Φοβάμαι πως θα μείνω μόνη μου σε ξένη πολη..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    3

    Φοβάμαι πως θα μείνω μόνη μου σε ξένη πολη..

    Καλησπερα σε όλους. Μένω 7 χρόνια στην πολη που σπουδάζω, αρκετά μακριά από τη δική μου. Επέλεξα να συνεχίσω με μεταπτυχιακό με τη λογική ότι οι υπόλοιποι φίλοι μου θα αργήσουν ακόμα να τελειώσουν. Εχω ολοκληρώσει τον πρωτο χρόνο του μεταπτυχιακού και οι φίλοι μου εχουν σχεδόν φυγει όλοι, έχει μείνει μόνο ένα άτομο από την παρεα που είναι θέμα χρόνου να φυγει και αυτό. Εγώ ωστόσο εχω ένα χρόνο ακόμα σίγουρα.
    Σε αυτή την ιδέα με πιάνει άγχος, πανικος και θέλω να τα παρατησω όλα και μεταπτυχιακό κλπ και να φυγω, να γυρίσω στους δικους μου, η να κάνω ένα νέο ο ξεκίνημα στην Αθήνα να βρω δουλεια. Δε μπορω να ηρεμησω στη σκέψη ότι θα μείνω μόνη μου. Σκεφτόμουν να ξεκινήσω κάποια δραστηριότητα πχ εκμάθηση ξένης γλωσσας με άτομα της ηλικίας μου αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα.
    Δεν βρίσκω κάτι θετικό στη ζωή μου αυτή τη στιγμη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Καλημέρα.
    Πρώτον σκέψου ότι είσαι εκεί που είσαι για κάποιο σκοπό
    Δεύτερον, αν δε μπορείς να χειριστείς αυτό σου άγχος της μοναξιάς από όσο κατάλαβα από τα γραφόμενα, συνάντησε ένα ψυχίατρο προκειμένου να σου βρει κάποια φαρμακευτική πιθανώς λύση. Απευθύνσου σε γιατρό πριν προχωρήσει το άγχος σε άλλα στάδια και σε καταβάλει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Με τους συμμαθητές απ το μεταπτυχιακό να κανες παρέα?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Με τους συμμαθητές απ το μεταπτυχιακό να κανες παρέα?
    Τελειωσαμε τα μαθήματα κλπ όλα εξ αποστάσεως. Μένει μόνο η εργασία η οποία γίνεται κι αυτή εξ αποστασεως, επομένως δεν υπάρχει επικοινωνία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Με τους συμφοιτητές γνωριζόσουνα όταν πρωτοπήγες στην "ξένη" πόλη; Μόνη σου δεν πήγες; Αν τώρα πάνε αλλού οι φίλοι σου δεν θα κάνεις καινούριους; Στην Αθήνα που σκέφτεσαι ως εναλλακτική έχεις γνωστούς και την θεωρείς καλύτερη επιλογή ή σε χαλάει κάτι στην πόλη οπού βρίσκεσαι και στο καλύπτει η Αθήνα καλύτερα το τάδε κομμάτι; Πως σκέφτεσαι το μέλλον σου ανεξάρτητα από το θέμα παρέα; Καταλαβαίνεις ότι τη ζωή σου δεν μπορείς να τη χτίσεις με αποκλειστικό κριτήριο το που βρίσκονται οι φίλοι σου. Αν τυχόν αλλάζουν μέρος κάθε λίγο και λιγάκι τι θα κάνεις, θα μεταναστεύεις κάθε φορά; Εξήγησε αν θες λίγο καλύτερα τι σε προβληματίζει.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Με τους συμφοιτητές γνωριζόσουνα όταν πρωτοπήγες στην "ξένη" πόλη; Μόνη σου δεν πήγες; Αν τώρα πάνε αλλού οι φίλοι σου δεν θα κάνεις καινούριους; Στην Αθήνα που σκέφτεσαι ως εναλλακτική έχεις γνωστούς και την θεωρείς καλύτερη επιλογή ή σε χαλάει κάτι στην πόλη οπού βρίσκεσαι και στο καλύπτει η Αθήνα καλύτερα το τάδε κομμάτι; Πως σκέφτεσαι το μέλλον σου ανεξάρτητα από το θέμα παρέα; Καταλαβαίνεις ότι τη ζωή σου δεν μπορείς να τη χτίσεις με αποκλειστικό κριτήριο το που βρίσκονται οι φίλοι σου. Αν τυχόν αλλάζουν μέρος κάθε λίγο και λιγάκι τι θα κάνεις, θα μεταναστεύεις κάθε φορά; Εξήγησε αν θες λίγο καλύτερα τι σε προβληματίζει.
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες, νομίζω με ταρακούνησε κιόλας λιγο. Απλώς η Αθήνα είναι πολυ πιο κοντά στην πολη που είναι η οικογένεια μου. Επίσης ζουν μόνιμα κάποιοι παιδικοί μου φίλοι στην Αθήνα.
    Δεν ξέρω τι με προβληματιζει τόσο πολυ. Εχω να κοιμηθώ 2 βράδια από το άγχος.

Similar Threads

  1. Φοβάμαι ότι θα μείνω μόνη μου.
    By melina20 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 03-05-2019, 02:11
  2. Φοβαμαι να μεινω μονη μου
    By katerina18 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 13-09-2014, 00:45
  3. Φοβάμαι να μείνω μόνη μου!
    By Freya in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-08-2014, 20:51
  4. φοβαμαι οτι θα μεινω για παντα μονη μου?
    By sonia_21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 05-09-2013, 15:42
  5. Κι αν μείνω μόνη?
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 14-04-2010, 17:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •