Νιώθω αποστροφή προς τους άντρες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 108
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108

    Νιώθω αποστροφή προς τους άντρες

    Όσοι έχουν ξαναδιαβάσει θέμα μου ξέρουν ότι όλες μου οι γνωριμίες ως τώρα ήταν χάλια, λόγω της εμμονής των εκάστοτε ατόμων να κάνουμε γρήγορα σεξ, πράγμα που με ξενερωνε, ενώ εγώ ήθελα μια σχέση σιγά σιγά με όλα τα σωστά βήματα.
    Ήμουν και χωρίς παρέες οπότε όσοι γνωριζα ήταν από εφαρμογές γνωριμιών και μόνο ένας ήταν που είχα γνωρίσει από κοντά.

    Τον τελευταίο καιρό αισθάνομαι μεν καλύτερα με τον εαυτό μου γιατί
    α) έκανα κάποιες φιλίες που ταιριάζουμε και περνάω καλά, άρχισα να βγαίνω , να πηγαίνω διακοπές κτλ
    β) τον χειμώνα έκανα μια σχέση - ο Θεός να την κανει- με έναν που με έβλεπε σοβαρά όσο κανένας άλλος και μάλιστα στην αρχή είχα επιθυμία να κάνω κάτι μαζί του αλλά όταν βαρέθηκα/ ξενέρωσα άρχισε να με απωθεί κι αυτός ερωτικά και δεν ήθελα να ολοκληρώσω.

    Το θέμα μου είναι ότι από τότε που βγαίνω, ενώ σε κάθε έξοδο κάποιος θα με φλερτάρει, μου βγαίνει η ανάγκη να τον υποτιμήσω και μάλιστα να κάνουμε χαβαλε και με την παρέα μου. Δηλαδή πιστεύουν πως με κηνυγανε οι άντρες και εγώ τους απορρίπτω και τους κοροϊδεύω .
    Μου αρέσει λίγο και κάποιος από το περιβάλλον μου, τον οποίο όμως μου έβγαινε να τον κοροϊδεύω, ίσως επειδή τον κορόιδευαν και οι φίλες μου (είχε προηγηθεί μια διαφωνία και μια κόντρα για ένα θέμα) αλλά τώρα τα βρήκαμε κάπως και δείχνει ότι θέλει να μας γνωρίσει ( έχουμε βγει με παρέα 3 φορές αλλά έρχεται και κάθεται δίπλα μου και μου πιάνει την κουβέντα). Δεν ξέρω τι να κάνω με αυτόν κι αν έχει νόημα να ασχοληθώ. Κάποια στιγμή που χορεύαμε τον έβλεπα να με κοιτάζει λιγουρικα και κάπως ξενέρωσα. Δεν θέλω να υποκρίνεται ότι τον ενδιαφέρω σαν άτομο και να θέλει κι αυτός ν πηδήξει.
    Το αποκορύφωμα όμως ήταν πριν μερικές ημέρες που βγήκαμε με γνωστούς μιας φίλης και εκεί ήταν ένας που μου επιανε την κουβέντα, χορέψαμε μαζί και σε κάποια φάση άρχισε να απλώνει χέρι και μου πέταξε και υπονοούμενο ότι θα πάει στην τουαλέτα να αυνανιστει. Είχε πιει λίγο, αλλά δεν τον δικαιολογώ. Η φίλη μου δεν είχε πάρει είδηση γιατί ήταν και σε μια άλλη παρέα και εγώ απλά της είπα ότι νυσταξα και θέλω να φύγουμε κι ακόμα δεν της είπα τι έγινε.
    Επίσης μου στέλνει και ένα παιδί αρκετά όμορφο, που μιλούσα και στο παρελθόν αλλά αποδείχθηκε λιγουρι, και μου ζητάει να βγούμε. Σκέφτηκα προς στιγμήν να βγω και να ολοκληρώσω μαζί του, να φύγει κάποια στιγμή αυτό από πάνω μου, αλλά σκαλωνω τόσο πολύ να δεχτώ. Πραγματικά δυσκολεύομαι να αφήσω κάποιον να με ακουμπήσει πλέον, νιώθω μια αηδία. Η επιθυμία που έχω είναι να βγω μαζί του για να τον αντιμετωπίσω υποτιμητικά και να του δώσω ελπίδες ότι θα κάνουμε κάτι και απλά να τον ταλαιπωρήσω.
    Μου έχουν στείλει διάφοροι στα σοσιαλ και τους βρίζω.
    Νιώθω μια οργή και μια αποστροφή προς τους άντρες , εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου.
    Καιγομουν να κάνω σχέση και τώρα νιώθω ότι, αφού έχω πάρει επιβεβαίωση ακόμα και από έναν σχεσακια, δεν μου χρησιμεύουν σε κάτι άλλο. Τους αντιμετωπίζω υποτιμητικά και ικανοποιούμαι από αυτό, σαν να αντιστράφηκαν οι ρόλοι κάπως.
    Στις φίλες μου έχω πει μέσες άκρες ότι όσοι έχω γνωρίσει ήταν λιγουρια και με επικροτούν που φέρομαι έτσι γιατί συμφωνούν πως οι άντρες έχουν γίνει χάλια, αλλά δεν έχω πει πως δεν έχω ολοκληρώσει και πως δυσκολεύομαι να δεχτώ να με ακουμπήσουν.

    Από τη μία νιώθω καλύτερα, από την άλλη δεν ξέρω, φοβάμαι μήπως από την οργή μου αδικήσω κάποιον που αξίζει γιατί έχω γίνει καχύποπτη και δεν μπορώ να δω κανένα άντρα με καλό μάτι

    Ευχαριστώ όποιον το διάβασε, δεν ξέρω αν υπάρχει λύση, ήθελα να το βγάλω από μέσα μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Καλησπέρα,
    επειδή λίγο σε έχασα, με άντρα δεν έχεις ολοκληρώσει; Ούτε προκαταρκτικά; Έλξη νιώθεις; Τα αισθήματα αυτά προέκυψαν για κάποιο λόγο; Σου φέρθηκε άσχημα κάποιος πχ;
    Το ενδεχόμενο να σαρέσουν οι γυναίκες το σκέφτηκες; πόσο είσαι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108
    26 είμαι
    Δεν έχω ολοκληρώσει, προκαταρκτικά έχω κάνει και δεν μου άρεσαν.
    Έλξη γενικά έχω νιώσει για κάποιους άντρες, αλλά αυτοί με τους οποίους έκανα κάτι δεν με ελκυαν και έκανα ο,τι έκανα με το ζόρι. Τα άσχημα συναισθήματα άρχισαν με κάποιον που με ζορισε λίγο παραπάνω ενώ καταλάβαινε ότι δεν ήθελα.
    Όχι, δεν μου άρεσε ποτέ γυναίκα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Άρα καταλαβαίνω ότι έλξη νιώθεις μόνο για άντρες αλλά και αυτή η έλξη δεν είναι ιδιαίτερα ισχυρή σωστά;
    Εγώ (είμαι γκει) όσες φορές με έχει αγγίξει γυναίκα παραπάνω, μου βγαίνει ένας εκνευρισμός. Οπότε και σε σενα (και στον καθενα) αν σε αγγίζει κάποιος που δε θες γίνεται φορτικό, αγανακτείς και αντιδράς έτσι. Για μενα το θεμα σου είναι ότι βασικά δεν σε έχει τραβήξει ουσιαστικά κάποιος άντρας και απλά υπάρχει μια οδηγία στο μυαλό σου "είμαι γυναίκα, νέα πρέπει να βρω άντρα". Φαντάζομαι επιδρούν και τα κοινωνικά πρότυπα σε αυτό. Αλλά δεν χρειάζεται να φέρεσαι άσχημα σε κανέναν. Η ζωή επιστρέφει τις άσχημες συμπεριφορές.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108
    Είναι κι αυτό που είπες, ότι δεχομουν μια πίεση από τον κοινωνικό περίγυρο.
    Ευτυχώς οι νέες μου παρέες είναι πολύ σωστές και δεν είναι δούλες των σχέσεων, όπως ήταν οι παλιές. Συμφωνούμε σε πολλά πράγματα. Και μάλιστα είναι και όμορφες κοπέλες και όταν βγαίνουμε πάντα κάποιος μας πλησιάζει, που με τις παλιότερες δεν είχα ευκαιρίες για κάτι τέτοιο.
    Τώρα που με πλησιάζουν συνέχεια, όμως, νιώθω ότι δεν έχω διάθεση να ασχοληθώ, ότι ξέρω τι θα ακολουθήσει και είναι και όλοι τόσο μα τόσο ίδιοι σε αυτά που λένε και κάνουν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Για μενα ψαξε το τι σε ευχαριστεί. Θες να είσαι μόνη; Θέλεις σύντροφο; Γενικα τι θέλεις να δεις. Αλλα να σεβεσαι τους αλλους όπως θελεις και αυτοι να σε σεβονται.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Είναι κι αυτό που είπες, ότι δεχομουν μια πίεση από τον κοινωνικό περίγυρο.
    Ευτυχώς οι νέες μου παρέες είναι πολύ σωστές και δεν είναι δούλες των σχέσεων, όπως ήταν οι παλιές. Συμφωνούμε σε πολλά πράγματα. Και μάλιστα είναι και όμορφες κοπέλες και όταν βγαίνουμε πάντα κάποιος μας πλησιάζει, που με τις παλιότερες δεν είχα ευκαιρίες για κάτι τέτοιο.
    Τώρα που με πλησιάζουν συνέχεια, όμως, νιώθω ότι δεν έχω διάθεση να ασχοληθώ, ότι ξέρω τι θα ακολουθήσει και είναι και όλοι τόσο μα τόσο ίδιοι σε αυτά που λένε και κάνουν
    Ψάξε για σχέση από φίλους φίλων, η πιθανότητα να στην πέσει σε μπαρ ένας νορμάλ τύπος που δεν σκέφτεται μόνο το σεξ είναι ίση με την πιθανότητα να παγώσει ο ήλιος!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Eagle guy
    γενικά έχεις έναν φοβο οτι οι ανθρωποι εινναι κατι σαν zombie διψασμενα για σεξ; :P

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108
    Πραγματικά πλέον δεν ξέρω τι θέλω, αν θέλω σχέση δηλαδή.
    Τώρα που έχω άτομα να βγαίνω και να πηγαίνω διακοπές δεν με καίει τόσο
    Ίσως να ήθελα για να έχω την εμπειρία ότι "α, το έζησα κι αυτό" αλλά σίγουρα δεν με απασχολεί όσο παλιότερα και νιώθω κιόλας ότι οι γκόμενοι είναι αναλώσιμοι και πως κάπως έτσι μας βλέπουν οι εμάς. Σου αρέσει κάποιος, κάποια στιγμή ο έρωτας τελειώνει και ψαχνεσαι για αλλού. Το έχω δει σε πολλές σχέσεις φίλων και γνωστών που δείχνουν εντάξει με τη σχέση τους αλλά ψάχνονται ή έχουν βαρεθεί και συμβιβάζονται.
    Οπότε αν το ζήσω δεν θα επενδύσω ιδιαίτερα γιατί ξέρω ότι είναι κάτι που δεν θα κρατήσει κι αν είναι συμβιβασμός προτιμώ να το λήξω, τόσους συμβιβασμούς έκανα όταν άφηνα να με αγγίζουν άτομα που δεν γουσταρα καν.

    Μα το σιχαμα που ανέφερα παραπάνω φίλος φιλης ήταν!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Eagle guy
    γενικά έχεις έναν φοβο οτι οι ανθρωποι εινναι κατι σαν zombie διψασμενα για σεξ; :P
    Κάπως έτσι τους βλέπω, με τον τρόπο που συμπεριφέρονται.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Lemonpie5 όπως είπα και πριν, νομίζω πρεπει να δεις τι θελεις στη ζωη σου. Με το ζορυ δε γινεται.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Συμφωνώ με eagle guy. Μέσω φίλων μπορεί να γνωρίσεις κάνα σοβαρό άνθρωπο κι επειδή δεν θα θέλει να ξεφτιλιστει στους φίλους του θα φέρεται διαφορετικά από ο,τι αν σε γνώριζε μόνος του από εφαρμογή ή αλλού.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Κάπως έτσι τους βλέπω, με τον τρόπο που συμπεριφέρονται.
    Από που ειναι οι φιλίες που έκανες;;; έχουν άλλους γνωστούς σου να σου γνωρίσουν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Eagle guy
    γενικά έχεις έναν φοβο οτι οι ανθρωποι εινναι κατι σαν zombie διψασμενα για σεξ; :P
    Όχι, αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτοί που δεν καίγονται μόνο για σεξ και γενικά δεν είναι φελλοί δεν κάνουν πεσίματα σε άγνωστες στα μπαρ. Τουλάχιστον στην Ελλάδα, μετά από δεκαετίες δηθενιάς, λάιφστάιλ και γυναικείας χυλόπιτας σε όσους δεν είναι στο πρότυπο του κάγκουρα ή του μάγκα, δεν έχει κανείς σοβαρός άντρας την όρεξη να την πέσει σε άγνωστη έξω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Eagle guy
    ανάλογα που θα πας. Στα κλαμπ υπάρχει λίγο παραπάνω κέφι, μουσική, ποτό.. είναι χώρος για φλερτ. Και το φλερτ σε αγνωστο το κανεις για να γνωριστειτε. Πολλοί έχουν την ορεξη να την πεσουν και καλα κανουν, το θεμα ειναι να γινεται κομψα. Δεν ειναι παραλογο να εχει καποιος ορμες, ουτε οποιος θελει σεξ να παει στο πυρ το εξωτερον.

    Τωρα για πιο σοβαρες γνωριμιες υπαρχουν και αλλοι χωροι και αλλες δραστηριοτητες. Στα κλαμπ οι περισσοτ-εροι ειναι λιγο ξαναμενοι.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 20-05-2021, 19:11
  2. Replies: 432
    Last Post: 12-09-2016, 17:48
  3. Προς όλους τους χρήστες του forum που νιώθουν μόνοι τους
    By Apos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 92
    Last Post: 15-01-2016, 21:56
  4. Replies: 67
    Last Post: 30-08-2015, 20:56
  5. Προς άντρες
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 02-01-2008, 12:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •