υποτροπές, αντιψυχωσικό και σταθεροποιητές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    favvel
    Guest

    υποτροπές, αντιψυχωσικό και σταθεροποιητές

    Ήθελα να ρωτήσω την εμπειρία σας από τους σταθεροποιητές συν αντιψυχωσικό.
    Ύστερα από απανωτές υποτροπές από πέρυσι γιατί είχα κόψει το αντιψυχωσικό απότομα για 1 μήνα και από τότε έχω νοσηλευτεί 3 φορές, παίρνω δύο σταθεροποιητές το lamictal και το trileptal συν το abilify.
    Είχα ξανακόψει το abilify το 2012. Πάλι με σοβαρή υποτροπή. Νοσηλεύτηκα για 1μιση μήνα..

    Έχω νοσηλευτεί κι άλλες φορές λιγότερο σοβαρές.

    Τώρα έχω δυσκολία στη σκέψη, στην κρίση, τη μνήμη, λειτουργώ στον αυτόματο, συν τα οργανικά τα οποία εμφανίστηκαν ξαφνικά και φαίνεται πως αυτό το γιατρό τον τωρινό τον αφήνουν αδιάφορο... Πάω σε καινούργιο γιατρό από το Μάιο και θέλω να ξαναγυρίσω στον παλιό μου γιατί είχαμε άριστη σχέση αλλά τώρα δεν νομίζω ότι είναι ηθικό να το κάνω..

    Απλά νομίζω ότι τα προβλήματα στη σκέψη εμφανίστηκαν με την υποτροπή και δεν μπορώ να καταλάβω αν ευθύνονται τα φάρμακα για αυτό...
    Στη διάθεσή μου πρώτη φορά που είμαι σταθερή αλλά και πρώτη φορά που έχω τόσες αλλαγές στην κρίση και στη σκέψη συν τα οργανικά.
    Σαν να έχω χαζέψει.

    Θυμάμαι πέρυσι στην υποτροπή είχα μεγάλη δυσκολία να καταλάβω κάτι που μου έλεγε ο άλλος. Υπάρχει ακόμα αυτό.
    Καταλαβαίνω μόνο απλά πράγματα. Και ο εγκέφαλος σαν να μην κάνει συνάψεις.

    Έχετε παρόμοια εμπειρία? Είναι κανείς στην ίδια θέση? και πώς το αντιμετωπίζει?
    τι παρενέργειες μπορεί να έχει η μακροχρόνια λήψη σταθεροποιητών? γιατί ο γιατρός με έχει αφήσει με την εντύπωση πως αυτή θα είναι η αγωγή μου από δω και πέρα και ότι ασθενείς με αυτή την αγωγή πάνε καλά.

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    Εγω παιρνω εδω και 10 χρονια ολανζαπινη...
    ξεκινησα με 30 μγ και τωρα ειμαι στα 10μγ...
    εγω εχω παθει αννοια ξεχναω πραγματα ο εγκεφαλος μου δεν ειναι σε εγρηγορση κοινως φυτο....
    δεν ειναι περιεργο αυτο που παιρνας....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εγω παιρνω εδω και 10 χρονια ολανζαπινη...
    ξεκινησα με 30 μγ και τωρα ειμαι στα 10μγ...
    εγω εχω παθει αννοια ξεχναω πραγματα ο εγκεφαλος μου δεν ειναι σε εγρηγορση κοινως φυτο....
    δεν ειναι περιεργο αυτο που παιρνας....
    Νομίζω, Ηλία, ότι είναι άλλη η περίπτωσή σου, γιατί καπνίζεις και πάρα πολύ και έχεις παραπάνω κιλά όπως έχεις πει. Δε νομίζω ότι η ολανζαπίνη κάνει τέτοια ζημιά, εγώ παίρνω 8 χρόνια (μικρότερες δόσεις βέβαια) και είμαι καλά στις νοητικές λειτουργίες. Απλά χρειάζομαι περισσότερο ύπνο. Άλλο ολανζαπίνη και άλλο σταθεροποιητές πιστεύω

  4. #4
    Nefeli28
    Guest
    Ποια φάρμακα είναι η ολανζαπινη;;;

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ποια φάρμακα είναι η ολανζαπινη;;;
    Zyprexa.........πατα στο ιντερνετ...αντιψυχωσικο ειναι.....

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Νομίζω, Ηλία, ότι είναι άλλη η περίπτωσή σου, γιατί καπνίζεις και πάρα πολύ και έχεις παραπάνω κιλά όπως έχεις πει. Δε νομίζω ότι η ολανζαπίνη κάνει τέτοια ζημιά, εγώ παίρνω 8 χρόνια (μικρότερες δόσεις βέβαια) και είμαι καλά στις νοητικές λειτουργίες. Απλά χρειάζομαι περισσότερο ύπνο. Άλλο ολανζαπίνη και άλλο σταθεροποιητές πιστεύω
    μονο με τον γιατρο θα γινει οτι ειναι να γινει.........

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    7
    Καλημέρα Είμαι με παρόμοια αγωγή. Παίρνω έναν σταθεροποιητή και ένα αντιψυχωσικό τα τελευταία 2,5 χρόνια. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι από τότε που ξεκίνησα την αγωγή, οι εκρήξεις θυμού έχουν εξαφανιστεί και ότι έχω γίνει λιγότερο αντιδραστική. Εννοείται ότι είμαι πλήρως λειτουργική με τα φάρμακα, αφού έχουν σταματήσει αρκετά πράγματα, όπως οι ακατάσχετες ταχυπαλμίες, οι αϋπνίες, οι απότομες εναλλαγές στη διάθεση και στη συμπεριφορά και οι αυτοκτονικές σκέψεις.

  8. #8
    favvel
    Guest
    Ανησυχώ πολύ για το αν θα επανέλθει η σκέψη μου.
    Ο γιατρός θεωρεί πως ένας χρόνος μετά την υποτροπή, ενάμισης για την ακρίβεια, είναι λίγος για να έχω επανέλθει.
    Δεν είναι λίγος όμως. Αν αναλογιστώ ότι μια ζωή βασανίζομαι και μετά καπάκι η υποτροπή. Πόσο να αντέξω..

    Μετανιώνω κάθε μέρα που τα έκοψα. Να μην το κάνει κανείς αυτό το πράγμα! Κι εγώ θα έπρεπε να το είχα μάθει δηλ.

    Δεν ξέρω αν θα επανέλθει ξανά το μυαλό μου σε κατάσταση που να μπορεί να μαθαίνει καινούργια πράγματα.
    Αισθάνομαι ένα κενό στο μυαλό. Σαν να έχει κρασάρει ο επεξεργαστής..
    Έχω ένα αίσθημα ζεστού μονίμως στο πάνω μέρος του κεφαλιού συν έναν μόνιμο πόνο και μούδιασμα σε όλο το κεφάλι.
    Κάποιες μέρες έχω και πυρετό.

    Έχω πάθει πολλές υποτροπές. Σαν να υπονομεύω τον εαυτό μου να μην πάρω ποτέ τα πάνω μου.

    Ανησυχώ μήπως δεν επανέλθω.............

    Ουσιαστικά έχω μια μανία σε καταστολή. Και έχω ανάγκη να μιλάω συνέχεια για τα ίδια ή να τα γράφω χωρίς να μπορώ να σκεφτώ δημιουργικά ή να κάνω κάτι πιο δημιουργικό.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Νομίζω, Ηλία, ότι είναι άλλη η περίπτωσή σου, γιατί καπνίζεις και πάρα πολύ και έχεις παραπάνω κιλά όπως έχεις πει. Δε νομίζω ότι η ολανζαπίνη κάνει τέτοια ζημιά, εγώ παίρνω 8 χρόνια (μικρότερες δόσεις βέβαια) και είμαι καλά στις νοητικές λειτουργίες. Απλά χρειάζομαι περισσότερο ύπνο. Άλλο ολανζαπίνη και άλλο σταθεροποιητές πιστεύω

    Ποση δοση παιρνεις την ημερα αδερφε.. ?

Similar Threads

  1. Ζαναξ ή αντιψυχωσικο;
    By take a break in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 60
    Last Post: 13-08-2022, 10:01
  2. Σταθεροποιητές διάθεσεις παρενέργεις
    By petros81 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 20-07-2021, 08:23
  3. αντιψυχωσικο...
    By hlias1988 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 27-09-2020, 10:36
  4. Υποτροπές ιδψ
    By REDODIN7 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-08-2020, 10:05
  5. Σταθεροποιητες στην ψυχωση
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 47
    Last Post: 15-12-2015, 17:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •