Quote Originally Posted by Sonia View Post
Συγγνώμη κιόλας Διονύσιε, αλλά το να έρχεται ο άλλος να μου ψιθυρίζει στο αφτί βρισίδια ή πικρόχολα σχόλια δεν το λες θέμα ΔΕΠΥ ή κατάθλιψης ή ξέρω κι εγώ τι. Αλλά κι έτσι να είναι, δεν έχω καταλάβει γιατί εσύ πρέπει να το ανέχεσαι και να μη του λες να το κόψει. Οι άσχημες συμπεριφορές έχουν ελαφρυντικά σε αυτές τις περιπτώσεις, αλλά δεν πρέπει να γίνονται ανεχτές και πρέπει να βάλεις κι εσύ τα όριά σου. Άλλωστε αν δεν του επιστήσετε την προσοχή σε κάποιο αρνητικό, να διορθώσει κάτι που κάνει λάθος, εσύ και όποιοι άλλοι έχετε οικειότητα μαζί του, ποιος θα το κάνει; Με το να ανέχεσαι κάτι που είναι φανερά λάθος, δεν τον βοηθάς τον άλλον να βελτιωθεί. Μπορεί μεθαύριο να το κάνει σε κάποιον άλλο που δεν τον ξέρει και να φάει μπουνίδι που λέει ο λόγος...
0000Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Δυστυχώς τον ανέχομαι για να μην αμυνθώ και του θυμίσω ποιος είναι και τελειώσει η τυπική επικοινωνία που έχουμε. Νομίζω ούτε τα φάρμακα βοηθάνε πάντα, παρά μόνο εάν κάποιος θέλει να αντιμετωπίσει τα προβλήματα του και γίνει καλύτερος άνθρωπος. Θέλει γενικά πολύ δουλειά και προσπάθεια, δεν μπορούν μόνο τα φάρμακα να βελτιώσουν την ζωή τέτοιων ανθρώπων. Δεν περιμένει από εμένα να του φανερώσω ότι αυτό που κάνει είναι απάνθρωπο και μπορείς να δημιουργήσει προβλήματα στον άλλον με την συμπεριφορά του. Εάν φάει μπουνιδι, έφαγε……..