Αλλαγή αντιψυχωσικού abilify- seroquel
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247

    Αλλαγή αντιψυχωσικού abilify- seroquel

    ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία σε αλλαγή αντιψυχωσικού. Ποια ήταν η διαδικασία μετάβασης απο το ένα στο άλλο? Σταδιακή μείωση του παλιού και ταυτόχρονη λήψη του νέου? Απότομη διακοπή του παλιού και ξεκίνημα με το νέο? η δοσολογία στο νέο φάρμακο ήταν πιο δυνατή σε σχέση με αυτή του παλιού μέχρι το νέο φάρμακο να δράσει?

    Προβληματίζομαι μετά από κουβέντα με γιατρό που επισκέφτηκα μια φορά αλλά είχα μια γεμάτη 60λεπτη συνεδρία. Μου είπε ότι η δοσολογία που παίρνω στο abilify είναι τίποτα, είτε το παίρνω είτε δεν το παίρνω είναι ένα και το αυτό. Μου πρότεινε να το κόψω αφού πρώτα του εξέφρασα αυτή την επιθυμία. Από τη στιγμή που μεγαλύτερη δοσολογία abilify μου κάνει παρενέργειες, μου είπε ότι μια λύση είναι η αλλαγή φαρμάκου σε περίπτωση υποψίας για υποτροπή. Ρώτησα πιο θα μου πρότεινε και είπε το seroquel.

    Ποια είναι η άποψή σας για το seroquel? Ξέρω μόνο ότι προκαλεί υπνηλία

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,500
    εγω σκεφτομαι να αλλαξω φαρμακο απο σολιαν σε abilify επειδη λενε οτι ειναι το abilifay ποιο καινουριο και με λιγοτερες παρενεργειες, βασικα θελω ενα φαρμακο που να μην με παχαινει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν υπαρχει αντιψυχωσικο χωρις παρενεργειες.
    Αυξηση βαρους
    υπνηλια
    κοπωση
    ακαθισια
    ειναι τα συνηθέστερα.

    Η λογικη στα αντιψυχωσικα ειναι να επιλεξεις αυτο που στην μικροτερη δοσολογια αναλογα την κατασταση σου θα εχει τις λιγοτερες παρενεργειες κ οχι μηδενικες.

    Για τον θεματοθετη δεν γνωριζω το ιστορικο του κ την σοβαροτητα της παθησης. Καθε αλλαγη φαρμακου εχει δυσκολιες κ κινδυνους.
    Θα μπορουσες να αυξησεις το abilify αν σου καθεται καλα κ να δωσεις χρονο για την μειωση των παρενεργειων.

    @Παυλο το abilify δεν ειναι μαγικο φαρμακο. Πολλους τους χτυπαει ασχημα σε φαση να κανουν μανια. Το solian ειναι απο τα πιο ελαφριά φαρμακα κ το παιρνεις σε μικρη δοση. Δεν σου εγγυαται κανεις οτι θα χασεις κιλα με το αμπιλιφάι
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση

  5. #5
    Elenia781
    Guest
    Σωστά σου είπε ο γιατρός . Το abilify είναι 2-3 φορες πιο ελαφρύ απο τα αντιστοιχα mg της ολανζαπίνης. Μόνος σου κατέβαζες τα μγ εννοω το συζητούσες και δεχοντουσαν? γιατί αν δεν πιέσεις σου λενε μια χαρα είσαι στα 10μλ παιδική δόση και καλά .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν ξερω για αλλα αντιψυχωτικα , αλλα το σεροκουελ σε δοση 100mg μου ανοιγε την ορεξη, και το μειωσα στα 50mg , που δεν την επηρρεαζει και κανει αγχολυση χωρις αλλες βραχυπροθεσμες συνεπειες .....για μακροπροθεσμες συνεπειες δεν ξερω , αλλα ολα τα φαρμακα εχουν μακροπροθεσμες συνεπειες , που ισως να μην τις ξερει κανεις .....

  7. #7
    Elenia781
    Guest
    Καποια φαρμακα είναι πιο δυνατά οπότε σε δοσολογία να είναι πιο χαμηλη και δραστική και το αντίστροφο σε τυχόν αλλαγή. Δεν ξερω για το σεροκουελ αλλα νομίζω ειναι αν ακους φωνές?. Αν είναι να κοψεις τελειως αντιψυχωτικό γιατι να παρεις αλλο και μαλιστα διαζεπινες. Μια χαρα δεν είσαι με το abilify?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Δεν ξερω για το σεροκουελ αλλα νομίζω ειναι αν ακους φωνές?.
    δεν ακουω καμμια φωνη , κτθλψη εχω , και εχω το συνοδευτικο αγχος ......οποτε με βοηθαει να παιρνω λιγοτερο ζαναξ....

Similar Threads

  1. αλλαγη θεραπειας σε Seroquel XR
    By zorba the freak in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 25-07-2023, 18:57
  2. Μετα απο 9 χρονια αντιψυχωσικου...
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 03-07-2021, 12:08
  3. Μείωση αντιψυχωσικού- αποτελέσματα
    By petros81 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 29-04-2021, 19:44
  4. Διακοπή Αντιψυχωσικού
    By Belmont in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 22-02-2019, 17:37
  5. αλλαγη σε abilify
    By darkprincess in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 20-06-2017, 08:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •