Έχετε στον κυκλο σας ατομο με σχιζοφρένεια; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ηλια πολλες φορες εχεις κανει επιθεση και σε εμενα και βλεπεις ουτε καν απανταω ή σχολιαζω επειδη ξερω ακριβως το θεμα σου και οτι επειδη σε ενα επόμενο σου μηνυμα θα εισαι σαν να μην εχεις πει τιποτε κακο για εμενα .
    Ακριβως επειδη παλευεις με ολο αυτο και ξερω ποτε πρεπει να απαντησω ή οχι γιατι διακρινω μια στιγμη που εκφραζεσαι ετσι οτι ουσιαστικα μιλα ο στιγματισμος σου και η προσπαθεια σου να βγεις απο ολο αυτο και δεν το βλεπω οτι γινεται με δολο και αλλλωστε στο εχω πει ..

    Εισαι ενα απο τα τρια ατομα εδω μεσα που οτι και να πειτε απο εμενα δεν υπαρχει λογος να το κρατησω ή να με κανει να μην ξαναασχοληθω μαζι σας και στο ειπα χιλιες φορες μην δινεις σημασια γιατι επιβαρυνεις και την θεραπεια σου αλλα και την προσπαθεια σου να βγεις απο αυτη .

    Αδιαφορησε μπορεις ?
    Καντω ειναι φαρμακο !
    οκ σε ευχαριστω.....
    αλλα εδω θετουμε ενα κοινωνικο ζητημα....
    το επικεντρο δεν ειμαι εγω...
    Το οτι προσβαλα το νοκτις η εσενα δεν νιωθω τυψεις γιατι ετσι ειμαι και στον εξω κοσμο...
    οκ πρεπει να διορθωθει αυτο το ξερω... αλλα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες στον να συμπεριφορομαι ετσι . τεσπα...
    ολα καλα!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Sonia αν και δεν ειχα καμια τετοια προθεση ισως και να χεις δικιο. Το εβαλα εδω γιατι σκεφτηκα οτι ηταν πιο σωστο γιατι δεν ηθελα να συζητησω ουτε για αγωγες, ουτε ειχα ο ιδιος το προβλημα οποτε δεν ήθελα να "ενοχλήσω" την αντιστοιχη ενοτητα. Τωρα αν καπως τον "απομονωσα" δεν ξερω, δεν ειχα προθεση να τους "στιγματισω". Για μενα παντως στο μυαλο μου ειναι καπως απομονωμενος σαν ασθενης γιατι η διαχειριση του σαν περιστατικο διαφερει ριζικα απο των αλλων ασθενών χωρις τετοιο ιατρικο θεμα και η διαφορετικη αντιμετωπιση γινεται για τη δικη του καλυτερη αντιμετωπιση οχι επειδη εγω το βλεπω καπως. Παντως καταλαβαινω πως το λες

    @elisabet Λεω για τη σχιζοφρενεια γιατι αυτην "εζησα" για λιγο διπλα του. Φανταζομαι θα μπορουσα να αναφερω αμετρητες παθησεις, απλα με τον ανθρωπο αυτο το εζησα πολυ πιο εντονα απο αυτο που ειχα ζησει οταν ειχα διαβασει για το θεμα και με "κουνησε" καπως. Και με κουνησε αυτη η αντιθεση που εβλεπα. Αν τον εβλεπες ακινητο σε μια φωτογραφια δεν θα καταλαβαινες οτι αντιμετωπιζει ενα τοσο σοβαρο θεμα. Και οταν του μιλας καταλαβαινεις ποσο δυσκολα εχει περασει/περναει

    @hlias1988 δεν ξερω γιατι ενιωσες θιγμενος. Δεν ειχα καμια προθεση να θιξω τετοια ατομα και ουτε καν αναφερθηκα σε εσενα προσωπικα. Εσυ με χαρακτηρισες πουστη σε προηγουμενο θεμα, εμενα συγκεκριμενα. Εγω δηλαδη πως πρεπει να νιωθω; Μηπως στο μυαλο σου το να μαι ******* ειναι απλα μια κατηγορια και ειναι "φυσικο" να με αποκαλεις ετσι γιατι πολυ απλα αυτο ειμαι; Ενω εσυ για τον εαυτο σου εχεις πολυ μεγαλυτερες ευαισθησίες; Το σιωπω να το ερμηνεύσω ότι όταν δε σε συμφερει δε μιλας μαλλον ε;

  3. #18
    hlias1988
    Guest
    Ενταξη να ζητησω συγνωμη... θα αλλαξει κατι...?
    Ενταξη παραφερθηκα...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    οκ σε ευχαριστω.....
    αλλα εδω θετουμε ενα κοινωνικο ζητημα....
    το επικεντρο δεν ειμαι εγω...
    Το οτι προσβαλα το νοκτις η εσενα δεν νιωθω τυψεις γιατι ετσι ειμαι και στον εξω κοσμο...
    οκ πρεπει να διορθωθει αυτο το ξερω... αλλα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες στον να συμπεριφορομαι ετσι . τεσπα...
    ολα καλα!
    Αυτο σου λεω ..
    Οτι εσυ εχεις μια ταμπελα που σου εχουν δωσει καποιο ,καλως ή κακως εγω δεν την ξερω και δεν την αποδεχομαι αν δεν μου την γνωστοποιησης εσυ με την συμπεροφορα σου... και παλι δεν θα σου φερθω βαση αυτης πριν αντιληφθω πως εσυ χειρίζεσαι αυτη την ταμπελα

    Αυτο ομως εμενα με κανει να παραβλεπω λιγακι καποιες παραβατικες συμπεριφορες γιατι αντιλαμβανομαι πως το διαχειριζεσαι ,σε σχεση με καποιον αλλον που λαμβανω μια παραβατικη συμπεριφορα αλλα υποστηριζει οτι ειναι ¨φυσιολογικος ¨..
    Ναι εκει αντιδρω διαφορετικα εφοσον δεν αναγνωριζει εκεινος την ταμπελα ..

    Καταλαβαινεις λοιπον τι ευκαιριες δινουμε σε ανθρωπους που εν γνωση τους παλευουν με αυτο και για εμενα ειναι πολυ δυνατοι και μπορω να συγχωρέσω-παραβλεψω καποια πραγματα σε αυτους που θεωουνται "φυσιολογικοι"?
    Οποτε το κοινωνικο ζητημα υπαρχει και πολυ καλα το αναφερεις ,το πως το διαχειριζεται ομως μια ομαδα ανθρωπων δεν θα επιτρεπεις εσυ στον ευατο σου να κρινει και να προσβαλει την προσπαθεια σου .

    Να ξερεις κανενας ανθρωπος που αντιλαμβανεται πληρως την κατστασταση σου δεν θα σε παρεξηγουσε γι αυτο μην ανυσηχεις ειλικρινα στο λεω .ολα καλα και ασε τα συγνωμη σε εμενα ,το ξερεις οτι ειναι ολα καλα !:D
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτο σου λεω ..
    Οτι εσυ εχεις μια ταμπελα που σου εχουν δωσει καποιο ,καλως ή κακως εγω δεν την ξερω και δεν την αποδεχομαι αν δεν μου την γνωστοποιησης εσυ με την συμπεροφορα σου... και παλι δεν θα σου φερθω βαση αυτης πριν αντιληφθω πως εσυ χειρίζεσαι αυτη την ταμπελα

    Αυτο ομως εμενα με κανει να παραβλεπω λιγακι καποιες παραβατικες συμπεριφορες γιατι αντιλαμβανομαι πως το διαχειριζεσαι ,σε σχεση με καποιον αλλον που λαμβανω μια παραβατικη συμπεριφορα αλλα υποστηριζει οτι ειναι ¨φυσιολογικος ¨..
    Ναι εκει αντιδρω διαφορετικα εφοσον δεν αναγνωριζει εκεινος την ταμπελα ..

    Καταλαβαινεις λοιπον τι ευκαιριες δινουμε σε ανθρωπους που εν γνωση τους παλευουν με αυτο και για εμενα ειναι πολυ δυνατοι και μπορω να συγχωρέσω-παραβλεψω καποια πραγματα σε αυτους που θεωουνται "φυσιολογικοι"?
    Οποτε το κοινωνικο ζητημα υπαρχει και πολυ καλα το αναφερεις ,το πως το διαχειριζεται ομως μια ομαδα ανθρωπων δεν θα επιτρεπεις εσυ στον ευατο σου να κρινει και να προσβαλει την προσπαθεια σου .

    Να ξερεις κανενας ανθρωπος που αντιλαμβανεται πληρως την κατστασταση σου δεν θα σε παρεξηγουσε γι αυτο μην ανυσηχεις ειλικρινα στο λεω .ολα καλα και ασε τα συγνωμη σε εμενα ,το ξερεις οτι ειναι ολα καλα !:D
    <3 <3 <3 <3 <3 <3

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ενταξη να ζητησω συγνωμη... θα αλλαξει κατι...?
    Ενταξη παραφερθηκα...
    Σε τιμά που το λες να ξέρεις!
    Νομίζω κ ο νοκτις δεν είχε σκοπό να προσβάλλει κάποιον, συνάντησε έναν άνθρωπο που του κανε εντύπωση και μην γνωρίζοντας ακριβώς τον τρόπο που λειτουργεί το φόρουμ, το έγραψε εδώ αντι για την ενότητα των ψυχώσεων. Θα μπορούσε να το γραψει στην ενότητα των ψυχώσεων και να ζητήσει συμβουλές για το πώς να αντιμετωπίζει αυτόν τον άνθρωπο ή τι τον προβληματίζει τελοσπάντων

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ηλια πολλες φορες εχεις κανει επιθεση και σε εμενα και βλεπεις ουτε καν απανταω ή σχολιαζω επειδη ξερω ακριβως το θεμα σου και οτι επειδη σε ενα επόμενο σου μηνυμα θα εισαι σαν να μην εχεις πει τιποτε κακο για εμενα .
    Ακριβως επειδη παλευεις με ολο αυτο και ξερω ποτε πρεπει να απαντησω ή οχι γιατι διακρινω μια στιγμη που εκφραζεσαι ετσι οτι ουσιαστικα μιλα ο στιγματισμος σου και η προσπαθεια σου να βγεις απο ολο αυτο και δεν το βλεπω οτι γινεται με δολο και αλλλωστε στο εχω πει ..

    Εισαι ενα απο τα τρια ατομα εδω μεσα που οτι και να πειτε απο εμενα δεν υπαρχει λογος να το κρατησω ή να με κανει να μην ξαναασχοληθω μαζι σας και στο ειπα χιλιες φορες μην δινεις σημασια γιατι επιβαρυνεις και την θεραπεια σου αλλα και την προσπαθεια σου να βγεις απο αυτη .

    Αδιαφορησε μπορεις ?
    Καντω ειναι φαρμακο !
    Εσύ σε άλλο μνμ του λέγες πως δεν ξανασχολείσαι μαζί του και του την έλεγες επειδή προσπαθούσε να παρει επίδομα κι ότι ειναι θεμα νοοτροπίας να ζει με επιδόματα!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @hlias1988 θα αλλάξει κατι ναι, τη δέχομαι και σε τιμά που αναγνωρίζεις το λάθος σου.
    @elisabet ισχύει δεν είχα τέτοια πρόθεση, αλλα ισως σε καποια λεπτα θεματα να είναι πιο εύκολο να παρεξηγηθούν οι προθέσεις.
    Σημερα ηρθε απο το ιατρειο για ακτινογραφία και με ρωταγε αν στην ακτινογραφία μπορούν να φανούν τα πνεύματα, του είπα πως όχι. Και μου λεει οτι ολο το βραδυ τον ενοχλούσε και δεν τον άφηνε να κοιμηθεί και μου ηρθε να κλάψω εκείνη την ώρα.

    *καντο

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @hlias1988 θα αλλάξει κατι ναι, τη δέχομαι και σε τιμά που αναγνωρίζεις το λάθος σου.
    @elisabet ισχύει δεν είχα τέτοια πρόθεση, αλλα ισως σε καποια λεπτα θεματα να είναι πιο εύκολο να παρεξηγηθούν οι προθέσεις.
    Σημερα ηρθε απο το ιατρειο για ακτινογραφία και με ρωταγε αν στην ακτινογραφία μπορούν να φανούν τα πνεύματα, του είπα πως όχι. Και μου λεει οτι ολο το βραδυ τον ενοχλούσε και δεν τον άφηνε να κοιμηθεί και μου ηρθε να κλάψω εκείνη την ώρα.

    *καντο
    Πάντως από τα λίγα που ξέρω, για να έχει τέτοια συμπτώματα το πιο πιθανό είναι να μην ακολουθεί σωστά (ή καθόλου) φαρμακευτική αγωγή. Τα περισσότερα άτομα που παίρνουν σωστά την αγωγή τους και είναι προσεκτικοί και τυπικοί σε αυτό, μπορούν να ζουν "φυσιολογικά". Βεβαίως οι εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα αλλά στους περισσότερους έτσι έχω δει να λειτουργεί.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Διάβασα το αρχικό ποστ με ενδιαφέρον

    Θυμήθηκα τον εαυτό μου. Και εγώ στο παρατεταμένο επεισόδιο δεν είχα καθόλου εκρήξεις. Ρώτησα τη μητέρα μου πως της φαινόμουν και μου είπε ότι ήμουν αμίλητος, χαμένος στις σκέψεις μου, τις περισσότερες φορές σε στάση ακινησίας να κοιτάω το κενό, άλλοτε φοβισμένος και άλλοτε πράος και απολογητικός. Όταν με παρακαλούσε να πάω σε γιατρό ήμουν καθησυχαστικός, με απόλυτη ηρεμία της έλεγα "ναι μαμά θα πάω, μην ανησυχείς" αλλά δεν το εννοούσα. Ήμουν σαν αυτό το παιδί και στο θέμα εμφάνισης. Δεν παραμελούσα τον εαυτό μου, αντιθέτως ήμουν πάντα καθαρός, επέλεγα σχολαστικά τα ρούχα που θα φορέσω, τότε ήθελα όλα να είναι μαύρα και προσεγμένα. Εγώ σε αντίθεση με το παιδί αυτό ποτέ δεν θα ρωτούσα έναν ξένο αν βλέπει πνεύματα, ολυμπίους, αγίους και δαίμονες που έβλεπα και άκουγα εγώ. Ναι μεν το θεωρούσα πραγματικότητα αλλά πάντα αισθανόμουν ότι θα παρεξηγηθώ, θα τρομάξω τον άλλον ή ότι ο άλλος θα παραβιάσει τον κόσμο μου. Δεν μιλούσα ποτέ για την ασφάλεια τη δική μου και των άλλων γύρω. η εξαίρεση ήταν όταν έπρεπε να αποχαιρετήσω τους ολυμπίους, ήμουν υποχρεωμένος να το κάνω φωναχτά γιατί έτσι όριζε το τυπικό. όταν ήμουν στην Αθήνα μόνος το έκανα με όλη τη δύναμη της φωνής μου ξημερώματα και σήκωνα τη γειτονιά στο πόδι. Στο πατρικό μου πάλι το έκανα, τότε αποκαλυπτόμουν και συνήθως μετά έβλεπα τη μητέρα μου να κλαίει

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @petros81 πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου και σε ευχαριστώ που τη μοιράστηκες. Θεωρώ πως έχει αρκετά κοινά αυτό που διηγείσαι με αυτό του παλικαριού που λέω (εντωμεταξύ δεν ξερω πως να τον αποκαλέσω, δεν θέλω ασθενή, δεν είναι μικρός για να τον πω αγορι τεσπα).
    Σήμερα φάγαμε περίπου 2 ωρες για ενα σφράγισμα γιατι το εκανα ελάχιστα με τρόχο και κυρίως με εργαλεία μην κάνει καμία απότομη κίνηση. Ο γιατρός είπε ότι μπορει να κανει θεραπεία (στα δόντια) αλλαδεν ειμαι σιγουρος. Εβλεπα στα ματια του ενω ηταν στην καρεκλα μου οτι κατι εβλεπε. Μου λεει καποια στιγμη μη φοβασαι αυτος ειναι καλος. Πιάσαμε και την κουβέντα μετά. Του αρεσει να συζηταει. Φανταζομαι δε θα ναι ευκολο ναεχει κοινωνικες επαφες στην παρουσα φαση.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Noctis

    Συμμερίζομαι τις ανησυχίες σου, δεν ξέρω τι μπορεί να αντιμετωπίσεις στη θεραπεία του αλλά μπορώ να σου πω κάτι από τη δική μου εμπειρία.

    Στο επεισόδιο πάνω είχα πάει σε καρδιολόγο για να παρω απλά ένα χαρτί για κολυμβητήριο. Δεν μου το έδωσε και μου είπε ότι πρέπει να βάλω holter για να με παρακολουθήσει όλο το 24ωρο. Είχα πολύ υψηλή πίεση. Δεν θυμάμαι ακριβώς αν το λέω σωστά. Μου συνέστησε ένα σωρό εξετάσεις. Εγώ όμως είχα διωκτικό -φυσικά δεν το ήξερε- και έφυγα τρέχοντας. Ένιωθα ότι μόνο κακό θα μου κάνει. ότι θα με καλωδιώσουν ώστε να εξιχνιάσουν τα απόρρητα μου!. Το παιδί όμως φαίνεται συνεργάσιμο, αν κερδίσει την εμπιστοσύνη σου δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Εγώ μπορεί να αρνήθηκα τη συμβουλή της καρδιολόγου αλλά δεν θα έκανα ποτέ κάτι παρορμητικό που θα έφερνε σε δύσκολη θέση τον απέναντι. Είχα επίγνωση ότι οφείλω να φαίνομαι νορμάλ. Δεν ξέρω αν βοηθήσει να παρίσταται κάποιος δικός του στη θεραπεία.

    Άλλο παράδειγμα. Ένα βράδυ άκουγα φωνές που μου έκαναν επίθεση και ταυτόχρονα ένιωθα βελονιές, σαν ακτίνες να τρυπούν το ένα μου μάτι, να μπαίνουν και να βγαίνουν. Δεν ήταν ψυχολογικό, ένιωθα πραγματικά το μάτι μου τραυματισμένο και είχε έναν ερεθισμό. Άρχισα να μην μπορώ το φως. Έντρομος έτρεξα στο εφημερεύον νοσοκομείο, στο μεταξύ γινόταν παρτυ από τις φωνές. απειλές βρισίδια να μη πάω, εγώ όμως πήγα κόντρα σε όλα αυτά και έγινε η εξέταση. Ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό.

    Μακάρι το παιδί να έχει αντιστάσεις και κριτική ικανότητα και να μην ορίζεται η συμπεριφορά του από τις ψευδαισθήσεις σε τέτοιο βαθμό ώστε να κάνει κακό στον εαυτό του. Πιστεύω ότι έτσι είναι και αυτός, συνήθως γίνεται πόλεμος με τις φωνές, οι κακές φωνές είναι πολύ απαίσιες τρομακτικές και απειλητικές. Γίνεται αγώνας να μην σε πάρουν στον έλεγχό τους, αν και αισθάνεται κάποιος απόλυτα κυριευμένος και κατειλημμένος απο αυτές. Σαν να έχει δεσμά απο τα οποία δεν πρόκειται να ξεφύγει ποτέ.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Βασικά δούλευα με βοηθό πάντα για να τον εχουμε υπο επιβλεψη. Ειναι καλος τυπος, δεν ειναι επιθετικος, απλα προσεχω. Δεν πιστευει οτι τον ελεγχου αλλα οτι θα του κανουν κακο. Νιωθω οτι θελει την προστασια μου και δε μποω να τον βοηθησω. Και του λεω απλα οτι δεν τα βλεπω ολα αυτα (ετσι ειπε ο ψυχιατρος). Λυπαμαι που εχεις περασει τοσο δυσκολα. Δε φοβαται μη του κανω κατι περιεργο. Του εξηγω και τι κανω. Στεναχωριεμαι. Οταν παψει να ναι ασθενης μου θα θελα αν μπορουσα να τον βοηθησω καπως, αλλα δε ομιζω οτι μπορει να γινει κατι.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Βασικά δούλευα με βοηθό πάντα για να τον εχουμε υπο επιβλεψη. Ειναι καλος τυπος, δεν ειναι επιθετικος, απλα προσεχω. Δεν πιστευει οτι τον ελεγχου αλλα οτι θα του κανουν κακο. Νιωθω οτι θελει την προστασια μου και δε μποω να τον βοηθησω. Και του λεω απλα οτι δεν τα βλεπω ολα αυτα (ετσι ειπε ο ψυχιατρος). Λυπαμαι που εχεις περασει τοσο δυσκολα. Δε φοβαται μη του κανω κατι περιεργο. Του εξηγω και τι κανω. Στεναχωριεμαι. Οταν παψει να ναι ασθενης μου θα θελα αν μπορουσα να τον βοηθησω καπως, αλλα δε ομιζω οτι μπορει να γινει κατι.
    το βασικό χαρακτηριστικό στη σχιζοφρένεια που τη διακρίνει από τη ψύχωση είναι η συναισθηματική απάθεια και έκπτωση. Μπορεί να είναι μια δική σου ερμηνεία πως αισθάνεται το παιδί γιατί το βλέπεις από μια ανθρώπινη συναισθηματική σκοπιά. ίσως βάζεις λίγο τον εαυτό σου στη θέση του ασθενούς και προσπαθείς να αισθανθείς το βίωμά του και τι αυτό προκαλεί σε συναισθηματικό επίπεδο.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @petros81

    ισχύει αυτό που λες. Ένα από τα κομμάτια της ιατρικής που είναι τέχνη, είναι να νιώθεις τον άλλον. Γιατί για να καταλάβεις τι εχει οασθενης πρέπει εσύ να νιώσεις το σώμα του και αν εισαι δεκτικος το καταφερνεις. Ειμαι απο τους ανθρωπους που παντα προσπαθει να νιωσει τους αλλους, που παντα προσπαθει να βρει δικαιολογιες στους αλλους. Σίγουρα ξερουμε οτι ατομα με σχιζοφρενεια ειναι καπως απαθή συναισθηματικά Αλλά κάτι με κάνει trigger με αυτόν τον τυπο.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έχετε πει κάποιο μεγάλο ψέμα στον ψυχοθεραπευτή σας
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 30
    Last Post: 24-01-2023, 20:56
  2. Απορία αγχωδους άτομο προς άτομα με σχιζοφρένεια
    By Katerina2015 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 23-09-2019, 04:46
  3. Η βουλιμία είναι ο συνδετικός κρίκος στον φαύλο κύκλο της διπολικής διαταραχής
    By Vivianp in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 03-05-2017, 01:33
  4. Πως νιώθετε όσοι έχετε σχιζοφρένεια;
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 74
    Last Post: 29-07-2011, 13:39
  5. Replies: 14
    Last Post: 22-03-2009, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •