμε ποτε αυτες τις "αθωες και κρυφες" σκεψεις ή μαθαινουμε να ζουμε μ αυτες;
    Εχει περασει καποιος απο αυτο το σταδιο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εμενα τα Brintelix πάντως μου εξαγανισαν τις αυτοκτονικες σκέψεις και με έχουν βοηθήσει.

    Φυσικά συνεχίζω να είμαι μπλεγμένος άσχημα όμως άρχισα να εχω μια στάση του τύπου στα @@ μου ολα.

    Αν εχω να φαω θα φαω αν όχι δεν θα φαω, έτσι απλά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Theshotgun View Post
    Ειμαι διαγνωσμενος με καταθλιψη και αγχωδη διαταραχη. Κυριως περναω δυσκολα με το αγχος μου. Επισκεπτομαι ψυχοθεραπευτη οπως κ στο παρελθον μου.
    Παρ ολο που το κυριο θεμα μου ειναι η αγχωδης διαταραχη μου, δεν θα ελεγα οτι εχω αυτοκτωνικες σκεψεις οσο οτι αν βρω ποτε τα δυσκολα θα αγχωθω κ η αυτοκτωνια θα βρισκεται σαν επιλογη στο μυαλο μου.
    Αραγε ξεπερναμε ποτε αυτες τις "αθωες και κρυφες" σκεψεις ή μαθαινουμε να ζουμε μ αυτες;
    Εχει περασει καποιος απο αυτο το σταδιο;
    Αν και δεν θα έλεγα ότι είχα ποτέ σκεφτεί σοβαρά την αυτοκτονία αλλά κάποιες φορές σκέφτομαι ότι δεν βρίσκω νόημα στη ζωή μου κυρίως λόγω μοναξιάς, έχω παρατηρήσει ότι δεν υπάρχει γραμμικότητα στα συμπτώματα, στα συναισθήματα μας κλπ. Σε μένα τουλάχιστον υπάρχουν υφέσεις και εξάρσεις, οπότε κλίνω προς το μαθαίνουμε να ζούμε με τις αγχώδεις σκέψεις μας. Ίσως βέβαια να μην έχω φτάσει απλά στο σημείο να τις έχω ξεπεράσει. Με τα φάρμακα κι εγώ βλέπω διαφορά.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αν και δεν θα έλεγα ότι είχα ποτέ σκεφτεί σοβαρά την αυτοκτονία αλλά κάποιες φορές σκέφτομαι ότι δεν βρίσκω νόημα στη ζωή μου κυρίως λόγω μοναξιάς, έχω παρατηρήσει ότι δεν υπάρχει γραμμικότητα στα συμπτώματα, στα συναισθήματα μας κλπ. Σε μένα τουλάχιστον υπάρχουν υφέσεις και εξάρσεις, οπότε κλίνω προς το μαθαίνουμε να ζούμε με τις αγχώδεις σκέψεις μας. Ίσως βέβαια να μην έχω φτάσει απλά στο σημείο να τις έχω ξεπεράσει. Με τα φάρμακα κι εγώ βλέπω διαφορά.
    Τα φαρμακα σας για τι ειναι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Theshotgun View Post
    Τα φαρμακα σας για τι ειναι;
    Κυρίως αντικαταθλιπτικά με ένδειξη για άγχος έχω πάρει. Τον τελευταίο χρόνο παίρνω μόνο 15 mg remeron για τον ύπνο. Κάτι έκανε και για την αγχωδη κατάθλιψη αλλά είναι χαμηλή δόση και δεν με καλύπτει πλήρως. Το cipralex μου το είχε μειώσει πολύ το αγχος. Εντάξει δεν είναι και το καλύτερο να παίρνουμε αντικαταθλιπτικά κυρίως επειδή έχουν παρενέργειες αλλά από το να υποφέρω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    καλησπερα σε ολους , στο πασχοντα(χωρις να θελω να προσβαλω φυσικα! ολοι ξερουμε τι ειναι τι εστι αγχος)και στους σχολιαστες του μηνυματος του.

    εγω σκεφτομαι να αρχισω κανναβιδιολη για τη διαχειριση του στρες μου.
    δεν εχω ΓΑΔ, απλα σε καποιες καταστασεις αγχωτικες εχω ταχυκαρδια, ανησυχια, πονοκοιλο κ τα σχετικα. εκτιμω πως ειναι θεμα σερότας (σεροτονινης)

  7. #7
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    καλησπερα σε ολους , στο πασχοντα(χωρις να θελω να προσβαλω φυσικα! ολοι ξερουμε τι ειναι τι εστι αγχος)και στους σχολιαστες του μηνυματος του.

    εγω σκεφτομαι να αρχισω κανναβιδιολη για τη διαχειριση του στρες μου.
    δεν εχω ΓΑΔ, απλα σε καποιες καταστασεις αγχωτικες εχω ταχυκαρδια, ανησυχια, πονοκοιλο κ τα σχετικα. εκτιμω πως ειναι θεμα σερότας (σεροτονινης)
    Μονος ή με την καθοδηγηση καποιου?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post

    εγω σκεφτομαι να αρχισω κανναβιδιολη για τη διαχειριση του στρες μου.
    Εγω δεν είδα διαφορά, ασε που είναι ακριβό σπορ.

    Είδα πολύ μεγάλη διαφορά με ΤHC κυρίως στην Αμερική όπου ξέρω τι ψωνίζω ενω στην Ελλάδα αγοράζεις ότι σου δίνουν.

    Αναφέρομαι κυρίως στις κατηγορίες Indica/Sativa.

    Επίσης υπάρχουν πράγματα που απαγορεύεται να κάνεις ενω είσαι κάτω απο THC ενω με τα φάρμακα είναι καλύτερα τα πράγματα ΑΝ σου κάτσουν καλά χωρίς πολλές πολλές παρενέργειες.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Theshotgun View Post
    Ειμαι διαγνωσμενος με καταθλιψη και αγχωδη διαταραχη. Κυριως περναω δυσκολα με το αγχος μου. Επισκεπτομαι ψυχοθεραπευτη οπως κ στο παρελθον μου.
    Παρ ολο που το κυριο θεμα μου ειναι η αγχωδης διαταραχη μου, δεν θα ελεγα οτι εχω αυτοκτωνικες σκεψεις οσο οτι αν βρω ποτε τα δυσκολα θα αγχωθω κ η αυτοκτωνια θα βρισκεται σαν επιλογη στο μυαλο μου.
    Αραγε ξεπερναμε ποτε αυτες τις "αθωες και κρυφες" σκεψεις ή μαθαινουμε να ζουμε μ αυτες;
    Εχει περασει καποιος απο αυτο το σταδιο;
    Καλησπέρα. Αγχώδης και καταθλιπτική διαταραχή ήταν και η δική μου διάγνωση που έγινε πριν 6 μήνες όποτε και ξεκίνησα φαρμακοθεραπεία. Είχα κι εγώ αυτοκτονικες σκέψεις πολύ έντονες που ήξερα πώς, καλώς ή κακώς, πότε δε θα έβρισκα τη δύναμη να υλοποιήσω. Δεν ήταν τόσο ότι φοβόμουν τον πόνο όσο το τι θα ακολουθήσει μετά... Είχα φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι να κάνω καποιο κακό στον εαυτό μου ώστε να με βρουν όμως μετά χωρίς να θέλω να αυτοκτονήσω. Με τα χάπια έχει μειωθεί σημαντικά αυτό... Δε πιστεύω όμως ότι θα ξεπεράσω ποτέ εντελώς τις δυσφορικες αυτές σκεψεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Δε ξέρω τι να κάνω εγώ.
    Είμαι ανάμεσα σε cbd η 5htp.
    SOS δε ξέρω τι να κάνω SOS

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Σήμερα έπαθα μια κρισαρα πανικού στα ξαφνικά τρόμαξα πάρα πολύ.
    Έχανα τον κόσμο για λίγο κάτω από τα πόδια μου.
    Ξέρετε, τα γνωστά συναισθήματα και καταστάσεις
    Δεν πάει άλλο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    Δε ξέρω τι να κάνω εγώ.
    Είμαι ανάμεσα σε cbd η 5htp.
    SOS δε ξέρω τι να κάνω SOS
    Πάρε μια γνώμη ενός ψυχιάτρου οπωσδήποτε.Από την εμπειρία μου (μόνο ladose έχω πάρει και με βοήθησε απίστευτα)κόβεις καφέ αναψυκτικά,ελαττώνεις τη ζάχαρη,και ανεβάζεις βιταμίνες D και B12.
    Μην τα φοβάσαι τα αντικαταθλιπτικά,αρκεί να κανεις σωστά τη θεραπεία και να τα κόψεις πολύ σταδιακά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    Δε ξέρω τι να κάνω εγώ.
    Είμαι ανάμεσα σε cbd η 5htp.
    SOS δε ξέρω τι να κάνω SOS
    Σιγά το δίλημμα ρε συ, δοκίμασε πρώτα το ένα και μετά το άλλο εάν με το πρώτο δεν δεις διαφορά. Το θέμα είναι μήπως χάνεις τον χρόνο σου.

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή-Κατάθλιψη
    By tselpemts in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 10-08-2020, 00:28
  2. Αγχώδης διαταραχή και κατάθλιψη
    By tselpemts in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-07-2020, 12:16
  3. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και κατάθλιψη
    By Dimitrios85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-01-2019, 15:26
  4. Replies: 31
    Last Post: 12-07-2016, 13:09
  5. Να μαι κι εγω! Αγχωδης διαταραχη και αντιδραστικη καταθλιψη
    By Inside out in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 28-05-2014, 03:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •