Ενδείξεις σεξουαλικής κακοποίησης ανηλίκου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157

    Ενδείξεις σεξουαλικής κακοποίησης ανηλίκου

    Καλησπέρα στην παρέα,

    Ρώτησα τον ανιψιό μου που είναι 6 τι θυμάται από την παλιά τους γειτονιά (δεν είχε κλείσει τα δύο όταν έμεναν εκεί, ήταν για την ακρίβεια ενός έτους και τριών μηνών όταν έφυγαν)

    Μου απάντησε "Το σπίτι μας" και επί λέξει "Έναν κύριο που δεν θυμάμαι όμως τι μου έκανε". Πόσο πιθανό είναι να έχει υπάρξει κάτι?

    Από κει και πέρα τι άλλες ενδείξεις θα πρέπει να υπάρξουν πέραν αυτής του της δήλωσης?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημερα !

    Γιωργο θες να μας πεις και αλλα στοιχεια που σε κανουν να πιστευεις κατι τετοιο ?
    Ειναι πολυ γενικο και αοριστο ολο αυτο και σιγουρα απο μονο του σαν γεγονος δεν λεει κατι ..

    Καποια αλλη αλλαγη στο παιδι εχεις δει ?Ισως καποιες κινησεις που να δηλωνουν φοβο ή διασταγμο οταν συναντα άγνωστους ανθρώπους
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Μακάρι Μαριλού, όχι κάποια άλλη αλλαγή δεν νομίζω, ελπίζω να ήταν τελείως άσχετο αν και δεν θα το ξεχάσω ποτέ αυτό που μου είπε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by georgef1 View Post
    Μακάρι Μαριλού, όχι κάποια άλλη αλλαγή δεν νομίζω, ελπίζω να ήταν τελείως άσχετο αν και δεν θα το ξεχάσω ποτέ αυτό που μου είπε
    Καλημέρα !

    Αν είσαι κοντά στο παιδί και εστω κάτι σε προβληματίζει να κάνεις κουβεντουλες μαζί του και σίγουρα θα καταλάβεις ότι κάτι τρέχει ΑΝ όντως έχει συμβεί .
    Τα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες δεν ξέρουν να κρυφτούν πίσω από λέξεις .
    Μπορεί να μην μπορούν να περιγράψουν ακριβώς τι τους έχει συμβεί αλλά ο τρόπος που αντιδρούν όταν τα πλησιάζεις ή όταν πας να τα αγκαλιάσεις και γενικά αν κάτι αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει στο βλέμμα τους είναι σημάδι ότι ίσως έχουν δεχτεί κάποια συμπεριφορά που τους έχει φοβησει και αντιδρούν πλέον έτσι .

    Βάλτου να ζωγραφίσει κιόλας να δεις τι θα σου φτιάξει ,είναι αλλο ένα χαρακτηριστικό που μπορεί να δείξει τι αισθάνεται ένα παιδί .
    Δεν είναι τυχαίο όταν στις προσχολικες ηλικίες τα δεχόμαστε στην τάξη τον πρώτο καιρό η μόνη δραστηριότητα που θέλουμε να κάνουμε είναι η ζωγραφική ώστε να μπορούμε να αξιολογήσουμε λιγάκι τον ψυχισμό ενός παιδιού από τα χρώματα που χρησιμοποιεί και τις παραστάσεις που προσπαθεί να αποτυπώσει πάνω σε μια λευκή κόλλα χαρτί .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by georgef1 View Post
    Καλησπέρα στην παρέα,

    Ρώτησα τον ανιψιό μου που είναι 6 τι θυμάται από την παλιά τους γειτονιά (δεν είχε κλείσει τα δύο όταν έμεναν εκεί, ήταν για την ακρίβεια ενός έτους και τριών μηνών όταν έφυγαν)

    Μου απάντησε "Το σπίτι μας" και επί λέξει "Έναν κύριο που δεν θυμάμαι όμως τι μου έκανε". Πόσο πιθανό είναι να έχει υπάρξει κάτι?

    Από κει και πέρα τι άλλες ενδείξεις θα πρέπει να υπάρξουν πέραν αυτής του της δήλωσης?
    καλημερα.
    το πρωτο που θα επρεπε να κανεις, ειναι μια συζητηση με τους γονεις του.
    απο οσα ειπε το παιδακι, και αληθεια να ειναι, αυτος για τον οποιο μιλησε δεν ηταν γονιος του, ηταν καποιος τριτος.
    επομενως εκεινοι ξερουν καλυτερα με ποιους συναναστραφηκε το παιδακι και μπορουν να το πανε σε εναν παιδοψυχολογο να διερευνησει αν υπαρχει καποιο τραυμα.

    τους γονεις δεν τους αναφερεις καθολου.
    μιλησες μαζι τους;;;

Similar Threads

  1. Φάρμακα και ενδείξεις χορήγησης
    By airetikos in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 03-04-2019, 14:51
  2. Ενδείξεις απιστίας. Τι κάνω;
    By abracadabra in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 59
    Last Post: 14-07-2016, 16:21
  3. Replies: 3
    Last Post: 19-12-2014, 19:24
  4. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝΗΛΙΚΟΥ
    By help_me in forum Κακοποίηση
    Replies: 35
    Last Post: 25-05-2014, 09:32
  5. Replies: 0
    Last Post: 25-11-2008, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •