Παθολογικη ζηλεια βοηθεια και θεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Παθολογικη ζηλεια βοηθεια και θεραπεια

    Γεια σας! Δεν ξερω που να το τοποθετήσω το συγκεκριμένο θεμα ας το βαλει η διαχείριση στη σωστή κατηγορία. Λοιπόν το άγορι μου έχει παθολογικη ζηλεια που κοντευει να γίνει ακραια. Θα ηθελα λοιπόν να ρωτήσω αν με ψυχοθεραπεία θεραπεύεται η ψυχανάλυση να μου πείτε τι προτείνετε εσείς γιατι θελω να του προτείνω να κανει γιατι αλλιώς ο μονος δρομος ειναι ο χωρισμος και παλι όμως φοβαμαι πως δεν θα με αφήσει σε ησυχία γι αυτο αν μπορείτε συμβούλεψτε με ευχαρίστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλησπερα !

    Βικτωρια ειναι ο τυπος που ειχες γνωρισει που ηταν μικροτερος και δεν τον ηθελαν οι γονεις σου και μαλιστα επαιζε και εγκυμοσυνη και ηθελες να το κρατησεις γιατι ησουν σιγουρη για εκεινων ??

    Αληθεια τι εκανες με αυτο το θεμα δεν θυμαμαι να το εχεις ξανααναφερει .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλησπερα !

    Βικτωρια ειναι ο τυπος που ειχες γνωρισει που ηταν μικροτερος και δεν τον ηθελαν οι γονεις σου και μαλιστα επαιζε και εγκυμοσυνη και ηθελες να το κρατησεις γιατι ησουν σιγουρη για εκεινων ??

    Αληθεια τι εκανες με αυτο το θεμα δεν θυμαμαι να το εχεις ξανααναφερει .
    Καλησπερα ναι ακριβως αυτος ειναι ο ι εγκυμοσύνη τελικα δεν προεκυψε κ ευτυχως γιατι δεν ειναι καλα τα πράγματα. Θελω να το προσπαθήσω λιγο ακομα μεχρι να το κλείσω τον κυκλο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Καλησπερα ναι ακριβως αυτος ειναι ο ι εγκυμοσύνη τελικα δεν προεκυψε κ ευτυχως γιατι δεν ειναι καλα τα πράγματα. Θελω να το προσπαθήσω λιγο ακομα μεχρι να το κλείσω τον κυκλο
    Ευτυχώς πραγματικά δεδομένου και της τωρινής κατάστασης σας...
    Πως έγινε και άλλαξε συμπεριφορά εφόσον στην αρχή μιλούσες με πολύ καλά λόγια γι αυτό το παιδί ?
    Προηγήθηκε κάποιο επεισόδιο ή έτσι ξαφνικά άρχισε τις ζήλειες ?
    Πέραν αυτού του θέματος έχετε και κάτι άλλο το οποίο να λες ότι ήρθε και αυτό και πρέπει να δω πλέον τι θα κάνω ποιο σοβαρά ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Γεια σας! Δεν ξερω που να το τοποθετήσω το συγκεκριμένο θεμα ας το βαλει η διαχείριση στη σωστή κατηγορία. Λοιπόν το άγορι μου έχει παθολογικη ζηλεια που κοντευει να γίνει ακραια. Θα ηθελα λοιπόν να ρωτήσω αν με ψυχοθεραπεία θεραπεύεται η ψυχανάλυση να μου πείτε τι προτείνετε εσείς γιατι θελω να του προτείνω να κανει γιατι αλλιώς ο μονος δρομος ειναι ο χωρισμος και παλι όμως φοβαμαι πως δεν θα με αφήσει σε ησυχία γι αυτο αν μπορείτε συμβούλεψτε με ευχαρίστω
    Τι εννοείς ακραία ζήλια; Τι κάνει δηλαδή; Γίνεται βίαιος λεκτικά ή σωματικά, μοιάζει να πιστεύει παράλογα σενάρια...τι ακριβώς;

    Η παθολογική ζήλια, όταν είναι αναίτια δηλαδή και ξεφεύγει της φυσιολογικής ζήλιας που μπορεί να νιώθουμε όλοι όταν είμαστε ερωτευμένοι με κάποιον, ενδέχεται να είναι σύμπτωμα κάποιας διαταραχής. Και όπως όλα αυτά τα θέματα δεν λύνονται απτη μια μέρα στην άλλη ούτε με δύο συνεδρίες. Πολλές φορές απαιτείται πολύχρονη ψυχοθεραπεία και σίγουρα ισχυρή θέληση από το ίδιο το άτομο ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Μπηκε στρατο κ ολη αυτη η πιεση εβγαλε πολλα στη φορα.. Εγινε κατι οτι ειδε καποια μηνύματα μου που μιλουσα για καποιο φιλο του με τον οποιο απ οτι καταλαβα εχει εμμονή κ εγω του τα ειπα κ τα εδειξα ολα με δικη μου πρωτοβουλια για να ειμαι εντάξει απλα λεγαμε βλακειες κ εγω δεν τα εννοουσα οσα ελεγα τελος πάντων γι αυτο κ τα εδειξα αλλα μαλλον η αληθεια κανει τα πράγματα χειρότερα. Και απο τότε εχει εμμονες με αυτο το θεμα του ειπα να χωρισουμε αν δεν μπορεί να το ξεπερασει γτ δεν γινεται να το βρισκουμε συνέχεια μπροστα μας. Κ κανει διαφορα για να με εκδικηθει κ να με κανει να καταλάβω λεει δλδ να κανει λικε σε αλλες πχ για να ζηλεψω κ πόσες φορες με παραταεθ κ φευγει εχει πολυ εγωισμο και ζηλια ολες μου τις κινησεις τις βλέπει καχύποπτα. Πιστεύει οτι οσο αυτός ηταν στρατο εγω εκανα διαφορα εδω εξω. Κ χτες με εδιωξε απ το σπιτι μετα πηγα να φυγω κ δεν μ αφηνε. Γενικά μια παρανοια. Ζηλεύει ακομα και το κατοικίδιο μου που μου εκανε δωρο ο πρώην μου κ μου λεει πως το αγαπω περισσότερο απο εκεινον. Προσπαθεί παντα να βγαινει ανώτερος μειωνοντας τους αλλους. Δεν ξερω με αυτην την συμπεριφορά φαίνεται πως κατι δεν παει καλα. Εχει παρα πολλά νεύρα κ με κοιταει κ γυαλίζει το ματι του αφου χτες φοβηθηκα οτι μπορει να μου κάνει τπτ κακο γιατι ποτε δεν ξερεις οταν θολώνει ο αλλος πως αντιδρά. Ειναι τυπος που αν δει κάποιον να με κοιτάει θα παει κ θα κανει φασαρία και θα μαλώσει. Χρειάζεται ψυχολόγο για διαχείριση θυμου και ζηλειας κ αραγε υπάρχει θεραπεία αυτο δεν ξέρω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Μπηκε στρατο κ ολη αυτη η πιεση εβγαλε πολλα στη φορα.. Εγινε κατι οτι ειδε καποια μηνύματα μου που μιλουσα για καποιο φιλο του με τον οποιο απ οτι καταλαβα εχει εμμονή κ εγω του τα ειπα κ τα εδειξα ολα με δικη μου πρωτοβουλια για να ειμαι εντάξει απλα λεγαμε βλακειες κ εγω δεν τα εννοουσα οσα ελεγα τελος πάντων γι αυτο κ τα εδειξα αλλα μαλλον η αληθεια κανει τα πράγματα χειρότερα. Και απο τότε εχει εμμονες με αυτο το θεμα του ειπα να χωρισουμε αν δεν μπορεί να το ξεπερασει γτ δεν γινεται να το βρισκουμε συνέχεια μπροστα μας. Κ κανει διαφορα για να με εκδικηθει κ να με κανει να καταλάβω λεει δλδ να κανει λικε σε αλλες πχ για να ζηλεψω κ πόσες φορες με παραταεθ κ φευγει εχει πολυ εγωισμο και ζηλια ολες μου τις κινησεις τις βλέπει καχύποπτα. Πιστεύει οτι οσο αυτός ηταν στρατο εγω εκανα διαφορα εδω εξω. Κ χτες με εδιωξε απ το σπιτι μετα πηγα να φυγω κ δεν μ αφηνε. Γενικά μια παρανοια. Ζηλεύει ακομα και το κατοικίδιο μου που μου εκανε δωρο ο πρώην μου κ μου λεει πως το αγαπω περισσότερο απο εκεινον. Προσπαθεί παντα να βγαινει ανώτερος μειωνοντας τους αλλους. Δεν ξερω με αυτην την συμπεριφορά φαίνεται πως κατι δεν παει καλα. Εχει παρα πολλά νεύρα κ με κοιταει κ γυαλίζει το ματι του αφου χτες φοβηθηκα οτι μπορει να μου κάνει τπτ κακο γιατι ποτε δεν ξερεις οταν θολώνει ο αλλος πως αντιδρά. Ειναι τυπος που αν δει κάποιον να με κοιτάει θα παει κ θα κανει φασαρία και θα μαλώσει. Χρειάζεται ψυχολόγο για διαχείριση θυμου και ζηλειας κ αραγε υπάρχει θεραπεία αυτο δεν ξέρω.
    Σε έχει χτυπήσει ποτέ σε αυτές τις φάσεις που ξεφέυγει; Έστω να σε σπρώξει ή να απειλήσει πως θα σε χτυπήσει;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Μπηκε στρατο κ ολη αυτη η πιεση εβγαλε πολλα στη φορα.. Εγινε κατι οτι ειδε καποια μηνύματα μου που μιλουσα για καποιο φιλο του με τον οποιο απ οτι καταλαβα εχει εμμονή κ εγω του τα ειπα κ τα εδειξα ολα με δικη μου πρωτοβουλια για να ειμαι εντάξει απλα λεγαμε βλακειες κ εγω δεν τα εννοουσα οσα ελεγα τελος πάντων γι αυτο κ τα εδειξα αλλα μαλλον η αληθεια κανει τα πράγματα χειρότερα. Και απο τότε εχει εμμονες με αυτο το θεμα του ειπα να χωρισουμε αν δεν μπορεί να το ξεπερασει γτ δεν γινεται να το βρισκουμε συνέχεια μπροστα μας. Κ κανει διαφορα για να με εκδικηθει κ να με κανει να καταλάβω λεει δλδ να κανει λικε σε αλλες πχ για να ζηλεψω κ πόσες φορες με παραταεθ κ φευγει εχει πολυ εγωισμο και ζηλια ολες μου τις κινησεις τις βλέπει καχύποπτα. Πιστεύει οτι οσο αυτός ηταν στρατο εγω εκανα διαφορα εδω εξω. Κ χτες με εδιωξε απ το σπιτι μετα πηγα να φυγω κ δεν μ αφηνε. Γενικά μια παρανοια. Ζηλεύει ακομα και το κατοικίδιο μου που μου εκανε δωρο ο πρώην μου κ μου λεει πως το αγαπω περισσότερο απο εκεινον. Προσπαθεί παντα να βγαινει ανώτερος μειωνοντας τους αλλους. Δεν ξερω με αυτην την συμπεριφορά φαίνεται πως κατι δεν παει καλα. Εχει παρα πολλά νεύρα κ με κοιταει κ γυαλίζει το ματι του αφου χτες φοβηθηκα οτι μπορει να μου κάνει τπτ κακο γιατι ποτε δεν ξερεις οταν θολώνει ο αλλος πως αντιδρά. Ειναι τυπος που αν δει κάποιον να με κοιτάει θα παει κ θα κανει φασαρία και θα μαλώσει. Χρειάζεται ψυχολόγο για διαχείριση θυμου και ζηλειας κ αραγε υπάρχει θεραπεία αυτο δεν ξέρω.
    Βικτώρια γιατί θέλεις να μείνεις και να προσπαθήσεις με έναν άνθρωπο που ουσιαστικά δεν σε σέβεται ?
    Αξίζει λες να προσπαθήσεις αρχικά να τον πείσεις να πάει σε ψυχολόγο και έπειτα να είσαι εκεί και να ανέχεσαι όλη αυτή την συμπεριφορά του μέχρι να διορθωθεί και ΑΝ στην τελική διορθώνεται όλο αυτό ?

    Το έχεις συζήτηση με κάποιον δικό σου όλο αυτό που ξέρει και τους δύο σας και σας ζει να δεις τι θα σου πει και αυτός ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Μια λεξη, ΤΡΕΧΑ!
    Θα σου πω αυτο που μου ειχε πει η μαμα μου: Αυτο που τωρα σε κολακευει καποια στιγμη θα σου γινει βραχνας. Δεν την ακουσα και μου εγινε. Περασα πανω απο 10ετια με την πρωτη μου σχεση, εναν ανθρωπο που ζηλευε ακομα και αν επαιρνα το κιν στο μπανιο για να ακουω μουσικη οσο κανω ντουζ. Δεν με αφηνε να κλεινω την πορτα για να βλεπει εαν οντως κανω μπανιο η αν στελνω μνμτα. Οσο για φιλους;; ηταν ο μονος ανθρωπος που ειχα στην ζωη μου. Ηθελε να παρατησω την σχολη μου και δεν ηθελε να δουλευω πολυ για να μην γνωριζω κοσμο, να μην εξελιχθω και σταματησω να κρεμομαι απο πανω του. Στις αρχες χαιρομουν, ελεγα οτι μ αγαπαει πολυ γι αυτο ζηλευει. Ποσο ηλιθια υπηρξα!!
    Οταν δεν μιλαμε για φυσιολογικη ζηλεια, αλλα για παθολογικη, τρεξε και μην κοιτας πισω. Θα γινει ολο κ χειροτερο, μπορει να σηκωσει κ χερι. Τοξικα ατομα μακρια απο την ζωη μας!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Σε έχει χτυπήσει ποτέ σε αυτές τις φάσεις που ξεφέυγει; Έστω να σε σπρώξει ή να απειλήσει πως θα σε χτυπήσει;
    Οχι δεν μ εχει χτυπήσει μονο μ εσπρωξε μια φορα δεν με εχει πιασει να με τραβηξει η κάτι τέτοιο ουτε μου είπε οτι θα με χτυπήσει οχι κ απο οσο ξερω δεν το χει κανει κ σε αλλες σχεσεις του να χτυπήσει καποια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Τι εννοείς ακραία ζήλια; Τι κάνει δηλαδή; Γίνεται βίαιος λεκτικά ή σωματικά, μοιάζει να πιστεύει παράλογα σενάρια...τι ακριβώς;

    Η παθολογική ζήλια, όταν είναι αναίτια δηλαδή και ξεφεύγει της φυσιολογικής ζήλιας που μπορεί να νιώθουμε όλοι όταν είμαστε ερωτευμένοι με κάποιον, ενδέχεται να είναι σύμπτωμα κάποιας διαταραχής. Και όπως όλα αυτά τα θέματα δεν λύνονται απτη μια μέρα στην άλλη ούτε με δύο συνεδρίες. Πολλές φορές απαιτείται πολύχρονη ψυχοθεραπεία και σίγουρα ισχυρή θέληση από το ίδιο το άτομο ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση.
    Ναι κανει σενάρια τα οποία βασίζονται σε ενα γεγονος που είχε συμβει κ απο τότε του έγινε εμμονη κ επιπλεον ειχε κ μια τραυματικη εμπειρια απο προηγούμενη σχεση να τον απατήσει με τον φιλο του κ εχει πολλες ανασφάλειες κ μου χτυπάει συνέχεια εκεινο το γεγονος που ειχε συμβεί που μιλουσα εγω με την ξαδέρφη μου και σχολιαζαμε για έναν φιλο του οτι ειναι ομορφος κτλ κ καναμε καποια ερωτικα σχόλια πανω σ αυτο και ομως για εμενα προσωπικα δεν σημαινε τίποτα απλα τα ελεγα για να τα πω. Κ αυτος θυμωσε επειδή δεν το εκοψα στην ξαδέρφη μου και συνέχισα να την αφηνω να μου μιλαει γι αυτον.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Βικτώρια γιατί θέλεις να μείνεις και να προσπαθήσεις με έναν άνθρωπο που ουσιαστικά δεν σε σέβεται ?
    Αξίζει λες να προσπαθήσεις αρχικά να τον πείσεις να πάει σε ψυχολόγο και έπειτα να είσαι εκεί και να ανέχεσαι όλη αυτή την συμπεριφορά του μέχρι να διορθωθεί και ΑΝ στην τελική διορθώνεται όλο αυτό ?

    Το έχεις συζήτηση με κάποιον δικό σου όλο αυτό που ξέρει και τους δύο σας και σας ζει να δεις τι θα σου πει και αυτός ?
    Ναι και μοθ ειπαν οτι δεν ηταν ετσι και δνε ξέρουν γιατι φερεται ετσι και οτι οκ λέγαμε φταίει ο στρατός ομως τελικα μαλλον ετσι ειναι ο χαρακτήρας του και μου λενε να χωρίσουμε ενώ στην αρχη αυτοι με παρακινησαν να ειμαι μαζί του κ μας εφεραν κοντα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ναι και μοθ ειπαν οτι δεν ηταν ετσι και δνε ξέρουν γιατι φερεται ετσι και οτι οκ λέγαμε φταίει ο στρατός ομως τελικα μαλλον ετσι ειναι ο χαρακτήρας του και μου λενε να χωρίσουμε ενώ στην αρχη αυτοι με παρακινησαν να ειμαι μαζί του κ μας εφεραν κοντα.
    Ωραία !
    εσύ πλέον τι θες να κάνεις ?
    Δεν μου απάντησες ποια δικιά σου ανάγκη καλύπτεις ώστε να δέχεσαι μια τέτοια συμπεριφορά ..

    Προφανώς κουβαλάει ένα τραύμα από προηγούμενο κέρατο και η ανασφάλεια του τον έχει κάνει παθολογικά ζηλιάρης σε σημείο που αγγίζει τα όρια της υπερβολής .

    Νομίζεις υπάρχει τρόπος να εξασφαλίσεις με έναν τρόπο σε ενα τέτοιο άνθρωπο το ότι δεν πρόκειται ποτέ να του φερθείς με τέτοιο ανήθικο τρόπο ?
    Αν ναι καντω, αν όχι λυπάμαι κορίτσι μου αλλά θα περάσεις δύσκολα ...
    Αν αυτός ο άνθρωπος δεν θέλει να σε πιστέψει και συνεχίζει παρά τις διαβεβαιώσεις σου να σε αμφισβητεί δύσκολα θα έχεις μια υγιή και ήρεμη ζωή μαζί του γιατί απ' ότι θυμάμαι και εσύ έχεις τα δικά σου θέματα και θεέ έναν άνθρωπο δίπλα σου να σου προσφέρει και ηρεμία και σιγουριά .
    Last edited by Marilou; 15-09-2021 at 16:54.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Οχι δεν μ εχει χτυπήσει μονο μ εσπρωξε μια φορα δεν με εχει πιασει να με τραβηξει η κάτι τέτοιο ουτε μου είπε οτι θα με χτυπήσει οχι κ απο οσο ξερω δεν το χει κανει κ σε αλλες σχεσεις του να χτυπήσει καποια.
    Το ότι σε έσπρωξε δεν τον θεωρείς σημαντικό; Άσκηση βίας είναι και η σπρωξιά. Κι αν είχε χτυπήσει άλλες δεν θα ερχόταν να στο πει, να σαι σίγουρη.

    Για μένα εφόσον έχει τέτοια ξεσπάσματα και εσύ η ίδια λες πως έχεις φοβηθεί σε τέτοιες στιγμές κι έχεις νιώσει να κινδυνεύεις....ΦΥΓΕ όσο είναι νωρίς.
    Αν ήθελε να χει φτιάξει πράγματα στον εαυτό του θα το χε κάνει ανεξάρτητα απο σένα, εσύ δεν είσαι Θεός για να τον σώσεις ούτε γιατρός για να τον γιατρέψεις. Μόνο τον εαυτό μας μπορούμε να σώσουμε και αυτό οφείλεις να κάνεις.
    Ο τύπος δεν είναι απλά ζηλιάρης, μιλάς για σενάρια, για ξεσπάσματα βίας για παθολογική ζήλια. ΛΕς κάνει καβγάδες όταν κάποιος σε κοιτάξει!
    Είναι θέμα χρόνου να σε σαπίσει στο ξύλο επειδή ΝΟΜΙΣΕ πως κάτι έκανες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    θεματοθετρια η ζηλια δεν θεραπευεται.
    κινδυνευεις οχι μονο τωρα που εισαι σε σχεση αλλα και οταν του πεις οτι θα χωρισετε.
    να ξερεις οτι σε θεωρει κτημα του και πολυ δυσκολα θα τα παρατησει.
    δυστυχως εχεις μπλεξει.

    παθολογικη ζηλια εχει και η αλλη η παλαβιασμενη που εριξε οξυ στην πιο νεαρη κοπελα.
    με τετοιους ανθρωπους δεν μπορεις να συνενοηθεις.
    δυστυχως.


    ελπιζω οτι θα το καταλαβεις οσο πιο γρηγορα μπορεις και κατι θα κανεις για να γλυτωσεις.
    και αλλη φορα να εισαι πιο προσεχτικη ποιους επιλεγεις

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παθολογική ζήλεια η επαλήθευση διαίσθησης;
    By Nineta_34 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 36
    Last Post: 03-08-2019, 22:32
  2. παθολογική ζήλεια;
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 20-03-2013, 23:59
  3. Θεραπεία με τη βοήθεια της αγάπης και πίστης
    By Flumen in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 88
    Last Post: 20-12-2011, 09:36
  4. Παθολογική ζήλεια (?) / Έλλειψη εμπιστοσύνης
    By kabelsalat in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 13-12-2011, 00:26
  5. Ψυχωτική ζήλεια...Βοήθεια...
    By DimitraX in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 04-07-2011, 19:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •