Η διπλανή μου στο γραφείο - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 15 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 211
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    αγαπητή/ε,
    α) δεν τραβάω κανένα ζόρι να είναι παντρεμένος. Την ιστορία με τον βάτραχο και το ζεστό νερό την ξέρεις;
    β) ναι, μου αρέσουν οι μικρότερες ηλικίες. Αν με ρωτούσες την ιδανική για μένα ηλικιακή ομάδα, θα σου έλεγα 18-28. Αλλά δυστυχώς αυτές είναι για εισοδήματα αρκετά υψηλότερα από τα δικά μου.
    γ) φυσικά και δεν απορρίπτω την ιδέα της παντρεμένης που να έχει τα ίδια προβλήματα με εμένα. Μάλλον θα ταίριαζαν καλύτερα οι ανάγκες και τα θέλω. Καλώς ή κακώς όμως, δεν μου έχει προκύψει κάτι τέτοιο.
    δ) είμαι παιδί του Γούντστοκ. Δεν θεωρώ τον άλλο άνθρωπο ιδιοκτησία μου. Οπότε δεν έχω ως κριτήριο να είναι η άλλη ελεύθερη για να την έχω οπότε θέλω εγώ.
    Επειδή λες ότι είσαι παιδί του Γουντστοκ...φαντάζομαι δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να κάνει κ η γυναίκα σου το ίδιο ε; Να βρει κάποιον και να κάνει μια παράλληλη σχέση...γιατί φυσικά δεν είναι ιδιοκτησία σου ούτε εσύ δικιά της.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    αγαπητή Insomnia, παρακαλώ μάθετε να ξεχωρίζετε το σχήμα λόγου από την κυριολεξία.
    Ουδέποτε χαρακτήρισα τον εαυτό μου εκλεκτό, αυτό το έκανε η νόμιμη σύζυγος όταν με επέλεξε και μάλιστα εν γνώσει της ότι δεν ενδιαφερόμουν για γάμο και οικογένεια. Επανέρχομαι στην ιστορία με τον βάτραχο και το ζεστό νερό. Τη γνωρίζετε;

  3. #63
    Εγώ αυτό που βλέπω, είναι έναν άνθρωπο που δεν αγαπάει, ούτε εκτιμάει τίποτα από αυτά που έχει στην ζωή του.
    Την γυναίκα σου φίλε μου δεν την αγαπάς και δεν την εκτιμάς στο ελάχιστο, αφού ουτε για την εγκυμοσύνη της και γέννηση των παιδιών σου δεν αισθάνθηκες δέος και ευγνωμοσύνη και απλά τα "σημείωσες" σαν εμπόδιο στην προσωπική σου απόλαυση. Ούτε ενδιαφέρθηκες μήπως η γυναίκα σου αγχώνεται και κουράζεται περισσότερο και δεν έχει το κουράγιο να ανταποκριθεί, ή δεν της προσφέρεις καμία ικανοποίηση.
    Επίσης, ούτε τους συναδέλφους σου και την δουλειά σου εκτιμάς (αφού δεν σε νοιάζει να εκτεθείς εργασία σου ή να δημιουργηθούν συναδελφικά προβλήματα ή άλλα).
    Περαιτέρω, αμφιβάλλω αν ασχολείσαι αρκετά με τα παιδιά σου και τα προβλήματά τους, ή τα έχεις φορτώσει όλα στην σύζυγο και είσαι πατέρας μόνο στον τίτλο και στην χρηματική υποστήριξη.
    Λυπάμαι, αλλά το όλο σκηνικό μου προκαλεί θλίψη και αηδία.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Πες ρε συ Στέφανε στα ίσια γουστάρω να πάρω την επιβεβαίωση μου σαν άντρας πλέον .
    Γουστάρω να δω αν περνάει η μπογιά μου και σε πιτσιρίκες και άσε τα λόγια ..

    Πας να προσεγγίσεις τον στόχο σου μέσω παραδρομων ..
    Η γυναίκα σου μπορεί να είναι η καλύτερη αλλά αυτό που έχεις ανάγκη δεν στο προσφέρει όχι γιατί δεν κάνει σεξ συχνά αλλά γιατί δεν είναι πιτσιρικα .

    Τα έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου και μην πας να δικαιολογήσεις μια επιθυμία σου γιατί τα κάνεις χειρότερα .

    Εξού και αυτο που ζητάς το έχεις χρονο οριοθετήσει γιατί είναι καθαρά σαρκικό και όχι συναισθηματικό ..
    Μια απλή επιβεβαίωση σύντομη και εντελώς περιστασιακή σου φτάνει για να καλύψεις την δεδομένη ανάγκη σου ..

    Άντε πήγαινε να την βρεις γιατί δεν το κάνεις ?
    Μην αγχώνεσαι υπάρχουν και πιτσιρίκες που δεν πάνε μόνο για τα λεφτά ειδικά αυτές που τις θες για τόσο λίγο ..
    Μην πας να δικαιολογηθείς και εκεί γιατί κάτι άλλο σε φρενάρει .

    Επιβεβαίωση ψάχνεις Στέφανε και θα την ψάχνεις ακομα και αν η γυναίκα σου σου κάνει σεξ καθημερινά ..
    Άλλο το ένά αλλο το άλλο ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Μπορεί η γυναίκα τοτε που σε παντρεύτηκε να ήταν στα ντουζενια της, να μην είχε υποχρεώσεις και ευθύνες και να ήταν στα μέλια μαζί σου. Το ότι παντρεύεσαι δεν σημαίνει ότι θα μείνεις με τον άλλον και θα τον υπηρετείς για μια ολόκληρη ζωή μέχρι να σε χωρίσει ο θάνατος. Όλες οι σχέσεις έχουν το τέλος τους.

    Τώρα η γυναικα σου μπορεί να μη θέλει να έχει ερωτικές επαφές, θα την εξαναγκασεις; μπορεί να σε βαρεθηκε μετά από τόσα χρόνια, μπορεί να ρουτινιασε και η ίδια όπως και εσύ, μπορεί να σε έμαθε καλύτερα τόσα χρόνια και να καταλαβε στη πορεία ότι δεν της εξαπτεις άλλο την φαντασία. Μπορεί να θεωρεί πια τη μητρότητα πιο σημαντική, μπορεί να την έχουν πνίξει οι ευθύνες και το κυριότερο μπορεί ΕΣΥ ως αντρας της να μην ανταποκρινοσουν σωστα στις δικές της συναισθηματικες , υλικές, σεξουαλικές ανάγκες της .

    Στο γάμο δεν παίρνει μόνο ο ένας και άλλος μονίμως δίνει. Πρέπει και οι δύο να φροντίζουν να καλύπτουν τις ανάγκες ο ενός του άλλου
    σωστά. Άρα λοιπόν οφείλει να με αποδεσμεύσει από την αποκλειστικότητα όσον αφορά τη σεξουαλική ζωή, σωστά;

    Και τι πάει να πει δεν "ανταποκρινοσουν σωστα στις δικές της συναισθηματικες , υλικές, σεξουαλικές ανάγκες της";
    Το αν την ικανοποιούσα σεξουαλικά το γνώριζε από τον πρώτο καιρό. Η σχέση ήταν μάλλον φλογερή για αρκετό διάστημα. Εκείνη άρχισε τους "πονοκεφάλους".
    Τις υλικές/οικονομικές μου δυνατότητες τις γνώριζε εξαρχής. Ας πήγαινε να βρει κα'ναν σκαφάτο.
    Όσο για τις συναισθηματικές, δεν θέλω να περιαυτολογήσω αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου ψυχρό απέναντι στην εκάστοτε σύντροφο.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Επειδή λες ότι είσαι παιδί του Γουντστοκ...φαντάζομαι δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να κάνει κ η γυναίκα σου το ίδιο ε; Να βρει κάποιον και να κάνει μια παράλληλη σχέση...γιατί φυσικά δεν είναι ιδιοκτησία σου ούτε εσύ δικιά της.
    ναι. Αν μια γυναίκα έρθει και μου πει ξεκάθαρα και τίμια "σε πάω, γουστάρω να έχουμε ερωτική σχέση αλλά από κει και πέρα δεν σου δίνω λογαριασμό με ποιους πάω, δεν μου δίνεις λογαριασμό με ποιες πας" θα το σεβόμουν και θα το εκτιμούσα απόλυτα.
    Δεν ξέρω αν γνωρίζετε πολλές τέτοιες γυναίκες. Να μου τις συστήσετε :)

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    οκ, έχεις κάποιο δίκιο. Σε κάποιες απόπειρες που έκανα όμως, να της θέσω θέμα "τι θα γίνει με την περίπτωσή μας;" μάλλον πέταξε τη μπάλα στην εξέδρα με διάφορες προφάσεις. Τη μια ήταν αγχωμένη λόγω πίεσης στη δουλειά, την άλλη ήταν αγχωμένη με τον υπερήλικα πατέρα, την άλλη ήταν παροδικό και θα το ξεπεράσουμε κι πάει λέγοντας...
    Σκέφτομαι να της θέσω τελεσίγραφο: ή μου λες τι θα γίνει με τη σεξουαλική ζωή μας ή με αποδεσμεύεις από όποια αποκλειστικότητα κ.λπ. Αλλά πιστεύω ότι και πάλι θα ξεγλιστρήσει με υποσχέσεις για βελτίωση στο μέλλον.
    Ειπώθηκε ξανά, θα το ξαναπώ.
    Καμιά γυναίκα δεν αποφεύγει το σεξ με τον σύντροφο της έτσι στα καλά καθούμενα. Θα πρέπει να υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος. Πχ δεν περνάει καλά στο σεξ μαζι σου και βαριέται αφόρητα. Ή έχει άλλον. Ακόμα και πρακτικοί να είναι οι λόγοι για μια γυναίκα που δεν μπορεί να κάνει σεξ, αν η σχέση με τον σύντροφο της είναι μια χαρά ΘΕΛΕΙ να τον ικανοποιήσει και βρίσκει άλλους τρόπους.

    Επομένως από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι η σχέση σας είχε βαλτώσει και ως απότελεσμα...η γυναίκα σου σταμάτησε να θέλει σεξ μαζί σου. Για το ότι βαλτώνει μια σχέση ομως δεν ευθύνεται ένας μόνος του. Δεν κρατά ο ένας μόνο την σχέση ζωντανή. Ούτε η σχέση είναι μόνο το σεξ για να λες α εγω ήθελα...αυτή δεν ήθελε αρα αυτή φταίει. ΠΡΙΝ φτάσουν τα πράγματα εκεί είναι το θέμα να δεις κατα πόσο μέσα στη σχέση ήσουν και κατα πόσο φρόντιζες να μην βαλτώσει. Αν η γυναίκα σου , σου λέει πχ ότι είμαι κουρασμένη για σεξ ή έχω πονοκέφαλο...δεν είναι το θέμα να πας να της πεις οκ κια να τελειώσει η συζήτηση εκεί. Κάνε κάτι! Φρόντισε να μην κουράζεται τόσο, φρόντισε να αλλάξεις κάτι στην καθημερινότητα σας και να της προκαλέσεις ξανα το ενδιαφέρον...ένα σωρό πράγματα μπορείς να κάνεις όταν νοιάζεσαι.
    Αν τίποτα από αυτά δεν δουλέψει και θεωρήσεις ότι έκανες τα πάντα πια, τότε όμορφα κι ωραία της λες ότι θα ταν καλή ιδεά να σκεφτείτε ξανα τους λόγους που είστε μαζί και έχετε καταντήσει αδέρφια και ξεκαθαρίζεις τις προθέσεις σου.
    Τα παιδιά του Γουντστοκ δεν πάνε και παντρέυονται να χουν το θύμα στο σπίτι και μετά να θυμούνται το Γουντστοκ μόνο όταν αφορά στις δικές τους ελευθερίες.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    αγαπητή, θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω πως, αυτό που προκύπτει από όσα γράφεις, είναι η αναπαραγωγή της πατριαρχικής αντίληψης ότι το σεξ χωρίς δεσμεύσεις και βέρες και στεφάνια είναι προσβολή για τη γυναίκα. Όταν δηλ. ο άντρας κάνει σεξ με μια γυναίκα χωρίς να είναι "το στεφάνι του" ή έστω να προορίζεται γι' αυτό, την ατιμάζει. Το σεξ είναι απλώς ωραίο - και συμμετέχουν και τα δυο φύλα, ή όχι;
    Άστοχη η παρατήρηση σου. Η κοπέλα μίλησε για το προσωπικό της βίωμα και σε τι αμήχανη θέση ερχόταν σε στιγμές όπου κάποιος παντρεμένος την προσέγγιζε ερωτικά. Επίσης, σου λεει πως το να δείχνεις σε μια γυναίκα πως τη θες μόνο για σεξ, είναι προσβλητικό. Δεν αναπαράγει κάποια πατριαρχική αντίληψη. Η κοπέλα μπορεί να μην ενδιαφέρεται για ξεπέτες, μπορεί να θέλει κάτι πιο ουσιώδες. Το να πας να της πεις "σε θέλω για περιστασιακό σεξ", θα την προσβάλλει ως γυναίκα. Τι είστε εκει πέρα; Οίκος ανοχής; Τέλος, σου επισημαίνει πως πολλές περιπτώσεις νεαρών γυναικών λόγω της έλλειψης εμπειριών, της νεαρής ηλικίας τους, των προσδοκιών τους και της νεανικής αγνότητας (ας το θέσω έτσι), καταλήγουν ερωτευμένες και έχουν μεγαλύτερες προσδοκίες και όνειρα για μια κοινή ζωή. Κοινώς, ασχολήσου με κάποια στα μέτρα σου, που να αναζητά τα ίδια με εσένα.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    αγαπητή/ε,
    α) δεν τραβάω κανένα ζόρι να είναι παντρεμένος. Την ιστορία με τον βάτραχο και το ζεστό νερό την ξέρεις;
    β) ναι, μου αρέσουν οι μικρότερες ηλικίες. Αν με ρωτούσες την ιδανική για μένα ηλικιακή ομάδα, θα σου έλεγα 18-28. Αλλά δυστυχώς αυτές είναι για εισοδήματα αρκετά υψηλότερα από τα δικά μου.
    γ) φυσικά και δεν απορρίπτω την ιδέα της παντρεμένης που να έχει τα ίδια προβλήματα με εμένα. Μάλλον θα ταίριαζαν καλύτερα οι ανάγκες και τα θέλω. Καλώς ή κακώς όμως, δεν μου έχει προκύψει κάτι τέτοιο.
    δ) είμαι παιδί του Γούντστοκ. Δεν θεωρώ τον άλλο άνθρωπο ιδιοκτησία μου. Οπότε δεν έχω ως κριτήριο να είναι η άλλη ελεύθερη για να την έχω οπότε θέλω εγώ.
    Μήπως μας τρολάρεις;
    Διαφορετικά, θα έλεγα οτι είσαι κυνικός και μια χαρά θέλεις να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Να είσαι βολεμένος, με τη γυναίκα στο σπίτι, φαγητό, καθαριότητα, τα θέματα των παιδιων τακτοποιημένα. Πού να τρέχεις τώρα για διαζύγιο και διατροφές; Καλύτερος ο στρουθουκαμιλισμός, να έχεις και την καβάντζα για να περνάς καλά και να ξεδίνεις.

    Μόνο που οι κοπέλες της Gen Z δεν θα σου δείξουν κανένα ενδιαφέρον, ούτε έχουν ανάγκη τα χρήματα για να είναι με κάποιον. Λυπάμαι πολύ που αναφέρεσαι σε εισοδηματικά κριτήρια.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    αγαπητή Insomnia, παρακαλώ μάθετε να ξεχωρίζετε το σχήμα λόγου από την κυριολεξία.
    Ουδέποτε χαρακτήρισα τον εαυτό μου εκλεκτό, αυτό το έκανε η νόμιμη σύζυγος όταν με επέλεξε και μάλιστα εν γνώσει της ότι δεν ενδιαφερόμουν για γάμο και οικογένεια. Επανέρχομαι στην ιστορία με τον βάτραχο και το ζεστό νερό. Τη γνωρίζετε;
    Σε επέλεξε??? Κ εσύ δεν επέλεξες εκείνη ως εκλεκτή;;; Με απειλή όπλου πήγες στην εκκλησία εσυ;;;

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    αγαπητέ Πάνο, η αδιαφορία στα ζευγάρια που έχουν μακροχρόνια σχέση, σε σχέση με το σεξ, είναι αλληλοτροφοδοτούμενη. Όταν η σύζυγος αρχίζει να έχει πολύ συχνά "πονοκέφαλο" και "να είναι πολύ κουρασμένη" και μετά αρχίζει να έχει και αντικειμενικά προβλήματα λόγω εγκυμοσύνης και γέννας, κάποια στιγμή κι ο σύζυγος θα πει "ρε άει στο διάολο που θα παρακαλάω για το αυτονόητο" και θα σταματήσει να ασχολείται.
    Όταν κάποια δεσμεύει τον ...εκλεκτό της σε μακροχρόνια μονογαμική σχέση, αυτό σημαίνει ότι αποδέχεται ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ότι θα φροντίζει να ικανοποιεί τις σεξουαλικές του ανάγκες, Σε διαφορετική περίπτωση, οφείλει να του πει "συγγνώμη, εγώ δεν μπορώ να φροντίσω για τη σεξουαλική σου ζωή πλέον, κάνε το κουμάντο σου". Λέω κάτι παράλογο;

    είναι έγκυος, έχετε παιδιά?

    και εσύ με τα δίκια σου άντρας είσαι,να το συζητήσεις με την γυναίκα σου, μην πετάξεις τόσα χρόνια γάμου άδικα, εγώ αυτό θα έκανα στην θέση σου

    δικαιολογίες τα βρίσκω αυτά άμα υπάρχει θέληση μπορεί να γίνουν πολλά πράγματα
    ξέρω ζευγάρια που είναι χρονιά και στο ερωτικό είναι καλύτερα από ποτέ

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Άστοχη η παρατήρηση σου. Η κοπέλα μίλησε για το προσωπικό της βίωμα και σε τι αμήχανη θέση ερχόταν σε στιγμές όπου κάποιος παντρεμένος την προσέγγιζε ερωτικά. Επίσης, σου λεει πως το να δείχνεις σε μια γυναίκα πως τη θες μόνο για σεξ, είναι προσβλητικό. Δεν αναπαράγει κάποια πατριαρχική αντίληψη. Η κοπέλα μπορεί να μην ενδιαφέρεται για ξεπέτες, μπορεί να θέλει κάτι πιο ουσιώδες. Το να πας να της πεις "σε θέλω για περιστασιακό σεξ", θα την προσβάλλει ως γυναίκα. Τι είστε εκει πέρα; Οίκος ανοχής; Τέλος, σου επισημαίνει πως πολλές περιπτώσεις νεαρών γυναικών λόγω της έλλειψης εμπειριών, της νεαρής ηλικίας τους, των προσδοκιών τους και της νεανικής αγνότητας (ας το θέσω έτσι), καταλήγουν ερωτευμένες και έχουν μεγαλύτερες προσδοκίες και όνειρα για μια κοινή ζωή. Κοινώς, ασχολήσου με κάποια στα μέτρα σου, που να αναζητά τα ίδια με εσένα.
    Πάντως ούτε εγώ καταλαβαίνω αυτό που λέτε περι προσβολής αν κάποιος θέλει μόνο σεξ. Γιατί είναι προσβολη να ζητήσει κάποιος ευθέως αυτό που θέλει; Προτιμάτε το παραμύθι ή πρέπει σονι και ντε να θέλει κι ο άλλος ότι εγώ;

    Προσβολή δεν είναι αυτό. Μπορεί κάλλιστα η κοπέλα να αρνηθεί αν δεν θέλει κι εκείνη το ίδιο και να τελειώσει το θέμα εκεί.

    Υγ. Μιλώ γενικά κι όχι για την κοπελα της ιστορίας γιατί εδώ επειδη αφορά σε εργασιακό χώρο μπορέι να μπλέκεται η κατάσταση

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    αγαπητή Insomnia, παρακαλώ μάθετε να ξεχωρίζετε το σχήμα λόγου από την κυριολεξία.
    Ουδέποτε χαρακτήρισα τον εαυτό μου εκλεκτό, αυτό το έκανε η νόμιμη σύζυγος όταν με επέλεξε και μάλιστα εν γνώσει της ότι δεν ενδιαφερόμουν για γάμο και οικογένεια. Επανέρχομαι στην ιστορία με τον βάτραχο και το ζεστό νερό. Τη γνωρίζετε;
    ναι το σχήμα λόγου που χρησιμοποίησες αποτελεί έναν χαρακτηρισμό τον οποίο εσύ επέλεξες να χρησιμοποιήσεις για τον εαυτό σου, λέγοντας πως η γυναίκα σου σε χαρακτήρισε έτσι, εφόσον σε παντρεύτηκε. Δηλαδή θεωρείς πως τον αξίζεις αυτόν τον χαρακτηρισμό για να μας το γράφεις, πιστεύεις πως η γυναίκα σου σε θεωρεί ως "εκλεκτό"...εε γι' αυτό θα χει μάλλον πονοκέφαλο!!!

    Ασε την ιστορία με τον βάτραχο κ' το ζεστό νερό και απάντα μου καλύτερα στις ερωτήσεις που εθεσα σε προηγούμενα μηνύματα, τις οποίες (εσκεμμένα θεωρώ) άφησες αναπάντητες

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    ναι. Αν μια γυναίκα έρθει και μου πει ξεκάθαρα και τίμια "σε πάω, γουστάρω να έχουμε ερωτική σχέση αλλά από κει και πέρα δεν σου δίνω λογαριασμό με ποιους πάω, δεν μου δίνεις λογαριασμό με ποιες πας" θα το σεβόμουν και θα το εκτιμούσα απόλυτα.
    Δεν ξέρω αν γνωρίζετε πολλές τέτοιες γυναίκες. Να μου τις συστήσετε :)
    Όχι δεν μιλώ για ΜΙΑ γυναίκα, μιλώ συγκεκριμένα για την γυναίκα σου. Να έρθει τώρα και να σου πει κοιτα να δεις εγω δεν είμαι ιδιοκτησία σου και επειδή το σεξ μαζί σου είναι σκέτη ρουτίνα, έχω βρει έναν άλλον να μου ικανοποιεί αυτή την ανάγκη. Κανένα πρόβλημα εσύ ε; Θα το δεχτεις;

    Οπως καταλαβαίνεις αυτό θα χει και κάποιες παράπλευρες απώλειες στα μεταξύ σας. Δεν ξέρω πώς λειτούργειτε σαν οικογένεια αλλα αν πχ η γυναίκα σου έχει αναλάβει όλα τα βάρη του σπιτιού και του νοικοκυριού ή των παιδιών, τώρα θα πρέπει να αναλαβείς και εσύ κάποια γιατί θα πρέπει να μοιράζει τον χρόνο της και την ενέργεια της και στον νεο της σύντροφο. Θα σε έβισκαν θετικό αυτά;

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Πάντως ούτε εγώ καταλαβαίνω αυτό που λέτε περι προσβολής αν κάποιος θέλει μόνο σεξ. Γιατί είναι προσβολη να ζητήσει κάποιος ευθέως αυτό που θέλει; Προτιμάτε το παραμύθι ή πρέπει σονι και ντε να θέλει κι ο άλλος ότι εγώ;

    Προσβολή δεν είναι αυτό. Μπορεί κάλλιστα η κοπέλα να αρνηθεί αν δεν θέλει κι εκείνη το ίδιο και να τελειώσει το θέμα εκεί.

    Υγ. Μιλώ γενικά κι όχι για την κοπελα της ιστορίας γιατί εδώ επειδη αφορά σε εργασιακό χώρο μπορέι να μπλέκεται η κατάσταση
    Το θέμα δεν είναι τι θα πεις, το θέμα είναι πως θα το πεις. Καταρχάς, το με την κοπέλα της ιστορίας έχουν επαγγελματική σχέση, οπότε το να της ζητήσει σεξ είναι πέρα από επικίνδυνο και προσβλητικό. Ο ίδιος αναπαράγει το στερεότυπο πως οι γυναίκες είναι εύκολες. Γενικά θεωρώ πως για να πεις σε κάποιον άνθρωπο-μιλάμε για μια συνάδελφο με την οποία έχει τυπικές και επαγγελματικές σχέσεις- ξέρεις σε θέλω για σεξ, ενδιαφέρεσαι; θέλει μεγάλο θράσος. Πρέπει να προσέχουμε τι λέμε, που το λέμε, πότε το λέμε και σε ποιον το λέμε. Δεν είπα πως δεν υπάρχουν άνθρωποι που να ενδιαφέρονται για σεξ χωρίς δεσμεύσεις, όμως για να επικοινωνήσεις σε κάποιο άτομο αυτή σου την επιθυμία θέλει τρόπο (είναι αγενές να λες σε έναν άνθρωπο, θέλω να κάνουμε σεξ χωρίς να έχεις λάβει κάποια σημάδια ενδιαφέροντος, εννοειται πως ακούγεται προσβλητικό) και επίσης πρέπει να λαμβάνεις υπόψη σου και τις λοιπές περιστάσεις.

Page 5 of 15 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γραφείο σσυμβουλευτικης
    By Sotiris01 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 31-08-2021, 21:55
  2. ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΠΛΑΝΗ!
    By OcdGuy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2020, 22:04
  3. Γραφείο
    By Katacunia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2020, 00:14
  4. έρωτας στο γραφείο..
    By vasso82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-12-2012, 06:40
  5. διατροφη στο γραφείο
    By angel_sky in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-08-2007, 15:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •