Καιρό τώρα νιώθω ασέξουαλ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Καιρό τώρα νιώθω ασέξουαλ.

    Χαίρετε. Είναι πολύ καιρό τώρα που νιώθω ότι είμαι ασέξουαλ. Κι αυτό, μετά από είναι αποτυχημένο φλερτ που είχα φέτος. Έχω γράψει σχετικά με αυτό, δυο φορές.
    Και δεν εννοώ καθόλου διάθεση για σεξ, εννοώ σαν έχει σβήσει από μέσα μου όποια έλξη, όποια επιθυμία για κάτι συναισθηματικό ή μόνο σεξουαλικό.
    Πάντα ήξερα ότι ήμουν gay και πάντα είχα έλξη προς το ίδιο φύλο, αλλά μετά από αυτό το φλερτ, λες και κάποιος έκλεισε έναν διακόπτη και έσβησε κάθε τι ερωτικό.
    Έχω επιχειρήσει πολλές φορές να βρεθώ σεξουαλικά με άλλους, μετά το φλερτ, αλλά ένιωθα στεγνός, σαν αμμέτοχος, χωρίς ευχαρίστηση, ήθελα μόνο να τελειώσει.
    Δεν ξέρω εάν είναι μια ψυχολογική φάση. Παρότι κάνω ψυχοθεραπεία, τώρα ένιωσα εντάξει να μιλήσω για αυτό, οπότε δεν το έχω αναφέρει στη ψυχολόγο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Καλησπέρα,
    το φλέρτ επομένως ήταν με άντρα; Μήπως είσαι απλά γειωμένος και χρειάζεσαι χρόνο; Αυτοϊκανοποιείσαι;

  3. #3
    Καλησπέρα. Το φλερτ ήταν με άντρα. Πάει πολύς καιρός από αυτό, περίπου 5 μήνες που έχει διακοπεί, δεν νομίζω να υπάρχει γείωση από αυτό ακόμη.
    Έχω αυτοικανοποίηση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Πολλές φορές κάτι μας πληγώνει βαθιά χωρίς να το καταλάβουμε. Πόσο είσαι; Εφόσον αυτοϊκανοποιείσαι όμως, δεν είσαι ασέξουαλ, σκέφτεσαι πράγματα εκείνη την ώρα, αλλά κάτι σε κλειδώνει στο απο κοντά.

  5. #5
    Είμαι 25 ετών.
    Είχα στεναχωρεθεί αρκετά με εκείνο το φλερτ η αλήθεια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Ε στα λόγια μου έρχεσαι. Και εγώ γκει είμαι. Χρειάζεσαι χρόνο να ξεκολλήσει το μυαλό σου. Ψάξου και λίγο. Παίζει να νιώθεις ότι δεν πήγε καλά το φλερτ επειδή "φταις" εσύ; Σε ενοχλεί κάτι πάνω σου και αυτο σε μπλοκάρει;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Πολλές φορές κάτι μας πληγώνει βαθιά χωρίς να το καταλάβουμε. Πόσο είσαι; Εφόσον αυτοϊκανοποιείσαι όμως, δεν είσαι ασέξουαλ, σκέφτεσαι πράγματα εκείνη την ώρα, αλλά κάτι σε κλειδώνει στο απο κοντά.
    Ο αυνανισμός δεν αποκλείει την ασεξουαλικότητα, ίσως είναι, ίσως δεν είναι. Πάντως, αν λέει ότι από ένα σημείο και μετά δεν θέλει ούτε κάτι σεξουαλικό ούτε κάτι συναισθηματικό, ας ψάξει τον όρο demiromantic.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Ο αυνανισμός δεν αποκλείει την ασεξουαλικότητα, ίσως είναι, ίσως δεν είναι. Πάντως, αν λέει ότι από ένα σημείο και μετά δεν θέλει ούτε κάτι σεξουαλικό ούτε κάτι συναισθηματικό, ας ψάξει τον όρο demiromantic.
    Eφόσον φτιάχνεται με βιντεάκια και αυτοϊκανοποιείται είναι πιο λογικό να κολλάει σε κάτι, πχ να φοβαται την απορριψη του συναντήσει κάποιον, παρά κάτι άλλο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Η περίπτωση να "κολλάει σε κάτι" μπορεί να εξεταστεί με συνεδρίες σε σεξολόγο ή ψυχίατρο. Πάντως, κι εγώ φτιαχνόμουν με βιντεάκια, αυνανιζόμουν και για πολύ καιρό νόμιζα κι εγώ ότι "κολλάω σε κάτι". Σκέφτηκα κάποτε ότι με κακοποίησε ένα 'ύποπτο άτομο που με φρόντιζε όταν ήμουν μωρό και για αυτό δεν θέλω σεξ, αντί να σκεφτώ το προφανές "δε μου βγαίνει το σεξ επειδή είμαι ασέξουαλ", και από το σοκ απέκτησα ΙΔΨ και άρχισα να παίρνω ψυχοφάρμακα. Οπότε το να του λέμε να ψαχτεί στο τι τον κολλάει αντί να του πούμε "πάρτα όλα χαλαρά και ό,τι σου βγει" μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα. Λες και αν δεν θες σεξ πρέπει να είσαι άρρωστος, και αυτοί που θέλουν 5 φορές τη μέρα είναι φυσιολογικοί!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Eagle guy
    Εφόσον μας λέει ότι είχε ένα φλερτ που δεν πήγε καλά βρίσκω πιο πιθανό να έφταιξε αυτό
    Όσο για σενα, δεν είχες πει σε άλλο θέμα ότι απέχεις για θρησκευτικούς λόγους;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Eagle guy
    Εφόσον μας λέει ότι είχε ένα φλερτ που δεν πήγε καλά βρίσκω πιο πιθανό να έφταιξε αυτό
    Όσο για σενα, δεν είχες πει σε άλλο θέμα ότι απέχεις για θρησκευτικούς λόγους;
    Αν δεν θέλαμε σεξ από ένα κακό φλερτ, τότε κανείς δεν θα έκανε σεξ. Για θρησκευτικούς λόγους σταμάτησα (ή, έστω μείωσα κατά πολύ) τον αυνανισμό, το σεξ θέλω δε θέλω δεν πρόκειται να κάνω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Κάνεις λάθος, ένα φλερτ αν είναι σημαντικό μπορεί να σε γλιτώσει. Εδώ άλλοι έχουν αυτοκτονήσει από έρωτα.
    Άμα θέλεις σεξ γιατι να μην κάνεις; Τώρα για τη θρησκεία είναι επιλογή σου, πάντως δεν βρίσκω λογική στο να βλάπτει κάποιος το ουροποιητικό του απο την μη συχνή εκσπερμάτιση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Άμα θέλεις σεξ γιατι να μην κάνεις;
    Γιατί δεν μου βγαίνει να κάνω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Κι εγώ έτσι αισθάνομαι. Δεν μου βγαίνει για σεξ. Είμαι 46 και σεξουαλικά ενεργός υπήρξα κάνα δυο χρόνια. Δεν ξέρω αν αισθανομουν συναισθηματικό δέσιμο με κάποιον αν θα μου έβγαινε τότε. Φοβάμαι και μην κολλήσω κάτι, ΣΜΝ, κορωνοιο. Νομίζω όμως πως με έχει κουράσει ψυχικά η μοναξιά. Η ψυχοθεραπεία με βοήθησε να δοκιμάσω με το ίδιο φύλο που ήταν φαντασίωση που είχα χρόνια αλλά από κάποιο σημείο και μετά έπαψα να βρίσκω νόημα στις γνωριμίες που έκανα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Niels για covid19 εμβόλιο
    για ΣΜΝ: εμβόλιο ηπατίτιδας Β, για κονδυλώματα είσαι μεγάλος αλλά αν δεν είχες σεξουαλική ζωή δεν θα έχεις οπότε μπορείς να κάνεις, γόνορροια, σύφιλη και να κολλήσεις μια αντιβίωση και ξεμπέρδεψες, η ηπατιτιδα C δεν ειναι ΣΜΝ, το HIV δεν κολλάει με προφυλακτικό αν είσαι παρανοϊκός με το φόβο μπορείς να μειώσεις τον κίνδυνο μόλυσης με περιτομή (δε το συστήνω) και με χορήγηση PREP.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ασεξουαλ η κάτι αλλο?
    By Αποστολια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 21-07-2021, 20:03
  2. μεγαλο προβλημα στο να ολοκληρωσω, ασεξουαλ η λεσβια;
    By mar95 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 83
    Last Post: 18-06-2019, 23:58
  3. Υπάρχει τρόπος να γίνω ασέξουαλ;
    By katmih8 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 89
    Last Post: 15-12-2017, 10:23
  4. Τον ξενερωσα και τωρα με απογευγει, Τι κανω τωρα ?
    By mir_20 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 20-06-2015, 13:49
  5. Νιωθω πως ολη μου τη ζωη μεχρι τωρα κανεις δεν με σεβαστηκε.
    By jimmaster in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 25-03-2012, 20:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •