Ξαφνική επιδείνωση μετά από 3 μήνες θεραπείας με cipralex
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10

    Ξαφνική επιδείνωση μετά από 3 μήνες θεραπείας με cipralex

    Καλησπέρα στο φόρουμ. Παρακολουθώ τις αναρτήσεις αλλά δεν έτυχε ποτέ να γράψω. Είμαι εδώ και δέκα χρόνια στην κατάθλιψη με μερικά διαστήματα αποχής από τα φάρμακα. Τα τελευταία έξι χρόνια παίρνω ζολοφτ 100mg που και αυτό σταδιακά το έκοψα σε διάστημα ενός χρόνου 2020-2021.
    Τελευταία φορά που είχα πάρει το ζολοφτ είναι Μάρτιος 21. Μετά από δύο μήνες και μετά από διάφορες καταστάσεις ενώ αισθανόμουν υπέροχα και λειτουργικό άτομο έκανα βαθιά βουτιά . Για δύο μήνες ήμουν στην κόλαση. Άρχισα εσιταλοπραμη των 10 mg με ταυτόχρονη χρήση λεχοτανιλ 3mg 1 πρωί και ένα βράδυ( το ζαναχ δεν με πιάνει και με έκανε χειρότερα)στο μήνα επάνω έγινε αύξηση στην δόση cipralex στα 20 mg και ταυτοχρόνως την ίδια δοσολογία του λεξοτανιλ.
    Αυτό που θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος άλλος έχει παρουσιάσει την ίδια συμπεριφορά στη διάθεσή του προς τα πίσω … (και στην δοσολογία των 10mg όσο και στα 20mg περίπου στις 25 μέρες που φαίνονταν να αρχίζει να λειτουργεί το φάρμακο έκανα δυστυχώς επιδείνωση στην κατάσταση μου. ) Είμαι στον δεύτερο μήνα με δοσολογία 20 mg και ενώ άρχισα να αισθάνομαι καλύτερα χωρίς κρίσεις πανικού , ταχυκαρδίες ,φόβο θανάτου, ξαφνικά έκανα βουτιά στην κατάθλιψη και συγχρόνως ταχυκαρδίες τύπου κρίσεις πανικού, δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη ; Είχε κανείς άλλος ξαφνική βουτιά στο τέλος των δύο μηνών με 20 mg + ένα μήνα με 10 mg cipralex. Είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    Τι να κανεις ετσι ειναι η ζωη ... ειτε με ψυχοφαρμακα ειτε χωρις αυτα το ιδιο ειναι....
    Εγω παιρνω 20μγ λαντοζ....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Μα αυτός είναι και εμένα ο φόβος μου φίλε μήπως πια δεν έχω καμιά ελπίδα, είτε με φάρμακα είτε χωρίς για να γλιτώσω από αυτή την κόλαση.
    Η μόνη μου ελπίδα είναι εάν και κάποιοι άλλοι μετά από 3 μήνες θεραπείας είδαν μόνο τόση ελάχιστη βελτίωση σαν και εμένα και μετά τους έπιασε. Και εάν κάποιος στην διάρκεια της θεραπείας των 3 μηνών του είχε πισωγυρίσματα .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Πόσο διαρκεί η βουτιά όπως λες;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Δεν έχει ώρα , μπορεί να διαρκέσει μια ώρα μπορεί και παραπάνω, κάνει ότι θέλει και όχι ότι την υπόλοιπη μέρα είμαι καλά η μαυρίλα υπάρχει συνέχεια . Απλά στις βουτιές αισθάνομαι ότι δεν θα αντέξω άλλο .Είμαι στην κόλαση . Μετράω τις ώρες να περάσουν για το επόμενο λεχοτανιλ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Niels Εγώ παίρνω cipralex των 20 mg και δυο λεχοτανιλ των 3mg και κλείνω 2 μήνες με 20 mg + 1 μήνα με 10mg και δεν έχω δει ουσιαστική βελτίωση .Εσένα σε πόσο καιρό σε πιασαν τα αντικαταθλιπτικά? Να περιμένω και άλλο? Είμαι σε φρίκη .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by tol View Post
    Niels Εγώ παίρνω cipralex των 20 mg και δυο λεχοτανιλ των 3mg και κλείνω 2 μήνες με 20 mg + 1 μήνα με 10mg και δεν έχω δει ουσιαστική βελτίωση .Εσένα σε πόσο καιρό σε πιασαν τα αντικαταθλιπτικά? Να περιμένω και άλλο? Είμαι σε φρίκη .
    Δεν εννοούσα πόση ώρα αλλά πόσες μέρες έχεις που αισθάνεσαι έτσι, δηλαδή από τότε που κατάλαβες ότι ενώ πήγαινες καλύτερα με το cipralex ξαφνικά είχες πισωγυρισμα μέχρι σήμερα πόσες μέρες έχουν περάσει; Συνέβη κάτι στη ζωή σου που το προκάλεσε; Έχω πάρει cipralex αρχικά 10mg κι εγώ και μετά 20. Είναι αλήθεια ότι αργεί να σε πιάσει. Πιστεύω ότι περισσότερο δρα στο αγχος παρά στην κατάθλιψη. Θέλω να πω ότι αν και όσο το έπαιρνα μου είχε μειώσει πολύ το αγχος, η διάθεσή μου δεν ήταν και τόσο ανεβασμένη. Το πήρα μόνο για κάνα εξάμηνο. Γενικά δεν ήμουν ικανοποιημένος από το συγκεκριμένο φάρμακο γιατί δεν με βοηθούσε ιδιαίτερα στον ύπνο, μου προκαλούσε θολούρα, σαν το κεφάλι μου να βρισκόταν μέσα σε σύννεφο. Ο γιατρός σου τι λέει; Μην ανησυχείς, υπάρχουν πολλά φάρμακα αν αυτό δεν λειτουργεί. Με το ζολοφτ ήσουν καλύτερα είπες. Πώς και άλλαξες φάρμακο;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by tol View Post
    Niels Εγώ παίρνω cipralex των 20 mg και δυο λεχοτανιλ των 3mg και κλείνω 2 μήνες με 20 mg + 1 μήνα με 10mg και δεν έχω δει ουσιαστική βελτίωση .Εσένα σε πόσο καιρό σε πιασαν τα αντικαταθλιπτικά? Να περιμένω και άλλο? Είμαι σε φρίκη .
    Εγώ στο δίμηνο είχα δει βελτίωση με τα 10 mg αλλά όχι αυτή που περίμενα γι'αυτό το συζήτησα με τον γιατρό και μου είπε να το πάω στα 20 mg. Κανονικά μέσα σε δύο μήνες μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για το αν σε βοηθάει ένα αντικαταθλιπτικό ή όχι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Το πρώτο πράγμα που μου είχε πει ο γιατρός ήταν ότι με τα φάρμακα θα δεις βελτίωση αλλά θα υπάρχουν και οι μαύρες μέρες και πισωγυρισματα.
    Η αγωγή μου κι εμένα είναι σαν του φίλου του Niel , 15mg remeron. Με έχει βοηθήσει πάρα πολύ αλλά έχω και τα πισωγυρισματα απλά σκέφτομαι ότι είναι φάση και θα περάσει και όντως μετά απο ώρες-μερες επανέρχομαι.
    Σκέφτομαι αν δεν επανέλθω θα αυξήσω δόση η θα δοκιμάσω κάτι άλλο , προς το παρόν παραμένω στο remeron 15mg

  10. #10
    Quote Originally Posted by tol View Post
    Καλησπέρα στο φόρουμ. Παρακολουθώ τις αναρτήσεις αλλά δεν έτυχε ποτέ να γράψω. Είμαι εδώ και δέκα χρόνια στην κατάθλιψη με μερικά διαστήματα αποχής από τα φάρμακα. Τα τελευταία έξι χρόνια παίρνω ζολοφτ 100mg που και αυτό σταδιακά το έκοψα σε διάστημα ενός χρόνου 2020-2021.
    Τελευταία φορά που είχα πάρει το ζολοφτ είναι Μάρτιος 21. Μετά από δύο μήνες και μετά από διάφορες καταστάσεις ενώ αισθανόμουν υπέροχα και λειτουργικό άτομο έκανα βαθιά βουτιά . Για δύο μήνες ήμουν στην κόλαση. Άρχισα εσιταλοπραμη των 10 mg με ταυτόχρονη χρήση λεχοτανιλ 3mg 1 πρωί και ένα βράδυ( το ζαναχ δεν με πιάνει και με έκανε χειρότερα)στο μήνα επάνω έγινε αύξηση στην δόση cipralex στα 20 mg και ταυτοχρόνως την ίδια δοσολογία του λεξοτανιλ.
    Αυτό που θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος άλλος έχει παρουσιάσει την ίδια συμπεριφορά στη διάθεσή του προς τα πίσω … (και στην δοσολογία των 10mg όσο και στα 20mg περίπου στις 25 μέρες που φαίνονταν να αρχίζει να λειτουργεί το φάρμακο έκανα δυστυχώς επιδείνωση στην κατάσταση μου. ) Είμαι στον δεύτερο μήνα με δοσολογία 20 mg και ενώ άρχισα να αισθάνομαι καλύτερα χωρίς κρίσεις πανικού , ταχυκαρδίες ,φόβο θανάτου, ξαφνικά έκανα βουτιά στην κατάθλιψη και συγχρόνως ταχυκαρδίες τύπου κρίσεις πανικού, δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη ; Είχε κανείς άλλος ξαφνική βουτιά στο τέλος των δύο μηνών με 20 mg + ένα μήνα με 10 mg cipralex. Είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.
    Εγώ ξεκίνησα να παίρνω λαντοζ πριν πέντε μήνες και στην αρχή είχε βοηθήσει λίγο, μετά από δυο μήνες περίπου άρχισα να βουλιαζω πάλι αλλά τουλάχιστον δεν ήταν συνέχεια. Από τότε έτσι πάει, άλλες μέρες υποφερονται αλλά άλλες είναι πολύ δύσκολες πραγματικά

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Σε λίγες μέρες κλείνω 6 μήνες θεραπεία με cipralex . 1 μήνα με 10mg ,2 μήνες με 20 mg και τρεις μήνες περίπου με 30mg . Ταυτόχρονα 1.5 mg lexotanil πρωί βράδυ. Δυστυχώς την τελευταία βδομάδα επανήλθε το πισωγυρισμα οπως και τις δύο προηγούμενες φορές πριν γίνει αύξηση της δόσης.Ο γιατρός μου λέει να περιμένουμε λίγο ακόμα και βλέπουμε αν θα ενσωματωθεί σταθεροποιητής διάθεσης ή γίνει αλλαγή φαρμάκου. Έχω απογοητευτεί τελείως, παλευω με την κατάθλιψη εδώ και 20 χρόνια με μεγάλα διαλείμματα κανονικότητας ( όταν έπαιρνα σεροπραμ και ζολοφτ)αλλά ποτέ δεν ήμουν σε τέτοιο χάλι.Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω .θέλω να αλλάξω γιατρό αλλά δεν ξέρω πως να τον βρω. Δυστυχώς δεν έχω γνωστούς που να ξέρουν να πουν να μου προτείνουν κάποιον και πάω συνέχεια στα τυφλά. Είμαι σε απελπισία. Οποιαδήποτε πρόταση , βοήθεια και πληροφορία θα μπορούσε να με βγάλει από το αδιέξοδο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by tol View Post
    Σε λίγες μέρες κλείνω 6 μήνες θεραπεία με cipralex . 1 μήνα με 10mg ,2 μήνες με 20 mg και τρεις μήνες περίπου με 30mg . Ταυτόχρονα 1.5 mg lexotanil πρωί βράδυ. Δυστυχώς την τελευταία βδομάδα επανήλθε το πισωγυρισμα οπως και τις δύο προηγούμενες φορές πριν γίνει αύξηση της δόσης.Ο γιατρός μου λέει να περιμένουμε λίγο ακόμα και βλέπουμε αν θα ενσωματωθεί σταθεροποιητής διάθεσης ή γίνει αλλαγή φαρμάκου. Έχω απογοητευτεί τελείως, παλευω με την κατάθλιψη εδώ και 20 χρόνια με μεγάλα διαλείμματα κανονικότητας ( όταν έπαιρνα σεροπραμ και ζολοφτ)αλλά ποτέ δεν ήμουν σε τέτοιο χάλι.Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω .θέλω να αλλάξω γιατρό αλλά δεν ξέρω πως να τον βρω. Δυστυχώς δεν έχω γνωστούς που να ξέρουν να πουν να μου προτείνουν κάποιον και πάω συνέχεια στα τυφλά. Είμαι σε απελπισία. Οποιαδήποτε πρόταση , βοήθεια και πληροφορία θα μπορούσε να με βγάλει από το αδιέξοδο.
    Γιατί δεν συζητάς με τον γιατρό σου το ενδεχόμενο αλλαγής με ζολοφτ ή σεροπραμ εφόσον κάποτε ήσουν καλά με αυτά?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Πολύ σωστή ερώτηση , ακριβώς την ίδια έκανα και εγώ σε αυτούς τους ψυχιάτρους και επέμενα κιόλας. Αλλά αυτοί επέμεναν περισσότερο ήταν ανένδοτοι για το cipralex και σκέφτηκα ότι κάτι ξέρουν που δεν ξέρω εγώ. Τι να πω ..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by tol View Post
    Πολύ σωστή ερώτηση , ακριβώς την ίδια έκανα και εγώ σε αυτούς τους ψυχιάτρους και επέμενα κιόλας. Αλλά αυτοί επέμεναν περισσότερο ήταν ανένδοτοι για το cipralex και σκέφτηκα ότι κάτι ξέρουν που δεν ξέρω εγώ. Τι να πω ..
    το ζολοφτ οσο το επαιρνες αυτα τα 6 χρονια δεν ειχες καθολου πισογυρισματα? δηλαδη μοιαζει να κατηγορεις το σιπραλεξ......

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    το ζολοφτ οσο το επαιρνες αυτα τα 6 χρονια δεν ειχες καθολου πισογυρισματα? δηλαδη μοιαζει να κατηγορεις το σιπραλεξ......
    Όχι με το Ζολοφτ δεν είχα τέτοια εντυπωσιακά πισωγυρίσματα αλλά δεν είχα και τίποτα σπουδαία αποτελέσματα. (Ίσως γιατί δεν έπαιρνα και μεγάλη δόση γιατί φοβόμουν), πάντως όλοι μου λέγανε στην οικογένεια ότι δεν είναι το φαρμακο μου γιατί με βλέπανε συνέχεια ψιλοχάλια.
    Και όχι, δεν μπορώ να κατηγορήσω (αλλά ούτε να παινέψω) κανένα φάρμακο γιατί σ' άλλους πιάνει σ' άλλους όχι. Εκείνο που με εντυπωσιάζει (δυσάρεστα) είναι η ανικανότητα των ψυχιάτρων, πχ να εντοπίσουν έγκαιρα τι μας συμβαίνει με το κάθε φάρμακο ( πχ αν δουλεύει για μας ή όχι) με αποτέλεσμα να κάνουν πειράματα, λόγω της άγνοιας τους, στου κασίδη το κεφάλι, δηλ. σε εμάς τους δυστυχισμένους ανθρώπους που βιώνουμε την κόλαση που όλοι γνωρίζουμε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μετά από τρεις μήνες!!
    By andreas86 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 07-11-2020, 20:07
  2. 7 μήνες μετά
    By TheNewOne in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 29-11-2016, 22:21
  3. Μετά απο μήνες...
    By opposite in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 04-08-2015, 15:51
  4. Παλι εδω μετα απο μηνες...
    By penelope1985 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 161
    Last Post: 17-09-2012, 18:01
  5. 8 μήνες μετά...
    By deleted-member06-04-2015 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 95
    Last Post: 20-05-2011, 10:46

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •