Ξαφνική επιδείνωση μετά από 3 μήνες θεραπείας με cipralex - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by tol View Post
    Όχι με το Ζολοφτ δεν είχα τέτοια εντυπωσιακά πισωγυρίσματα αλλά δεν είχα και τίποτα σπουδαία αποτελέσματα. (Ίσως γιατί δεν έπαιρνα και μεγάλη δόση γιατί φοβόμουν), πάντως όλοι μου λέγανε στην οικογένεια ότι δεν είναι το φαρμακο μου γιατί με βλέπανε συνέχεια ψιλοχάλια.
    Και όχι, δεν μπορώ να κατηγορήσω (αλλά ούτε να παινέψω) κανένα φάρμακο γιατί σ' άλλους πιάνει σ' άλλους όχι. Εκείνο που με εντυπωσιάζει (δυσάρεστα) είναι η ανικανότητα των ψυχιάτρων, πχ να εντοπίσουν έγκαιρα τι μας συμβαίνει με το κάθε φάρμακο ( πχ αν δουλεύει για μας ή όχι) με αποτέλεσμα να κάνουν πειράματα, λόγω της άγνοιας τους, στου κασίδη το κεφάλι, δηλ. σε εμάς τους δυστυχισμένους ανθρώπους που βιώνουμε την κόλαση που όλοι γνωρίζουμε.
    Γενικά από την εμπειρία μου με τα φάρμακα και ψυχιάτρους έχω καταλάβει ότι δεν θέλουν να "καίνε" εύκολα ένα φάρμακο γι'αυτό επιμένουν και συστήνουν αύξηση δόσης και παραμονή στο ίδιο. Αν αποφασίσεις αλλαγή πάντως μην την κάνεις απότομα, γιατί το επόμενο χρειάζεται χρόνο να δράσει. Βέβαια δεν έχω εμπειρία με αλλαγές γιατί αυτό που έκανα συνήθως (δυστυχώς τόσο μου έκοβε κι εμένα) ήταν να τα κόβω, να υποτροπιαζω και μετά να ξεκινάω άλλο. Επισης, δεν είναι θέμα άγνοιας των γιατρών αλλά γενικά δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να διαπιστώσει κανείς πώς θα δράσει ένα φάρμακο σε κάποιον. Το έχω συζητήσει πολύ αυτό το θέμα με τον ψυχίατρο μου. Ακόμη και κάτι έλεγχοι με βάση το DNA μου είπε ότι είναι πεταμένα λεφτά. Βασικά έχει να κάνει και με τις ανάγκες του καθενός. Εγώ που έχω πρόβλημα με τον ύπνο από έφηβος θέλω να παίρνω αντικαταθλιπτικό που βοηθάει άμεσα στον ύπνο, όσες φορές δοκίμασα κάτι άλλο δεν ήμουν ικανοποιημένος.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Έξι μήνες είναι λίγο ή πολύ το χρονικό διάστημα για να αλλάξεις ένα φάρμακο όταν ο ασθενής είναι σχεδόν συνέχεια χάλια και πότε πότε πέφτει και τελείως στα τάρταρα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Είναι αρκετό το χρονικό διάστημα για να κριθεί ένα φάρμακο και να γίνει συζήτηση με τον γιατρό για αλλαγή, εφόσον αισθάνεσαι έτσι. Δόξα τω θεώ υπάρχουν κι άλλες επιλογές που μπορεί να σου ταιριάξουν καλύτερα.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Σε ευχαριστώ πολύ γιαυτο που μου έγραψες. Και η δική μου γνώμη αυτή είναι και σήμερα έχω ραντεβού τηλεφωνικό με τον γιατρό. Πάντως είναι μεγάλη παρηγοριά τα λόγια σου και όλων σας σε αυτό το φόρουμ.Με ανακούφισες και να είσαι καλά γι'αυτό . Το να μην αισθανόμαστε μόνοι μας είναι φως μέσα στα σκοτάδια που βιώνουμε.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by tol View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ γιαυτο που μου έγραψες. Και η δική μου γνώμη αυτή είναι και σήμερα έχω ραντεβού τηλεφωνικό με τον γιατρό. Πάντως είναι μεγάλη παρηγοριά τα λόγια σου και όλων σας σε αυτό το φόρουμ.Με ανακούφισες και να είσαι καλά γι'αυτό . Το να μην αισθανόμαστε μόνοι μας είναι φως μέσα στα σκοτάδια που βιώνουμε.
    Να'σαι καλά. Ελπίζω να πάνε όλα κατ'ευχην. Καλές γιορτές να έχουμε.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    2
    Καλησπέρα ! Να ρωτήσω κάτι; Η αλλαγή από ένα αντικαταθλιπτικό σε άλλο γίνεται αμέσως ή πρεπει να κόψεις σταδιακά το ένα και να πας στο άλλο;

  7. #22
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Demeter View Post
    Καλησπέρα ! Να ρωτήσω κάτι; Η αλλαγή από ένα αντικαταθλιπτικό σε άλλο γίνεται αμέσως ή πρεπει να κόψεις σταδιακά το ένα και να πας στο άλλο;
    Σταδιακά φίλε

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μετά από τρεις μήνες!!
    By andreas86 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 07-11-2020, 20:07
  2. 7 μήνες μετά
    By TheNewOne in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 29-11-2016, 22:21
  3. Μετά απο μήνες...
    By opposite in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 04-08-2015, 15:51
  4. Παλι εδω μετα απο μηνες...
    By penelope1985 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 161
    Last Post: 17-09-2012, 18:01
  5. 8 μήνες μετά...
    By deleted-member06-04-2015 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 95
    Last Post: 20-05-2011, 10:46

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •