Φαρμακευτικη αγωγη (ladose και cimbalta) για ΓΑΔ και υπεριδρωσία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    10

    Φαρμακευτικη αγωγη (ladose και cimbalta) για ΓΑΔ και υπεριδρωσία

    Καλημερα σε ολους!!Θα ηθελα την βοηθεια σας, μιας και παλευω με γιατρους εδω και 2 χρονια αλλα δεν εχω βγαλει ακρη!
    Πριν 3 χρονια διαγνωστικα με ΓΑΔ, ξεκινησα με cipralex αλλα τα σταματησα γιατι παχυνα πολυ, εκανα ενα break μηηπως και δεν χρειαστω αλλα τελικα με γυρισανε σε ladose και τον τελευταιο χρονο και cimbalta. Ενω μου εχουν κανει πολυ καλο οσον αφορα το αγχος, τις κρισεις,κλπ εχω παχυνει πολυ παλι αλλα το πιο σημαντικο (και εδω χρειαζομαι την γνωμη σας και την εμπειρια σας) ειναι η υπεριδρωσια!!Δεν τολμαω να κανω κινηση απο εκει που καθομαι και γινομαι παπί απο τον ιδρωτα!!Μιλαω για ΠΟΛΥ ιδρωτα...σε ολο μου το σωμα και στο κεφαλι! Καιγομαι βασικα ολοκληρη και ο μονος τροπος να ηρεμισω ειναι να μπω κατω απο το ντους με ΚΡΥΟ νερο, να κατσω ακινητη για λιγο μπας και πεσει η θερμοκρασια μου και το εσωτερικο καψιμο που αισθανομαι!! Βγαζω βολτα τον σκυλο (ακομα και με τα χιονια), με αμάνικο μπλουζακι και οταν γυρισω σπιτι μετα απο 45' βολτας, πρεπει να αλλαξω ολα μου τα ρουχα και τα εσωρουχα γιατι σταζουν! Εχω παει σε γυναικολογο (μηπως ειναι γυναικολογικα ή κλιμακτήριος), ενδοκρινολόγο (και μαλιστα σε 2), σε νευρολογο, σε παθολογο και σε -φυσικα- ψυχιατρο....Εχω κανει απειρες εξετασεις ορμονικες, γυναικολογικες και ειναι ολες οι τιμες φυσιολογικες..Ο καθε ενας γιατρος με βαση την ειδικοτητα του λεει "μμμ..δεν ειναι οργανικο το προβλημα, δεν μπορω να κανω κατι" και σηκωνουν τα χερια ψηλα..Εχω απελπιστει, δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω, που να απευθυνθω για να βοηθηθω...Δεν μπορω να βγω απο το σπιτι γιατι γινομαι μουσκεμα, δεν μπορω να ντυθω λιγο πιο καλα, να βαφτω,κλπ..Εδω και 3 χρονια δεν βγαινω απο το σπιτι λογω ΓΑΔ ουτως η αλλως αλλα ακομα και αν ηθελα να βγω δεν μπορω!!!!
    Σας ικευτευω, αν εχετε και εσεις καποια παρομοια εμπειρια θα με βοηθουσατε πολυ!!

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Έχω κι εγώ τον τελευταίο καιρό παρόμοιο πρόβλημα όσον αφορά τον ιδρώτα. Ιδρώνω υπερβολικά πολύ και δυσκολεύομαι παρα πολύ σε όλες τις κοινωνικές επαφές μου και κυρίως στη δουλειά. Γίνομαι μούσκεμα με το παραμικρό. Στάζει ο ιδρώτας από πάνω μου αλλά κυρίως από το κεφάλι μου. Ακόμα και σε δροσιά η κρύο εγώ ζεσταίνομαι υπερβολικά και ιδρώνω. Δεν έχω ψαχτεί με εξετάσεις καθώς αυτό είναι σχετικά πρόσφατο συμβάν. Μου περνάει από το μυαλό η κλιμακτήριος, είμαι όμως 45 δεν είναι νωρίς για κάτι τέτοιο;;
    Θέλω να κάνω ενδοκρινολογικες εξετάσεις για να δω τι γίνεται με τις ορμόνες. Έχω όμως τη διαίσθηση ότι δεν θα βρεθεί κάτι και θα μείνω πάλι με την απορία.
    Λαμβάνω φαρμακευτική θεραπεία για ΙΔΨ. ( anafranil & rapiproz). Δρν ξέρω μήπως κι αυτά ευθύνονται για όλη αυτή την κατάσταση.
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε νιώθω δεν μπορείς να βαφτείς, να πας καπου , να κανεις το οτιδήποτε….είναι παρα πολύ οδυνηρό…

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Έχω κι εγώ τον τελευταίο καιρό παρόμοιο πρόβλημα όσον αφορά τον ιδρώτα. Ιδρώνω υπερβολικά πολύ και δυσκολεύομαι παρα πολύ σε όλες τις κοινωνικές επαφές μου και κυρίως στη δουλειά. Γίνομαι μούσκεμα με το παραμικρό. Στάζει ο ιδρώτας από πάνω μου αλλά κυρίως από το κεφάλι μου. Ακόμα και σε δροσιά η κρύο εγώ ζεσταίνομαι υπερβολικά και ιδρώνω. Δεν έχω ψαχτεί με εξετάσεις καθώς αυτό είναι σχετικά πρόσφατο συμβάν. Μου περνάει από το μυαλό η κλιμακτήριος, είμαι όμως 45 δεν είναι νωρίς για κάτι τέτοιο;;
    Θέλω να κάνω ενδοκρινολογικες εξετάσεις για να δω τι γίνεται με τις ορμόνες. Έχω όμως τη διαίσθηση ότι δεν θα βρεθεί κάτι και θα μείνω πάλι με την απορία.
    Λαμβάνω φαρμακευτική θεραπεία για ΙΔΨ. ( anafranil & rapiproz). Δρν ξέρω μήπως κι αυτά ευθύνονται για όλη αυτή την κατάσταση.
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε νιώθω δεν μπορείς να βαφτείς, να πας καπου , να κανεις το οτιδήποτε….είναι παρα πολύ οδυνηρό…
    Δεν ξέρεις πως αισθανομαι που υπαρχει καποιος που με καταλαβαινει!!!!!!!!!!!
    Ειναι τραγικο!!!
    Και εγω 45 ειμαι αλλα υπαρχουν και τα προκλιμακτηριακα συμπτωματα (και εγω αυτα φοβαμαι αλλα οι εξετασεις μου παρολαυτα δεν επιβεβαιωσανε κατι τετοιο).
    Μπορεις να ρωτησεις τον γιατρο σου που στα συνταγογραφεί αν η υπεριδρωσια ειναι μια απο τις παρενεργειες των φαρμακων!!Τα ladose πχ την υπεριδρωσια την εχουν σαν συμπτωμα αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ναι μεν κανουν, αλλα οχι στον βαθμο που του λεω...Σε καποια sites του εξωτερικου ομως, αναφερουν οτι τα RSSI φαρμακα εχουν εντονα αυτην την παρενεργεια..Στην Ελλαδα ομως, δεν το γνωριζουν...

  4. #4
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Jennaouska View Post
    Δεν ξέρεις πως αισθανομαι που υπαρχει καποιος που με καταλαβαινει!!!!!!!!!!!
    Ειναι τραγικο!!!
    Και εγω 45 ειμαι αλλα υπαρχουν και τα προκλιμακτηριακα συμπτωματα (και εγω αυτα φοβαμαι αλλα οι εξετασεις μου παρολαυτα δεν επιβεβαιωσανε κατι τετοιο).
    Μπορεις να ρωτησεις τον γιατρο σου που στα συνταγογραφεί αν η υπεριδρωσια ειναι μια απο τις παρενεργειες των φαρμακων!!Τα ladose πχ την υπεριδρωσια την εχουν σαν συμπτωμα αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ναι μεν κανουν, αλλα οχι στον βαθμο που του λεω...Σε καποια sites του εξωτερικου ομως, αναφερουν οτι τα RSSI φαρμακα εχουν εντονα αυτην την παρενεργεια..Στην Ελλαδα ομως, δεν το γνωριζουν...
    Ναι το πιστεύω αυτό που λες για τα φάρμακα. Κι εγώ πολλές φορές του λέω παρενέργειες και μου λέει ότι ναι μεν υπάρχουν αλλά όχι τόσο έντονες όσο τις νιώθω.
    Πχ έχω τριχόπτωση και ίσως είναι από τα φάρμακα παρόλο που δεν είναι στις συνηθισμένες παρενέργειες όπως μου λέει.
    Θα τον ρωτήσω πάντως και για την υπεριδρωσια. Με ενοχλεί αφάνταστα και δεν μπορώ να κάνω βασικά πράγματα.
    Στη δουλειά νιώθω πολύ άβολα και νομίζω πως όλοι με κοιτάνε περίεργα. Σε όποιον λέω ότι ζεσταίνομαι με κοιτάζει παράξενα.
    Δεν είναι κατάσταση αυτή…

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ναι το πιστεύω αυτό που λες για τα φάρμακα. Κι εγώ πολλές φορές του λέω παρενέργειες και μου λέει ότι ναι μεν υπάρχουν αλλά όχι τόσο έντονες όσο τις νιώθω.
    Πχ έχω τριχόπτωση και ίσως είναι από τα φάρμακα παρόλο που δεν είναι στις συνηθισμένες παρενέργειες όπως μου λέει.
    Θα τον ρωτήσω πάντως και για την υπεριδρωσια. Με ενοχλεί αφάνταστα και δεν μπορώ να κάνω βασικά πράγματα.
    Στη δουλειά νιώθω πολύ άβολα και νομίζω πως όλοι με κοιτάνε περίεργα. Σε όποιον λέω ότι ζεσταίνομαι με κοιτάζει παράξενα.
    Δεν είναι κατάσταση αυτή…
    Νομιζω οτι στην Ελλαδα οι ψυχιατροι μας δεν ειναι τοσο "ψαγμενοι" οσο στο εξωτερικο δυστυχως..εκει εχω καταληξει..
    Και το φοβερο ειναι οτι αν τους λεγαμε οτι κρυωνουμε πιθανον να μας περνανε πιο σοβαρα..αλλα οταν ακουνε "ζεσταινομαι και ιδρωνω" δεν τους ακουγεται σοβαρο!!

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Jennaouska View Post
    Νομιζω οτι στην Ελλαδα οι ψυχιατροι μας δεν ειναι τοσο "ψαγμενοι" οσο στο εξωτερικο δυστυχως..εκει εχω καταληξει..
    Και το φοβερο ειναι οτι αν τους λεγαμε οτι κρυωνουμε πιθανον να μας περνανε πιο σοβαρα..αλλα οταν ακουνε "ζεσταινομαι και ιδρωνω" δεν τους ακουγεται σοβαρο!!
    Ναι… δεν έχεις άδικο. Αν λέγαμε κρυώνω περισσότερη σημασια θα μας έδιναν…

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    εχω ξεκινησει ladose 20mg εδω και ενα μηνα....
    και εγω ιδρωνω πολυ...τωρα που εχω ξεκινησει και γυμναστικη δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ιδρωτα εχω...
    ειναι σπαστικο...
    δεν ξερω εαν ειναι παρενεργεια φαρμακων...
    επισης παιρνω και ολανζαπινη και στεντον....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εχω ξεκινησει ladose 20mg εδω και ενα μηνα....
    και εγω ιδρωνω πολυ...τωρα που εχω ξεκινησει και γυμναστικη δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ιδρωτα εχω...
    ειναι σπαστικο...
    δεν ξερω εαν ειναι παρενεργεια φαρμακων...
    επισης παιρνω και ολανζαπινη και στεντον....
    Καλημερα!Μηπως μπορεις να ρωτησεις τον δικο σου γιατρο αν στο κανουν τα φαρμακα?? Μηπως αν μαζευτουμε πολλοι, βγαλουμε μια ακρη!!!!!!!Και εγω την γυμναστικη για αυτο την σταματησα!!Δε μπορουσα να συνεχισω!

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    Εγω ξεκινησα εδω και 6 μηνες περπατημα 2 ωρες την ημερα... την τελευταια εβδομαδα το γυρισα σε τρεξιμο...
    απο χρονια αποχης και αδρανειας....ενα θα σου πω... με πονανε τα καλαμια μου.... χρειαζομαι ξεκουραση.... ειμαι κοντα 96 97 κιλα απο τα κωλο φαρμακα....ειχα φτασει 123 και επειδη μειωθηκε η δοση εχω και τα κιλα...σκοπος ειναι στο μελλον να βγω απο αυτα μια και δεν τα αντεχω αλλο...τα παιρνω κοντα 9 χρονια....

    οσον αφορα την γυμναστικη μεσα σε μια ωρα η μπλουζα μου γινοταν λες και την εχει βουτηξει σε νερο....
    ειναι φυσιολογικο? ηταν και καλοκαιρι... τι να πω.... ειναι απο το φαρμακο.....θα σε ενημερωσω ρωτωντας τον γιατρο!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εγω ξεκινησα εδω και 6 μηνες περπατημα 2 ωρες την ημερα... την τελευταια εβδομαδα το γυρισα σε τρεξιμο...
    απο χρονια αποχης και αδρανειας....ενα θα σου πω... με πονανε τα καλαμια μου.... χρειαζομαι ξεκουραση.... ειμαι κοντα 96 97 κιλα απο τα κωλο φαρμακα....ειχα φτασει 123 και επειδη μειωθηκε η δοση εχω και τα κιλα...σκοπος ειναι στο μελλον να βγω απο αυτα μια και δεν τα αντεχω αλλο...τα παιρνω κοντα 9 χρονια....

    οσον αφορα την γυμναστικη μεσα σε μια ωρα η μπλουζα μου γινοταν λες και την εχει βουτηξει σε νερο....
    ειναι φυσιολογικο? ηταν και καλοκαιρι... τι να πω.... ειναι απο το φαρμακο.....θα σε ενημερωσω ρωτωντας τον γιατρο!
    Σε καταλαβαινω οσο δεν παει!!!Εχω παρει 20κιλα με τα κωλοφαρμακα και γω...Εκανα διαιτα ενω επαιρνα μονο ladose, εχασα 14 κιλα, και μολις ξεκινησα και τα cimbalta πηρα 20!!!!Να κανω γυμναστικη το αποκλειω, λογω ιδρωτα..υποφερω!!!Καιγομαι ολοκληρη!!! Μακαρι να ρωτησεις και εσυ τον γιατρο σου!!!!!!!!!Σε παρακαλω..εχω ψαξει στο εξωτερικο και ναι ειναι υπευθυνα για την υπεριδρωσια...στην ελλαδα ομως δεν ξερουν τιποτα!

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Ρε και τιποτα να μην τρως παιρνεις κιλα....
    Μου αρεσει που οι γιατροι λενε αδυνατασε , προσεξε την διατροφη σου κτλ...
    μας κοροιδευουν, λες και δεν ξερουν οτι οφειλοντε απο τα φαρμακα...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ρε και τιποτα να μην τρως παιρνεις κιλα....
    Μου αρεσει που οι γιατροι λενε αδυνατασε , προσεξε την διατροφη σου κτλ...
    μας κοροιδευουν, λες και δεν ξερουν οτι οφειλοντε απο τα φαρμακα...
    Κοιτα..εμενα μου το ειχε πει πριν ξεκινησω τα cimbalta..οτι παχαινουν...αλλα δεν γινοτανε να μην τα παρω...πιο πολυ και απο τα εξτρα κιλα με ενοχλει ο ιδρωτας που ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ..δεν ξερω τι θα πει μακρυμάνικο πλεον...τι θα πει μπουφαν τον χειμωνα, τον σκυλο μου παω βολτα 45' και οταν γυρισω πρεπει να αλλαξω ακομα και εσωρουχα γιατι ειναι σαν να εχω πεσει σε πισινα! Δε μπορω ουτε να βγω απο το σπιτι, ουτε να βαφτω, τιποτα!!!

Similar Threads

  1. Φαρμακευτική αγωγή
    By diamont in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-2018, 22:53
  2. φαρμακευτικη αγωγη και......
    By ερη in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 6
    Last Post: 22-01-2015, 18:52
  3. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By mary115 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 03-11-2014, 02:23
  4. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 17:27
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 22:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •