Σκέφτομαι να παω σε ψυχολόγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Σκέφτομαι να παω σε ψυχολόγο

    Όπως έχω πει σε προηγούμενο θέμα, έχω χάσει έναν φίλο και αυτό είναι κάτι που έχω διαχειριστεί αλλά δεν έχω ξεπεράσει. Είχα ένα ψιλοάσχημο επεισόδιο όπου τον έβλεπα στον ύπνο μου και ξύπνησα και νόμιζα ότι όλο αυτό ήταν ψέμα, αλλά δεν ήταν και άρχισα να κλαίω. Το συζήτησα με έναν δικό μου άνθρωπο και όπως καιάλλοι με συμβούλεψε να πάω σε ψυχολόγο. Δεν είμαι αρνητικός και μάλλον θα πάω, αλλά δεν ξέρω τι έχω να κερδίσω. Τι θα μπορούσε να γίνει; Να τον ξεχάσω; Να πάψει να με νοιάζει; Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Νομίζω θέλεις να μη κλαις πλέον. Εκεί θα μπορούσε να βοηθήσει.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Όπως έχω πει σε προηγούμενο θέμα, έχω χάσει έναν φίλο και αυτό είναι κάτι που έχω διαχειριστεί αλλά δεν έχω ξεπεράσει. Είχα ένα ψιλοάσχημο επεισόδιο όπου τον έβλεπα στον ύπνο μου και ξύπνησα και νόμιζα ότι όλο αυτό ήταν ψέμα, αλλά δεν ήταν και άρχισα να κλαίω. Το συζήτησα με έναν δικό μου άνθρωπο και όπως καιάλλοι με συμβούλεψε να πάω σε ψυχολόγο. Δεν είμαι αρνητικός και μάλλον θα πάω, αλλά δεν ξέρω τι έχω να κερδίσω. Τι θα μπορούσε να γίνει; Να τον ξεχάσω; Να πάψει να με νοιάζει; Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι.
    αν λειτουργησει, ισως σε βοηθησει να το διαχειριστεις καλυτερα.
    αυτην την στιγμη δεν το διαχειριζεσαι καλα. το αντιμετωπιζεις σαν κατι αλλο απο αυτο που ειναι..
    δεν χανεις κατι να δοκιμασεις..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    συμφωνώ με ρεμεντί

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν λειτουργησει, ισως σε βοηθησει να το διαχειριστεις καλυτερα.
    αυτην την στιγμη δεν το διαχειριζεσαι καλα. το αντιμετωπιζεις σαν κατι αλλο απο αυτο που ειναι..
    δεν χανεις κατι να δοκιμασεις..
    προσπαθώ να μην είμαι αρνητικός, όπως την πρώτη φορά. Έκανα μια πρώτη επίσκεψη. Πιο πολύ αν έχω σχιζοφρένεια με έκανε να νιωθω οτι ψαχνει. Αν τον βλεπω, αν τον ακούω. Ένιωσα ότι στραβωσε λιγο οταν ειπα οτι ειμαι γκει. Επισης με ρωτησε αν τον γουσταρα κατι το οποιο με πειραξε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    προσπαθώ να μην είμαι αρνητικός, όπως την πρώτη φορά. Έκανα μια πρώτη επίσκεψη. Πιο πολύ αν έχω σχιζοφρένεια με έκανε να νιωθω οτι ψαχνει. Αν τον βλεπω, αν τον ακούω. Ένιωσα ότι στραβωσε λιγο οταν ειπα οτι ειμαι γκει. Επισης με ρωτησε αν τον γουσταρα κατι το οποιο με πειραξε.
    Πού το βρήκες το φρούτο αυτό; Έλεος. Μάλλον να σε ξεφορτωθεί ήθελε και έψαχνε αφορμή. Ο ψυχιατρος μου έχει πει ότι πολλοί συνάδελφοι του διώχνουν ασθενείς αν κάτι σε αυτούς τους δυσκολεύει (για υποκειμενικούς λόγους)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    προσπαθώ να μην είμαι αρνητικός, όπως την πρώτη φορά. Έκανα μια πρώτη επίσκεψη. Πιο πολύ αν έχω σχιζοφρένεια με έκανε να νιωθω οτι ψαχνει. Αν τον βλεπω, αν τον ακούω. Ένιωσα ότι στραβωσε λιγο οταν ειπα οτι ειμαι γκει. Επισης με ρωτησε αν τον γουσταρα κατι το οποιο με πειραξε.
    πολυ περιεργη αντιμετωπιση...
    μην νομιζεις οτι δεν εχει κιε κει βλαμμενους και βλαμμενες, οπως ΚΑΙ ομοφοβικους...
    εννοειται οτι θα ψαξεις για κατι αλλο..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    προσπαθώ να μην είμαι αρνητικός, όπως την πρώτη φορά. Έκανα μια πρώτη επίσκεψη. Πιο πολύ αν έχω σχιζοφρένεια με έκανε να νιωθω οτι ψαχνει. Αν τον βλεπω, αν τον ακούω. Ένιωσα ότι στραβωσε λιγο οταν ειπα οτι ειμαι γκει. Επισης με ρωτησε αν τον γουσταρα κατι το οποιο με πειραξε.
    Νότη πραγματικά στο έχω ξαναπεί .
    Με μαμά στο κλάδο αυτό και έχεις τέτοια άποψη μου κάνει τρομερή εντύπωση .
    Γιατί δεν ζητάς από εκείνη βοήθεια και σου πει που θα πας ?
    Οι συνάδελφοι μεταξύ τους ξέρουν πολύ καλά ποιος κάνει καλή δουλειά και ποιος όχι..

    Νομίζω κάτι δεν μας λες καλά πάλι εδώ γιατί δεν κουμπωνουν όλα αυτά μεταξύ τους ..

    Τόσο άκυρη αντιμετώπιση πρώτη φορά την ακούω .
    Αλήθεια πώς έφτασε στον εν λόγο ψυχολόγο ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Το μήνυμα διαγράφηκε για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Το βιντέακι δεν έχει σχέση με το θέμα εδώ, αν θέλεις να το σχολιάσεις γράψε στο τοπικ που ειχα, οχι οτι θα ηθελα να αναλυσω γιατι ειναι τοσο λαθος η Μουτίδιου σε αυτό

    πήγα σε ψυχίατρο μπας και βρω καλύτερη τυχη. Δεν ημουν πολυ χαρουμενος για την επιλογή. Δεν ξερω αν λεγεται καπως αυτο που καναμε, δεν ηταν ψυχοθεραπεια πιστευω. Δεν μου ειπε κατι για θεραπεια κυριως μιλαγαμε. Οχι ακριβως μονολογος, προς το διαλογος πηγαινε. Του είπα ότι αυτή την περίοδο νιώθω πολύ λυπημένος για τον φίλο μου και δεν με ενδιαφερει να ειμαι χαρουμενος. Αυτος επε οτι βασικο προβλημα εναι οτι λογω του τροπου που χαθηκε η οργη που μου δημιουργηθηκε δεν ειχε τροπο να εκτονωθει και με επνιξε καπως. Μου είπε επίσης ότι λειτουργούσε σαν πατρική φιγούρα. Δεν ξερω ομως τι μπορει να γινει. Ο φίλος μου ειναι μεσα μου, νιωθω σαν να προσπαθω να ικανοποιησω 2 ψυχες και εχω μονο ενα σωμα. Διαρκως σκεφτομαι τι θα τον ευχαριστουσε να εκανα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Το βιντέακι δεν έχει σχέση με το θέμα εδώ, αν θέλεις να το σχολιάσεις γράψε στο τοπικ που ειχα, οχι οτι θα ηθελα να αναλυσω γιατι ειναι τοσο λαθος η Μουτίδιου σε αυτό

    πήγα σε ψυχίατρο μπας και βρω καλύτερη τυχη. Δεν ημουν πολυ χαρουμενος για την επιλογή. Δεν ξερω αν λεγεται καπως αυτο που καναμε, δεν ηταν ψυχοθεραπεια πιστευω. Δεν μου ειπε κατι για θεραπεια κυριως μιλαγαμε. Οχι ακριβως μονολογος, προς το διαλογος πηγαινε. Του είπα ότι αυτή την περίοδο νιώθω πολύ λυπημένος για τον φίλο μου και δεν με ενδιαφερει να ειμαι χαρουμενος. Αυτος επε οτι βασικο προβλημα εναι οτι λογω του τροπου που χαθηκε η οργη που μου δημιουργηθηκε δεν ειχε τροπο να εκτονωθει και με επνιξε καπως. Μου είπε επίσης ότι λειτουργούσε σαν πατρική φιγούρα. Δεν ξερω ομως τι μπορει να γινει. Ο φίλος μου ειναι μεσα μου, νιωθω σαν να προσπαθω να ικανοποιησω 2 ψυχες και εχω μονο ενα σωμα. Διαρκως σκεφτομαι τι θα τον ευχαριστουσε να εκανα.
    γιατι προτιμησες ψυχιατρο;
    ειναι εκπαιδευμενος στην ψυχοθεραπεια μεσω συνεδριων; οι περισσοτεροι ψυχιατροι, δεν ειναι. κι αυτοι κανουν συζητηση φυσικα για να καταλαβουν τι συμβαινει και να βγαλουν διαγνωση, αλλα η ψυχοθεραπεια ειναι κατι αλλο..
    ναι, αυτο που σου ειπε συμβαινει, αλλα αυτο στο ελεγε κι ενας αγνωστος. απο εκει και περα, τι σου προτεινε να κανεις για να το ξεπερασεις;;;
    το θεμα ειναι πως να το διαχειριστεις...
    εγω στην θεση σου θα προτιμουσα ψυχολογο- ψυχοθεραπευτη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Το βιντέακι δεν έχει σχέση με το θέμα εδώ, αν θέλεις να το σχολιάσεις γράψε στο τοπικ που ειχα, οχι οτι θα ηθελα να αναλυσω γιατι ειναι τοσο λαθος η Μουτίδιου σε αυτό

    πήγα σε ψυχίατρο μπας και βρω καλύτερη τυχη. Δεν ημουν πολυ χαρουμενος για την επιλογή. Δεν ξερω αν λεγεται καπως αυτο που καναμε, δεν ηταν ψυχοθεραπεια πιστευω. Δεν μου ειπε κατι για θεραπεια κυριως μιλαγαμε. Οχι ακριβως μονολογος, προς το διαλογος πηγαινε. Του είπα ότι αυτή την περίοδο νιώθω πολύ λυπημένος για τον φίλο μου και δεν με ενδιαφερει να ειμαι χαρουμενος. Αυτος επε οτι βασικο προβλημα εναι οτι λογω του τροπου που χαθηκε η οργη που μου δημιουργηθηκε δεν ειχε τροπο να εκτονωθει και με επνιξε καπως. Μου είπε επίσης ότι λειτουργούσε σαν πατρική φιγούρα. Δεν ξερω ομως τι μπορει να γινει. Ο φίλος μου ειναι μεσα μου, νιωθω σαν να προσπαθω να ικανοποιησω 2 ψυχες και εχω μονο ενα σωμα. Διαρκως σκεφτομαι τι θα τον ευχαριστουσε να εκανα.
    To βιντεακι στο εβαλα για να δεις οτι οι αποψεις που σου ελεγα και εβγαλες πολυ αρνητισμο και επιθετικοτητα ειναι ιδιες με αυτες και γενικα με ολους που βγαζουν ομοφοβικες τασεις ..
    Δεν ειναι ΜΟΝΟ δικες μου αποψεις αλλα ενα γενικο αποτελεσμα οσων εχουν επαφες και γνωριζουν ανθρωπους σαν και εσας ..
    Εχει αμεση σχεση με εσενα και για το πως αντιλαμβανεσαι την ολη κατσταση και την ομοφοβια που βγαζεις και εσυ ..
    Σταματα να μενεις σε λεξεις που εχεις ενοχοποιηση εσυ ο ιδιος και προσπαθησε να βρεις την βαθυτερη ουσια αυτων .

    Οσο για την Μουτιδου ειναι μια ηθοποιος που σπανια παρακολουθω γιατι ο λογος της και ο τροπος της μου βγαζουν εναν εκνευρισμο και δεν μου αρεσουν καθολου τετοιοι χαρακτηρες .
    Αλλωστε οταν μιλαμε για σατιρα προτιμω να παρακολουθω αυτους που οντως την υποστηριζουν και δεν την χρησημοποιουν πατώντας σε μια επέτειο (ΖΑΚ στην εν λόγο περιπτωση,απλα τραγικο ) για να κανουμε λιγο βαβουρα ,να διαφημισουμε και τις παραστασεις μας και φυσικα να σπρωξουμε και τον χορηγο ...
    Μην πω για το απολογιτικο μετεπειτα βιντεο που εβγαλε και πηγε να μαζεψει τα ασημαζευτα γιατι η κατακραυγη ηταν μεγαλη αλλα και εκι εχασε το οποιο δικιο....
    Επειτε ο τροπος που προσέγγισε το θεμα για εμενα ηταν τελειως ακυρως (ισως και ανηθικος για ορισμενους οπως ειπωθηκε )και ας λεει οτι κανει σατιρα ενω σε ενα αλλο βιντεακι της πριν καιρο οταν ο Αρκας σχολίαζε τους ευτραφείς κάνοντας όντως σατιρα ,ανεβασε ενα βιντεο δριμύ κατηγορώ για τα ορια αυτης και για τις κοινωνικες ομαδες ..Τελειως κολοτουμπα η συγκεκριμενη για υατο και αποδοκιμαστικε απο πολλους .. ..

    Τελοσπαντων επειδη το θεμα σου δεν ειναι η Μουτιδου αλλα τα οσα ειπε και δυστηχως εχουν μια δοση αληθειας ,αλλα διάλεξε λαθος τρόπο και χρονο να τα πει ,κοιταξε λιγακι αυτα τα θεματα να τα δουλεψεις παράλληλα με τον ψυχολογο σου ...
    Δεν υπαρχει κανενας λογος εδω μεσα να σου πει κατι κανενας κακο εκτος και αν εχεις καποια προηγούμενα προσωπικα μαζι του ,οποτε θα σου ελεγα να αλλαξεις αρχικα λιγακι ματια προσεγγισεις σε ολο αυτο ...

    Επειτα για εμενα ξεκινας πολυ λαθος ..
    Γιατι ψυχιατρος ?
    Σε ψυχολογο πρεπει να πας και το ειδος της θεραπειας που θα ακολουθησει θα το συζητήσετε μετα απο ενα πλήρως ιστορικό δικό σου που θα ξεκινα ακομα απο την παιδικη σου ηλικια ..Εκεινος θα κρινει αργοτερα αν πρεπει να παρακολουθησε παράλληλα και απο ψυχιατρο εκτος και αν αυτος που πας εχει διπλη ειδικότητα.

    Ολο αυτο θελει παρα πολυ χρονο γιατι τα θεματα σου ειναι αρκετα ,ειτε θες να τα δεις ειτε οχι .Πρωτα ξεκινας με τον ευατο σου και μετα με τους γυρω σου .
    Τωρα για το θεμα του φιλου σου και για την ταύτιση σου με την πατρικη φιγουρα στο ειχα αναφερει και εγω γιατι ειναι εμφανέστατο πλεον σε ολα αυτα που γραφεις για εκεινων οποτε φανταζομαι καπως παρομοια θα εκφραστικες και στον ψυχιατρο ...
    Λειπει ενας ανθρωπος που να σε καθοδηγει και να σε επικροτεί γι αυτες σου τις επιλογες ..Εχασες τον μεντορα σου γιατι για εμενα ολοι αυτο εχουμε στην ζωη μας στα πρωτα βασικα ξεκινηματα μας και πραγματικα ειναι πολυ τραυματικο να τον χανεις και να νοιωθεις μετέωρος .
    Ενας ανθρωπος που ουτε στον συντροφο σου τον βλεπεις γιατι ειναι αλλοι οι λογοι που ειστε μαζι ,αλλα φυσικα ουτε στη μητερα σου γιατι της κρυβεις το ποιο βασικο κομματι της δικης σου ζωης .
    Ουσιαστικα Νοτη ψαχνει να βρεις λυσεις στα θεματα σου ,να αποδεχτεις και να σε αποδεχτουν οι αλλοι ,να μην σε κρινουν ,να μην σε χαρακτηριζουν οταν εσυ ο ιδιος δεν εισαι ετοιμος να υπερασπιστής τον ευατο σου και αυτο που εισαι .

    Κρατα ή πετα ολα αυτα που σου λεω αλλα αν δεν αρχιζεις να καταλαβαινεις οτι καποια πραγματα οσο σκληρα ή δυσκολα και να σου φαίνονται πρέπει να γίνουν ,ουσιαστικη δουλεια με κανεναν ψυχολογο δεν μπορεις να κανεις ακομα και ο καλυτερος να ειναι ,αν δεν αποφασισεις να αλλαξεις και να αποδεχτεις πραγματικοτητες που καλως ή κακως υπαρχουν ..
    Κατσε και ρωτα τον ευατο σου αν μπορεις να αλλαξεις καποια δικα σου κομματια και αν εχεις το θαρρος πλεον να βγεις και να παραδεχτείς στους δικους σου ανθρωπους τι εισαι και τι αισθανεσαι για εναν αλλον ανθρωπο και μετα μπες σε αυτο το καθολου ευκολο και ηρεμο κομματι της ψυχαναλυσης .
    Να ξερεις και ψυχαναλυση να κανεις πρωτα πρεπει να εχεις πολυ μεγαλο σθενος γιατι εκει αναγνωριζεις κομματια του ευατου σου που δεν εισια και πολυ περιφανος καποιες φορες .Αντεχεις ?Το κανεις ..
    Δεν αντεχεις ? Κάθεσαι και συμβιμβαζεσαι με αυτο που εχεις τωρα και μια ζωη θα σε τρωνε σκεψεις ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Εμένα με βοήθησε η ψυχολος όταν πήγαινα ( τώρα δεν πάω λόγο οικονομικών) με βοήθησε χωρίς να το καταλάβω σε ορισμένα πράγματα, απλός άρχισα να σκέφτομαι αλλιώς και να αντιμετωπίζω κάποια πράγματα, βέβαια είμαι στην αρχή ακόμα, αλλά όπως είπα έχω σταματήσει λόγο χρημάτων. Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να πας!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Marilou τα της Μουτίδου τα θεωρώ άσχετα με το θεμα, αν θες να συζητησουμε κατι τετοιο, μπορουμε στο αλλο τοπικ
    Είχα ξεκινήσει σε ψυχολόγο αλλά κάπως δεν μου κόλλαγε. Προσεγγίζοντας ένα θέμα ψυχικής υγείας πήγα σε ψυχίατρο που είναι γιατρός και μπορεί να θέσει διάγνωση. Δεν θεωρώ ότι ένας ψυχολόγος μπορεί να κανει κατι που ένας ψυχίατρος δενν μπορεί

    @Remedy το σκέφτηκα πιο ιατρικά. Ίσως μεροληπτώ λόγω της ιατρικής μου ειδικότητας αλλά θεωρώ τους ψυχιάτρους ανώτερους των ψυχολόγων. Τώρα σαφώς ψυχίατρος από ψυχίατρος διαφέρουν, αλλά αναφέρομαι σε έναν άρτια εκπαιδευμένο ψυχίατρο. Στην ταμπέλα του γράφει και ψυχαναλυτής (ή ψυχοθεραπευτής; δεν θυμάμαι). Απλά είχα καλές συστάσεις και ένιωσα άνετα μαζί του. Τώρα θα μου πεις είναι υποκειμενικό; Δεν ξέρω, "χαλάρωσα" κάπως. Δεν μου πρότεινε κάτι πιο πολύ μια μεγαλη συνεντευξη μου πήρε. Σήμερα που είχαμε το δεύτερο ραντεβού μας μου είπε ότι έχω τραύμα και ότι επειδή δεν δέχομαι όλο αυτό το παθαίνω επειδή δεν το έζησα, δεν το εξέφρασα και δεν άφφησα τον εαυτό μου επειδή φοβόμουν να περάσω τα στάδια που έπρεπε.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Όπως έχω πει σε προηγούμενο θέμα, έχω χάσει έναν φίλο και αυτό είναι κάτι που έχω διαχειριστεί αλλά δεν έχω ξεπεράσει. Είχα ένα ψιλοάσχημο επεισόδιο όπου τον έβλεπα στον ύπνο μου και ξύπνησα και νόμιζα ότι όλο αυτό ήταν ψέμα, αλλά δεν ήταν και άρχισα να κλαίω. Το συζήτησα με έναν δικό μου άνθρωπο και όπως καιάλλοι με συμβούλεψε να πάω σε ψυχολόγο. Δεν είμαι αρνητικός και μάλλον θα πάω, αλλά δεν ξέρω τι έχω να κερδίσω. Τι θα μπορούσε να γίνει; Να τον ξεχάσω; Να πάψει να με νοιάζει; Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι.
    Πόσο καιρό είναι που πέθανε ο φίλος σου? Η αδερφή μου εχει πεθάνει εδω και 20 χρόνια και ακόμα την βλέπω στον ύπνο μου. Εδώ και 20 χρόνια. Οταν ειχα πρωτομπει στο σπίτι μας μετά το θάνατο της την έβλεπα μέσα στο σπίτι. Αν πήγαινα να τα πω αυτά σε κάποιον ψυχίατρο θα μου έδινε χάπια.Και θα με έκανε φυτό. Γιατί όλοι για κάποιο λόγο αυτοί οι δήθεν επιστήμονες αντί να δουν την ψυχούλα σου και να τη μαλακώσουν κοιτάνε να βγάλουν ότι έχεις κάποια πάθηση. Ο κάθε ένας απο εμάς έχει δημιουργήσει μέσα στο μυαλό του διάφορες καταστάσεις για να ξεπερνάει τον πόνο του. Αυτές τις ξέρουμε μόνο εμείς και μόνο εμείς μπορούμε να τις λύσουμε. Δυστυχώς εεπειδή έχω ασχοληθεί χρόναι με το θέμα δεν σε βοηθάνε να βρεις αυτές τις καταστάσεις και να μιλήσεις γι αυτές αλλά σε βγάζουν σχιζοφρενή η ιδεοψυχαναγκαστικό η κάτι άλλο. Σου δίνουν μια ταμπέλα για να μπορέσουν αν σε κατηγοριοποιήσουν και μετά φάρμακα για να γίνεις φυτο.

    Λοιπόν για να συνεχίζω με την αδεφή μου. Την έβλεπα μέσα στο σπίτι. Και η μορφή της μου προκαλούσε τρομερό πόνο. Ανακάλυψα λοιπόν ότι δεν είχα ποτέ αποδεχτεί μέσα μου το θάνατο της. Ποτέ. Το μυαλό μου τον είχε αρνηθεί ως άμυνα. Γιατί με πονούσε πολύ. Φαντάσου τώρα να πήγαινα σε ψυχίατρο τι θα γινόταν. Αν του έλεγα ότι τη βλέπω. Μετα την διεργασία που έκανα μόνη σιγά σιγά σταμάτησα να τη βλέπω. Ηταν σαν να την άφησα να φύγει. Δες μήπως συμβαίνει και με εσένα αυτό. Η ίσως κάτι άλλο που μόνο εσύ ξέρεις και δυσκολευεσαι να το δεις ή να το αποδεκτείς. Η ίσως είναι κάποιοσ δικός σου φόβος για το θάνατο και παίρνει τη μορφή του φίλου σου που τον έχασες. Να ξέρεις ότι μόνο εσύ ξέρεις τι είναι....Και μην προσπαθείς να πάψεις να σε νοιάζει. Πάντα θα σε νοιάζει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. NA TO ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Η' OXI?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 11-03-2016, 01:37
  2. Σκέφτομαι...
    By WhyAlwaysMe? in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1735
    Last Post: 21-02-2016, 22:42
  3. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ
    By ΜΑΡΙΛΟΥ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 06-12-2010, 02:07
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 21:45
  5. Σκέφτομαι...
    By flirim in forum Παχυσαρκία
    Replies: 81
    Last Post: 28-01-2009, 14:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •