ΠΑΝΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Συμφωνώ κι επαυξάνω με black opium. Η λέξη κλειδί σε όσα αναφέρεις είναι ο έλεγχος κι όπου υπερέχει ο έλεγχος η επιθυμία πάει περίπατο και μεγαλώνει το αγχος κι η κατάθλιψη. Ούτε τον εαυτό σου δεν πείθεις ότι επιθυμείς πραγματικά την παρέα της ή να είστε όπως πριν.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Κοίταξε, ο τρόπος που σχετιζεσαι με τους άλλους έχει τις ρίζες του στη παιδική σου ηλικία, στη σχέση σου με τους γονείς σου, σε φόβους απωθημενους, μπορεί όλα να πήγαιναν καλά με τους γονείς σου όμως να σε μεγαλωσαν ώστε να νιώθεις την ανάγκη να εξαρτιεσαι, είτε μπορεί κάποιο φαινομενικά ασήμαντο γεγονός στο παρελθόν να σε τραυμάτισε. Αν θες με ψυχοθεραπεία μπορείς να τα κοιτάξεις για να βρεις από που προέρχονται.

    Μας αναφέρεις ότι θες οι άλλοι να σου βάζουν όρια και να είναι κτητικοι μαζί σου. Εγώ όμως διαβάζοντας σε, βλέπω ότι και εσύ είσαι το ίδιο ή και περισσότερο κτητικη με τους ανθρώπους που είναι κτητικοι μαζί σου. Μας περιγράφεις το συμβάν με την άλλη κοπέλα και τη φίλη σου με αρκετά δραματικο τρόπο, σαν να βιωσες την εσχάτη προδοσία απλά επειδή έκανε και με μια άλλη κοπέλα παρέα. Οι φιλοι δεν είναι κατά αποκλειστικότητα. Βέβαια εσύ μας περιγράφεις και μια αλλόκοτη σχέση που είχε και έρωτα μέσα. Αλλά και πάλι.

    Μισή νιώθεις, όχι εξαιτίας της απουσίας της από τη ζωή σου, αλλά επειδή ΕΣΥ δεν νιώθεις ολόκληρη με τον εαυτό σου. Το θέμα ξεκινάει από σένα.

    Ευτυχισμένη και πραγματικά γεμάτη θα γίνεις όταν βρεις τον εαυτό σου,και τον αγαπήσεις όταν δεν φοβάσαι να μείνεις μόνη, όταν δεν θες να εξαρτας κανέναν και να εξαρτιεσαι από κανέναν.

    Όσο και αν προσπαθείς να επιλέγεις άτομα που σε ελέγχουν με περιορισμούς δεν θα καταφέρεις ποτέ να δεσεις τον γάιδαρο σου. Αυτο θα είναι μια ψευδαισθηση δική σου καθώς θα νομίζεις ότι είσαι ασφαλής όσο ο άλλος είναι γατζωμενος πάνω σου.Κάθε άνθρωπος όμως όσο και να σε ελέγχει, ή να σε ζηλεύει οπότε θέλει μπορεί ανα πάσα στιγμή να φύγει από κοντά σου. Και θα φύγει σύντομα από κοντά σου ή θα τον διώξεις εσύ γιατί αυτό το μοντέλο σχέσης δεν είναι βιώσιμο. Και θα κουράσει σύντομα και τους δύο.
    Γενικά δεν ζητάω από τους φίλους μου αποκλειστικότητα, ούτε ζηλεύω. Με τη συγκεκριμένη όμως κοπέλα για την οποία είχα αισθήματα, φυσικά και ζήλευα. Αυτό που περιέγραψα όντως ήταν προδοσία, γιατί με χειρίστηκε συναισθηματικά για να κάνω αυτό που θέλει αυτή και στο τέλος με παράτησε και έκανε πως δεν υπάρχω. Η άλλη κοπέλα μπήκε στην ζωή της ένα χρόνο μετά από μένα. Άρχισα να φοβάμαι πως θα την χάσω, όμως ποτέ δεν της απαγόρευσα να κάνει παρέα μαζί της, εννοώ πως πάντα είχε το ελεύθερο απο μένα, δεν με ένοιαζε που πονούσα αρκεί να την έβλεπα χαρούμενη, ενώ αυτή δεν μου επέτρεπε να κάνω παρέα με άλλα άτομα και όταν μου μίλαγαν άλλα άτομα τα κοίταζε με μισό μάτι. Εγώ όμως την υπάκουα και της ήμουν αφοσιωμένη. Βγαίναμε με όποιους αυτή ήθελε (κυρίως άλλες φίλες της ή την ξαδέρφη της) και αν έπιανα συζήτηση σε κάποιο άλλο άτομα πέρα από την ίδια, γινόταν ειρωνική απέναντι και σε μένα και στο άλλο άτομο, νευρίαζε και έκανε σκηνή ζήλειας μετά. Έλεγε πως δεν την νοιάζομαι, δεν την αγαπάω κλπ. Ήθελε να έχω όλη μου τη προσοχή στραμμένη πάνω της.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Όχι δεν είναι αναίσθητη. Απλά μάλλον εσύ γατζωθηκες πάνω της συναισθηματικα και εκείνη κολακευτηκε και έγινε κτητικη μαζί σου στην αρχή επειδή της άρεσε το ενδιαφέρον σου. Όμως όλο αυτό άρχισε να την κουράζει γιατι κατάλαβε ότι είσαι ένα άτομο με υψηλές απαιτήσεις και μπορεί να γίνεις κατά κάποιο τρόπο φορτικη.

    Και δεν της άρεσε αυτό το μοτίβο σχέσης. Λογικό είναι.

    Μάλλον εσύ βλέπεις ότι εκείνη σε ελέγχει και σε περιορίζει γιατι είναι εξαρτημένη ενώ στη πραγματικότητα ΕΣΥ είσαι έτσι. Εκείνη μια χαρά προχώρησε τη ζωή της , εσύ την είχες μεγαλύτερη ανάγκη.

    Είναι σαν να είσαι πάρα πολύ δοτική με την αρνητική την έννοια, σαν να τα δίνεις όλα χωρίς να σου τα ζητήσουν, σαν να γίνεσαι χαλί να σε πατήσουν με στόχο να περιορίσεις και να υποχρεώσεις τον άλλον, κολακευοντας τον με τη στάση σου , ενεργοποιώντας του το αίσθημα του εγωκεντρισμου του ώστε να τον ελέγχεις ότι θα σου είναι πιστός και ότι θα εξαρτάται από σένα.

    Όμως στη πραγματικότητα εσύ είσαι που θέλεις να ελέγχεις τους άλλους με αυτό το τρόπο συσχέτισης και όχι οι άλλοι εσένα.
    Δεν θέλω να ελέγχω τους άλλους. Εγώ απομακρύνθηκα από αυτη και ναι το ξέρω πως την είχα ανάγκη. Αυτή από μένα ζητούσε επιβεβαίωση. Ήταν ανασφαλής. Με τιμωρούσε όταν δεν έκανα ό,τι ήθελε; Πώς εγώ ημουν αυτή που έλεγχα την άλλη πλευρά;

    Το θέμα είναι πως αυτή με έλεγχε να δει αν την αγαπάω, αν της είμαι πιστή και προσπαθούσε να με κρατήσει εξαρτημένη. Με είχε αποκόψει από τις υπόλοιπες παρέες μου, μου έδινε αγάπη με το σταγονόμετρο, αλλιώς λάμβανα τιμωρία, με ήθελε δική της, ζήταγε συνεχή επιβεβαίωση, έπαιζε με το μυαλό μου. Όταν ο άλλος σε ρωτάει "θα πέθαινες για μένα;" για να λάβει επιβεβαίωση πως το λες; Όταν σε κατηγορεί οτι δεν την αγαπάς τη στιγμή που έχεις κάνει τα πάντα για να αποδείξεις την πίστη και την αγάπη σου; Όταν υποθέτει πράγματα και γίνεται επιθετική απέναντι σου (πχ. θυμάμαι μια μέρα εκεί που περπατάγαμε έξω κάτι συζητάγαμε και μου λεει νομίζεις πως σε έχω ανάγκη; Νευρίασε, χωρίς να υπονοώ κάτι τέτοιο, και με άφησε μες στη μέση του δρόμου, λέγοντας "Δεν σε χρειάζομαι") Εγώ έτρεξα από πίσω της να την ηρεμήσω. Την σεβόμουν και πάντα νοιαζόμουν γι' αυτή. Την θεωρούσα πολλή έξυπνη και ευαίσθητη και ρομαντική, όμως στο τελος κατάλαβα πως απλά με εκμεταλλεύτηκε, ήθελε απλά να έχει κάποιον άνθρωπο σταθερό δίπλα της, να λαμβάνει συνεχώς επιβεβαίωση.

    Εμένα δεν με πείραζε που με έλεγχε, που με έκανε ό,τι ήθελε, που μου έβαζε κανόνες, που ήταν κτητική κλπ. Εμένα με πείραξε το ότι δεν ένιωσε τίποτα από αυτά.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Συμφωνώ κι επαυξάνω με black opium. Η λέξη κλειδί σε όσα αναφέρεις είναι ο έλεγχος κι όπου υπερέχει ο έλεγχος η επιθυμία πάει περίπατο και μεγαλώνει το αγχος κι η κατάθλιψη. Ούτε τον εαυτό σου δεν πείθεις ότι επιθυμείς πραγματικά την παρέα της ή να είστε όπως πριν.
    Μα δεν θέλω να την ελέγχω. Αυτή θέλω να με ελέγχει. Δεν μου λείπει αυτή καθαυτή. Μου λείπει το ότι μπορούσα κάποτε να νιώσω, να συνδεθώ ουσιαστικά και γενικά ήμουν ζωντανή. Ένιωθα όλα μου τα συναισθήματα έντονα. Τώρα το μόνο που έχει ένταση είναι η θλίψη και το κενό. Ο λόγος που της έστειλα μήνυμα ήταν πως πίστεψα πως έτσι ίσως σωθώ. Ίσως είναι το μόνο άτομο που θα με κάνει να νιώσω όσα ένιωθα τότε και θα βρω πάλι την ψυχή μου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν είπα ότι θες να την ελέγχεις αλλά ότι ο λόγος που έστειλες είναι να ελέγξεις αν υπάρχει η επιλογή. Το πιθανότερο είναι αν σου έλεγε ότι της λείπεις κι εσύ και να ξαναγινετε όπως πριν να σου πέρναγε αφού θα έπαιρνες την επιβεβαίωση. Αλλά αυτά μόνο στο πλαίσιο της ψυχοθεραπείας μπορείς να καταλάβεις αν ισχύουν ή όχι. Εγώ εικασίες και προβολές κάνω με βάση τι γίνεται στο δικό μου μυαλό, δεν σε ξέρω για να έχει κάποια βαρύτητα η άποψη μου ούτε είμαι ειδικός.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν είπα ότι θες να την ελέγχεις αλλά ότι ο λόγος που έστειλες είναι να ελέγξεις αν υπάρχει η επιλογή. Το πιθανότερο είναι αν σου έλεγε ότι της λείπεις κι εσύ και να ξαναγινετε όπως πριν να σου πέρναγε αφού θα έπαιρνες την επιβεβαίωση. Αλλά αυτά μόνο στο πλαίσιο της ψυχοθεραπείας μπορείς να καταλάβεις αν ισχύουν ή όχι. Εγώ εικασίες και προβολές κάνω με βάση τι γίνεται στο δικό μου μυαλό, δεν σε ξέρω για να έχει κάποια βαρύτητα η άποψη μου ούτε είμαι ειδικός.
    επειδή συμφώνησες με black opium που είπε πως θέλω να την ελέγχω..
    Δεν ήθελα επιβεβαίωση. Επιβεβαίωση μπορώ να βρω και από αλλους που βρίσκονται στο παρόν μου. Αν μου έλεγε οτι της λειπω θα προσπαθούσα να τα βρουμε, δεν θα μου περναγε. Θα μίλαγα ανοιχτα για το τι νιωθω. Δεν ξέρω πόσο κακό είναι το να θες να έχεις εναν "δικό σου άνθρωπο" και δεν το λεω με την εννοια της κτητικότητας, το λεω με την εννοια του να έχεις κάποιον στον οποίο μπορείς να είσαι ευάλωτος μπροστά του, να μοιράζεσαι ανοιχτά σκέψεις και συναισθηματα, να μοιραζεσαι στιγμές και εμπειρίες, να γνωρίζεις μικρες λεπτομέρειες για αυτόν, να χτίζετε μαζί αυτή την ιδιόμορφη σχέση σας. Δεν είναι ευκολο να το βρεις αυτό. Αυτό θέλω εγώ, αλλά μάλλον επειδή δεν είμαι απ' τα άτομα που λένε λόγια που δεν τα εννοούν, που δεν αρέσκομαι σε επιφανειακές σχέσεις και στην πεζότητα της εποχής, είμαι ένα άτομο που ζητάει πολλά και έχει απαιτησεις....

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Δεν θέλω να ελέγχω τους άλλους. Εγώ απομακρύνθηκα από αυτη και ναι το ξέρω πως την είχα ανάγκη. Αυτή από μένα ζητούσε επιβεβαίωση. Ήταν ανασφαλής. Με τιμωρούσε όταν δεν έκανα ό,τι ήθελε; Πώς εγώ ημουν αυτή που έλεγχα την άλλη πλευρά;

    Το θέμα είναι πως αυτή με έλεγχε να δει αν την αγαπάω, αν της είμαι πιστή και προσπαθούσε να με κρατήσει εξαρτημένη. Με είχε αποκόψει από τις υπόλοιπες παρέες μου, μου έδινε αγάπη με το σταγονόμετρο, αλλιώς λάμβανα τιμωρία, με ήθελε δική της, ζήταγε συνεχή επιβεβαίωση, έπαιζε με το μυαλό μου. Όταν ο άλλος σε ρωτάει "θα πέθαινες για μένα;" για να λάβει επιβεβαίωση πως το λες; Όταν σε κατηγορεί οτι δεν την αγαπάς τη στιγμή που έχεις κάνει τα πάντα για να αποδείξεις την πίστη και την αγάπη σου; Όταν υποθέτει πράγματα και γίνεται επιθετική απέναντι σου (πχ. θυμάμαι μια μέρα εκεί που περπατάγαμε έξω κάτι συζητάγαμε και μου λεει νομίζεις πως σε έχω ανάγκη; Νευρίασε, χωρίς να υπονοώ κάτι τέτοιο, και με άφησε μες στη μέση του δρόμου, λέγοντας "Δεν σε χρειάζομαι") Εγώ έτρεξα από πίσω της να την ηρεμήσω. Την σεβόμουν και πάντα νοιαζόμουν γι' αυτή. Την θεωρούσα πολλή έξυπνη και ευαίσθητη και ρομαντική, όμως στο τελος κατάλαβα πως απλά με εκμεταλλεύτηκε, ήθελε απλά να έχει κάποιον άνθρωπο σταθερό δίπλα της, να λαμβάνει συνεχώς επιβεβαίωση.

    Εμένα δεν με πείραζε που με έλεγχε, που με έκανε ό,τι ήθελε, που μου έβαζε κανόνες, που ήταν κτητική κλπ. Εμένα με πείραξε το ότι δεν ένιωσε τίποτα από αυτά.
    Κοίταξε δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πως έγιναν τα πράγματα ούτε γνωρίζω εσένα και αυτή.

    Απλώς για να μη παιδευεσαι αλλο καλύτερα θα σου έλεγα να προχωρήσεις και να μη σκαλίζεις το παρελθόν.
    Δεν νιώθεις ολοκληρωμένη γιατί πάντα συγκρίνεις όλες σου τις παρέες, φιλίες μαζί με εκείνη και νιώθεις ότι κάτι λείπει. Δεν ξέρω αν θα κάνεις άλλη τέτοια φιλία με ένα άτομο σαν αυτή όμως σίγουρα μπορώ να υποθέσω πως επειδή είσαι νεα, θα σου δοθεί η ευκαιρία να γνωρίσεις και αλλα άτομα που πραγματικά θα θες να είσαι διπλα τους, μέχρι τότε προσπάθησε να λύσεις οποία θέματα σε ταλαιπωρούν με τον εαυτό σου, να λύσεις τα θέματα που προσεγγίζεις τις σχέσεις σου όπως είπα και πριν, να αποκτήσεις ενδιαφέροντα..

    Αλήθεια έχεις ενδιαφέροντα; πράγματα που αληθινά να σε γεμιζουν; έχεις στόχους και φιλοδοξίες στη ζωή σου; σπουδάζεις; δουλεύεις; έχεις μια ικανοποιητική καθημερινότητα; ένα κίνητρο στη ζωή σου. Κάτι να έχεις αφοσιωθεί και να παίρνεις ενέργεια από εκεί;

    Έπειτα, σχέση έχεις; λες είσαι bi , εγώ σε βλέπω να έχεις εξιδανικευσει μια κοπέλα σε σημείο έρωτα και να έχεις μείνει κολλημένη εκεί ....αντρα θες στη ζωή σου; να σου λύσει το κενό; έναν σύντροφο,κάτι; έχεις ξεκαθαρίσει προς τα που προσανατολιζεσαι ερωτικά;

    Καλό είναι όπως και να έχει, να δουλέψεις τον τρόπο που σχετιζεσαι με τους άλλους, τόσο η στάση η δική σου όσο και της πρώην φίλης σου δείχνει ότι και οι δύο έχετε κάποια θέματακια που πρέπει να λύσετε. Και αυτή που γινόταν καταπιεστική, ελεγκτικη και δραματική αλλα και εσύ που ελκυεις τέτοια άτομα και τα θες στη ζωή σου.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    επειδή συμφώνησες με black opium που είπε πως θέλω να την ελέγχω..
    Δεν ήθελα επιβεβαίωση. Επιβεβαίωση μπορώ να βρω και από αλλους που βρίσκονται στο παρόν μου. Αν μου έλεγε οτι της λειπω θα προσπαθούσα να τα βρουμε, δεν θα μου περναγε. Θα μίλαγα ανοιχτα για το τι νιωθω. Δεν ξέρω πόσο κακό είναι το να θες να έχεις εναν "δικό σου άνθρωπο" και δεν το λεω με την εννοια της κτητικότητας, το λεω με την εννοια του να έχεις κάποιον στον οποίο μπορείς να είσαι ευάλωτος μπροστά του, να μοιράζεσαι ανοιχτά σκέψεις και συναισθηματα, να μοιραζεσαι στιγμές και εμπειρίες, να γνωρίζεις μικρες λεπτομέρειες για αυτόν, να χτίζετε μαζί αυτή την ιδιόμορφη σχέση σας. Δεν είναι ευκολο να το βρεις αυτό. Αυτό θέλω εγώ, αλλά μάλλον επειδή δεν είμαι απ' τα άτομα που λένε λόγια που δεν τα εννοούν, που δεν αρέσκομαι σε επιφανειακές σχέσεις και στην πεζότητα της εποχής, είμαι ένα άτομο που ζητάει πολλά και έχει απαιτησεις....
    Ωραία όλα αυτά και δεν διαφωνώ μαζί σου. Που θες ειλικρινεις σχέσεις.Όμως κάπου το χάνεις. Καπου η μπάλα χάνεται και ενώ νομίζεις ότι κάνεις επιλεκτικές και ουσιαστικές σχέσεις καταλήγεις εξαρτημένη με άτομα επισης εξαρτωμενα από σένα, να ελέγχεται και να καταπιέζεται ο ένας τον άλλον.

    Η αγάπη δεν είναι λίμνη να πνιγείς. Η αγάπη είναι λίμνη να βουτήξεις και να δροσιστεις. Οποίοι αγαπάνε με υγιή τροπο, χαρίζουν ελευθερία στον σύντροφό τους και στους ίδιους προκειμένου να εξελιχθούν και να αναπτυχθούν.

    Όλα τα υπόλοιπα είναι αρρωστημένες σχέσεις εξάρτησης,ανασφάλειας και εγωισμού.. και δεν έχουν να κάνουν με υγιείς, ουσιαστικές και αγαπητικες σχέσεις όπως εσύ παρουσιάζεις.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Πάντως εύχομαι όλα να σου πάνε καλά, τα ερωτήματα που σου έθεσα ήταν για να τα απαντησεις εσύ για τον εαυτό σου. Και να ξεμπερδεύτεις .Δεν υπάρχει λόγος να μου απαντήσεις αν νιώθεις ότι δεν είσαι έτοιμη και δεν έχεις ξεδιαλύνει.

    Εγώ απλά θέλω να σου ευχηθώ υγεία και ηρεμία και να ξέρεις ότι θα πάνε όλα καλά, αρκεί να ελπιζεις και να μην το βάζεις κάτω.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    επειδή συμφώνησες με black opium που είπε πως θέλω να την ελέγχω..
    Δεν ήθελα επιβεβαίωση. Επιβεβαίωση μπορώ να βρω και από αλλους που βρίσκονται στο παρόν μου. Αν μου έλεγε οτι της λειπω θα προσπαθούσα να τα βρουμε, δεν θα μου περναγε. Θα μίλαγα ανοιχτα για το τι νιωθω. Δεν ξέρω πόσο κακό είναι το να θες να έχεις εναν "δικό σου άνθρωπο" και δεν το λεω με την εννοια της κτητικότητας, το λεω με την εννοια του να έχεις κάποιον στον οποίο μπορείς να είσαι ευάλωτος μπροστά του, να μοιράζεσαι ανοιχτά σκέψεις και συναισθηματα, να μοιραζεσαι στιγμές και εμπειρίες, να γνωρίζεις μικρες λεπτομέρειες για αυτόν, να χτίζετε μαζί αυτή την ιδιόμορφη σχέση σας. Δεν είναι ευκολο να το βρεις αυτό. Αυτό θέλω εγώ, αλλά μάλλον επειδή δεν είμαι απ' τα άτομα που λένε λόγια που δεν τα εννοούν, που δεν αρέσκομαι σε επιφανειακές σχέσεις και στην πεζότητα της εποχής, είμαι ένα άτομο που ζητάει πολλά και έχει απαιτησεις....
    Πώς συμβιβάζεται το ότι είσαι ένα άτομο με απαιτήσεις με το να επιζητας να ξανασυνδεθεις με άτομο που σε καταπίεζε; Πρέπει να το δουλέψεις με ψυχολόγο, εμένα μου φαίνεται περίεργο αυτό το κόλλημα. Δεν μπορείς να αποδεχθείς το τέλος σε μια σχέση; Αυτά περί προδοσίας της, ότι την υπακουγες κλπ που ανέφερες θεωρείς ότι περιγράφουν μια φυσιολογική φιλική ή ερωτική σχέση;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Κοίταξε δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πως έγιναν τα πράγματα ούτε γνωρίζω εσένα και αυτή.

    Απλώς για να μη παιδευεσαι αλλο καλύτερα θα σου έλεγα να προχωρήσεις και να μη σκαλίζεις το παρελθόν.
    Δεν νιώθεις ολοκληρωμένη γιατί πάντα συγκρίνεις όλες σου τις παρέες, φιλίες μαζί με εκείνη και νιώθεις ότι κάτι λείπει. Δεν ξέρω αν θα κάνεις άλλη τέτοια φιλία με ένα άτομο σαν αυτή όμως σίγουρα μπορώ να υποθέσω πως επειδή είσαι νεα, θα σου δοθεί η ευκαιρία να γνωρίσεις και αλλα άτομα που πραγματικά θα θες να είσαι διπλα τους, μέχρι τότε προσπάθησε να λύσεις οποία θέματα σε ταλαιπωρούν με τον εαυτό σου, να λύσεις τα θέματα που προσεγγίζεις τις σχέσεις σου όπως είπα και πριν, να αποκτήσεις ενδιαφέροντα..

    Αλήθεια έχεις ενδιαφέροντα; πράγματα που αληθινά να σε γεμιζουν; έχεις στόχους και φιλοδοξίες στη ζωή σου; σπουδάζεις; δουλεύεις; έχεις μια ικανοποιητική καθημερινότητα; ένα κίνητρο στη ζωή σου. Κάτι να έχεις αφοσιωθεί και να παίρνεις ενέργεια από εκεί;

    Έπειτα, σχέση έχεις; λες είσαι bi , εγώ σε βλέπω να έχεις εξιδανικευσει μια κοπέλα σε σημείο έρωτα και να έχεις μείνει κολλημένη εκεί ....αντρα θες στη ζωή σου; να σου λύσει το κενό; έναν σύντροφο,κάτι; έχεις ξεκαθαρίσει προς τα που προσανατολιζεσαι ερωτικά;

    Καλό είναι όπως και να έχει, να δουλέψεις τον τρόπο που σχετιζεσαι με τους άλλους, τόσο η στάση η δική σου όσο και της πρώην φίλης σου δείχνει ότι και οι δύο έχετε κάποια θέματακια που πρέπει να λύσετε. Και αυτή που γινόταν καταπιεστική, ελεγκτικη και δραματική αλλα και εσύ που ελκυεις τέτοια άτομα και τα θες στη ζωή σου.
    Ναι, σπουδάζω και δουλεύω. Και χόμπι έχω και όνειρα και φιλοδοξίες, απλά μου λείπει αυτό που ψάχνω. Νιώθω πως η ζωή δεν υπάρχει αν δεν έχω κάποιον άνθρωπο δίπλα μου. Μ' αρέσει να μοιράζομαι.
    Δεν την εξιδανικεύω πλέον. Την έχω ξεπεράσει. Τα κατάλοιπα αυτής της σχέσης δεν έχω ξεπεράσει και νιώθω μισή. Έχω ξαναερωτευτεί έκτοτε, αλλά έχω παρατηρήσει πως ερωτεύομαι συνεχώς μη διαθέσιμους ανθρώπους. Όσον αφορά το αντίθετο φύλο, είχα διάφορα φλερτ μέσα στα χρόνια. Είμαι μπαι, απλά με ελκύουν οι γυναίκες σε μεγαλύτερο ποσοστό.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Πάντως εύχομαι όλα να σου πάνε καλά, τα ερωτήματα που σου έθεσα ήταν για να τα απαντησεις εσύ για τον εαυτό σου. Και να ξεμπερδεύτεις .Δεν υπάρχει λόγος να μου απαντήσεις αν νιώθεις ότι δεν είσαι έτοιμη και δεν έχεις ξεδιαλύνει.

    Εγώ απλά θέλω να σου ευχηθώ υγεία και ηρεμία και να ξέρεις ότι θα πάνε όλα καλά, αρκεί να ελπιζεις και να μην το βάζεις κάτω.
    καταλαβαίνω πως δεν είναι υγιές να εξαρτώμαι συναισθηματικά από τους άλλους σε σημείο να χάνω τον εαυτό μου και να θέλω να με πιέζουν και να με ελέγχουν και είναι κάτι που θέλω να διερευνήσω περαιτέρω μέσω ψυχοθεραπείας. Ελπίζω να βρω μια ακρη. Ευχαριστω!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πώς συμβιβάζεται το ότι είσαι ένα άτομο με απαιτήσεις με το να επιζητας να ξανασυνδεθεις με άτομο που σε καταπίεζε; Πρέπει να το δουλέψεις με ψυχολόγο, εμένα μου φαίνεται περίεργο αυτό το κόλλημα. Δεν μπορείς να αποδεχθείς το τέλος σε μια σχέση; Αυτά περί προδοσίας της, ότι την υπακουγες κλπ που ανέφερες θεωρείς ότι περιγράφουν μια φυσιολογική φιλική ή ερωτική σχέση;
    όχι, δεν είναι φυσιολογικά αλλά έχω παρατηρήσει πως με ελκύουν οι γυναίκες που με "βασανίζουν", που με ελέγχουν, που θέλουν να τρέχω από πίσω τους, που ειναι αυστηρές μαζί μου και έχουν πολλές απαιτησεις, που μου βάζουν κανόνες και όρια, που είναι ιδιότροπες, σοβαρές, που έχουν το πάνω χερι, που είναι αποφασιστικές, δυναμικές και ανεξάρτητες. Εν ολίγοις, είμαι λίγο εως πολύ μαζόχα...τραβατε με κι ας κλαιω

    Το περίεργο είναι πως όσον αφορά το τι με ελκύει στο ανδρικό φύλο αυτό έρχεται σε αντίθεση με αυτό που με ελκύει στο γυναικείο. Μ' αρέσουν οι ευαίσθητοι και ρομαντικοί ανδρες, οι χαμηλών τόνων, οι τρυφεροι, οι αυθόρμητοι και γελαστοι, οι χαλαροι, που κανουν ευκολα πισω, που δείχνουν κατανοηση και δεν τα περιμένουν όλα απο μενα, που δεν προσπαθουν να με ελεγξουν και δεν μου λενε τι να κανω, ουτε αυτοι που επιβαλλονται και είναι κλειστόμυαλοι

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    όχι, δεν είναι φυσιολογικά αλλά έχω παρατηρήσει πως με ελκύουν οι γυναίκες που με "βασανίζουν", που με ελέγχουν, που θέλουν να τρέχω από πίσω τους, που ειναι αυστηρές μαζί μου και έχουν πολλές απαιτησεις, που μου βάζουν κανόνες και όρια, που είναι ιδιότροπες, σοβαρές, που έχουν το πάνω χερι, που είναι αποφασιστικές, δυναμικές και ανεξάρτητες. Εν ολίγοις, είμαι λίγο εως πολύ μαζόχα...τραβατε με κι ας κλαιω

    Το περίεργο είναι πως όσον αφορά το τι με ελκύει στο ανδρικό φύλο αυτό έρχεται σε αντίθεση με αυτό που με ελκύει στο γυναικείο. Μ' αρέσουν οι ευαίσθητοι και ρομαντικοί ανδρες, οι χαμηλών τόνων, οι τρυφεροι, οι αυθόρμητοι και γελαστοι, οι χαλαροι, που κανουν ευκολα πισω, που δείχνουν κατανοηση και δεν τα περιμένουν όλα απο μενα, που δεν προσπαθουν να με ελεγξουν και δεν μου λενε τι να κανω, ουτε αυτοι που επιβαλλονται και είναι κλειστόμυαλοι
    Πιο πολύ μου φαίνεται σου αρέσουν οι γυναίκες... δεν κρίνω απλά μια παρατήρηση...οι άνδρες που περιγράφεις σε ελκύουν σεξουαλικά ή για παρέα;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πιο πολύ μου φαίνεται σου αρέσουν οι γυναίκες... δεν κρίνω απλά μια παρατήρηση...οι άνδρες που περιγράφεις σε ελκύουν σεξουαλικά ή για παρέα;
    με ελκυουν σεξουαλικα...νιωθω ελξη και για αντρες

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σχεδόν 20 χρόνια πανε..
    By Akostakis78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 03-09-2020, 17:13
  2. Προσπαθώντας 20 χρόνια να δω τι φταίει
    By Xodi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-2019, 17:24
  3. δε ξέρω τι φταίει
    By maria78de in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 12:22
  4. Δεν ξέρω τι έχω και τι μου φταίει
    By hello1923 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 12-08-2010, 14:15
  5. πανε 2 χρονια Γουρουνιτσα
    By keftedoula in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 18-11-2009, 12:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •