Αρρυθμίες;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Αρρυθμίες;

    Καλησπέρα, τους τελευταίους μήνες είχα αποκτήσει πολλά ψυχοσωματικα μετα από έντονο στρες και ένα επεισόδιο λυποθυμιας που είχα. Ακολούθησα αγωγή με αντικαταθλιπτικα και είμαι πολύ καλύτερα. Παρ όλα αυτά έχω τρομερούς πόνους σε πλατη και πλευρά ( μάλλον μυϊκά που ίσως αυτά με οδήγησαν στις κρισεις πανικου και πίστευα για καρδιές καρκίνους κλπ). Πέρασα και κοβιντ πριν από κάποιους μήνες. Αυτό όμως που με προβληματίζει αυτό το διάστημα είναι πως κάποιες στιγμές νιώθω κάτι περίεργο στην καρδιά. Σαν να πέφτω σε κενό για 1 δευτερόλεπτο .Μετά κανονικά.. ούτε ταχυκαρδιες ούτε τίποτα.Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω... το νιώθει κανεις; Είναι αρρυθμίες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Wendy View Post
    Καλησπέρα, τους τελευταίους μήνες είχα αποκτήσει πολλά ψυχοσωματικα μετα από έντονο στρες και ένα επεισόδιο λυποθυμιας που είχα. Ακολούθησα αγωγή με αντικαταθλιπτικα και είμαι πολύ καλύτερα. Παρ όλα αυτά έχω τρομερούς πόνους σε πλατη και πλευρά ( μάλλον μυϊκά που ίσως αυτά με οδήγησαν στις κρισεις πανικου και πίστευα για καρδιές καρκίνους κλπ). Πέρασα και κοβιντ πριν από κάποιους μήνες. Αυτό όμως που με προβληματίζει αυτό το διάστημα είναι πως κάποιες στιγμές νιώθω κάτι περίεργο στην καρδιά. Σαν να πέφτω σε κενό για 1 δευτερόλεπτο .Μετά κανονικά.. ούτε ταχυκαρδιες ούτε τίποτα.Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω... το νιώθει κανεις; Είναι αρρυθμίες;
    Κανείς δε μπορεί να απαντήσει με σιγουριά ούτε καν καρδιολόγος αν δεν γίνει έλεγχος.Μπορει να ειναι εκτακτη συστολή, πηγαινε σε ένα καρδιολόγο να σου λύσει καθε απορία
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Γενικά έχω πάει και έχω κάνει ολοκληρωμένη εξέταση και πόσα άλλα καρδιογράφηματα όσο είχα τις κρίσεις απλά αυτό νομίζω εμφανίστηκε τον τελευταίο καιρό.. η τώρα το παρατηρώ εγώ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by Wendy View Post
    Γενικά έχω πάει και έχω κάνει ολοκληρωμένη εξέταση και πόσα άλλα καρδιογράφηματα όσο είχα τις κρίσεις απλά αυτό νομίζω εμφανίστηκε τον τελευταίο καιρό.. η τώρα το παρατηρώ εγώ
    Γενικά καί εγώ μετά από κόβιντ που πέρασα έχω μεγαλύτερη ανησυχία για τήν υγεία μου, άγχος, ψυχοσωματικά, φόβο σχετικά Με καρδιά καί με πολλά άλλα.
    Όταν Με πιάνει κάτι τέτοιο κάνω ασκήσεις αναπνοής καί μου περνά.

    Εμένα αυτό Με τήν καρδιά κρατούσε 2" καί αισθανομουν στιγμιαία δηλαδή τό χτύπο τής καρδιάς δυνατό σαν νά πάει νά σταματήσει (σέ άσχετες στιγμές) . Από τή στιγμή πού μου είπε ο καρδιολόγος ότι δεν είναι κάτι (μάλλον έκτακτες) μου ψιλοπερασε..

    Έχεις εντοπίσει καί εσύ ότι από κόβιντ καί έπειτα έχεις μεγαλύτερη ανησυχία;

  5. #5
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Γενικά καί εγώ μετά από κόβιντ που πέρασα έχω μεγαλύτερη ανησυχία για τήν υγεία μου, άγχος, ψυχοσωματικά, φόβο σχετικά Με καρδιά καί με πολλά άλλα.
    Όταν Με πιάνει κάτι τέτοιο κάνω ασκήσεις αναπνοής καί μου περνά.

    Εμένα αυτό Με τήν καρδιά κρατούσε 2" καί αισθανομουν στιγμιαία δηλαδή τό χτύπο τής καρδιάς δυνατό σαν νά πάει νά σταματήσει (σέ άσχετες στιγμές) . Από τή στιγμή πού μου είπε ο καρδιολόγος ότι δεν είναι κάτι (μάλλον έκτακτες) μου ψιλοπερασε..

    Έχεις εντοπίσει καί εσύ ότι από κόβιντ καί έπειτα έχεις μεγαλύτερη ανησυχία;
    Γενικά έχω ηρεμήσει λόγω αγωγής και δεν με πιάνουν κρισεις. Παρ όλα αυτά οι πονοι στην πλατη και αυτό με την καρδιά νομίζω ξεκίνησε από τον κοβιντ κ μετά.. Απλά ήθελα να ρωτήσω κ εδώ μήπως τυχόν το νιώθει κ κάποιος άλλος γιατί δεν ξέρω και πως να το εξηγήσω. Νιώθω σαν να σταματάει στιγμιαία η καρδιά, σαν να νιώθω ένα κενό εκείνη τη στιγμή. Και είναι σε φάσεις που ξεκουράζομαι.. Την αγωγή με τα αντικαταθλιπτικα τη συνεχίζω ακόμα, οπότε δεν ξέρω πως θα είμαι μετά.. Το εμβόλιο το έχεις κάνει; Άλλος ένας φόβος..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Θά τό κάνω προσεχώς... καί εννοείται πως έχω άγχος... προσπαθώ να μήν έχω... αλλά φαντάζομαι τίς δύο πρώτες μέρες πώς θά μαι. Ασε!!!!
    Quote Originally Posted by Wendy View Post
    Γενικά έχω ηρεμήσει λόγω αγωγής και δεν με πιάνουν κρισεις. Παρ όλα αυτά οι πονοι στην πλατη και αυτό με την καρδιά νομίζω ξεκίνησε από τον κοβιντ κ μετά.. Απλά ήθελα να ρωτήσω κ εδώ μήπως τυχόν το νιώθει κ κάποιος άλλος γιατί δεν ξέρω και πως να το εξηγήσω. Νιώθω σαν να σταματάει στιγμιαία η καρδιά, σαν να νιώθω ένα κενό εκείνη τη στιγμή. Και είναι σε φάσεις που ξεκουράζομαι.. Την αγωγή με τα αντικαταθλιπτικα τη συνεχίζω ακόμα, οπότε δεν ξέρω πως θα είμαι μετά.. Το εμβόλιο το έχεις κάνει; Άλλος ένας φόβος..
    Αυτά Με τους πόνους Στην πλάτη μέση κλπ πόνοι στα κόκκαλα στους μυες και αυτό μπορεί νά είναι παρενέργειες που μείνανε για λίγο καιρό ακόμα... Δοκίμασε νά κάνεις καμιά γυμναστική; εμένα Με βοηθάει πολύ.

    Αυτό που λες σα νά σταματάει η καρδιά... Μάλλον το ίδιο λες Με εμένα. Καί εγώ πάντα σε άσχετες φάσεις.. εκεί που καθόμουν ήρεμη δλδ... σάν νά ΠΆΕΙ νά σταματήσει... Σου συμβαίνει συχνά αυτό;

  7. #7
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Θά τό κάνω προσεχώς... καί εννοείται πως έχω άγχος... προσπαθώ να μήν έχω... αλλά φαντάζομαι τίς δύο πρώτες μέρες πώς θά μαι. Ασε!!!!
    Αυτά Με τους πόνους Στην πλάτη μέση κλπ πόνοι στα κόκκαλα στους μυες και αυτό μπορεί νά είναι παρενέργειες που μείνανε για λίγο καιρό ακόμα... Δοκίμασε νά κάνεις καμιά γυμναστική; εμένα Με βοηθάει πολύ.

    Αυτό που λες σα νά σταματάει η καρδιά... Μάλλον το ίδιο λες Με εμένα. Καί εγώ πάντα σε άσχετες φάσεις.. εκεί που καθόμουν ήρεμη δλδ... σάν νά ΠΆΕΙ νά σταματήσει... Σου συμβαίνει συχνά αυτό;
    Ωχ... σε νιώθω απόλυτα για το εμβόλιο. Ειδικά εφόσον τον πέρασα τον ιό και σχετικά light, το εμβόλιο το φοβάμαι πολύ περισσότερο τώρα..

  8. #8
    Αυτό που λες σα νά σταματάει η καρδιά... Μάλλον το ίδιο λες Με εμένα. Καί εγώ πάντα σε άσχετες φάσεις.. εκεί που καθόμουν ήρεμη δλδ... σάν νά ΠΆΕΙ νά σταματήσει... Σου συμβαίνει συχνά αυτό;[/QUOTE]

    Μια φορά μέσα στη μέρα αλλά όχι και κάθε μέρα.. Ο καρδιολόγος τι σου έχει πει εσενα; παίζει να είναι από τον ιό; Μου το ανέφερε και άλλη μια γνωστή μου και έχει περάσει και αυτή κοβιντ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Με τόν καρδιολόγο καταλήξαμε στο άγχος.
    Quote Originally Posted by Wendy View Post
    Αυτό που λες σα νά σταματάει η καρδιά... Μάλλον το ίδιο λες Με εμένα. Καί εγώ πάντα σε άσχετες φάσεις.. εκεί που καθόμουν ήρεμη δλδ... σάν νά ΠΆΕΙ νά σταματήσει... Σου συμβαίνει συχνά αυτό;
    Μια φορά μέσα στη μέρα αλλά όχι και κάθε μέρα.. Ο καρδιολόγος τι σου έχει πει εσενα; παίζει να είναι από τον ιό; Μου το ανέφερε και άλλη μια γνωστή μου και έχει περάσει και αυτή κοβιντ[/QUOTE]Εγώ δεν είχα κάθε μέρα αλλά είχα μια φορά το 3βδομαδο ας πούμε. Δεν έβρισκε τίποτα παθολογικό. Καί όχι δν τό συσχετισε Με κόβιντ. Δεν θυμάμαι νά τό είχα αναφέρει κιόλας Γιατί εγώ αυτό τό είχα πρίν από τόν κόβιντ. Γενικά από το πολύ στρες καί τό πιεσμένο πρόγραμμα πιστεύω. Δύο μήνες μετά τόν κόβιντ σταμάτησε αυτό. Αλλά τό άγχος εμφανίζεται επάνω μου Με διάφορους τρόπους.τωρα αν αγχωθω για κάτι συγκεκριμένο τότε βλέπω ότι ανεβάζω δυνατούς παλμούς..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγώ πάντως απο αγχος έκανα εκτακτες,που μοιάζει με αυτο που περιγράφετε και ως δια μαγειας εφυγαν με το ζαναξ.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Καλησπέρα κι από μένα μετά από καιρό.

    Όσον αφορά τις έκτακτες πόσες φορές κατά την της ημέρας σας συμβαίνει?Προσωπικά τώρα τελευταία μου συμβαίνει πάνω από 20-30 φορές την ημέρα κάποιες φορές μπορεί να έχω έκτακτες 3-4 φορές μέσα σε ένα πεντάλεπτο.Εχω βαρεθεί να τρέχω στους γιατρούς αλλά έχω αρχίσει να φοβάμαι για κολπική μαρμαρυγή μιας και είμαι στα 40 καπνίζω 25 χρόνια και πίνω και 3 καφέδες την ημέρα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπέρα σε όλους. Και εγώ έχω μεγάλο θέμα με τις έκτακτες. Και μένα μου λέει εμφανίστηκαν πιο έντονα μετά από ένα μεγάλο στρες και προβλημα με το στομάχι που αντιμετώπισα και ειλικρινά θέλει πολυ υπομονή και επιμονή για να νιώσεις καλυτερα. Και εγώ φοβάμαι κάθε φοτα. Τρέμω. Προσπαθώ να σταθω στα πιδια μου και να μη τρομάζω τους δικους μου ανθρώπους μιας και έκανα ότι εξέταση υπάρχει και δεν βρήκαν κάτι κακό. Βλέπω ότι όσο στρώνει το στομαχι νιώθω καλυτερα μα ο φόβος εκεί σε κάθε έκτακτη αυτό το πολυ άσχημο αίσθημα. Και τώρα το χειροτερο ειναι οτι λόγω δυσκοιλιότητας πηρα ένα μικρό χαπάκι για να παω και δεν θέλω φοβάμαι μην προκαλει κάτι έκτακτες παραπάνω από όσες έχω. Έχει παρατηρησει κανεις κάτι παρομοοο?

  13. #13
    Δηλαδή εσεις που απαντήσατε πιστεύετε πως αυτό που περιγράφω είναι αυτό που λέμε έκτακτες συστολές; ή αρρυθμίες; Περισσότερο Γ αυτό έκανα το ποστ ώστε να καταλάβω τι μπορεί να είναι!

Similar Threads

  1. Αρρυθμίες
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-11-2018, 15:58
  2. Αρρυθμίες
    By Sckat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 23-11-2018, 04:40
  3. ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ.......
    By George1234 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 13-07-2018, 00:22
  4. Αρρυθμίες
    By katpir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-06-2013, 18:57
  5. αρρυθμιες
    By redwood in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 18-10-2011, 14:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •