Έχετε στον κυκλο σας ατομο με σχιζοφρένεια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Έχετε στον κυκλο σας ατομο με σχιζοφρένεια;

    Γνώρισα στη δουλειά ένα άτομο που χρειαζόταν οδοντιαρική περίθαλψη και που όπως μου είπαν οι γονείς του έχει σχιζοφρένεια. Το παλικάρι είναι 25χρονών και απότι μου είπαν αυτή την περίοδο αποφεύγουν να βγαίνει. Στην ουσία απλά τον εξέτασα στο δωμάτιο του και έχει κάποια θέματα τα οποία θα τα λύσουμε υπό καθεστώς ή όχι γενικής αναισθησίας. Για τις ψυχικές παθήσεις έχω διαβάσει, αλλά όπως οι περισσότεροι οδοντίατροι δεν είχα έκθεση σε τέτοιο περιστατικό. Μπορώ να πω μου αποδόμησε αρκετά την εικόνα του ημιαγριου ανθρώπου που ειχα στο μυαλό μου. Ίσα ίσα που ηταν όμοφο και προσεγμένο παιδί. Βεβαίως οι γονείς του είναι ευκατάστατοι και αυτό διευκολύνει πολλά. Και εγώ δεν ήμουν η πρώτη τους επιλογή, αλλά οι "μεγαλογιατροί" κυνηγανε τις πρσθετικές και θα φαγαν πορτα. Τεσπα, δεν ηταν εχθρικος μαζι μου και τον συμπαθησα πολύ αλλά δεν του ειχα καμια εμπιστοσυνη. Είχε οπτικές παραισθήσεις, αλλά οι γονείς του μου είπαν ότι έχει συνέχεια. Δεν θεωρεί ότι τον παρακολουθούν πράκτορες αλλά ότι τον κυνηγάνε πνεύματα. Ήμουν αρκεά αμήχανος γιατι με ρωταγε αν τα βλεπω και εγω. Δεν επαιρνε στα σοβαρα τους αλλους, μας θεωρει κατι σαν τυφλούς. Υπήρξε κανείς σας κοντά σε άτομο με τοσο βαρυ ψυχικο θέμα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Γνώρισα στη δουλειά ένα άτομο που χρειαζόταν οδοντιαρική περίθαλψη και που όπως μου είπαν οι γονείς του έχει σχιζοφρένεια. Το παλικάρι είναι 25χρονών και απότι μου είπαν αυτή την περίοδο αποφεύγουν να βγαίνει. Στην ουσία απλά τον εξέτασα στο δωμάτιο του και έχει κάποια θέματα τα οποία θα τα λύσουμε υπό καθεστώς ή όχι γενικής αναισθησίας. Για τις ψυχικές παθήσεις έχω διαβάσει, αλλά όπως οι περισσότεροι οδοντίατροι δεν είχα έκθεση σε τέτοιο περιστατικό. Μπορώ να πω μου αποδόμησε αρκετά την εικόνα του ημιαγριου ανθρώπου που ειχα στο μυαλό μου. Ίσα ίσα που ηταν όμοφο και προσεγμένο παιδί. Βεβαίως οι γονείς του είναι ευκατάστατοι και αυτό διευκολύνει πολλά. Και εγώ δεν ήμουν η πρώτη τους επιλογή, αλλά οι "μεγαλογιατροί" κυνηγανε τις πρσθετικές και θα φαγαν πορτα. Τεσπα, δεν ηταν εχθρικος μαζι μου και τον συμπαθησα πολύ αλλά δεν του ειχα καμια εμπιστοσυνη. Είχε οπτικές παραισθήσεις, αλλά οι γονείς του μου είπαν ότι έχει συνέχεια. Δεν θεωρεί ότι τον παρακολουθούν πράκτορες αλλά ότι τον κυνηγάνε πνεύματα. Ήμουν αρκεά αμήχανος γιατι με ρωταγε αν τα βλεπω και εγω. Δεν επαιρνε στα σοβαρα τους αλλους, μας θεωρει κατι σαν τυφλούς. Υπήρξε κανείς σας κοντά σε άτομο με τοσο βαρυ ψυχικο θέμα;
    Ναι είχα συγγενή με σχιζοφρένεια. Τον θυμάμαι από μικρή απλά να είναι λίγο "διαφορετικός" από τους άλλους. Πιο απόμακρος ίσως, λίγο μελαγχολικός κάποιες φορές και με κάπως "ιδιόμορφη" συμπεριφορά. Ήξερα γενικά ότι είχε ψυχολογικά θέματα, κάποια στιγμή μου είπε ο ίδιος ότι είχε σχιζοφρένεια αλλά επειδή μέχρι τότε τον είχα συνηθίσει και τον αγαπούσα και επίσης ελάχιστα πράγματα ήξερα για την ασθένεια, δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στην ταμπέλα. Βέβαια έπαιρνε πάντα τα φάρμακα του, είχε κάνει οικογένεια και δεν τον θυμάμαι ποτέ να λέει για παραισθήσεις κτλ. Σε όλα αυτά τα χρόνια θυμάμαι μόνο ένα επεισόδιο εξαιτίας του οποίου χρειάστηκε να νοσηλευτεί, ήμουν ήδη ενήλικη τότε, τον επισκεπτόμουν στην κλινική...γενικά μου φαινόταν απλά μια ασθένεια όπως τόσες και τόσες, δεν θυμάμαι ποτέ να ενίωσα φόβο ή κάτι τέτοιο.
    Να ξέρεις οτι τα άτομα με σχιζοφρένεια σπάνια γίνονται επιθετικά, είναι στερεότυπο αυτό το "ο σχιζοφρενής με το πριονι", τις περισσότερες φορές η ασθένεια τους κάνει να φοβούνται.
    Εδώ επίσης θα γνωρίσεις υπέροχους ανθρώπους με σχιζοφρένεια που η ασθένεια δεν τους εμποδίζει καθόλου απ το να είναι ωραίοι άνθρωποι.

    Βέβαια είχα και εμπειρία με άτομο (δεν νομίζω οτι είχε σχιζο) με σύνδρομα καταδίωξης, ίσως οπτικες ψευδαισθήσεις κτλ που η εμπειρία ήταν άκρως τραυματική (αν ψάξεις παλια μου θεματα θα το δεις , ήταν ο λόγος που βρεθηκα στο φορουμ) γιατί απτο πουθενά θεωρησε και εμένα μέρος της συνομωσίας εναντίον του οπότε....καταλαβαίνεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Ισχύει αυτό για το στερεότυπο. Ακόμα και η ταινία στα αγγλικά λεγόταν ο δολοφόνος με το αλυσοπρίονο. Ο δικός μου δεν ξερω αν ειναι επικινδυνος, δεν ξερω αν δει τιποτα περιεργες παραισθησεις αν του γυρισει το ματι. Η αγωγή δεν ξέρω αν βοηθάει, δεν εχω εικονα του πως ηταν πριν και πως ειναι τώρα. Αλλά είναι τόσο άσχημο ένας νέος άνθρωπος να μη μπορεί να χαρεί τη ζωή του. Και ως ποτε θα εχει τους γονεις του και θα βρει ποτε μια κοπελα; Και δεν ξερω γιατι, καθε φορα που βρισκω καποιον που χρειαζεται βοηθεια κατι γινεται triggered μεσα μου.

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    μην βαζετε ταμπελες ρε παιδια...........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Την ταμπέλα που την είδες; συζητάμε για άτομα που έχουν αυτή την πάθηση. Επίσης μιλάς εσύ για ταμπέλες όταν μου είχες πει στο θεμα με την ιατρική περίθαλψη ότι συμβουλές από πουστ*** δεν δέχεσαι; Με δουλεύεις τώρα έτσι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν ειχα καποιον στο περιβαλλον μου, αλλα απο οσα ξερω, οταν καποιος ασθενης με ψυχωση παιρνει κανονικα την αγωγη του, κατα κανονα, δεν ε χει πλεον παραισθησεις και περιεργες ιδεες. γι αυτο υπαρχει η αγωγη, αλλωστε. οι γονεις του σου ειπαν αν παιρνει αγωγη;
    συμφωνω με ελισαβετ, οτι ειναι μυθος η μεγαλυτερη επικινδυνοτητα των ασθενων σε σχεση με "υγιεις", και παντως ΑΝ καποιοι ασθενεις ειναι επιθετικοι η επικινδυνοι, ειναι παντα εκτος αγωγης..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    μην βαζετε ταμπελες ρε παιδια...........
    Kαλημερα!

    Το γεγονός οτι κάποιοι γιατροι ή προσωπικοτητες βαζουν ταμπελες γιατι ετσι τους βολευει να αντιμετωπιζουν συναθρωπους μας ,οποιες ειναι αυτες οι ταμπελες ,στο χερι μας ειναι να τους αποδείξουμε οτι απο μια ταμπελα δεν μπορεις να κρινεις εναν ανθρωπο παρα μονο απο την συμπεριφορα του ;)
    Δεν υπαρχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο απο ψυχολογικης πλευρας πλεον για το πως θα αντιμετωπιζονται τετοιο ανθρωποι γιατι πολυ απλα άλλοι εμφανιζουν άκρως επιθετικές συμπεριφορές ,αλλοι οχι και αλλοι παλι ζουνε παρειτσα με τους φανταστικους τους φιλους και ειναι οι ποιο ομορφοι και ευγενικοι ανθρωποι που μπορει να γνωρίσει κάποιος !

    Μην ταραζεσαι δεν χρειαζεται !
    Αλλωστε ως γνωστο τα φαρμακα που απευθεινονται σε αυτη την κατηγορια λειτουργουν τελειως διαφορετικα για τον καθενα τους οποτε οτι διστυπωνεται απο καθαρα προσωπικες αποψεις δεν φωτογραφιζουν και το συνολο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    https://www.politeianet.gr/books/978...farmaka-191731

    Από τότε που υπάρχουν ψυχοφάρμακα, πολλοί νοσηλευόμενοι κόβουν από μόνοι τους τα φάρμακά τους. Μπορούμε να υποθέσουμε σε πόσους απ' αυτούς εμφανίζεται, μόνο και μόνο γι' αυτό, μια "υποτροπή", που τους οδηγεί σε μια νέα αναγκαστική λήψη ψυχοφαρμάκων. Είμαι σίγουρος ότι πολλές τέτοιες προσπάθειες θα στέφονταν με επιτυχία, αν οι ενδιαφερόμενοι και οι οικογένειές τους γνώριζαν τα πιθανά προβλήματα και είχαν μια εικόνα για το τι πρέπει να κάνουν, ώστε να μην οδηγηθούν στην υποτροπή. Οι επαγγελματίες του χώρου ψυχικής υγείας, με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν σκέφτονται σχεδόν καθόλου πως να υποστηρίξουν τους πελάτες τους, όταν αυτοί αποφασίσουν να κόψουν τα φάρμακα. Ωστόσο, το να γυρίζουμε την πλάτη σ' αυτούς τους ανθρώπους και να τους αφήνουμε ν' αντιμετωπίσουν μόνοι το πρόβλημά τους, δείχνει χαμηλού επιπέδου συναίσθηση ευθύνης. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)





    Υπαρχει και αυτη η μεριδα ανθρωπων... που θελουν να βγουν απο αυτα αλλα ο κοσμος δεν εχει την καταλληλη παιδεια να αντιμετωπισει αυτες τις καταστασεις..

    Εαν μιλατε εσεις για ανθρωπους που ειναι ενα βημα πριν την αυτοκτονια και την δολοφονια , ναι χρειαζονται... αλλα παλι οχι για παντα...
    Μπορει αυτος ο ανθρωπος να γινει καλα... να μην τα χρειαζεται πλεον...
    Το να εμενουμε και να κατιδικαζουμε εναν ανθρωπο αιωνιος να ζει μετα ψυχοφαρμακα πιστεψτεμε ουτε εσεις θα το ανεχοσασταν......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    https://www.politeianet.gr/books/978...farmaka-191731

    Από τότε που υπάρχουν ψυχοφάρμακα, πολλοί νοσηλευόμενοι κόβουν από μόνοι τους τα φάρμακά τους. Μπορούμε να υποθέσουμε σε πόσους απ' αυτούς εμφανίζεται, μόνο και μόνο γι' αυτό, μια "υποτροπή", που τους οδηγεί σε μια νέα αναγκαστική λήψη ψυχοφαρμάκων. Είμαι σίγουρος ότι πολλές τέτοιες προσπάθειες θα στέφονταν με επιτυχία, αν οι ενδιαφερόμενοι και οι οικογένειές τους γνώριζαν τα πιθανά προβλήματα και είχαν μια εικόνα για το τι πρέπει να κάνουν, ώστε να μην οδηγηθούν στην υποτροπή. Οι επαγγελματίες του χώρου ψυχικής υγείας, με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν σκέφτονται σχεδόν καθόλου πως να υποστηρίξουν τους πελάτες τους, όταν αυτοί αποφασίσουν να κόψουν τα φάρμακα. Ωστόσο, το να γυρίζουμε την πλάτη σ' αυτούς τους ανθρώπους και να τους αφήνουμε ν' αντιμετωπίσουν μόνοι το πρόβλημά τους, δείχνει χαμηλού επιπέδου συναίσθηση ευθύνης. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)





    Υπαρχει και αυτη η μεριδα ανθρωπων... που θελουν να βγουν απο αυτα αλλα ο κοσμος δεν εχει την καταλληλη παιδεια να αντιμετωπισει αυτες τις καταστασεις..

    Εαν μιλατε εσεις για ανθρωπους που ειναι ενα βημα πριν την αυτοκτονια και την δολοφονια , ναι χρειαζονται... αλλα παλι οχι για παντα...
    Μπορει αυτος ο ανθρωπος να γινει καλα... να μην τα χρειαζεται πλεον...
    Το να εμενουμε και να κατιδικαζουμε εναν ανθρωπο αιωνιος να ζει μετα ψυχοφαρμακα πιστεψτεμε ουτε εσεις θα το ανεχοσασταν......
    Εχεις απολυτο δικιο γι αυτο ειναι στο χερι του καθενος να αποδείξει οτι αυτο το στερεοτυπο μπορει να σπασει οποτε δεν αντιμετωπιζουμε ποτε με την ταμπελα του παρα μονο σαν ανθρωπο .
    Αν η συμπεριφορα του μας αποδείξει οτι οντως υπαρχει θεμα τοτε μονο ζηταμε αντιμετωπισει απο σωστα ενημερωμενο επαγγελματια υγειας και κανεναν αλλο ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Γνώρισα στη δουλειά ένα άτομο που χρειαζόταν οδοντιαρική περίθαλψη και που όπως μου είπαν οι γονείς του έχει σχιζοφρένεια. Το παλικάρι είναι 25χρονών και απότι μου είπαν αυτή την περίοδο αποφεύγουν να βγαίνει. Στην ουσία απλά τον εξέτασα στο δωμάτιο του και έχει κάποια θέματα τα οποία θα τα λύσουμε υπό καθεστώς ή όχι γενικής αναισθησίας. Για τις ψυχικές παθήσεις έχω διαβάσει, αλλά όπως οι περισσότεροι οδοντίατροι δεν είχα έκθεση σε τέτοιο περιστατικό. Μπορώ να πω μου αποδόμησε αρκετά την εικόνα του ημιαγριου ανθρώπου που ειχα στο μυαλό μου. Ίσα ίσα που ηταν όμοφο και προσεγμένο παιδί. Βεβαίως οι γονείς του είναι ευκατάστατοι και αυτό διευκολύνει πολλά. Και εγώ δεν ήμουν η πρώτη τους επιλογή, αλλά οι "μεγαλογιατροί" κυνηγανε τις πρσθετικές και θα φαγαν πορτα. Τεσπα, δεν ηταν εχθρικος μαζι μου και τον συμπαθησα πολύ αλλά δεν του ειχα καμια εμπιστοσυνη. Είχε οπτικές παραισθήσεις, αλλά οι γονείς του μου είπαν ότι έχει συνέχεια. Δεν θεωρεί ότι τον παρακολουθούν πράκτορες αλλά ότι τον κυνηγάνε πνεύματα. Ήμουν αρκεά αμήχανος γιατι με ρωταγε αν τα βλεπω και εγω. Δεν επαιρνε στα σοβαρα τους αλλους, μας θεωρει κατι σαν τυφλούς. Υπήρξε κανείς σας κοντά σε άτομο με τοσο βαρυ ψυχικο θέμα;
    Έχει τύχει να μπουν άτομα στο φόρουμ και να ρωτήσουν "Ο αδερφός μου διαγνώστηκε με σχιζοφρένεια και του έδωσαν τα τάδε φάρμακα" ή "ο φίλος μου έχει σχιζοφρένεια και όταν βρισκόμαστε μαζί παρατήρησα ότι συμβαίνει αυτό" "εσείς που έχετε σχιζοφρένεια ή όσοι έχετε κοντινό πρόσωπο με σχιζοφρένεια, πως αντέδρασε ο οργανισμός στο τάδε χάπι, τι κάνατε με τις τάδε παρενέργειες;" "Όταν έχετε οπτικές παραισθήσεις πως αισθανθήκατε, πως αντιδράσαν οι γύρω σας" κτλ κτλ.
    Αυτού του είδους οι ερωτήσεις είναι συγκεκριμένες και περικλείουν τους ίδιους τους ασθενείς με σχιζοφρένεια μέσα. Ο τρόπος που έχεις θέσει το θέμα Noctis είναι σαν να τους απομονώνεις και να καθόμαστε οι υπόλοιποι να τους σχολιάζουμε. Δεν το βρίσκω ωραίο παρόλο που ξέρω ότι δεν το έκανες με κακή πρόθεση. Γιατί δεν πας στην αντίστοιχη κατηγορία του φόρουμ να μιλήσεις με τα παιδιά ή να θέσεις ευθέως τις όποιες απορίες σου;

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχει τύχει να μπουν άτομα στο φόρουμ και να ρωτήσουν "Ο αδερφός μου διαγνώστηκε με σχιζοφρένεια και του έδωσαν τα τάδε φάρμακα" ή "ο φίλος μου έχει σχιζοφρένεια και όταν βρισκόμαστε μαζί παρατήρησα ότι συμβαίνει αυτό" "εσείς που έχετε σχιζοφρένεια ή όσοι έχετε κοντινό πρόσωπο με σχιζοφρένεια, πως αντέδρασε ο οργανισμός στο τάδε χάπι, τι κάνατε με τις τάδε παρενέργειες;" "Όταν έχετε οπτικές παραισθήσεις πως αισθανθήκατε, πως αντιδράσαν οι γύρω σας" κτλ κτλ.
    Αυτού του είδους οι ερωτήσεις είναι συγκεκριμένες και περικλείουν τους ίδιους τους ασθενείς με σχιζοφρένεια μέσα. Ο τρόπος που έχεις θέσει το θέμα Noctis είναι σαν να τους απομονώνεις και να καθόμαστε οι υπόλοιποι να τους σχολιάζουμε. Δεν το βρίσκω ωραίο παρόλο που ξέρω ότι δεν το έκανες με κακή πρόθεση. Γιατί δεν πας στην αντίστοιχη κατηγορία του φόρουμ να μιλήσεις με τα παιδιά ή να θέσεις ευθέως τις όποιες απορίες σου;
    Αυτο ακριβως.....Εγω προσωπικα νιωθω στιγματισμενος διαβαζοντας ολο αυτο.....
    Εγω νιωθω σαν να καθομαι ο αρρωστος απο την μια πλευρα, και εσεις οι υγειης να με σχολιαζετε....
    ειναι ωραιο αυτο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Ισχύει αυτό για το στερεότυπο. Ακόμα και η ταινία στα αγγλικά λεγόταν ο δολοφόνος με το αλυσοπρίονο. Ο δικός μου δεν ξερω αν ειναι επικινδυνος, δεν ξερω αν δει τιποτα περιεργες παραισθησεις αν του γυρισει το ματι. Η αγωγή δεν ξέρω αν βοηθάει, δεν εχω εικονα του πως ηταν πριν και πως ειναι τώρα. Αλλά είναι τόσο άσχημο ένας νέος άνθρωπος να μη μπορεί να χαρεί τη ζωή του. Και ως ποτε θα εχει τους γονεις του και θα βρει ποτε μια κοπελα; Και δεν ξερω γιατι, καθε φορα που βρισκω καποιον που χρειαζεται βοηθεια κατι γινεται triggered μεσα μου.
    Πολλοί νέοι ή λιγότερο νέοι άνθρωποι δεν μπορούν να χαρούν την ζωή τους για πολλούς λόγους Νοκτις!
    Υπάρχουν άνθρωποι που γεννήθηκαν με ένα σωρό προβλήματα υγείας, άλλοι που τα απέκτησαν στην πορεία, άλλοι που η ζωή τους τα φερε έτσι που ένω έχουν την υγεία τους πάλι δεν μπορούν να χαρούν την ζωή τους. Γιατί το διαχωρίζεις συγκεκριμένα με την σχιζοφρένεια; Είναι μια ασθένεια όπως εκατοντάδες άλλες σοβαρές ασθένειες κι οι άνθρωποι το παλεύουν και πολλοί απο αυτούς καταφέρνουν και χαίρονται την ζωή τους. Δεν χρειάζονται λύπηση.

    Τώρα που το σκέφτομαι νομίζω οτι η σονια έχει δίκιο πάντως. Η πρόθεση σου μπορεί να μην είναι κακή, αλλα είναι κάπως να ανοιγει ένα θέμα σε άσχετη ενότητα ενώ υπάρχει συγκεκριμένη και θα μπροούσαν να συμμετέχουν σε αυτήν και τα ίδια τα άτομα που ταλαιπωρούνται απο σχιζο. Είναι σα να διαχωρίζουμε τους εαυτούς μας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Αυτο ακριβως.....Εγω προσωπικα νιωθω στιγματισμενος διαβαζοντας ολο αυτο.....
    Εγω νιωθω σαν να καθομαι ο αρρωστος απο την μια πλευρα, και εσεις οι υγειης να με σχολιαζετε....
    ειναι ωραιο αυτο?
    Ηλία εσύ σε προηγούμενο θρεντ αποκάλεσες τον νοκτις πουστη. Να φταιγε το κρασι εκεινη την μερα; δεν ξερω...τον αποκαλεσες παντως.
    στιγματισμενος ενιωσε κ αυτος
    οποτε θα ταν καλυτερο να ζητησεις συγγνωμη πρωτα αν οντως ησουν σε δυσκολη φαση κ δεν το εννοοουσες και μετα να δουμε τα υπολοιπα

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ηλία εσύ σε προηγούμενο θρεντ αποκάλεσες τον νοκτις πουστη. Να φταιγε το κρασι εκεινη την μερα; δεν ξερω...τον αποκαλεσες παντως.
    στιγματισμενος ενιωσε κ αυτος
    οποτε θα ταν καλυτερο να ζητησεις συγγνωμη πρωτα αν οντως ησουν σε δυσκολη φαση κ δεν το εννοοουσες και μετα να δουμε τα υπολοιπα
    σιωπω...........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Αυτο ακριβως.....Εγω προσωπικα νιωθω στιγματισμενος διαβαζοντας ολο αυτο.....
    Εγω νιωθω σαν να καθομαι ο αρρωστος απο την μια πλευρα, και εσεις οι υγειης να με σχολιαζετε....
    ειναι ωραιο αυτο?
    Ηλια πολλες φορες εχεις κανει επιθεση και σε εμενα και βλεπεις ουτε καν απανταω ή σχολιαζω επειδη ξερω ακριβως το θεμα σου και οτι επειδη σε ενα επόμενο σου μηνυμα θα εισαι σαν να μην εχεις πει τιποτε κακο για εμενα .
    Ακριβως επειδη παλευεις με ολο αυτο και ξερω ποτε πρεπει να απαντησω ή οχι γιατι διακρινω μια στιγμη που εκφραζεσαι ετσι οτι ουσιαστικα μιλα ο στιγματισμος σου και η προσπαθεια σου να βγεις απο ολο αυτο και δεν το βλεπω οτι γινεται με δολο και αλλλωστε στο εχω πει ..

    Εισαι ενα απο τα τρια ατομα εδω μεσα που οτι και να πειτε απο εμενα δεν υπαρχει λογος να το κρατησω ή να με κανει να μην ξαναασχοληθω μαζι σας και στο ειπα χιλιες φορες μην δινεις σημασια γιατι επιβαρυνεις και την θεραπεια σου αλλα και την προσπαθεια σου να βγεις απο αυτη .

    Αδιαφορησε μπορεις ?
    Καντω ειναι φαρμακο !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έχετε πει κάποιο μεγάλο ψέμα στον ψυχοθεραπευτή σας
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 30
    Last Post: 24-01-2023, 20:56
  2. Απορία αγχωδους άτομο προς άτομα με σχιζοφρένεια
    By Katerina2015 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 23-09-2019, 04:46
  3. Η βουλιμία είναι ο συνδετικός κρίκος στον φαύλο κύκλο της διπολικής διαταραχής
    By Vivianp in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 03-05-2017, 01:33
  4. Πως νιώθετε όσοι έχετε σχιζοφρένεια;
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 74
    Last Post: 29-07-2011, 13:39
  5. Replies: 14
    Last Post: 22-03-2009, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •