CONCERTA or RITALIN
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664

    CONCERTA or RITALIN

    Εχω μπερδέψει τα μπουτια μου με ποιο απο τα δύο να παρω, κλίνω προς και τα δύο και βλεπω ποιο θα κάτσει καλύτερα.

    Πφφ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Εχω μπερδέψει τα μπουτια μου με ποιο απο τα δύο να παρω, κλίνω προς και τα δύο και βλεπω ποιο θα κάτσει καλύτερα.

    Πφφ
    Τι εννοείς; Η ίδια ουσία είναι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Τι εννοείς; Η ίδια ουσία είναι
    Ναι και οχι. Αυτό που με έχει μπλέξει είναι ότι μερικοί έχουν δει αποτελέσματα με την μια και οχι με την άλλη.

    Και στο μεταξύ δεν εχω χρόνο να πειραματιστώ πρώτα με την μια και μετά με την αλλη.

    Στην Αμερική που παω αυτα τα χαπια κοστίζουν 6 με 25 δολάρια ΤΟ ΕΝΑ ΧΑΠΙ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Το Ritalin είναι αυτό που είχε πρώτα την πατέντα; Λογικά με αυτό θα είχαν καλύτερα αποτελέσματα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το Ritalin είναι αυτό που είχε πρώτα την πατέντα; Λογικά με αυτό θα είχαν καλύτερα αποτελέσματα;
    Το ριταλιν έχει 4 με 8 ωρες και το retard βραδια καύση και διάρκεια μέχρι 12 ώρες.
    Το Concerta 12+ ώρες και είναι και διαφορετικά τα mg (λιγότερα).

    Αντε εσύ βγάλε άκρη μετά, δε κανανε μια αντιγραφή όπως κάνει όλος ο φυσιολογικός βιομηχανικός κόσμος έπρεπε και να σε πονοκεφαλιασουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι θες να παρεις αυτα τα φαρμακα? Εχεις παθηση ADHD ή κατι παρομοιο ή θες να μπουσταρεις τις νοητικες σου ικανοτητες, οπως της συγκεντρωσης? Παλια που εψαχνα για νοοτροπα φαρμακα, ειχα διαβασει οτι το ritalin υπερσυνταγογραφειτε για παραδειγμα σε φοιτητες κλπ για αυτο το λογο και οχι για την ασθενεια που φτιαχτηκε. Δεν κοιταω καν τη wikipedia για να δω ποιες ειναι οι τελευταιες εξελιξεις, νοητικα αισθανομαι οτι στεκομαι καλα, σιγουρα ολοι θελουμε smarter, faster, stronger κλπ αλλα προτιμω να προχωρησω χωρις φαρμακα. Μου φτανει αυτο που παιρνω για την ασθενεια που εχω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Με μπουσταρω με τον πατροπαραδοτο καφε. Καταναλωνω αρκετη καφεϊνη την ημερα και με ευχαριστει σε συνδυασμο με νικοτινη. Ειναι ευχαριστη διαδικασια για μενα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και πριν ενα αθλημα που ασχολιομουν παλια που ηθελε και νοητικη ικανοτητα (ποτε δεν ειναι αρκετη) , ετρωγα μια σοκολατα. Πατροπαραδοτα πραγματα, πηρα μερικα επαθλα του πρωτου νικητη για να ευλογω και τα γενια μου. Στο τσακ, μπορει τη διαφορα να την εκανε η σοκολατιτσα :P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για να ανακεφαλαιωσω το σκεπτικο μου στην περιπτωση την τελευταια εχουμε πρωταθλητισμο. Στην περιπτωση των φοιτητων εχουμε μια επερχομενη εξεταση ή το προηγουμενο αυτης που πρεπει να προετοιμαστουν και να διαβασουν κανα βιβλιο που αισθανονται "λιγοι" για να το κατανοησουν, ενω ερχεται η εξεταση και θα ηθελαν μια ωθηση.
    Σε μια καθημερινοτητα, δεν νομιζω να εκανε σπουδαια διαφορα ενα τετοιο φαρμακο. Αντε επιασες το κινητο και διαβασες πιο συγκεντρωμενα ενα αρθρο ή ενα βιβλιο και τι εγινε?
    Δεν ειμαι αρνητικος αλλωστε οπως ειπα υπαρχει ο καφες που θεωρειται σχεδον στανταρ σε ολο τον πλανητη.
    Γιατι οχι κατι που ειναι καλυτερο ισως 10 φορες? Και φυσικα μπαινουν και ηθικα διλληματα ειδικα στο μελλον μιας και ειναι φαρμακοβιομηχανια με λαμπρο μελλον. Οι πλουσιοι λαοι εκτος των αλλων που θα εχουν προσβαση σε αυτα τα φαρμακα θα ειναι και εξυπνοτεροι απο τον τριτο κοσμο?
    Τεσπα μεγαλο θεμα και οπως ειπα με ενδιαφερει το αντικειμενο. Εχω χρονια να διαβασω εξελιξεις ομως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Τεσπα μεγαλο θεμα και οπως ειπα με ενδιαφερει το αντικειμενο. Εχω χρονια να διαβασω εξελιξεις ομως.
    Οκ, έχουμε και λέμε...

    Απο πολύ μικρός δεν μπορούσα να δώσω εξετάσεις, κάθε φορά μπλοκαρα σε επίπεδο που ξέχναγα το όνομα μου.
    Στα 56 συνέβη δυο φορές το ίδιο, οταν ερχόταν η ώρα για να με εξετασουν η interview, fog, panic, black out και αν επεμενα ένοιωθα ότι ήμουν στο κατώφλι της επιληπτικης κρίσης.

    Τα προβλήματα κατάθλιψης λύθηκαν με Brintelix (σε καθημερινή βάση) και της μόνιμης κούρασης χωρίς λόγο με modifinil (οταν χρειάζεται) που πίνω νερό στο όνομα της.

    Αυτο που δεν λύθηκε ηταν το πρόβλημα των εξετάσεων/interviews, και καθότι στην Αμερική θα δώσω για citizenship και διάφορα άλλα δεν υπάρχουν περιθώρια πλεον να αποτύχω.

    Οποτε έπρεπε να κανω κάτι δραστικό. Αν υπήρχε εδω το Αdderall θα το έπαιρνα, στην Αμερική υπάρχει αλλα δε θα δώσω και 20+ δολάρια το χάπι γι αυτό.

    Το ποιο κοντινό εδω είναι αυτά τα δύο.

    Θα παω σε αυτόν που μου γράφει και θα του πω να τα γραψει η θα τα πάρω απο ευέλικτο φαρμακείο no big deal.

Similar Threads

  1. ritalin για συγκεντρωση? βοηθαει? ειναι συνταγογραφουμενο?
    By delena in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 17
    Last Post: 16-06-2020, 18:52
  2. Concerta
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 30-08-2019, 14:45
  3. olanzapine και ritalin μαζι?
    By valleron2009 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 11-03-2013, 20:07
  4. Ritalin ή πώς αυξάνει η συγκέντρωση?
    By Lou! in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 10
    Last Post: 09-06-2010, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •