Διάθεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Διάθεση

  1. #1

    Διάθεση

    Θέλω να ρωτήσω τα εκλεκτά μέλη εδώ που αντιμετωπίζουν κρισεις πανικού σχετικά με την διάθεση...με απασχολεί που δεν έχω όρεξη για πράγματα,δεν με ευχαριστούν όπως παλιά.Μπορεί να μην έχω κρίσεις πανικού,έχω βέβαια αγχος, αλλά η διαθεσή μου είναι πεσμένη...καφές?έλα μωρέ τα ίδια...κτλ...δεν διαγνώσε ο γιατρός μου κατάθλιψη...αλλά τι είναι αυτό?Μια αρνητικότητα και κούραση από τα πράγματα...νιώθει κάποιος άλλος έτσι ή όλοι έχετε μόνο τις κρίσεις να αντιμετωπίσετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Negel
    άλλοτε η κατάθλιψη έρχεται πριν το άγχος
    και άλλοτε μετά.

    Σε μένα τουλάχιστον ήρθε πριν με επισκεφτεί το άγχος και βίωνα όλα αυτά που περιγράφεις...

    Μήπως αυτά τα συμτώματα σου λένε ότι τα πράγματα που έκανες μέχρι τώρα ή ο τρόπος με τον οποίο αλληλεπιδράς με τους άλλους ή ακόμη και η ίδια η επιλογή των άλλων τελικά δε σε ευχαριστεί;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Negel,

    Καλως ήρθες

    ξερεις, οι κρισεις πανικου, η καταθλιψη, το άγχος δυσκολα ταιριαζουν με μια καλη κ κυριως με μια πιο ανεμελη ή χαλαρη διαθεση....Γι αυτο αλλωστε κ ολες οι παραπανω παθησεις δεν ειναι ασχετες με την ολη μας συμπεριφορα ή διαθεση...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #4
    Thanks για τις απαντήσεις...απλά με ανησυχεί...με φοβίζει μπορώ να πω...δηλαδή συμβαίνει και σε άλλους...εντάξει δεν είμαι μόνος πιστεύω...πως το αντιμετωπίζετε?Έχετε κάτι να προτείνετε?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Negel, σε παρακολουθει καποιος ψυχιατρος? Ποιος λογος σε οδηγησε να ζητησεις την βοηθεια του? Αυτο που νιωθεις ειναι πεσμενη διαθεση?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #6
    Ναι βέβαια με παρακολουθεί,πέρνω αγωγή για το αγχος effexor,της παραπονιέμαι γι\'αυτό καθώς και για την αίσθηση κλάμματος,αλλά μου λέει ότι είναι αποτέλεσμα της πίεσης που νιώθω...κατάθλιψη δεν έχω..αλλά ναι νιώθω πεσμένη διάθεση για τα πράγματα γενικά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    οκ, ποσο καιρο αισθανεσαι ετσι πιεσμενος/η? κ ποσο διαστημα σε παρακολουθει η ψυχιατρος? περα απο την πιεση που αισθανεσαι, κατι σαν αγχος υποθετω, εχεις καποιο αλλο συμπτωμα? δλδ εξακολουθεις κ ζεις με τον τροπο που ζουσες οταν αισθανοσουν καλα? Θελω να πω ολη αυτη η πιεση εχει επηρεασει με καποιο τροπο την καθημερινοτητα σου?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    πιεσμένος με παρακολουθεί από πέρσι τον Αύγουστο όταν επανήλθαν οι κρίσεις πανικού..και ναι φυσικά έχω αλλάξει τρόπο ζωής λόγω του καταραμένου αγχούς...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    το εχεις συζητησει εκτενως μαζι της? πώς γυρισαν? γιατι? παλιοτερα ποση σημασια εδωσες στις κρισεις κ πώς τα καταφερες να τις ξεπερασεις?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    δεν τις έχω ξεπεράσει τις κρίσεις απλά έχουν ελλατωθεί,θα τις το ξαναπώ άλλη μια φορά...αλλά με αποτρέπει από αυτό και ενιαφέρεται για το άγχος μου,με τις κρίσεις μπορεί να είμαι καλυτερα αλλά γενικευμένο αγχος υπάρχει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ωραια κ που τις ελαττωσες ειναι σημαντικο κ απαραιτητο πριν να τις ξεπερασεις....ειχες κανει ψυχοθεραπεια?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    όχι,μου λένε να κάνω,το σκέφτομαι,απλά δεν μπορώ εύκολα να λέω πράγματα προσωπικά και με δυσκόλευε,εσύ Σοφία έχεις εμπειρία από αυτο?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Negel προσωπικα δεν εχω εμπειρια σε κρισεις πανικου. Αλλα σε καταθλιψη. Απο οσο εχω καταλαβει σε μενα, αλλα και σε αλλους που εχουν περασει κρισεις πανικου ακουω πώς τα χαπια βοηθουν στα συμπτωματα. Οχι στο αιτιο. Κ ετσι δεν μπορουν να ωφελησουν μακροχρονια.

    Να κανεις ψυχοθεραπεια, αν θες τη γνωμη μου. Ειναι πολυ βοηθητικη, αν προσπαθησεις βεβαια. Κ εγω κανω κ πιστεψε με δεν μου ηταν ευκολο ποτε μου να λεω προσωπικα πραγματα, αλλα συνεδρια με τη συνεδρια πειστηκα πώς αξιζει κ η προσπαθεια του να μιλαω για οσο πιο εσωτερικα θεματα αντεχω.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Οκ Σοφία thanks για τις απαντήσεις αου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    τπτ

    ξερω πώς δεν ειναι βολικο αυτο που σου προτεινω (δλδ το θεμα της ψυχοθεραπειας)...αλλα αξιζει μια δοκιμη, ειναι κριμα να το προσπαθεις μεσω τροπων που οπως βλεπεις δεν εχουν μακροπροθεσμη ισχυ.

    Αυτο που σου γραφω, θα στο βεβαιωσουν κ αλλα μελη με προβληματα πανικων. Αλλωστε η παθηση ειναι μονο το περιβλημα. Πιστευω πώς αντι για πανικους το προβλημα σου θα μπορουσε να εκδηλωθει με αλλους τροπους οπως πχ καταθλιψη. Το αγχος, η πιεση που αναφερεις κολλαει σ αυτο που σου λεω...

    Ελπιζω να βρεις τη δυναμη να ξεκινησεις ψυχοθεραπεια...Καλη δυναμη λοιπον
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •