Η διπλανή μου στο γραφείο - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 15 FirstFirst ... 31112131415 LastLast
Results 181 to 195 of 211
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    μάλλον εσείς ζείτε αλλού
    το λένε και γυναίκες αυτό όχι μόνο οι άντρες

    για να απιστισει ένας άντρας έχει και ευθύνη και η γυναίκα
    για να απιστήσει κάποιος άνθρωπος είτε άντρας είναι, είτε γυναίκα έχουν ευθύνη και οι 2 και κυρίως ο άπιστος, διότι είναι και αυτός που προχώρησε σε μια τέτοια πράξη, ενώ θα μπορούσε να λήξει τη σχέση. Ξέρεις πόσα σεξιστικά πράγματα έχω ακούσει και απο γυναίκες; Όταν μια κοινωνία είναι εμποτισμένη στη πατριαρχία τι περιμένεις; Χθες ρώτησα τη μικρή μου αδερφή πώς τα πήγε στο σχολείο και εκείνη περιγράφοντας μια αστεία σκηνή με έναν συμμαθητή της που ξέχασε να κάνει τις ασκήσεις του, μου είπε πως τότε η δασκάλα του αποκρίθηκε με γέλιο: " Η μαμά σου ξέχασε να μαγειρέψει φαγητό;" (αυτό το χρησιμοποιώ ως ένα μικρό παράδειγμα του πως η κοινωνία είναι εμποτισμένη στην πατριαρχία, πόσοι καθηγητές, δάσκαλοι, επιστήμονες και άλλοι μορφωμένοι άνθρωποι, έχουν εκφράσει άθελα τους πολλές φορές τέτοιες αντιλήψεις;) . Όσον αφορά τώρα την πολυγαμία, η άποψη που εκφέρω επί του θέματος, προφανώς και είναι ψαγμένη...με είχε απασχολήσει κάποτε το εν λόγω θέμα και το είχα ψάξει περαιτέρω...ψάξε λίγο την ιστορία...

  2. #182
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    μηπως τον τυλιξε οπως κανουν πολλες πολλες;
    μια υποθεση κανω
    Τι πάει να πει τον τύλιξε...;;; Πώς τον τύλιξε; του έκανε μάγια; πάρα την θέληση του ; του έβαζε εκείνα τα κουκλάκια τα κερινα στο σπίτι και έκανε βουντού;

    Δεν μπορώ να ακούω αυτή τη λαθος φράση που λέτε "κοίτα μη σε τύλιξει αυτη"
    Τυλίξει, τυλίξει τι πάει να πει τυλίξει..;;

    Όταν ένας άντρας σκεφτεται σοβαρά το γάμο με μια γυναικα πάει να πει ότι κάτι έχει αυτή η γυναικα που του αρέσει, κάτι έχει που με εκείνον ταιριάζει, κάτι έχει που εκείνου προσωπικά του λείπει και τον συμπληρώνει κατά κάποιον τρόπο.

    Άρα είναι επιλογή δική του που τελικά παντρεύτηκε τη Σούλα και όχι τη Κούλα.

    Και αν υπήρχε το τυλιγμα με τη κλασική έννοια που χρησιμοποιείτε εσείς, τότε όλες οι γυναίκες θα ήταν ευτυχισμένες με τον άντρα που ερωτεύτηκαν, δεν θα υπήρχαν γυναίκες που έχουν φάει χυλόπιτες, που είναι απογοητευμένες γιατί ήθελαν κάποιον και έφαγαν απορριψη ...

    Και μη λέτε αυτό το " με τύλιξε" είναι σαν να μειώνετε τον εαυτό σας. Άβουλοι είστε; έρμαια;; αβοήθητοι; να σας κάνουν οι άλλοι ότι θέλουν; έσεις υπόσταση δεν έχετε; τόσο παθητικοί είστε χωρίς γνώμη;;

    Δεν το καταλαβαίνετε ότι υποτιμάτε τον εαυτό σας να το χρησιμοποιείτε αυτό;

    Και φυσικά αυτή η φράση λέγεται κυρίως από μισογυνηδες οι οποίοι φοβούνται τις γυναίκες και τις θεωρουν κακες μάγισσες που τους κάνουν ότι θέλουν.

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    μηπως τον τυλιξε οπως κανουν πολλες πολλες;
    μια υποθεση κανω
    Τι ειναι να τον τυλίξει; ντολμαδάκι;

  4. #184
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    λοιπόν, αγαπητή:
    α) αν η γυναίκα μου είναι πανγαμική, ας μου το έλεγε εξαρχής όταν αρχίσαμε να βγαίνουμε, ότι θα έχουμε ελεύθερη σχέση και δεν θα θεωρεί ο ένας τον άλλο κτήμα του. θα το σεβόμουν και θα το εκτιμούσα. Ας σεβόταν κι εκείνη αυτό που της δήλωσα ρητά, ότι δεν ενδιαφέρομαι για γάμο και οικογένεια κι ας έψαχνε να βγει κα'ναν παραδοσιακό άντρα που να είχε σκοπό ζωής να γίνει οικογενειάρχης. Αφού είχε την απαίτηση να γίνω ο "σύζυγος", αυτομάτως αναλαμβάνει την υποχρέωση να είναι κι αυτή "η σύζυγος".

    β) και μια φράση που διάβασα σ' ένα ωραιότατο βιβλίο που κυκλοφόρησε πρόσφατα. Όταν ρώτησαν κάποιον παντρεμένο - και μάλιστα με γυναίκα που τραβούσε τα βλέμματα - γιατί ξενοκοιτάει, αυτός απάντησε:
    What can I say? Home cooking is fine, but every once n a while a man likes to eat out.
    Σεξιστικό, ε;
    Λες ότι αν η γυναίκα σου προτίθεται να σε απατήσει, έπρεπε εξ αρχής να δηλώσει ότι είναι πανγαμική. Για σένα δεν ισχύει το ίδιο; Εσύ εξ αρχής της δήλωσες ότι είσαι πανγαμικός και ότι θα την απατήσεις;
    Επίσης, αφού δεν ενδιαφερόσουν για γάμο και οικογένεια, πώς "σύρθηκες" σε μία τέτοια σοβαρή απόφαση ζωής; Αν ο άλλος σου πει "έλα να αυτοκτονήσουμε παρέα" θα πεις "Ο Κ., εσύ όμως έχεις την ευθύνη";
    "Άγεσαι και φέρεσαι" δηλαδή από τις επιθυμίες και τα σχέδια των άλλων για σένα;
    Εμένα μου φαίνεται ότι έχεις φτιάξει μια δικαιολογία στον εαυτό σου για να κάνεις την απιστία. Παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως αφελές θύμα που η χειριστική γυναίκα σε έμπλεξε στα δίχτυα της.
    Πάντως αυτό δεν σε τιμά καθόλου ως άντρα και ως προσωπικότητα.

  5. #185
    Θεωρείς τον εαυτό σου θύμα εξαπάτησης ως δικαιολογία να απιστήσεις. Πόσο άνανδρο και γλοιώδες είναι αυτό που σκεφτεσαι!
    Αν θέλεις να απιστήσεις γιατί απλώς δεν λες "βαρέθηκα τη γυναίκα μου και θέλω άλλη" παρά θέλεις να της φορτώσεις και την ευθύνη πάνω της που εσύ θα ξενογαμήσεις και θα περάσεις καλά;
    Έχε τουλάχιστον την γενναιότητα να αναλάβεις την ευθύνη της αποφασής σου να απιστήσεις και άσε τις δολιότητες και τις λαμογιές.
    Τα παντελόνια τί τα φοράς...
    Last edited by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ; 18-09-2021 at 01:21.

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    για να απιστήσει κάποιος άνθρωπος είτε άντρας είναι, είτε γυναίκα έχουν ευθύνη και οι 2 και κυρίως ο άπιστος, διότι είναι και αυτός που προχώρησε σε μια τέτοια πράξη, ενώ θα μπορούσε να λήξει τη σχέση. Ξέρεις πόσα σεξιστικά πράγματα έχω ακούσει και απο γυναίκες; Όταν μια κοινωνία είναι εμποτισμένη στη πατριαρχία τι περιμένεις; Χθες ρώτησα τη μικρή μου αδερφή πώς τα πήγε στο σχολείο και εκείνη περιγράφοντας μια αστεία σκηνή με έναν συμμαθητή της που ξέχασε να κάνει τις ασκήσεις του, μου είπε πως τότε η δασκάλα του αποκρίθηκε με γέλιο: " Η μαμά σου ξέχασε να μαγειρέψει φαγητό;" (αυτό το χρησιμοποιώ ως ένα μικρό παράδειγμα του πως η κοινωνία είναι εμποτισμένη στην πατριαρχία, πόσοι καθηγητές, δάσκαλοι, επιστήμονες και άλλοι μορφωμένοι άνθρωποι, έχουν εκφράσει άθελα τους πολλές φορές τέτοιες αντιλήψεις;) . Όσον αφορά τώρα την πολυγαμία, η άποψη που εκφέρω επί του θέματος, προφανώς και είναι ψαγμένη...με είχε απασχολήσει κάποτε το εν λόγω θέμα και το είχα ψάξει περαιτέρω...ψάξε λίγο την ιστορία...

    για να προσωρησε σε αυτην την πραξη κατι δεν του αρεσει με την/τον συζυγο

    δεν βρισκω καμια σχεση το παραδειγμα σου

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Τι ειναι να τον τυλίξει; ντολμαδάκι;
    Χαχαχα!

    Τώρα για τα σεξιστικά και τις γυναίκες που ανέφερες παραπάνω δεν μπορώ να μην συμφωνήσω και δυστηχως η πράξη έρχεται να επιβεβαιώσει ότι η γυναίκα γινεται πολύ χειρότερη από έναν άντρα δυστηχως σε αυτό το θεμα όταν θιγετυαι σαν φύση από μια άλλη γυναίκα .

    Δε υπάρχει χειρότερο πράγμα από αυτό και πραγματικά έτυχε σήμερα συζητώντας σε μια φάση με τον γιο μου μαθητής της πρώτης Λυκείου ,να μου πει ότι μπήκε μια καινούργια καθηγήτρια ,φιλόλογος παρακαλώ , και μου είπε ότι τους δήλωσε καθαρά ότι είναι υπερμαχος του φεμινισμού και ότι θα αφιερώσει την μισή και παραπάνω χρόνια στην διδασκαλία αυτού .
    Στην κυριολεξία έμεινα κάγκελο πως μια γυναίκα έχει φτάσει να κάνει παράβαση των καθηκόντων της προβάλλοντας έτσι τις ακραίες απόψεις τις ..

    Ευτυχώς τα παιδιά πλέον είναι πολύ ενημερωμένα και υποψιασμενα και φυσικά στα πλαίσια του διαλόγου που έκαναν κανένα δεν υποστήριξε αυτή την άποψη και μάλιστα στο διάλειμμα όσο συζητησαν όλο το τμήμα είπαν ότι αν δεν ακολουθείτε η ύλη που πρέπει να βγει ώστε να βοηθηθουν και στις τελικές εξετάσεις αλλά και ως την κάλυψη της δεδομένης ύλης ώστε να μην μένουν κενά αφού πλέον μπαίνουν σε τελική ευθεία για πανελλήνιες,θα πάνε στον διευθυντή να διαμαρτυρηθούν ..

    Ένα θέμα που στο σπίτι μας δεν έχει καν θιχτει γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος αναφοράς έρχεται μια η οποία ποιος ξέρει τι βιώματα έχει να διδαξει καινα βγάλει τα απωθημένα της σε ξένα παιδιά ...

    Πραγματικά τόσα χρόνια μέσα στα σχολεία και με τόσους καθηγητες και δασκάλους που έχουν αλλάξει τα παιδιά πρώτη φορά συναντώ εκπαιδευτικό υποτίθεται μορφωμένο άνθρωπο, να ακολουθεί ένα σύστημα διαπαιδαγώγησης τελείως δικό του ενάντια όχι μόνο στην δική μου ιδεολογία αλλά γενικά .
    Δεν έχει κανένα δικαίωμα κανένας εκπαιδευτικός μέσα σε σχολικό περιβάλλον να εκφράζει τέτοιες ακραίες απόψεις και μάλιστα δίχως την συγκατάθεση των γονιών .

    Πλέον η κατάσταση έχει ξεφύγει αλλά ευτυχώς λέω τα παιδιά είναι πλήρως ενημερωμένα ότι όταν ζεις μια φυσιολογική ζωή που υπάρχει ισότητα και σεβασμός ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ δεν χρειάζεται να ασχολησαι με ακραία κινήματα που φυσικά εξυπηρετούν άλλους σκοπούς πλέον ..

    Ευτυχώς πλέον η κοινωνίας μας αρχίζει να ξεφεύγει από την πατριαρχεία και οσο συζητώ με παιδιά τόσο αντιλαμβάνομαι πως οι γενιές που υποστηρίζουν όλα αυτά τα ακραία ευτυχώς φτάνουν στην δύση τους !!!
    Εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν αλλά πλέον είναι κατακριτέες και όχι αποδέκτες από το σύνολο της κοινωνίας μας !
    Στο χέρι μας λοιπόν είναι είτε είμαστε γονείς είτε έχουμε μικρότερα αδέλφια να τους μάθουμε να σέβονται τους πάντες και τα πάντα είτε αυτοί είναι άντρες είτε γυναίκες είτε είναι άσπροι μαύροι κίτρινοι,είτε πιστεύουν στον Βούδα ,αλαχ και γενικά σεβασμό στον άνθρωπο .
    Όλα από τα σπίτια μας ξεκινάνε ας φροντίσουμε τουλάχιστον αυτά και σίγουρα όλο αυτό θα έχει αντίκτυπο και στην κοινωνία μας !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Τι ειναι να τον τυλίξει; ντολμαδάκι;
    οχι ντολμαδακι, αλλα κελεπουρι!!

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Ευτυχώς κατανοώ την ελληνική γλώσσα, δεν έχω πρόβλημα όσον αφορά την κειμενική κατανόηση. Δεν πρόκειται για ουδεμία εικασία! Αν ήταν εικασίες, θα σχολίαζα κάτι τυπου : "εδώ ο χρήστης θα μπορούσε να εννοει....", πράγμα που δεν το έκανα και ούτε θα κάθομαι να ρωτάω σαν την ηλίθια τι εννοείς, γιατί ολοφάνερα ο καθένας μπορεί να καταλάβει τι εννοεί. Εσύ τώρα μου λες να αγνοήσω το προφανές! Αν δεν κατανοούσα κάτι απ' τα λεγόμενα του πίστεψε με δεν θα απαντούσα ούτε με τόση σιγουριά, ούτε με λεπτομερείς αποδείξεις, επιχειρήματα και αιτιολογίες όσον αφορά την επιλογή μου να αποδώσω τους συγκεκριμένους χαρακτηρισμούς στο εν λόγω πρόσωπο. Σου απάντησα με αποδείξεις και διευκρινίσεις όπως ζήτησες, παραθέτοντας συγκεκριμένα χωρία που εκφράζουν αυτά που σχολίασα αρνητικά στο προηγούμενο μου μήνυμα. Αν εσύ τώρα παριστάνεις τον δικηγόρο του greek mistis και θες να συνεχίσεις αυτή τη λογομαχία, κανένα πρόβλημα δεν έχω από μεριάς μου. Επιχειρηματολόγησε ομως ΓΙΑΤΙ κρίνεις τα συμπεράσματα μου αστήριχτα, εφόσον τα στηρίζω με αποδείξεις.
    Δεν είμαι δικηγόρος κανενός, απλά με ενοχλεί η λογική των δύο άκρων. Έχετε ταυτιστεί με τη σύζυγο του θεματοθέτη και γι αυτό οτιδήποτε ειπωθεί ειναι ή του ύψους ή του βάθους. Δλδ τι να επιχειρηματολογήσω; Αν πώ π.χ. ότι ο γάμος ειναι σκλαβιά, θα κατηγορηθώ ή ως μισογύνης ή ότι υποτιμώ τις γυναίκες ή κάτι άλλο άσχετο. Κατά τα άλλα μη νομίζεις ότι συμφωνώ με τα πάντα ή υπερασπίζομαι τους γαμήκουλες. Να σου πω τι παίζει με αυτούς; Αν φάνε κέρατο από τη σύζυγο ή αν τους παρατήσει, δύο χρόνια ψυχοθεραπεία θα χρειαστούν για να στρώσουν χαρακτήρα.

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Η πολυγαμία υπήρχε και σε αρχαίες φυλές που οι κοινωνίες ήταν κατά βάση μητριαρχικές. Δεν υπήρχε αυτό που λέμε έρωτας και δέσμευση. Οι άνθρωποι είχαν μεταξύ τους σεξουαλικές επαφές, χωρίς αποκλειστικότητα. Μελέτες έχουν δείξει πως οι γυναίκες είναι πιθανότερο να είναι πολυγαμικές απ' ότι οι άνδρες, κι αυτό εξηγείται μέσα από το ιστορικό background. Αυτά όμως ανήκουν στο παρελθόν, γιατί πλέον στη σημερινή κοινωνία, ο άνθρωπος υποτίθεται είναι πολιτισμένος, παντρεύεται από έρωται
    λιγο ελεος εαν μπορεις!!!!
    δεν ξερω που τα διαβασες ολα αυτα...........αλλα ολα ειναι λαθος.


    ετσι λοιπον ξεκιναω το φτυαρισμα!!


    Η πολυγαμία υπήρχε και σε αρχαίες φυλές που οι κοινωνίες ήταν κατά βάση μητριαρχικές

    κανεις δεν ξερει πως ηταν αυτες οι αρχαιες φυλες που λες, ουτε εαν ηταν πολυγαμικες ουτε βεβαια το μεγαλο αστειο εαν ηταν μητριαρχικες.
    ομως υπαρχουν εκατομυρια ανθρωποι που ζουνε στην κυριολεξια στην εποχη του λιθου............και ξερουμε πολυ καλα οτι αυτες οι πρωτογονες κοινωνιες δεν ειναι ουτε πολυγαμικες ουτε μητριαρχικες. αυτο το λενε επιστημη, τα υπολοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφιες.


    Οι άνθρωποι είχαν μεταξύ τους σεξουαλικές επαφές, χωρίς αποκλειστικότητα.

    οχι βεβαια, σε καμμια περιπτωση δεν ισχυει αυτο, δεν εχει διαπιστωθει ουτε και στις πιο πρωτογονες κοινωνιες εκτος πια εαν δεν γραφεις για ανθρωπους αλλα για ζωα. αλλα και αυτα δεν εχουν γενετησιες επαφες χωρις αποκλιστικοτητα αναλογα με το ειδος και λογω της φυσικης επιλογης δεν κανουν ολα τα αρσενικα σεξ και δεν μπορουν να μεγαλωσουν ολα τα θηλυκα τα παιδια τους.



    Μελέτες έχουν δείξει πως οι γυναίκες είναι πιθανότερο να είναι πολυγαμικές απ' ότι οι άνδρες, κι αυτό εξηγείται μέσα από το ιστορικό background

    ΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΑΧΑΛΙΝΩΤΕΣ ΚΑΙ .............


    Αυτά όμως ανήκουν στο παρελθόν, γιατί πλέον στη σημερινή κοινωνία, ο άνθρωπος υποτίθεται είναι πολιτισμένος, παντρεύεται από έρωτα

    επι χιλιαδες χρονια πολλοι ανθρωποι ηταν πολιτισμενοι, ας πουμε οι ελληνες της τουρκοκρατιας του βυζαντιου της αρχαιας ελλαδας κτλ ομως δεν παντρευονταν απο ερωτα αλλα με βαση καθαρα οικονομικα κριτηρια που ειχαν ως σκοπο την εξασφαλιση της γυναικας και των απογονων.

    αυτο πολλες απο εσας το λενε αφαλεστατα τοξικη πατριαρχια, δηλαδη την αναγκη καθε πατερα να προικισει την κορη του και να της βρει εναν καλο γαμπρο, την αναγκη των αδερφων της να συνεισφερουν το μεγιστο οικονομικα πριν τον γαμο της αδερφης τους και μετα να παντρευτουν αυτοι οταν την εξασφαλισουν, αυτο το βλεπουμε μεχρι σημερα σε ασπρομαυρες ελληνικες ταινιες....

    τωρα για να καταλαβεις, οχι δεν ειμαστε περισσοτερο πολιτισμενοι αυτο που εχει αλλαξει ειναι η οικονομια για αυτο οι ανθρωποι εχουν την δυνατοτητα να παντρευονται απο ερωτα. γιατι οταν μια γυναικα κανει την κουτουραδα της, υπαρχει η δυνατοτητα η κοινωνια που εχει οικονομικο περισσευμα να την βοηθησει για να μην πεινασει αυτη και τα παιδια. οταν ομως δεν υπηρχε αυτη η οικονομικη ευχερεια, στην γυναικα ευρισκε γαμπρο ο πατερας της που ασφαλως μην μας γραψεις οτι δεν εκανε οτι μπορυσε περισσοτερο για να την προστατεψει

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    . Να σου πω τι παίζει με αυτούς; Αν φάνε κέρατο από τη σύζυγο ή αν τους παρατήσει, δύο χρόνια ψυχοθεραπεία θα χρειαστούν για να στρώσουν χαρακτήρα.
    υπερβολικο σε διαβαζω!!
    η Χαρα καθε νυμφευμενου ειναι να του την κανει η γυναικα για να χωρισει νομιμα και χωρις πολλα πολλα μπλεξιματα.
    βεβαια λιγοι ειναι οι τυχεροι

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    υπερβολικο σε διαβαζω!!
    η Χαρα καθε νυμφευμενου ειναι να του την κανει η γυναικα για να χωρισει νομιμα και χωρις πολλα πολλα μπλεξιματα.
    βεβαια λιγοι ειναι οι τυχεροι

    Τι μπλεξίματα δλδ γλυτώνει σε αυτή την περίπτωση;

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Τι μπλεξίματα δλδ γλυτώνει σε αυτή την περίπτωση;
    αιολε, δεν θυμαμε ποιος σοφος ειπε οταν τον ρωτησε ενας μαθητης του, να νυμφευτω η οχι;
    και αυτος του απαντησε οτι απο τα δυο και να κανεις ειναι σιγουρο οτι θα το μετανιωσεις.

    ετσι υπολογιζω οτι αρκετοι που εχουν συζυγο το εχουν μετανιωσει αλλα δεν ξερουν πως θα απομανρυνθουν απο αυτην εχοντας το δικιο με το μερος τους.
    εαν ομως τους δωσει την ευκαιρια γιατι οχι;

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    αιολε, δεν θυμαμε ποιος σοφος ειπε οταν τον ρωτησε ενας μαθητης του, να νυμφευτω η οχι;
    και αυτος του απαντησε οτι απο τα δυο και να κανεις ειναι σιγουρο οτι θα το μετανιωσεις.

    ετσι υπολογιζω οτι αρκετοι που εχουν συζυγο το εχουν μετανιωσει αλλα δεν ξερουν πως θα απομανρυνθουν απο αυτην εχοντας το δικιο με το μερος τους.
    εαν ομως τους δωσει την ευκαιρια γιατι οχι;
    ναι, με ακουτε;
    μολις με πηρε τηλεφωνο το 1950 και μου ειπε οτι σε θελουν πισω, να γυρισεις γρηγορα...

    ΔΙΑΖΥΓΙΟ λεγεται ο τροπος να απομακρυνθεις απο εναν γαμο που δεν λειτουργει πλεον, νικοδυο και ειναι πιο ευκολο και πιο συχνο κι απο το πιστοποιητικο δημοτη...
    αν "μετανιωσες" δεν ειναι αλλοθι για να εξαπατας την συζυγο σου και να σου λεμε μπραβο... κι αλλοι μετανιωσαν που δεν ειναι μανιαμουνιες και το εκαναν εντιμα..

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    για να προσωρησε σε αυτην την πραξη κατι δεν του αρεσει με την/τον συζυγο

    δεν βρισκω καμια σχεση το παραδειγμα σου
    Τι λέμε τόσην ώρα;;;; Ότι φταίνε και οι δύο...προφανώς για να φτάσει κάποιος/α σε αυτό το σημείο έχει προηγηθεί ήδη μια ρήξη στον γάμο!

    Το παράδειγμα που παρέθεσα, το παρέθεσα ως απάντηση προς το σχόλιο που έκανες περί πολυγαμίας των ανδρών. Συγκεκριμένα είπες: " το λένε και γυναίκες αυτό όχι μόνο οι άντρες" (ότι οι άνδρες ήταν ανέκαθεν πολυγαμικοί) και σου εξήγησα παραπάνω το πώς αυτή η άποψη αποτελεί ένα φυλετικό στερεότυπο που έχει τις ρίζες του στην πατριαρχία και γι' αυτό ανέφερα το εν λόγω παράδειγμα, προς απόδειξη της πατριαρχίας εντός της κοινωνίας μας και πώς αυτή επηρεάζει και τα 2 φύλα και πολλές φορές εκφέρονται τέτοιες σεξιστικές απόψεις (ακόμη και χωρίς την αντίστοιχη πρόθεση), απλά επειδή δεν έχουμε αποδεσμευτεί πλήρως από αυτά τα στερεότυπα που μαστίζουν την κοινωνία μας. Μπορείς επίσης να ψάξεις περί "γλωσσικού σεξισμού" και πώς αυτός αναπαρίσταται ακόμη και στα εκπαιδευτικά εγχειρίδια των σχολίων.

    Ελπίζω τώρα να βρήκες το πώς σχετίζεται το παράδειγμα στην συζήτηση μας:)

Page 13 of 15 FirstFirst ... 31112131415 LastLast

Similar Threads

  1. Γραφείο σσυμβουλευτικης
    By Sotiris01 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 31-08-2021, 21:55
  2. ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΠΛΑΝΗ!
    By OcdGuy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2020, 22:04
  3. Γραφείο
    By Katacunia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2020, 00:14
  4. έρωτας στο γραφείο..
    By vasso82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-12-2012, 06:40
  5. διατροφη στο γραφείο
    By angel_sky in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-08-2007, 15:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •