Πάνω- κάτω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    7

    Πάνω- κάτω

    Γεια σας. Η γιατρός μου δεν μου έχει ξεκαθαρίσει ακριβώς από τι πάσχω. Είχα αρκετά προβλήματα και τελικά μου έγραψε έναν σταθεροποιητή και ένα αντιψυχωσικό. Τα παίρνω τα τελευταία δυόμισι χρόνια και είχα πάνω από ένα χρόνο να εμφανίσω επεισόδιο με αλλαγές στη διάθεση, στη συμπεριφορά και στον εσωτερικό μου κόσμο. Επί ένα χρόνο τουλάχιστον ήμουν σχεδόν τελείως καλά. Από τότε που άλλαξε ο καιρός, όμως (πριν από περίπου δυο εβδομάδες) άρχισα να είμαι πάλι στην τσίτα σχεδόν όλη μέρα. Έχω ταχυπαλμία, έχω πολλή ενέργεια, μιλάω πάρα πολύ σχεδόν όλη μέρα. Σχεδόν, επειδή για λίγα δευτερόλεπτα ή λεπτά πέφτω τελείως και γίνομαι κομμάτια σωματικά και ψυχολογικά. Κατά τα άλλα, ενώ έχω πολλη ενέργεια σχεδόν όλη μέρα, νυστάζω διαρκώς, αν κοιμάμαι αρκετές ώρες. Την τελευταία φορά που επισκέφθηκα τη γιατρό μου, πρόσεξε ότι ήμουν στην τσίτα, αλλά επειδή ένιωθα καλά, δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Πριν από δυο μέρες, όμως, έγινε κάτι που θα το θυμάμαι. Εκεί που έπινα τον καφέ μου με έναν φίλο, άρχισα να νιώθω τέτοια ταχυπαλμία, και τέτοια ενέργεια, να μην μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα. Μετά από λίγη ώρα, ήθελα να το βάλω στα πόδια, χωρίς να ξέρω που θέλω να πάω και ήθελα να βάλω τα κλάματα και κάποια στιγμή δεν αναγνώριζα τον φίλο μου. Μετά από λίγη ώρα, ανέβηκαν πάλι και μετά από λίγη ώρα ένιωσα κομμάτια και τα πόδια μου σέρνονταν με το ζόρι και ήθελα πάλι να βάλω τα κλάματα. Μετά από λίγα λεπτά ξαναφούντωσα και όταν πήγα σπίτι, έφαγα με τους γονείς μου. Ενώ έτρωγα, ένιωθα λες και κάποιος άλλος έτρωγε με το στόμα μου. Και μετά όταν έπλενα τα πιάτα, ένιωθα λες και έβλεπα τον εαυτό μου έξω από το σώμα μου και ένιωθα πως κάποιος άλλος πλένει τα πιάτα με τα χέρια μου. Μετά από λίγη ώρα, συζήτησα με τη μητέρα μου και τελικά κάποια στιγμή ηρέμησα, αλλά ένιωθα εξαντλημένη και χάλια. Και δεν θυμόμουν πως ήμουν στο τραπέζι και τι έλεγα όταν τρώγαμε. Η μητέρα μου μου είπε ότι ήμουν πολύ ευδιάθετη και μιλούσα πάρα πολύ, αλλά εγώ εξακολουθούσα και εξακολουθώ να μη θυμάμαι. Την επόμενη μέρα, είχα λίγη ενέργεια το πρωί για λίγα λεπτά, αλλά μετά ένιωσα πάλι κομμάτια και χάλια σωματικά και ψυχολογικά. Μετά από λίγη ώρα ηρέμησα και ένιωθα ουδέτερη. Ούτε ανεβασμένη, ούτε πεσμένη. Μετά από λίγες ώρες, όμως, ξανάπεσα και ένιωθα πάλι κομμάτια. Και σήμερα νιώθω και πολλή ενέργεια σωματικά και πολύ χάλια ψυχολογικά. Δικαιολογείται τέτοια κατάσταση, όταν εδώ και ένα χρόνο με τη συγκεκριμένη αγωγή ήμουν καλά;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Τηλέφωνο στη γιατρό και διάβασέ της αυτά που μας γράφεις
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    Τελικά τι έκανες?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    1
    Πήγες ξανά στο γιατρό; Πήγαινε να δεις τον γιατρό σου και πες του για την τρέχουσα κατάστασή σου, elastic man. Νομίζω ότι ο γιατρός θα είναι το άτομο που μπορεί να σας δώσει τις καλύτερες και πιο σωστές συμβουλές.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,345
    Φαίνεται σαν να έχεις σχιζοφρένεια ή διπολική διαταραχή. Δεν είμαι γιατρός δεν ξέρω, πρέπει να επισκεφτείς ψυχίατρο.

Similar Threads

  1. Αρρυθμίες πάνω σε άσκηση
    By KaterinaA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 08-09-2017, 00:14
  2. πανω κατω ανω κατω
    By ria18 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-09-2013, 13:32
  3. πανω απο το τηλεφωνο!
    By αλίκη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2011, 23:27
  4. σεμιναρια πανω στη ψυχωση
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 21-05-2010, 15:07
  5. η απο πανω
    By down in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 19-04-2008, 22:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •