Έχω αφρίσει από τη ζήλεια μου πάλι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148

    Έχω αφρίσει από τη ζήλεια μου πάλι.

    Έχω λυσσάξει πάλι σήμερα. Πήγα για ιδιαίτερα το μεσημέρι στην σπιτάρα με τα πολλά φράγκα. Έχω εκεί τρεις μαθητές και μια μαμά χοντρή που χριστοπαναγιάζει, τζογάρει 24 ώρες την ημέρα και πίνει πανάκριβες μπύρες με θυμάρι στην δερμάτινη καναπεδάρα της. Τα πιτσιρίκια με γουστάρουν και στο μάθημα μιλάμε για τον ολυμπιακό ή για τα γκομενικά τους. Σήμερα όμως δεν μπορούσα. Λύσσαξα. Πως γίνεται ο θεός να μοιράζει τόσα φράγκα σε κάποιους ανθρώπους και σε άλλους δεν δίνει τίποτα; Koιτούσα το σπίτι όσο περίμενα το ένα πιτσιρίκι να τελείωσει με τον άλλο καθηγητή. Αναρωτιόμουν πόσα χιλίαρικα κάνουν όλα αυτά τα έπιπλα και τα κρύσταλλα. Στο μυαλό μου ξεπρόβαλαν εικόνες από το κωλόσπιτο το οποίο νοικιάζω. Έχω μόνο 2 καρέγκλες, ένα στρώμα, ένα ψυγείο, και 1.354 βιβλία, τα οποία κάθε φορά που μετακομίζω με τα πόδια(γιατί δεν έχω λεφτά για μεταφορική πάντα) τα κουβαλάω με τα δύο μου χέρια μέσα στις κούτες.
    Έκανα τράκα ένα τσιγάρο στην φακλάνα που καθότανε και πήρα και μια μπύρα με θυμάρι να πιω. Εξαιρετική. Θα θέλα να πλακωθώ εκεί χάμω με δαύτην αλλά έπρεπε να δουλέψω. Και με άρχισε στο μπίρι μπίρι. Για τον παπαγάλο της που της κόστισε 400 ολόκληρα ευρά και ο οποίος άνοιξε το πορτάκι του κλουβιού και το έσκασε. Για αυτό έπινε μπύρες. Και μόνο που κλειδώνει τα πουλιά μέσα σε κλουβιά απλά για να αρέσκεται η ίδια καταλαβαίνετε την ιδιοσυγκρασία της σαν άτομο. Ήθελα να ξεχυθώ έξω στο μπαλκόνι και να ανοιξώ με λύσσα όλες τις πόρτες και να βγουν έξω τα πανάκριβα και σπάνια πουλιά που αιχμαλώτιζε εκεί μέσα. Αλλά δε πρόλαβα, μου σκασε το πακέτο με μιας. Moυ είπε οτι παίρνω πολλά την ώρα και ότι πάνω από 10 ευρώ δεν μπορεί να μου δίνει. ΑΥτό ήταν. Έφτασα στο peak της οργής μου. Αυτή η τύπισσα ισχυρίστηκε σε μένα οτι έχει οικονομικό πρόβλημα, η οποία έχει εργοστάσιο. Ντράπηκα και με έπιασε απροετοίμαστη. Δέχτηκα στην τιμή που μου πρότεινε. Έφυγα μετά από εκεί, διασχίζοντας τον επιβλητικό κήπο του σπιτιού της. Έβριζα και άφριζα από μέσα μου.
    Αύριο θα πάω και θα την ακυρώσω. Θα της τρίψω στην μούρη την προσφορά της και στα αρχίδια μου τα δυό. Είπα να το γράψω μπας και ξεθυμάνει η οργή μου, αλλά μάταια. Συνεχίζω να αφρίζω μέσα στο κωλόσπιτο του 7ου ορόφου. Είμαι στην ταράτσα της πολυκατοικίας και έχω την ευκαιρία να παρατηρώ όλες τις ταράτσες των αλ΄λων πολυκατοικιών, να τσιρίζω και να στέλνω μούτσες στον ουρανό. Τον χειμώνα το σπίτι μου μπάζει νερά από το ταβάνι και οι σοβάδες σκάνε στο κεφάλι μου καμιά φορά. Ενοίκιο 100 ευρώ. Και είμαι φίνα γκομενάκι. Θα μπορούσα να αρμέγω κανά γέρο, να κάνω τα γυναικουλίστικα κολπάκια και να ζω στη χλίδα, αλλά δεν μπορώ να θυσιάσω ξανά την ελευθερία του πνεύματος. Τίποτα. Αυτά. Ανάβω ξανά τσιγάρο. Να σκάσω να τελειώνει αυτή η ιστορία. Γαμώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Αυτό που με πονάει πιο πολύ ξέρετε τι είναι;
    Oτι έσκυψα το κεφάλι μπροστά στην ύλη. Η εντύπωση της ύλης με ανακάτεψε ψυχικά και υποκλίθηκα μπροστά της.
    Χαίρομαι για αυτό που έκανε ο παπαγάλος. Άνοιξε το κλουβί και την άφησε, τη χοντρή με τα φράγκα της. Θυσίασε το καναβούρι του για την ελευθερία.
    Θα κάνω το ίδιο.
    Και να σκεφτείτε, οτι πριν φύγει ούτε καν έφαγε, με πληροφόρησε η ίδια. Τόση ήταν η μανία του για να πετάξει μακριά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    Καλημερα. Να μην ζηλευεις τους αλλους. Σκεψου οτι και εσυ εισαι ενας προνομοιουχος. Εχεις φαγητο νερο φαρμακα σπιτι κτλ οταν αλλοι ανθρωποι δεν εχουν ουτε εμβολιο για το παιδι τους να κανουν πεινανε η διψανε και πινουν απο βρωμονερα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479
    Μία φορά είχα πάει Κηφισιά σε μία σπιταρωνα πλουσίων για παρτ ταιμ δημιουργική απασχόληση δύο μικρών παιδιών.
    Τά δώδεκα ευρω που ζήτησα τήν ώρα τους φάνηκαν υπερβολικά πολλα, θά δυσκολευτουν μου ειπανε......για το δυωρο που θά πήγαινα εγώ κάνοντας μιάμιση ώρα νά φτάσω.(κάνα δυο φορές τή βδομάδα)

    αρχικά συμφωνήσαμε αλλά έβραζα. Καί Έβραζα γιατί τους τό έριξα στα δέκα μετά από πίεση δική τους.
    Έπρεπε νά είμαι κάθετη.
    Ευτυχώς ακύρωσαμε τελικά..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    Εκμεταλλευση υπαρχει παντου. Αλλα κανον ισε να μην ζηλευεις γιατι θα αρρωστησεις στο τελος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Οι πλούσιοι είναι τα χειρότερα αρπακτικά που υπάρχουν, πληρώνουν τρελά ποσά για πάρτη τους, αλλά είναι σπάγκοι όταν είναι να δώσουν κάτι, έστω λίγο, σε άλλους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Οι πλούσιοι είναι τα χειρότερα αρπακτικά που υπάρχουν, πληρώνουν τρελά ποσά για πάρτη τους, αλλά είναι σπάγκοι όταν είναι να δώσουν κάτι, έστω λίγο, σε άλλους.
    Υπερβολικος εισαι. Δεν ειναι ολοι ετσι. Αλλα ολοι τους εχουν θεμα στις σχεσεις τους με τους αλλους ανθρωπους που προσπαθουν να τους τα αρπαξουν με διαψορους τροπους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Καταρχάς το ότι ζηλεύεις και φθονείς τα υλικά αγαθά και τον πλούτο των άλλων, δείχνει επίσης πολλά για το ποιόν σου ως άνθρωπος. Οι άνθρωποι που ζηλεύουν τους άλλους και βγάζουν τόσο μίσος προς τους άλλους, φανερώνουν την δική τους ανασφάλεια και αίσθηση κατωτερότητας έναντι των άλλων. Επίσης, ο λόγος για τον οποίο φθονείς τους άλλους, ο οποίος είναι τα υλικά αγαθά που κατέχουν, δείχνει πως είσαι ένα άτομο προσανατολισμένο στον υλικό πλούτο και πως δίνεις μεγάλη σημασία σε αυτό το κομμάτι σε σημείο να σε ενοχλεί σε πολύ μεγάλο βαθμό. Θα σου θέσω κάποιες ερωτήσεις: Αν κατείχες λοιπόν τον πλούτο που έχουν αυτοί, θα ήσουν ικανοποιημένη ως άνθρωπος; Θεωρείς πως τα χρήματα είναι αυτά που θα σου φέρουν την ευτυχία; Έχεις αναρωτηθεί ποια είναι η πραγματική αιτία που εκφράζεις τόσο μίσος και βιώνεις σε τόση μεγάλη ένταση το αίσθημα του φθόνου;;

    Κατανοώ πως η αδικία προκαλεί την οργή των άλλων και αναφέρομαι στην αδικία που υπάρχει στον κόσμο γενικά, στις οικονομικές ανισότητες και στην εκμετάλλευση των φτωχών από τους πλουσιους. Βεβαίως και είναι εξοργιστικο. Όμως δεν είναι λόγος ζήλειας. Εγώ λυπη θα ένιωθα για αυτούς παρά ζήλεια... Επίσης ΄σοον αφορά τις υπηρεσίες που εσύ παρέχεις, οφείλεις να είσαι ξεκάθαρη εξαρχής με το πόσα ζητάς από αυτούς και να μην συμβιβάζεσαι με ότι αυτοί σε προστάζουν. Από προσωπική εμπειρία, ούσα μαθήτρια σε ιδιαίτερα, οι περισσότεροι καθηγητές λάμβαναν 15 ευρώ την ώρα και το ποσό αυτό αυξάνεται ανάλογα με τα δρομολόγια που έχει να καλύψει ο καθηγητής, πηγαίνοντας στο σπίτι των μαθητών του. Αν πχ. οι άλλοι μένουν στου διαόλου τη μάνα και ζητάνε από τον καθηγητή να έρχεται σπίτι τους για ιδιαίτερο μάθημα, είναι απόλυτα λογικό ο καθηγητής να ζητάει και περισσότερα χρήματα. Δεν είναι μαλακας να βάζει από την τσέπη του τα λεφτά απο τα καύσιμα που καιει για όλα αυτά τα δρομολόγια. Το χα συζητήσει και με μια καθηγητρια μου που είχα στο ιδιαίτερο και με άλλους μαθητές που έμεναν μακριά και μου χαν πει και για περιπτώσεις όπου ο καθηγητής ζήταγε και 30-50 ευρώ την ώρα λόγω της απόστασης και των απαιτήσεων των μαθημάτων. Δεν είσαι δούλα τους να κάνεις ό,τι σου λενε. Ξεκαθαρίζεις από την αρχή το πόσα παίρνεις την ώρα, αν δεν σε δέχονται ας βρουν αλλου κάτι καλύτερο. Δεν θα κάνεις εσύ εκπτώσεις, πόσο μάλλον όταν ξέρεις πως η συγκεκριμένη έχει οικονομική άνεση, οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Να πάρεις λιγότερα από κάποιο άτομο που ξέρεις πως αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα, αλλά θες να το βοηθήσεις από συμπόνια, δεκτό, σε τέτοιες όμως περιπτώσεις σαν κι αυτή που περιγράφεις να είσαι ανένδοτη και κάθετη. Μην επιτρέπεις να σε εκμεταλλεύονται

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Μην επιτρέπεις να σε εκμεταλλεύονται
    αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα, δεν μπορουν ολοι να το κανουν ετσι αναγκαζονται να κανουν εκπτωσεις στις απαιτησεις τους

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Οι πλούσιοι είναι τα χειρότερα αρπακτικά που υπάρχουν, πληρώνουν τρελά ποσά για πάρτη τους, αλλά είναι σπάγκοι όταν είναι να δώσουν κάτι, έστω λίγο, σε άλλους.
    Με βάση προσωπικές εμπειρίες που είχα μπορώ να το επιβεβαιώσω αυτό, βέβαια δεν είναι απόλυτο. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και κυρίως από τον τρόπο που διαπαιδαγωγήθηκαν αυτά τα άτομα.
    Επίσης, επειδή τυχαίνει να έχω γνωρίσει άτομα με μεγάλη οικονομική ευχέρεια, συνήθως πρόκειται για άτομα που έχουν και λανθασμένη αντίληψη της πραγματικότητας γύρω τους, είναι σαν να ζουν σε ένα ροζ συννεφάκι, έχουν άγνοια κινδύνου, είναι υλιστικά προσανατολισμένα και εγωκεντρικά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα, δεν μπορουν ολοι να το κανουν ετσι αναγκαζονται να κανουν εκπτωσεις στις απαιτησεις τους
    Η θεματοθετρια έχει κάθε δικαιωμα να απαιτησει αυτα που δικαιούται και δεν χρειαζεται να κανει εκπτωσεις

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Έχω λυσσάξει πάλι σήμερα. Πήγα για ιδιαίτερα το μεσημέρι στην σπιτάρα με τα πολλά φράγκα. Έχω εκεί τρεις μαθητές και μια μαμά χοντρή που χριστοπαναγιάζει, τζογάρει 24 ώρες την ημέρα και πίνει πανάκριβες μπύρες με θυμάρι στην δερμάτινη καναπεδάρα της. Τα πιτσιρίκια με γουστάρουν και στο μάθημα μιλάμε για τον ολυμπιακό ή για τα γκομενικά τους. Σήμερα όμως δεν μπορούσα. Λύσσαξα. Πως γίνεται ο θεός να μοιράζει τόσα φράγκα σε κάποιους ανθρώπους και σε άλλους δεν δίνει τίποτα; Koιτούσα το σπίτι όσο περίμενα το ένα πιτσιρίκι να τελείωσει με τον άλλο καθηγητή. Αναρωτιόμουν πόσα χιλίαρικα κάνουν όλα αυτά τα έπιπλα και τα κρύσταλλα. Στο μυαλό μου ξεπρόβαλαν εικόνες από το κωλόσπιτο το οποίο νοικιάζω. Έχω μόνο 2 καρέγκλες, ένα στρώμα, ένα ψυγείο, και 1.354 βιβλία, τα οποία κάθε φορά που μετακομίζω με τα πόδια(γιατί δεν έχω λεφτά για μεταφορική πάντα) τα κουβαλάω με τα δύο μου χέρια μέσα στις κούτες.
    Έκανα τράκα ένα τσιγάρο στην φακλάνα που καθότανε και πήρα και μια μπύρα με θυμάρι να πιω. Εξαιρετική. Θα θέλα να πλακωθώ εκεί χάμω με δαύτην αλλά έπρεπε να δουλέψω. Και με άρχισε στο μπίρι μπίρι. Για τον παπαγάλο της που της κόστισε 400 ολόκληρα ευρά και ο οποίος άνοιξε το πορτάκι του κλουβιού και το έσκασε. Για αυτό έπινε μπύρες. Και μόνο που κλειδώνει τα πουλιά μέσα σε κλουβιά απλά για να αρέσκεται η ίδια καταλαβαίνετε την ιδιοσυγκρασία της σαν άτομο. Ήθελα να ξεχυθώ έξω στο μπαλκόνι και να ανοιξώ με λύσσα όλες τις πόρτες και να βγουν έξω τα πανάκριβα και σπάνια πουλιά που αιχμαλώτιζε εκεί μέσα. Αλλά δε πρόλαβα, μου σκασε το πακέτο με μιας. Moυ είπε οτι παίρνω πολλά την ώρα και ότι πάνω από 10 ευρώ δεν μπορεί να μου δίνει. ΑΥτό ήταν. Έφτασα στο peak της οργής μου. Αυτή η τύπισσα ισχυρίστηκε σε μένα οτι έχει οικονομικό πρόβλημα, η οποία έχει εργοστάσιο. Ντράπηκα και με έπιασε απροετοίμαστη. Δέχτηκα στην τιμή που μου πρότεινε. Έφυγα μετά από εκεί, διασχίζοντας τον επιβλητικό κήπο του σπιτιού της. Έβριζα και άφριζα από μέσα μου.
    Αύριο θα πάω και θα την ακυρώσω. Θα της τρίψω στην μούρη την προσφορά της και στα αρχίδια μου τα δυό. Είπα να το γράψω μπας και ξεθυμάνει η οργή μου, αλλά μάταια. Συνεχίζω να αφρίζω μέσα στο κωλόσπιτο του 7ου ορόφου. Είμαι στην ταράτσα της πολυκατοικίας και έχω την ευκαιρία να παρατηρώ όλες τις ταράτσες των αλ΄λων πολυκατοικιών, να τσιρίζω και να στέλνω μούτσες στον ουρανό. Τον χειμώνα το σπίτι μου μπάζει νερά από το ταβάνι και οι σοβάδες σκάνε στο κεφάλι μου καμιά φορά. Ενοίκιο 100 ευρώ. Και είμαι φίνα γκομενάκι. Θα μπορούσα να αρμέγω κανά γέρο, να κάνω τα γυναικουλίστικα κολπάκια και να ζω στη χλίδα, αλλά δεν μπορώ να θυσιάσω ξανά την ελευθερία του πνεύματος. Τίποτα. Αυτά. Ανάβω ξανά τσιγάρο. Να σκάσω να τελειώνει αυτή η ιστορία. Γαμώ.
    Όταν ξαναπάς πες της ότι έβαλες κάτω τα έξοδα τα δικά σου και ότι τα 10 ευρώ την ώρα είναι ασύμφορο. Κανονικά έπρεπε να την χρεώνεις τόσα (βάλε ποσό.) Αλλά της κανεις καλύτερη τιμή λόγω των παιδιών. Αν θέλει μπορει να βρει κάποιον πιο κοντά. Πες της ότι μετά το τέλος του μαθήματος περιμένεις την απάντηση. Πες το και στα παιδιά μέσα ότι ισως είναι η τελευταία φορα Αν με ταπαιδια της τα πας καλα δεν νομιζω να θελουν να φυγεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Έχω λυσσάξει πάλι σήμερα.
    Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ζηλεύεις. Στις συνθήκες που περιγράφεις (βρισίδι, τζόγος, τσιγάρα, μπύρες, ακριβά έπιπλα) δε θα πήγαινα να ζήσω ούτε επί πληρωμή.

    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Πως γίνεται ο θεός να μοιράζει τόσα φράγκα σε κάποιους ανθρώπους και σε άλλους δεν δίνει τίποτα;
    Εδώ είναι η εξήγηση .

    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Moυ είπε οτι παίρνω πολλά την ώρα και ότι πάνω από 10 ευρώ δεν μπορεί να μου δίνει.
    Έχει κι αλλού πορτοκαλιές ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479
    Ούτε εγώ θά ζηλευα. Δεν θά μπορούσα νά διαχειριστώ τόση περιουσία![emoji23] Καί μή νομίζεις ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι ευτυχισμένοι.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Japan
    Posts
    17
    Γράφεις πολύ ωραία και με χιούμορ! Ελπίζω να ξεφόρτωσες λίγο τώρα που τα μοιράστηκες μαζί μας!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ζηλεια
    By swamc in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 24-11-2023, 07:56
  2. ΠΑΛΙ ΠΑΛΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ
    By Insomnia96 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 42
    Last Post: 07-10-2021, 16:50
  3. Πάλι εδώ, πάλι κρίσεις, πάλι δεν αντέχω
    By Katerina13 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 04-02-2019, 18:38
  4. Και πάλι υποτροπή, αλλά και πάλι νέο ξεκίνημα...
    By dauphne in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-10-2015, 15:28
  5. Υποτροπιασα παλι φαρμακο παλι
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 12-06-2011, 22:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •