Ζηλευω τον αδερφο μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητέ θεματοθέτη,

    νομίζω ήρθε ο καιρός σιγά σιγά να ανοίξεις και εσύ τα δικά σου φτερά και να ανεξαρτοποιηθείς συναισθηματικά από τον αδερφό σου, ο οποίος είναι αδερφός, φροντιστής, πατρική φιγούρα, κολλητός, για σένα και να έρθετε σε ένα πιο ενήλικο και ανεξάρτητο επίπεδο όπου θα κάνετε παρέα σαν αδέρφια - φίλοι (ισότιμα). Αυτό μπορεί να επιτευχθεί κάνοντας κάποιες κοινές δραστηριότητες μέσα στην εβδομάδα. Το ότι μπορεί να παντρευτείτε δεν εχει καμία σχέση με το εάν θα κάνετε παρέα. Εννοειται πως μπορείτε να κάνετε παρέα και ας έχετε ο καθένας τη δική του οικογένεια. Ομως αυτό που θα αλλάξει είναι ο τρόπος που θα κάνετε παρέα - σαν ισότιμοι φίλοι που μοιράζονται τα θέματά του ς και κάνουν πράγματα. Ο αδερφός θα πάψει να είναι φροντιστής γιατί ούτως ή άλλως έχετε και οι δύο μεγαλώσει.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Ισχυουν αυτα που λες. Ειναι πατρικη φιγουρα, ισως περισσοτερο απο τον πατερα μας. Ο ρολος αυτος του αρεσε, παντα θεωρουσα οτι του αρεσε να νιωθει κηδεμονας μου. Ισοτιμος δεν ξερω. Ορισμενες φορες τον ντρεπομαι λιγο, τον αφηνω να εχει καπως το πανω χερι σε αυτη την επαφη που εχουμε. Περσι στα γενεθλια του, μετα απο μια χρονια κολαση και για τους δυο μας, του εκανα ενα παρτυ εκπληξη, του πηρα και τουρτα και στο τελος οταν μειναμε οι δυο μας εκλαψε και μου ειπε οτι ηταν οτι πιο ωραιο του εχουν κανει ποτε. Τωρα κυριως περναμε χρονο στο σπιτι, τρωμε μαζι και παμε προπονηση μαζι.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Αα εσύ είσαι ο μικρότερος και εκείνος μεγαλύτερος. Τώρα καταλαβα. Τον νιώθεις σαν κηδεμόνα σου ίσως επειδη εκείνος σε βλέπει εκτός από τον μικρό του αδερφό, και σαν παιδί του, κατά κάποιο τρόπο. Και αυτό στο περνάει.

    Αυτά τα συναισθηματα είναι λογικό να υπάρχουν μεταξύ αδερφών που έχουν διαφορά ηλικίας και ένα ισχυρό δέσιμο μεταξύ τους.

    Μη φοβάσαι. Για να σε κάνει να νιώθεις έτσι σαν το κηδεμόνα του, πάει να πει πως σε αγαπάει και νιώθει προστατευτικά μαζί σου. Η σχέση σας θα είναι πολύ δύσκολο να χαλάσει, όσα χρόνια και αν περάσουν ακόμα και αν δεν ζείτε μαζί.

    Στο λέω από εμπειρία

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Αα εσύ είσαι ο μικρότερος και εκείνος μεγαλύτερος. Τώρα καταλαβα. Τον νιώθεις σαν κηδεμόνα σου ίσως επειδη εκείνος σε βλέπει εκτός από τον μικρό του αδερφό, και σαν παιδί του, κατά κάποιο τρόπο. Και αυτό στο περνάει.

    Αυτά τα συναισθηματα είναι λογικό να υπάρχουν μεταξύ αδερφών που έχουν διαφορά ηλικίας και ένα ισχυρό δέσιμο μεταξύ τους.

    Μη φοβάσαι. Για να σε κάνει να νιώθεις έτσι σαν το κηδεμόνα του, πάει να πει πως σε αγαπάει και νιώθει προστατευτικά μαζί σου. Η σχέση σας θα είναι πολύ δύσκολο να χαλάσει, όσα χρόνια και αν περάσουν ακόμα και αν δεν ζείτε μαζί.

    Στο λέω από εμπειρία
    Και εγω πιστευω οτι του αρεσει. Και το ξεκινησε απο μικρος πριν το καταλαβω. Ειναι πολυ προστατευτικος και καντα μαρεσε. Θελω βεβαια και να τον προσεχω και εγω.
    Απλα νιωθω μια πιεση οτι ολο αυτο πρεπει να σταματησει γιατι πια μεγαλωσαμε και να βρουμε σχεδεις και να παντρευτουμε. Δεν ειναι ετοιμος για ολο αυτο. Θελω χρονο μαζι του.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Μιλάς για τον αδερφό σου λες και είναι καμιά πρώην σου.. Μην είσαι παρτάκιας και εγωιστής, εγώ με τον αδερφό μου ειμασταν κολλητόι όταν παντρεύτηκε χαθήκαμε γιατί έκανε παιδί και δουλεύει,με πείραξε που έφυγε από το σπίτι αλλά δεν κάνω έτσι είπαμε.. πρέπει να βασιζόμαστε μόνο στον εαυτό μας κάνεις δεν θα είναι για πάντα δίπλα μας, έτσι είναι η ζωή..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Δεν ειμαι εγωιστης. Γιατι ειναι εγωιστικο να τον θελω μονο για μενα, αλλα δεν κανω τιποτα να τον κρατησω. Θελω να κανει αυτο που τον κανει χαρουμενο. Αν εγω ειμαι λυπημενος μακρια του ειναι δικο μου βασανο.
    Αυτο με τη ζωη απο τη μια συμφωνω, απο την αλλη θεωρω οτι ειναι και λιγο στο χερι μας. Κποιοι μενουν μονοι τους στα δυσκολα αλλοι εχουν ανθρωπους. Ειναι τινσου ειναι γραφτο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Και εγω πιστευω οτι του αρεσει. Και το ξεκινησε απο μικρος πριν το καταλαβω. Ειναι πολυ προστατευτικος και καντα μαρεσε. Θελω βεβαια και να τον προσεχω και εγω.
    Απλα νιωθω μια πιεση οτι ολο αυτο πρεπει να σταματησει γιατι πια μεγαλωσαμε και να βρουμε σχεδεις και να παντρευτουμε. Δεν ειναι ετοιμος για ολο αυτο. Θελω χρονο μαζι του.
    μην ανησυχεις. τιποτε δεν σταματαει, οσο υπαρχει αγαπη.
    οταν θα παντρευτει και αν κανει παιδια, θα βρειτε αλλες ισορροπιες μεταξυ σας. δεν θα σταματησει ουτε να σε αγαπαει, ουτε να σε νοιαζεται. ακομα κι αν δεν θελεις για σενα τετοιον δρομο, του γαμου και της αποκτησης παιδιων, θα σου δωθει η ευκαιρια να παιξεις κι αλλους ρολους απο αυτον του "προστατευομενου" με τα ανιψια σου. θα συνεχισεις να τον αγαπας, βρισκοντας ρολους μεσα στην νεα του κατασταση.
    η αγαπη δεν εχει αδιεξοδα. πολλαπλασιαζεται και μετατρεπεται.
    κι εγω με την αδερφη μου παιζαμε την μαμα και το παιδακι, κι ημουν το παιδακι. ακομα και τωρα ετσι με βλεπει που ειναι απο χρονια παντρεμενη με παιδια. δεν σταματαει καποιος να σε αγαπαει επειδη κανει δικη του οικογενεια, αλλα κι εσυ, αν τον αγαπας αληθινα, θελεις την ευτυχια του και δεν βολευεσαι ναρκισιστικα σε εναν ρολο προστατευομενου, αγαπας εξισου και την νεα του οικογενεια.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μην ανησυχεις. τιποτε δεν σταματαει, οσο υπαρχει αγαπη.
    οταν θα παντρευτει και αν κανει παιδια, θα βρειτε αλλες ισορροπιες μεταξυ σας. δεν θα σταματησει ουτε να σε αγαπαει, ουτε να σε νοιαζεται. ακομα κι αν δεν θελεις για σενα τετοιον δρομο, του γαμου και της αποκτησης παιδιων, θα σου δωθει η ευκαιρια να παιξεις κι αλλους ρολους απο αυτον του "προστατευομενου" με τα ανιψια σου. θα συνεχισεις να τον αγαπας, βρισκοντας ρολους μεσα στην νεα του κατασταση.
    η αγαπη δεν εχει αδιεξοδα. πολλαπλασιαζεται και μετατρεπεται.
    κι εγω με την αδερφη μου παιζαμε την μαμα και το παιδακι, κι ημουν το παιδακι. ακομα και τωρα ετσι με βλεπει που ειναι απο χρονια παντρεμενη με παιδια. δεν σταματαει καποιος να σε αγαπαει επειδη κανει δικη του οικογενεια, αλλα κι εσυ, αν τον αγαπας αληθινα, θελεις την ευτυχια του και δεν βολευεσαι ναρκισιστικα σε εναν ρολο προστατευομενου, αγαπας εξισου και την νεα του οικογενεια.
    Δεν με πειραζει να παντρευτει προφανως, ουτε θα προσπαθησω να κανω κατι για αυτο φυσικα. Απλα θα ναι αλλιως. Δεν θα ειναστε στο ιδιο σπιτι, δεν θα μπορω να τον παρω οτι ωρα υηλεφωνο θελω, δεν θα μπορω απλα να ερθω στο κρεβατι να δουμε ταινια στο νετφλιξ. Ουυε γυμναστηριο ισως συνεχισουμε να παμε. Περισσοτερο με στεναχωρει γιατι ξερω οτι ετσι ειναι ο τροπος που γινεται. Οπως οταν πεθαινουμε. Ολοι θα πεθανουμε δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Απλα στενχωριεμαι που το βλεπω να ρχεται.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Δεν με πειραζει να παντρευτει προφανως, ουτε θα προσπαθησω να κανω κατι για αυτο φυσικα. Απλα θα ναι αλλιως. Δεν θα ειναστε στο ιδιο σπιτι, δεν θα μπορω να τον παρω οτι ωρα υηλεφωνο θελω, δεν θα μπορω απλα να ερθω στο κρεβατι να δουμε ταινια στο νετφλιξ. Ουυε γυμναστηριο ισως συνεχισουμε να παμε. Περισσοτερο με στεναχωρει γιατι ξερω οτι ετσι ειναι ο τροπος που γινεται. Οπως οταν πεθαινουμε. Ολοι θα πεθανουμε δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Απλα στενχωριεμαι που το βλεπω να ρχεται.
    Που το βλεπεις να έρχεται; πρόκειται άμεσα να παντρευτεί ο αδελφός σου και να φύγει; Ή εσύ φοβάσαι και το βλέπεις σαν απειλή...;

    Μην σε πιάνουν κτητικοτητες, και για χαζομάρες. Όπως σου είπαμε όταν υπάρχει τόσο μεγάλος δεσμός μεταξύ αδερφών δεν θα αλλοιωθει ακόμα και εάν περάσετε σε μια νέα πραγματικότητα.

    Μπορεί όταν απομακρυνθείτε όντως λόγω οικογένειας να μην έχεις ούτε και εσύ την αναγκη να δείτε νετφλιξ και να κάνετε αυτά που κάνετε τώρα. Θα αλλάξουν και οι δικές σου προτεραιότητες, κάθε ηλικία έχει τα δικα της. Αργότερα, θα βρείτε αλλά πράγματα να κάνετε μαζί, σε άλλη συχνότητα. Οι άνθρωποι και οι σχέσεις εξελίσσονται.

    Εγώ νομίζω ότι το πρόβλημα σου δεν είναι μόνο η αγάπη του αδελφού σου που αδίκως φοβάσαι μη χάσεις, αλλα ότι είσαι ένα άτομο που δεν γουσταρει καθόλου τις αλλαγές και θέλει ο κόσμος του να παραμένει σταθερός και αναλλοίωτος, γιατι κάθε είδους αλλαγή σε τρομάζει.

    Όμως ζωή χωρίς αλλαγές δεν υφίσταται.

    Σταματά να ανησυχείς, άσε τον αδερφό σου ελεύθερο να αποκτήσει προσωπική ζωή και εσύ φρόντισε να καλλιεργησεις τον εαυτό σου , τα ενδιαφέροντα σου και τις σχέσεις σου με τους άλλους.

    Οι συγγενείς που μας αγαπούν πάντα θα είναι εκεί για εμάς πάρα τις δυσκολίες.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Που το βλεπεις να έρχεται; πρόκειται άμεσα να παντρευτεί ο αδελφός σου και να φύγει; Ή εσύ φοβάσαι και το βλέπεις σαν απειλή...;

    Μην σε πιάνουν κτητικοτητες, και για χαζομάρες. Όπως σου είπαμε όταν υπάρχει τόσο μεγάλος δεσμός μεταξύ αδερφών δεν θα αλλοιωθει ακόμα και εάν περάσετε σε μια νέα πραγματικότητα.

    Μπορεί όταν απομακρυνθείτε όντως λόγω οικογένειας να μην έχεις ούτε και εσύ την αναγκη να δείτε νετφλιξ και να κάνετε αυτά που κάνετε τώρα. Θα αλλάξουν και οι δικές σου προτεραιότητες, κάθε ηλικία έχει τα δικα της. Αργότερα, θα βρείτε αλλά πράγματα να κάνετε μαζί, σε άλλη συχνότητα. Οι άνθρωποι και οι σχέσεις εξελίσσονται.

    Εγώ νομίζω ότι το πρόβλημα σου δεν είναι μόνο η αγάπη του αδελφού σου που αδίκως φοβάσαι μη χάσεις, αλλα ότι είσαι ένα άτομο που δεν γουσταρει καθόλου τις αλλαγές και θέλει ο κόσμος του να παραμένει σταθερός και αναλλοίωτος, γιατι κάθε είδους αλλαγή σε τρομάζει.

    Όμως ζωή χωρίς αλλαγές δεν υφίσταται.

    Σταματά να ανησυχείς, άσε τον αδερφό σου ελεύθερο να αποκτήσει προσωπική ζωή και εσύ φρόντισε να καλλιεργησεις τον εαυτό σου , τα ενδιαφέροντα σου και τις σχέσεις σου με τους άλλους.

    Οι συγγενείς που μας αγαπούν πάντα θα είναι εκεί για εμάς πάρα τις δυσκολίες.
    Κοντευει τα 30, εχει σχεση.. εκει παει το πραγμα. Ειναι κατι που σκεφτομουν παντα. Ειναι το τελος της σχεσης οπως ηταν μεχρι τωρα. Ειναι καπως απογοητευτικο. Οσο καλος και μα σαι, οση αγαπη και να υπαρχει, απλα να μηνγινεται αυτο και να ξερεις οτι θα φυγει μακρια.
    Ξερω πως θα γινουμε. Θα τηλεφωνιομαστε καθε κυριακη. Δε θελω να μεινω με οτι απεμεινε απο αυτη τη σχεση. Και δεν ξερω αν συναισθηματικα μπορω να γεμισω αυτο το κενο. Ο μπαμπας μου ελεγε οτι υπαρχουν 3 ειδη αγαπης, η γονεικη, η αδερφικη/φιλικη και η ερωτικη. Αν η αγαπη ειναι κρασι και εχω να γεμισω αυτα τα 3 ποτηρια, το ενα ειναι ξεχειλο και τα αα διψανε. Οχι οτι δεν αγαπω φιλους η την κοπελα μου. Απλα δεν συγκρινεται.
    Οσο για τις αλλαγες τις σιχαινομαι. Σαφως γνωριζω οτι το μονο σταθερο ειναι η αλλαγη. Δεν μου αρεσει οταν φευγει καποιος, απο τη δουλεια η τη ζωη μου, δεν μαρεσει οταν αλλαζω σπιτι. Δεν μαρεσει να κοιταζω πισω.

    Οσο για την προσωπικη μου ζωη; Εχω κοπελα, μου αρεσει πολυ και μαγαπαει. Ειμαι διπλα της. Προσπαθω να ναι χαρουμενη για μενα. Δεν την αγαπαω οσο τον αδερφο μου, δεν φταιει αυτη. Και φιλους εχω. Εχω οτι εχει ο μεσος ανθρωπος. Αλλα τιποτα δεν ειναι τοσο δυνατο οσο αυτο για τον αδερφο μου. Αλλα και ορισμενες φορες που ειμαι μαζι του νιωθω οτι δεν τον χορταινω. Πηγαμε διακοπες μαζι, ημουν τοσο χαρουμενος.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Κοντευει τα 30, εχει σχεση.. εκει παει το πραγμα. Ειναι κατι που σκεφτομουν παντα. Ειναι το τελος της σχεσης οπως ηταν μεχρι τωρα. Ειναι καπως απογοητευτικο. Οσο καλος και μα σαι, οση αγαπη και να υπαρχει, απλα να μηνγινεται αυτο και να ξερεις οτι θα φυγει μακρια.
    Ξερω πως θα γινουμε. Θα τηλεφωνιομαστε καθε κυριακη. Δε θελω να μεινω με οτι απεμεινε απο αυτη τη σχεση. Και δεν ξερω αν συναισθηματικα μπορω να γεμισω αυτο το κενο. Ο μπαμπας μου ελεγε οτι υπαρχουν 3 ειδη αγαπης, η γονεικη, η αδερφικη/φιλικη και η ερωτικη. Αν η αγαπη ειναι κρασι και εχω να γεμισω αυτα τα 3 ποτηρια, το ενα ειναι ξεχειλο και τα αα διψανε. Οχι οτι δεν αγαπω φιλους η την κοπελα μου. Απλα δεν συγκρινεται.
    Οσο για τις αλλαγες τις σιχαινομαι. Σαφως γνωριζω οτι το μονο σταθερο ειναι η αλλαγη. Δεν μου αρεσει οταν φευγει καποιος, απο τη δουλεια η τη ζωη μου, δεν μαρεσει οταν αλλαζω σπιτι. Δεν μαρεσει να κοιταζω πισω.

    Οσο για την προσωπικη μου ζωη; Εχω κοπελα, μου αρεσει πολυ και μαγαπαει. Ειμαι διπλα της. Προσπαθω να ναι χαρουμενη για μενα. Δεν την αγαπαω οσο τον αδερφο μου, δεν φταιει αυτη. Και φιλους εχω. Εχω οτι εχει ο μεσος ανθρωπος. Αλλα τιποτα δεν ειναι τοσο δυνατο οσο αυτο για τον αδερφο μου. Αλλα και ορισμενες φορες που ειμαι μαζι του νιωθω οτι δεν τον χορταινω. Πηγαμε διακοπες μαζι, ημουν τοσο χαρουμενος.
    Μόνος σου το λες ότι η αδελφική αγάπη με την ερωτική δε συγκρίνεται. Γιατί μπαίνεις σε συγκρίσεις λοιπόν ;; γιατί να λες "αγαπώ τη κοπέλα μου οχι όμως παραπανω από τον αδερφό μου"

    είναι ΛΑΘΟΣ και να το λες και να το σκέφτεσαι. Από τη στιγμή που είναι δύο πράγματα διαφορετικά που δεν συγκρίνονται και που ΔΕΝ μπορεί ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ το ένα το άλλο...γιατι να βάζεις μέτρα και σταθμά;

    Μιλαμε για δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Δηλαδή ένας άνθρωπος δεν μπορεί να αγαπάει εξίσου στον ίδιο βαθμό δύο ανθρώπους;

    Έλα τώρα, μια χαρά μπορεί να χωρεσει η καρδιά σου, και την γυναίκα σου και τα παιδιά σου και τον αδερφό σου και τους γονείς σου.


    Τις αλλαγές που δεν μπορείς πρέπει να το κοιτάξεις. Είπαμε μπορεί να μην πηγαίνετε γυμναστήριο και για νετφλιξ με τον αδερφό σου όμως θα φτιάξετε μια νέα καθημερινότητα και θα συνηθίσετε σιγά σιγά τις αλλαγές. Χωρίς να υπάρχουν προβλήματα.

    Αν το πρόβλημα σου είναι τόσο μεγάλο εγώ σου προτεινω να το συζητήσεις με τον αδερφό σου για να δεις πως το σκέφτεται και εκείνος. Μπορεί μέσα από μια συζήτηση να λυθεί το θέμα.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Ισως σκεφτομαι οτι η αγαπη ειναι το ιδιο, ακομα
    Και αν εκφραζεται σιαφορετικα καινκαπως στραγγιζεις. Δεν ξερω.
    Δεν ξερω αν στη νεα καθημερινοτητα θα υπαρχει η μεταξυ μας σχεση.
    Και δεν ξερω τι θα μπορουσα να του πω. Δεν θελω να του δημιουργω προβλημα. Οταν ειχα παει φανταρος με αγχωναν πολλα και μου ειχε σταθει. Οικονομικα με βοηθουσε σχεδον μονο αυτος. Μεχρι που μαγειρευε για μενα. Θα θελα μια μερα να του τα δωσω πισω ολα αυτα. I wanna break even που λενε και στο χωριο μας. Να μαστε πατσοι. Τωρα ομως απλα στεναχωριεμαι και θα τον στεναχωρησω αν του τα πω.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Ισως σκεφτομαι οτι η αγαπη ειναι το ιδιο, ακομα
    Και αν εκφραζεται σιαφορετικα καινκαπως στραγγιζεις. Δεν ξερω.
    Δεν ξερω αν στη νεα καθημερινοτητα θα υπαρχει η μεταξυ μας σχεση.
    Και δεν ξερω τι θα μπορουσα να του πω. Δεν θελω να του δημιουργω προβλημα. Οταν ειχα παει φανταρος με αγχωναν πολλα και μου ειχε σταθει. Οικονομικα με βοηθουσε σχεδον μονο αυτος. Μεχρι που μαγειρευε για μενα. Θα θελα μια μερα να του τα δωσω πισω ολα αυτα. I wanna break even που λενε και στο χωριο μας. Να μαστε πατσοι. Τωρα ομως απλα στεναχωριεμαι και θα τον στεναχωρησω αν του τα πω.
    Η αγάπη για τα αγαπημένα μας πρόσωπα δεν τελειώνει ούτε στραγγιζει.

    Όλοι οι καλοι χωράνε. Εγώ λέω να του μιλησεις. Δεν θα δείξεις ομως ούτε ζήλεια προς τη σχέση του ούτε έχθρα ούτε κτητικοτητα. Απλά θα του πεις τις ανησυχίες σου, σε μια ηρεμία κουβέντα.

    Πιστεύω πως είναι ο μόνος τρόπος να το λύσεις γιατί θα σου πει σημαντικά πράγματα και νομίζω θα σε καθησυχάσει και θα πάρεις την απάντηση που θες.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Ισως σκεφτομαι οτι η αγαπη ειναι το ιδιο, ακομα
    Και αν εκφραζεται σιαφορετικα καινκαπως στραγγιζεις. Δεν ξερω.
    Δεν ξερω αν στη νεα καθημερινοτητα θα υπαρχει η μεταξυ μας σχεση.
    Και δεν ξερω τι θα μπορουσα να του πω. Δεν θελω να του δημιουργω προβλημα. Οταν ειχα παει φανταρος με αγχωναν πολλα και μου ειχε σταθει. Οικονομικα με βοηθουσε σχεδον μονο αυτος. Μεχρι που μαγειρευε για μενα. Θα θελα μια μερα να του τα δωσω πισω ολα αυτα. I wanna break even που λενε και στο χωριο μας. Να μαστε πατσοι. Τωρα ομως απλα στεναχωριεμαι και θα τον στεναχωρησω αν του τα πω.
    mpa, ξεγελας τον εαυτο σου.
    δεν θελεις να του ανταποδωσεις.
    θελεις να τον εχεις για παντα στο ρολο αυτου που σε φροντιζει.
    αν ηθελες να ανταποδωσεις, θα χαιροσουν με τις εξελιξεις στην ζωη του και θα τον βοηθουσες σε αυτα που θελει να κανει απο εδω και περα.
    δεν θα καθοσουν να κλαις που μεγαλωσατε...
    για εμενα , δεν πρεπει να τα πεις στον ιδιο, αλλα να κανεις ψυχοθεραπεια.
    αυτο που περιγραφεις το εχει ξεπερασει απο καιρο η ηλικια σας, δεν ειναι θεμα γαμου κλπ.
    δλδ το να περιγραφεις να τρεχεις στο κρεβατι του για να δειτε μαζι τηλεοραση η να ξαπλωνσει πανω σου στον καναπε που ελεγες, ειναι σκηνες ειτε παιδιων ειτε ερωτικου ζευγαριου.... οχι ενηλίκων παντως..
    νομιζω οτι χρειαζεσαι βοηθεια ειδικου.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Η αγάπη για τα αγαπημένα μας πρόσωπα δεν τελειώνει ούτε στραγγιζει.

    Όλοι οι καλοι χωράνε. Εγώ λέω να του μιλησεις. Δεν θα δείξεις ομως ούτε ζήλεια προς τη σχέση του ούτε έχθρα ούτε κτητικοτητα. Απλά θα του πεις τις ανησυχίες σου, σε μια ηρεμία κουβέντα.

    Πιστεύω πως είναι ο μόνος τρόπος να το λύσεις γιατί θα σου πει σημαντικά πράγματα και νομίζω θα σε καθησυχάσει και θα πάρεις την απάντηση που θες.
    Του μιλησα χτες. Του ειπα βασικα οτι φοβαμαι πως μια μερα δεν θα ειμαστε τοσο μαζι οσο τωρα, γιατι θα απομακρυνθουμε. Μου ειπε οτι ειμαι βλακας και οτι ακομα και ο πατερας μας που ειχε τραγικες σχεσεις με τα αδερφια του καθε 3 και λιγο μεστα ποδια μας ηταν. Ποσο μαλλον εμεις που αγαπιομαστε. Του ειπα πτι εχει δικιο αλλα δεν με πιστεψε οτι ημουν τελειως καλα. Μαζι κοιμηθηκαμε και μου ειπε βα μη στεναχψωριεμαι για βλακειες.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κόλλημα με τον αδερφό μου
    By flame92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 128
    Last Post: 24-07-2021, 01:24
  2. Εξάρτηση από τον αδερφό μου
    By Patataki in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 24-03-2021, 23:13
  3. Πως να προσεγγισω τον αδερφο μου?
    By Efthimia in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 15-10-2018, 13:00
  4. Αφορά τον αδερφό μου
    By nikos04 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 7
    Last Post: 19-09-2017, 23:45
  5. Πως να βοηθησω τον αδερφο μου?
    By pinko8 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2014, 09:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •