Παθολογικη ζηλεια βοηθεια και θεραπεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Φύγε! Γιατί στο τέλος θα δούμε την συνέχεια σε αστυνομικό ρεπορτάζ. Δεν υπάρχει αγάπη αν φοβάσαι να χωρίσεις ή οτιδήποτε.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Συγγνώμη κιολας αλλα το θεωρώ πολυ φυσιολογικό να του ξινισει το να μιλας για τον φιλο του.Απο εκει και περα δεν έχεις καμια δουλειά να του το δείξεις και γνωριζοντας οτι ζηλεύει εγώ πιστεύω οτι το έκανες επίτηδες.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    το θεμα δεν ειναι αν υπαρχει θεραπεια.
    το θεμα ειναι αν ο ιδιος θεωρει οτι εχει κατι παθολογικο κι αν θα ψαξει για θεραπεια...
    οι θεραπειες δεν ειναι χαπακια να τις κουμπωσεις. πρεπει ο αλλος να αναγνωριζει το προβλημα του και να ειναι διατεθιμενος να κανει κατι γι αυτο.

    ασφαλως και η σπρωξια ειναι βια... αλλα και οι φωνες ειναι βια και το να ζηταει τον λογο απο οποιον σε κοιταει ειναι ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    θεματοθετρια η ζηλια δεν θεραπευεται.
    κινδυνευεις οχι μονο τωρα που εισαι σε σχεση αλλα και οταν του πεις οτι θα χωρισετε.
    να ξερεις οτι σε θεωρει κτημα του και πολυ δυσκολα θα τα παρατησει.
    δυστυχως εχεις μπλεξει.

    παθολογικη ζηλια εχει και η αλλη η παλαβιασμενη που εριξε οξυ στην πιο νεαρη κοπελα.
    με τετοιους ανθρωπους δεν μπορεις να συνενοηθεις.
    δυστυχως.


    ελπιζω οτι θα το καταλαβεις οσο πιο γρηγορα μπορεις και κατι θα κανεις για να γλυτωσεις.
    και αλλη φορα να εισαι πιο προσεχτικη ποιους επιλεγεις
    Αυτο φοβαμαι κ γω οτι θα με κηνυγαει κ μετα κ θα φοβαμαι να κυκλοφορω μην μου την εχει στήσει πουθενα δνε ξερω τι να κανω

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Συγγνώμη κιολας αλλα το θεωρώ πολυ φυσιολογικό να του ξινισει το να μιλας για τον φιλο του.Απο εκει και περα δεν έχεις καμια δουλειά να του το δείξεις και γνωριζοντας οτι ζηλεύει εγώ πιστεύω οτι το έκανες επίτηδες.
    Συμφωνώ, η κοπέλα το επιδιώκει όλο αυτό. Από την μια μιλάει μπροστά του για έναν φίλο με ερωτική έμφαση, από την άλλη μιλάει με αλλον σε μυνηματα και του τα δείχνει, απ ότι κατάλαβα καυλαντιζε. Σοβαροτης μηδέν, ανωριμότητα φουλ.
    Το καμπανάκι είναι ότι και καλά τα λέει για πλάκα και πως κανεις έτσι και τέτοια, συμπεριφορά που παραπέμπει σε φουλ προβληματικό άτομο που τάχα μου δε θέλει να χωρίσει ακόμη γιατί φοβάται, θέλει να κλείσει τον κύκλο πρώτα κτλ. Απορώ πως κάνουν τα στραβά μάτια οι υπόλοιποι

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Συμφωνώ, η κοπέλα το επιδιώκει όλο αυτό. Από την μια μιλάει μπροστά του για έναν φίλο με ερωτική έμφαση, από την άλλη μιλάει με αλλον σε μυνηματα και του τα δείχνει, απ ότι κατάλαβα καυλαντιζε. Σοβαροτης μηδέν, ανωριμότητα φουλ.
    Το καμπανάκι είναι ότι και καλά τα λέει για πλάκα και πως κανεις έτσι και τέτοια, συμπεριφορά που παραπέμπει σε φουλ προβληματικό άτομο που τάχα μου δε θέλει να χωρίσει ακόμη γιατί φοβάται, θέλει να κλείσει τον κύκλο πρώτα κτλ. Απορώ πως κάνουν τα στραβά μάτια οι υπόλοιποι
    ακομα κι αν επιδιωκει την ζηλεια του και ειναι οπως τα λετε, γιατι πραγματικα, δεν ειχε κανεναν λογο να τον ενημερωσει οτι καυλαντιζει (για να γελασουνε), σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογειται η βιαιη αντιδραση εκ μερους του φιλου της...
    ουτε απεναντι της, ουτε φυσικα το να πιανει ασχετους στους δρομους να τους ζηταει τον λογο....
    ΑΛΛΟ το ενα, ΑΛΛΟ το αλλο...
    σε λιγο θα μας πειτε οτι οποια βιαστηκε, πρεπει να εξεταζουμε μηπως "κουνιοτανε"...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Γεια σας! Δεν ξερω που να το τοποθετήσω το συγκεκριμένο θεμα ας το βαλει η διαχείριση στη σωστή κατηγορία. Λοιπόν το άγορι μου έχει παθολογικη ζηλεια που κοντευει να γίνει ακραια. Θα ηθελα λοιπόν να ρωτήσω αν με ψυχοθεραπεία θεραπεύεται η ψυχανάλυση να μου πείτε τι προτείνετε εσείς γιατι θελω να του προτείνω να κανει γιατι αλλιώς ο μονος δρομος ειναι ο χωρισμος και παλι όμως φοβαμαι πως δεν θα με αφήσει σε ησυχία γι αυτο αν μπορείτε συμβούλεψτε με ευχαρίστω
    φύγε χθες!!!!! Η ζήλεια είναι απ'τα μεγαλύτερα "καμπανάκια" σε μια σχέση. Αν ήθελε να αλλάξει θα είχε παει ο ίδιος για ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία όμως προϋποθέτει την αναγνώριση της τοξικής συμπεριφοράς του, που κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να ισχύει και ούτε είσαι γονιός του να τον συνετίσεις και να τον πας σε ειδικό. Φύγε να γλιτώσεις, μόνο αυτό σου λέω και αν δεν σε αφήσει σε ησυχία πάρε τα απαραίτητα νομικά μέτρα!
    Όταν κάποιο άτομο φοβάται μέσα στην ίδια του τη σχέση, αυτό κρούει τον κώδωνα κινδύνου

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Μπηκε στρατο κ ολη αυτη η πιεση εβγαλε πολλα στη φορα.. Εγινε κατι οτι ειδε καποια μηνύματα μου που μιλουσα για καποιο φιλο του με τον οποιο απ οτι καταλαβα εχει εμμονή κ εγω του τα ειπα κ τα εδειξα ολα με δικη μου πρωτοβουλια για να ειμαι εντάξει απλα λεγαμε βλακειες κ εγω δεν τα εννοουσα οσα ελεγα τελος πάντων γι αυτο κ τα εδειξα αλλα μαλλον η αληθεια κανει τα πράγματα χειρότερα. Και απο τότε εχει εμμονες με αυτο το θεμα του ειπα να χωρισουμε αν δεν μπορεί να το ξεπερασει γτ δεν γινεται να το βρισκουμε συνέχεια μπροστα μας. Κ κανει διαφορα για να με εκδικηθει κ να με κανει να καταλάβω λεει δλδ να κανει λικε σε αλλες πχ για να ζηλεψω κ πόσες φορες με παραταεθ κ φευγει εχει πολυ εγωισμο και ζηλια ολες μου τις κινησεις τις βλέπει καχύποπτα. Πιστεύει οτι οσο αυτός ηταν στρατο εγω εκανα διαφορα εδω εξω. Κ χτες με εδιωξε απ το σπιτι μετα πηγα να φυγω κ δεν μ αφηνε. Γενικά μια παρανοια. Ζηλεύει ακομα και το κατοικίδιο μου που μου εκανε δωρο ο πρώην μου κ μου λεει πως το αγαπω περισσότερο απο εκεινον. Προσπαθεί παντα να βγαινει ανώτερος μειωνοντας τους αλλους. Δεν ξερω με αυτην την συμπεριφορά φαίνεται πως κατι δεν παει καλα. Εχει παρα πολλά νεύρα κ με κοιταει κ γυαλίζει το ματι του αφου χτες φοβηθηκα οτι μπορει να μου κάνει τπτ κακο γιατι ποτε δεν ξερεις οταν θολώνει ο αλλος πως αντιδρά. Ειναι τυπος που αν δει κάποιον να με κοιτάει θα παει κ θα κανει φασαρία και θα μαλώσει. Χρειάζεται ψυχολόγο για διαχείριση θυμου και ζηλειας κ αραγε υπάρχει θεραπεία αυτο δεν ξέρω.
    χριστέ μου, φύγε, εδώ φοβαμαι εγώ για σενα. Εσύ χρειάζεσαι ψυχολόγο! Δεν πρόκειται να αλλαξει

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ευτυχώς πραγματικά δεδομένου και της τωρινής κατάστασης σας...
    Πως έγινε και άλλαξε συμπεριφορά εφόσον στην αρχή μιλούσες με πολύ καλά λόγια γι αυτό το παιδί ?
    Προηγήθηκε κάποιο επεισόδιο ή έτσι ξαφνικά άρχισε τις ζήλειες ?
    Πέραν αυτού του θέματος έχετε και κάτι άλλο το οποίο να λες ότι ήρθε και αυτό και πρέπει να δω πλέον τι θα κάνω ποιο σοβαρά ?
    Για να νάρκισσο τον κόβω εγώ....στην αρχή παρουσιάζονται ως gentleman και σιγά σιγά αρχίζουν να δειχνουν τον πραγματικό τους εαυτό. Ένας κύκλος κακοποίησης με ψίχουλα αγάπης για να κρατά το θύμα εξαρτημένο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Συμφωνώ, η κοπέλα το επιδιώκει όλο αυτό. Από την μια μιλάει μπροστά του για έναν φίλο με ερωτική έμφαση, από την άλλη μιλάει με αλλον σε μυνηματα και του τα δείχνει, απ ότι κατάλαβα καυλαντιζε. Σοβαροτης μηδέν, ανωριμότητα φουλ.
    Το καμπανάκι είναι ότι και καλά τα λέει για πλάκα και πως κανεις έτσι και τέτοια, συμπεριφορά που παραπέμπει σε φουλ προβληματικό άτομο που τάχα μου δε θέλει να χωρίσει ακόμη γιατί φοβάται, θέλει να κλείσει τον κύκλο πρώτα κτλ. Απορώ πως κάνουν τα στραβά μάτια οι υπόλοιποι
    Τι πάει να πει το επιδιώκει; Δεν είδα εγώ να έκανε κάτι προκλητικό και εκτός αυτού έστω κι αν το επιδίωκε εσείς θεωρείτε νορμαλ την αντίδραση αυτού; Αν δηλαδή η κοπέλα βγει με έναν φίλο της, τι θα κάνει; θα τη σκοτώσει; Ο άνθρωπος αυτός έχει άλυτα προσωπικά συμπλέγματα και θέματα εμπιστοσύνης. Όπως και να το κάνεις, δεν μπορεί να υπάρξει σε μια υγιή σχέση. Η κοπέλα δεν φταίει σε τίποτα να πληρώνει τα σπασμένα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Αυτο φοβαμαι κ γω οτι θα με κηνυγαει κ μετα κ θα φοβαμαι να κυκλοφορω μην μου την εχει στήσει πουθενα δνε ξερω τι να κανω
    Η σχεση εχει ηδη τελειωσει. Βαλε και το ουσιαστικο τελος. Μια ζωη την εχουμε, μην αναλωνεσαι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Τι πάει να πει το επιδιώκει; Δεν είδα εγώ να έκανε κάτι προκλητικό και εκτός αυτού έστω κι αν το επιδίωκε εσείς θεωρείτε νορμαλ την αντίδραση αυτού; Αν δηλαδή η κοπέλα βγει με έναν φίλο της, τι θα κάνει; θα τη σκοτώσει; Ο άνθρωπος αυτός έχει άλυτα προσωπικά συμπλέγματα και θέματα εμπιστοσύνης. Όπως και να το κάνεις, δεν μπορεί να υπάρξει σε μια υγιή σχέση. Η κοπέλα δεν φταίει σε τίποτα να πληρώνει τα σπασμένα
    Γιατί δε χωρίζει; Τι πάει να θα περιμένω να κάνει τον κύκλο του; Μεταφραστέ το κάποιος. Όταν ξέρεις ότι θα χωρίσεις, χωρίζεις, δίνεις ένα τέλος, το ξεκαθαρίζεις. Αν σε απειλήσει υπάρχει και η αστυνομία.
    Δε καταλαβαίνω από την μια φοβάται λέει τον θεωρεί επικίνδυνο και από την άλλη του δείχνει καυλαντισματα στο κινητό με αλλον, εσένα σου κολλάει αυτό; Εμένα όχι.
    Πες κοπέλα μου ότι εσυ φοβάσαι πως αν του πεις να χωρίσετε πιθανώς να το κάνει κύριος χωρίς παρατράγουδα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Γιατί δε χωρίζει; Τι πάει να θα περιμένω να κάνει τον κύκλο του; Μεταφραστέ το κάποιος. Όταν ξέρεις ότι θα χωρίσεις, χωρίζεις, δίνεις ένα τέλος, το ξεκαθαρίζεις. Αν σε απειλήσει υπάρχει και η αστυνομία.
    Δε καταλαβαίνω από την μια φοβάται λέει τον θεωρεί επικίνδυνο και από την άλλη του δείχνει καυλαντισματα στο κινητό με αλλον, εσένα σου κολλάει αυτό; Εμένα όχι.
    Πες κοπέλα μου ότι εσυ φοβάσαι πως αν του πεις να χωρίσετε πιθανώς να το κάνει κύριος χωρίς παρατράγουδα
    φυσικα και πρεπει να χωρισει!
    αυτο δεν σημαινει ομως, οτι για οσο δεν χωριζει αν δεχτει βια θα φταιει η ιδια..
    για την βια φταιει αυτος που την ασκει! και τελεία.

    η συμπεριφορα της ειναι αλλοπροσαλη. εγω, συμφωνω. εκει που διαφωνουμε ειναι στο οτι δεν ξεκαθαριζεις οτι ο τυπος δενε χει κανενα δικαιωμα να ασκησει βια, οσα καυλαντισματα κι αν του δειξει..

    η αστυνομια δεν ειναι ιδιαιτερα αποτελεσματικη πριν γινει κατι... το να περιμενεις το μετα, δεν ειναι ασφαλες... εκεινη ειναι που πρεπει να απομακρυνθει και αμεσα. αν δεν την αφησει να απομακρυνθει , τοτε θα φωναξει την αστυνομια.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Συμφωνώ, η κοπέλα το επιδιώκει όλο αυτό. Από την μια μιλάει μπροστά του για έναν φίλο με ερωτική έμφαση, από την άλλη μιλάει με αλλον σε μυνηματα και του τα δείχνει, απ ότι κατάλαβα καυλαντιζε. Σοβαροτης μηδέν, ανωριμότητα φουλ.
    Το καμπανάκι είναι ότι και καλά τα λέει για πλάκα και πως κανεις έτσι και τέτοια, συμπεριφορά που παραπέμπει σε φουλ προβληματικό άτομο που τάχα μου δε θέλει να χωρίσει ακόμη γιατί φοβάται, θέλει να κλείσει τον κύκλο πρώτα κτλ. Απορώ πως κάνουν τα στραβά μάτια οι υπόλοιποι
    Να προσθέσω σε αυτό, ότι σε κάποιο άλλο νήμα η θεματοθέτρια αν θυμάμαι καλά είχε αναφέρει ότι έχει υπάρξει διάγνωση οιστριονικής διαταραχής. Το γεγονός αυτό ενισχύει την ορθότητα του παραπάνω σχολίου.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    φυσικα και πρεπει να χωρισει!
    αυτο δεν σημαινει ομως, οτι για οσο δεν χωριζει αν δεχτει βια θα φταιει η ιδια..
    για την βια φταιει αυτος που την ασκει! και τελεία.

    η συμπεριφορα της ειναι αλλοπροσαλη. εγω, συμφωνω. εκει που διαφωνουμε ειναι στο οτι δεν ξεκαθαριζεις οτι ο τυπος δενε χει κανενα δικαιωμα να ασκησει βια, οσα καυλαντισματα κι αν του δειξει..

    η αστυνομια δεν ειναι ιδιαιτερα αποτελεσματικη πριν γινει κατι... το να περιμενεις το μετα, δεν ειναι ασφαλες... εκεινη ειναι που πρεπει να απομακρυνθει και αμεσα. αν δεν την αφησει να απομακρυνθει , τοτε θα φωναξει την αστυνομια.
    Αυτο λέω κι εγώ ας χωρίσει αφού δε γουστάρει και ακόμη περισσότερο αφού τον φοβάται. Τον κύκλο δεν καταλαβαίνω τι εννοεί, τι περιλαμβάνει μήπως μπορεί να μας εξηγήσει;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παθολογική ζήλεια η επαλήθευση διαίσθησης;
    By Nineta_34 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 36
    Last Post: 03-08-2019, 22:32
  2. παθολογική ζήλεια;
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 20-03-2013, 23:59
  3. Θεραπεία με τη βοήθεια της αγάπης και πίστης
    By Flumen in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 88
    Last Post: 20-12-2011, 09:36
  4. Παθολογική ζήλεια (?) / Έλλειψη εμπιστοσύνης
    By kabelsalat in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 13-12-2011, 00:26
  5. Ψυχωτική ζήλεια...Βοήθεια...
    By DimitraX in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 04-07-2011, 19:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •