Ζηλευω τον αδερφο μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105

    Ζηλευω τον αδερφο μου

    Εχουμε πολυ καλη σχεση. Ειναι 28 ειμαι 24. Ζουμε μονοι μας απο τα 18 μου (πρωτα εφυγε αυτος και μετα πηγα εγω σπιτι του σαν φοιτητης). Εχουμε και οι 2 σχεση. Εδω και καμποσο καιρο νιωθω οτι με ενοχλει που ειναι κοντα με την δικοα του. Νιωθω οτι τον χανω και θυμωνω. Ειμαι δυναμικος μαρεσει να φαινομαι ανεξαρτητος αλλα μαζι του μαρεσει να δεχομαι την φροντιδα του ας το πουμε ετσι. Και δε θελω να τον χασω. Με ποναει αυτο.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Κανεις ρε παιδια;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Κανεις ρε παιδια;
    Εσύ με τη δική σου σχέση πως είσαι; ικανοποιημένος;

    Γιατί να ζηλεύεις, εφοσον άλλο πράγμα η σύντροφος και άλλο η αδελφική αγάπη.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τα συγχέεις αυτά τα δύο; είναι τελείως διαφορετικά πράγματα, τη κοπέλα του τη βλεπει ερωτικά, αναπτυσσει εντελώς αλλο δεσμό μαζί της και εσένα σε αγαπάει σαν αδερφό του. Έχετε έναν αρρηκτο δεσμο , έναν δεσμό αίματος που δεν μπορεί να αντικατασταθεί από κάποιον άλλον.
    Ούτε η αδελφική αγάπη,μπορεί να αντικαταστησει την αναγκη για ερωτικη αγάπη, για έρωτα , για καψούρα και σεξ.

    Εσύ και η κοπέλα του μπορείτε να συνυπάρχετε στη ζωή του ως δύο αγαπημένα πρόσωπα χωρίς να κινδυνεύετε ο ένας από τον άλλον γιατί καλύπτεται εντελώς διαφορετικες ανάγκες.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Ναι ειμαι ικανοποιημενος. Περναω ομορφα μαζι της και ελπιζω και αυτη μαζι μου (ελπιζω).
    Δεν εχω εντοπισει την πηγη της ζηλειας μου. Ισως και η ζηλεια να μην ειναι η σωστη λεξη. Τον θελω για μενα, χωρις να εννοω οτι θελω κατι ερωτικο. Μαρεσει να ασχολειται μαζι μου. Δεν μαρεσει που το σκεφτομαι εγωιστικα. Απο παιδι ηταν κατι που το σκεφτομουν. Οτι απλα θα κανουμε οικογενειες και ο αδερφος μου θα γινει καποιος που θα μιλαμε μια φορα το μηνα και θα λεμε για τα παιδια τις γυναικες και τις δουλειες μας και θα σταματησει βα υπαρχει το μεταξυ μας. Κοιμαται σπιτι μας και υπαρχουν μερες που απλα δεν μπορω να τον εχω εστω και για λιγο να μαστε οι δυο μας. Το μονο που κανουμε ακομα ειναι να παμε γυνναστηριο μαζι.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by 99Silent View Post
    Ναι ειμαι ικανοποιημενος. Περναω ομορφα μαζι της και ελπιζω και αυτη μαζι μου (ελπιζω).
    Δεν εχω εντοπισει την πηγη της ζηλειας μου. Ισως και η ζηλεια να μην ειναι η σωστη λεξη. Τον θελω για μενα, χωρις να εννοω οτι θελω κατι ερωτικο. Μαρεσει να ασχολειται μαζι μου. Δεν μαρεσει που το σκεφτομαι εγωιστικα. Απο παιδι ηταν κατι που το σκεφτομουν. Οτι απλα θα κανουμε οικογενειες και ο αδερφος μου θα γινει καποιος που θα μιλαμε μια φορα το μηνα και θα λεμε για τα παιδια τις γυναικες και τις δουλειες μας και θα σταματησει βα υπαρχει το μεταξυ μας. Κοιμαται σπιτι μας και υπαρχουν μερες που απλα δεν μπορω να τον εχω εστω και για λιγο να μαστε οι δυο μας. Το μονο που κανουμε ακομα ειναι να παμε γυνναστηριο μαζι.
    Ουσιαστικά φοβάσαι τη στιγμή εκείνη που θα ζήσετε χωριστά και όχι στο ίδιο σπίτι.

    Γιατί όμως το σκέφτεσαι από τωρα; εκείνη τη στιγμή που θα γίνει αυτό μπορεί εσύ εφόσον είσαι και μεγαλύτερος, να φύγεις πρώτος να κάνεις οικογένεια. Να έχεις παιδιά, να έρθεις κοντά με άλλους ανθρώπους. Με τη νέα σου οικογένεια δηλαδή. Και αυτός το ίδιο.οποτε να είστε χαρούμενοι και ευχαριστημένοι οι δύο σας με τις νέες σας οικογένειες. Εξάλλου εφόσον έχετε στενό δέσιμο μεταξύ σας ,δεν θα φθαρεί. Πάντα θα υπάρχει η επικοινωνία και το νοιαξιμο.

    Εξάλλου κάθε αλλαγή που γίνεται, γίνεται σταδιακά. Τόσο η δική σου ζωη όσο και η δική του όταν αποφασίσετε να ζήσετε με τις οικογένειές σας ,θα έχει εξελιχθεί, θα έχετε διαφορετικές ανάγκες. Μπορεί εσύ ο ίδιος, να είσαι αρκετά ικανοποιημένος τότε και να μη σε πειράζει που θα βλέπεις τον αδερφό σου πιο αραιά.

    Όπως και να έχει το βλέπεις λάθος. Και βιαζεσαι πολύ. Άσε τον ήσυχο με τη σχέση του και εσύ ζήσε τη δική σου σχέση. Και άφησε τα υπόλοιπα στην άκρη, για οπότε και αν έρθουν.

  6. #6
    Καλησπέρα! Έχω την εντύπωση ότι ο αδελφός σου είναι ταυτόχρονα και ο "κολλητός" σου φίλος.
    Είναι έτσι; Γιατί τότε δικαιολογείται κάπως το άγχος σου ότι μπορεί η σχέση του με την κοπέλα του να σας αποξενώσει. Μάλλον υπάρχει κάποια ψυχολογική εξάρτηση, κάτι που δεν είναι καλό και που πρέπει οπωσδήποτε να διορθωθεί πριν κάνετε οικογένειες.
    Πρέπει να επέλθει ισορροπία. Η εξάρτηση δεν είναι πραγματική αγάπη, είναι εγωιστική ανάγκη.
    Αν αγαπάς τον αδελφό σου πραγματικά θα πρέπει να θέλεις να προχωρήσει στην ζωή του, να έχει σχέση, να κάνει οικογένεια αργότερα.
    Προσπάθησε να περνάς περισσότερο χρόνο με φίλους σου, με την σχέση σου και να απαγκιστρωθείς λίγο-λίγο. Θα κάνει καλό και στην δική σου ζωή.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Ναι αυτο φοβαμαι. Δεν ξερω ποτε θα γινει, μπορει να γινει και σε μερικους μηνες, ποιος ξερει; Παντα με ενοχλουσε οτι οσο καλη σχεση και να χαμε η πορεια ειναι προδιαγεγραμμενη. Θα αγαπαει τη γυναικα του και τα παιδια του και μετα ολους τους αλλους. Εγω θα ειμαι το παρελθον. Εγω αν/οταν παντρευτω δεν ξερω πως θα το χειριζομουν. Δεν θα τον ειχα σε δευτερη μοιρα. Δεν κανω κατι για ολο αυτο απλα στεναχωριεμαι. Πολλες φορες ερχεται οταν ειμαστε οι δυο μας και καθεται διπλα μου στον καναπε η ξαπλωνει πανω μου και βλεπει τηλεοραση. Το κανει και με την δικια του. Ενιωσα καπως προδωμενος. Ηθελα κατι μονο για μενα, μονο με μενα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Κολλητος, μεγαλος αδερφος κατι τετοιο. Ισως πιο πολυ αδερφος. Στον κολλητο μου δεν με νοιαζουν καποια πραγματα. Στον αδερφο μου εχω λιγο παραπανω σεβασμο ισως; Δεν θα τοθ πω οτι μαλακια εχω κανει. Θελω να ναι περηφανος για μενα και παντα προσπαθω να το πετυχαινω. Βασικα δενναχω πει τιποτα για ολο αυτο. Ξερω οτι δεν μπορω να του οω κατι, δεν εχω δικαιωμα. Απλα ποναω.

  9. #9
    Να μην πονάς, να χαίρεσαι! Θα σου πω να κάνεις ένα πείραμα: Φτιάξε με το μυαλό σου το εξής φανταστικό σενάριο και προσπάθησε να βάλεις και τα συναισθήματά σου μέσα σε αυτό, να το ζήσεις κάπως, δηλαδή. Φαντάσου ένα μέλλον με τον αδελφό σου να μην προχωράει την σχέση του αλλά να μένει μόνο μαζί σου και να έχει μόνο ευκαιριακές σχέσεις και να γεράσει έτσι, χωρίς να παντρευτεί η να κάνει οικογένεια και να είναι δεμένος μαζί σου. Πώς θα αισθανόσουν με αυτήν την κατάσταση; Θα το ήθελες αυτό για τον αδελφό σου. Και αν συνέβαινε αυτό, η δική σου θέση ποιά θα ήταν; Θα έμενες κι εσύ για πάντα μαζί του; Θα έκανες οικογένεια και θα τον είχες μαζί; Θα πήγαινες να τον βλέπεις που θα ήταν μόνος του; Θα έμενες κι εσύ έτσι; Πώς φαντάζεσαι το μέλλον σας με την δική σου θέληση για αυτό;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Δεν ξερω αν μπορω να χαρω. Αυτο που κανω ειναι να ειμαι διπλα του και να μην τον εμποδισω σε κατι. Αν θελει να κανει οικογενεια θα τον βοηθησω οπως μπορω. Αυτο που λες το εχω σκεφτει. Για αυτο στεναχωριεμαι. Νιωθω δεν υπαρχει τροπος να μαστε μαζι. Θα εχουμε απλα χαρουμενα παιδικα χρονια. Δεν ξερω τι θα με εκανε χαρουμενο. Δεν τον εχω χορτασει. Θελω και αλλο χρονο μαζι του. Περσι καναμε δυο δουλειες ο καθενας γιατι ειχαμε καποια οικονομικα θεματα και χασαμε και γονιο και ενιωθα οτι ειχα μονο αυτον καοναυτος μονο εμενα.

  11. #11
    Μα θα τον έχεις, δεν θα τον χάσεις. Ίσα-ίσα που θα διευρυνθεί η οικογένειά σας. Και όταν με το καλό αποκτήσεις ανήψια να δεις τί όμορφα θα νιώσεις . Και αν τύχει και τα παιδιά σας είναι σε κοντινές ηλικίες θα κάνουν παρέα και θα είσαστε μια μεγάλη οικογένεια. Μην το βλέπεις σαν απώλεια, δεν υπάρχει απώλεια, υπάρχει αλλαγή που την επιβάλλει η ζωή και ο χρόνος.
    Τίποτα δεν μένει στάσιμο αγαπητέ μου, αυτό είναι νόμος! Και αν προσπαθήσεις να διατηρήσεις τις ίδιες συνθήκες ενώ ο χρόνος επιβάλλει τις αλλαγές, αυτό θα είναι η χειρότερη επιλογή, να ξέρεις, διότι θα είναι η πλέον αφύσικη.
    Τώρα βλέπεις αρνητικά την όλη εξέλιξη διότι την βλέπεις μονόπλευρα και απαισιόδοξα. Είναι επειδή δεν γνωρίζεις τις χαρές που επιφυλάσσει η εξέλιξη και η πορεία του αδελφού σου προς την κατεύθυνση της δημιουργίας μιας οικογένειας. Αν η κοπέλα είναι καλή και σε συμπαθεί, θα αποκτήσεις και μια αδελφή.
    Εγώ με τον αδελφό μου ήμασταν πολύ δεμένοι μεταξύ μας και είχαμε κοινές παρέες και βγαίναμε και μόνοι μας. Όταν παντρεύτηκε στην αρχή, όπως ήταν φυσικό, ήταν περισσότερο με την γυναίκα του. Όμως σιγά-σιγά "δεθήκαμε" όλοι μαζί και με την νύφη μου και τα ανήψια μου και τώρα η νύφη μου είναι σαν αδελφή μου και με τον αδελφό μου βγαίνουμε και έρχεται και στο σπίτι μου και βρισκόμαστε και μόνοι μας και βγαίνουμε πολλές φορές μόνοι μας, χωρίς συζύγους. Αλήθεια, μην φοβάσαι, θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά και πιο όμορφα απ' ό,τι τώρα.
    Σ εμάς δεν έχει αλλάξει τίποτα στην αδελφική μας σχέση και ας παντρευτήκαμε. .
    Μην φοβάσαι την ζωή που προχωράει. Προχώρησε κι εσύ μαζί της.

  12. #12
    Το γεγονός της απώλειας του γονιού σίγουρα έπαιξε ρόλο, σε επιβάρυνε ψυχολογικά και σε έκανε να νιώθεις ανασφάλεια και φόβο ότι θα μείνεις μόνος σου. Καταλαβαίνω.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Το γεγονός της απώλειας του γονιού σίγουρα έπαιξε ρόλο, σε επιβάρυνε ψυχολογικά και σε έκανε να νιώθεις ανασφάλεια και φόβο ότι θα μείνεις μόνος σου. Καταλαβαίνω.
    Οταν εγινε για αρκετες μερες κοιμομασταν μαζι και κλαιγαμε. Και το μονο που με ενοιαζε για αρκετους μηνες ειναι να τελειωσει η μερες για να κοιμηθω μαζι του. Φοβομουν να κοιμηθω μονος. Βασικα οχι φοβομουν, δεν ενιωθα καλα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    σιγουρα, αυτο που σου συμβαινει, δεν ειναι φυσιολογικο για ενηλικα αδερφια. θα επρεπε να μπορεις στην ηλικια που εισαι να ζεις αυτονομα χωρις τοσο μεγαλη συναισθηματικη εξαρτηση απο τον αδερφο σου.
    επισης, η σχεση που λες οτι εχεις με την κοπελα, δεν δειχνει να εχει στην ζωη σου την θεση μιας ουσιαστικης σχεσης.. δειχνει να μην υπαρχει καν..
    εχεις δοκιμασει να κανεις ψυχοθεραπεια;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σιγουρα, αυτο που σου συμβαινει, δεν ειναι φυσιολογικο για ενηλικα αδερφια. θα επρεπε να μπορεις στην ηλικια που εισαι να ζεις αυτονομα χωρις τοσο μεγαλη συναισθηματικη εξαρτηση απο τον αδερφο σου.
    επισης, η σχεση που λες οτι εχεις με την κοπελα, δεν δειχνει να εχει στην ζωη σου την θεση μιας ουσιαστικης σχεσης.. δειχνει να μην υπαρχει καν..
    εχεις δοκιμασει να κανεις ψυχοθεραπεια;
    Με την κοπελα μου περναμε ωραια. Με φροντιζει την φροντιζω, κανουμε καλο σεξ, βγαινουμε. Την ξερω ενα χρονο. Δεν εχω ανοιχτει τελειως συναισθηματικα γιατι θελω και αλλο χρονο. Γενικα δεν ανοιγοναι ευκολα και προσπαθω να το ξεπερασω αυτο. Κοιμομαστε και μαζι αλλα για την ωρα δε θελω κατι παραπανω.
    Τωρα για τον αδερφο μου, ειναι μια εξαρτηση. Νιωθω τον χρειαζομαι. Το ξερει οτι τον χρειαζομαι. Δεν ξερω αν αυτο ειναι αμφιδρομο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κόλλημα με τον αδερφό μου
    By flame92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 128
    Last Post: 24-07-2021, 01:24
  2. Εξάρτηση από τον αδερφό μου
    By Patataki in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 24-03-2021, 23:13
  3. Πως να προσεγγισω τον αδερφο μου?
    By Efthimia in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 15-10-2018, 13:00
  4. Αφορά τον αδερφό μου
    By nikos04 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 7
    Last Post: 19-09-2017, 23:45
  5. Πως να βοηθησω τον αδερφο μου?
    By pinko8 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2014, 09:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •