ΠΑΝΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 32 of 32
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Υπάρχουν πολλών ειδών σχέσεων, πολλών ειδών έρωτες και πολλών ειδών αγάπες. Και αυτές μπορείς να τις ανακαλύψεις σίγα σιγά και βιωματικά. Μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα για το πως θα είναι η ζωή σου από εδώ και πέρα.

    Η σχέση αρχικά που περιγράφεις με την παλιά σου φίλη δεν ήταν ακριβώς φιλία εφόσον υπήρχε έρωτας. Και εξορισμού δεν μιλάμε για μια ισότιμη σχέση εάν εσύ ήσουν ερωτευμένη και εκείνη όχι. Εκείνη ήταν ένας ανασφαλής άνθρωπος που είχε ανάγκη να ενισχύει τον έρωτά σου δίνοντας πιθανώς κάποιες ελπίδες και ψίχουλα ώστε να νιώθει ασφαλής, αποδεκτή και ποθητή. Εσύ από την άλλη πλευρά ήσουν ερωτευμένη και έδινες ό,τι θα έδινες σε μία/έναν σύντροφό σου αλλά με τη διαφορά πως ο άνθρωπος που τα έδινες δεν ήταν η σύντροφός σου ούτε ερωτευμένη. Το αποτέλεσμα ήταν ένας κακός συνδυασμός, ο ένας παρήγαγε μονίμως αγάπη και έρωτα και ο άλλος ρουφούσε μονίμως οπότε το τελικό αποτέλεσμα ήταν 0.
    Δεν θεωρώ όμως πως αυτό που περιγράφεις είναι φιλία ούτε ήταν μία ισότιμη και αμοιβαία σχέση. Περισσότερο μου ακούγεται σαν ανεκπλήρωτος έρωτας από την πλευρά σου και σχέση ασφάλειας από την πλευρά της. Και είναι σημαντικό να διαχωρίσεις τον έρωτα από την φιλία για να καταλάβεις και εσύ τι αισθάνεσαι και τι αναζητάς.
    Σε μία φιλία στενή, αυτό που αισθάνεσαι είναι αγάπη, αποδοχή και ένας άνθρωπος που σε ενισχύει να εξελιχθείς. Σε έναν καλό φίλο μπορείς να τσαλακωθείς και να είσαι ευάλωτη και εκείνος σε αγκαλιάζει. Η καλή φιλία δεν έχει συνήθως πόνο, έχει χαρά και αγάπη.
    Δεν πρέπει να συγχέεται με την ερωτική σχέση.
    Και εάν λες πως η ζωή δεν έχει πια νόημα, εγώ θα σου πως ίσα ίσα δεν έχεις γνωρίσει ακόμη το καλύτερο κομμάτι. Τις αμοιβαίες σχέσεις. Τον αμοιβαίο έρωτα και την αμοιβαία στενή φιλία.
    Το να ερωτεύεσαι ανθρώπους μη διαθέσιμους είναι το έυκολο κομμάτι. Όλοι μπορούμε να ερωτευούμε ανθρώπους που είναι δύσκολο να είμαστε μαζί επειδή οι άλλοι δεν θέλουν ή δεν είναι σε φάση ή δεν γίνεται. Έτσι μένουμε στο σημείο που είμαστε και δεν ξεκουνιόμαστε.
    Το πιο δύσκολο και ουσιαστικό κομμάτι είναι να βουτήξεις σε μία σχέση αμοιβαία. Εκεί θα βιώσεις και θα μάθεις πολλά.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Αναφορικά που της έστειλες μήνυμα δεν είναι κάτι κακό, αυτό αισθανόσουν εκείνη την στιγμή, απλά το γεγονός πως είσαι συναισθηματικά ευάλωτη σε αυτή την φάση δεν σε βοήθησε στο να προστατέψεις τα συναισθήματά σου. Πάντως είναι λίγο παράξενο που έχεις κολλήσει σε αυτή την φάση, βέβαια το γεγονός πως ήταν ένα μεγάλο γεγονός στην εφηβεία σου ίσως είναι και ο λόγος που σε "στιγμάτισε" και ίσως είναι ένα τραύμα που δεν έχεις επεξεργαστεί. Όλα αυτά μαζί με την ΙΔΨ δεν σε βοηθάνε να ξεκολλήσεις και να προχωρήσεις. Θεωρώ πως απλά δεν έχεις ανακαλύψει τον εαυτό σου ακόμα και για αυτό αναμοχλεύεις το παρελθόν μέσα σου.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Σχεδόν 20 χρόνια πανε..
    By Akostakis78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 03-09-2020, 17:13
  2. Προσπαθώντας 20 χρόνια να δω τι φταίει
    By Xodi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-2019, 17:24
  3. δε ξέρω τι φταίει
    By maria78de in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 12:22
  4. Δεν ξέρω τι έχω και τι μου φταίει
    By hello1923 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 12-08-2010, 14:15
  5. πανε 2 χρονια Γουρουνιτσα
    By keftedoula in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 18-11-2009, 12:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •