Απροσεξία στην οδήγηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    100

    Απροσεξία στην οδήγηση

    Καλησπέρα είμαι πεσμένος γιατί για άλλη μια φορά έπεσα με το μηχανάκι αδικαιολόγητα , δηλαδή ήμουν μόνος το πρωί ενώ ήταν ακόμα βράδυ και πήγαινα πολύ άκρη βιαζόμουν να πάω στην δουλειά,δεν έβλεπα μπροστά μου μόνο έβλεπα το τιμόνι ,με αποτέλεσμα να πέφτω καταπάνω σε ενα παρκαρισμένο αμάξι χωρίς να προλάβω να αντιδρασω και το μηχανάκι έπαθε εξωτερικές ζημιές και εγώ χτύπησα στο γόνατο αλλά όχι βαρια ,μπορώ να περπατήσω δεν έχω πάθει πρόβλημα ,ακόμα , ήμουν αφηρημένος και απροσεχτος και αυτό με στεναχωρεί την επόμενη φορά που θα οδηγήσω θα πηγαίνω με 20 και θα είμαι πολύ προσεκτικος ,θα πηγαίνω με όση ταχύτητα μπορώ να αντιδράσω ορκίζομαι ότι δεν θα ξαναπεσω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλησπερα.
    παιρνεις καποια φαρμακα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Σε διαβεβαιώ οτι αν πηγαίνεις με 20 θα ξανα φας τα μούτρα σου, ισως χειρότερα.

    Δεν είναι αυτή λύση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλησπερα.
    παιρνεις καποια φαρμακα;
    Πέρνω το villamos 10 mg είναι αντιψυχωτικο μου το έδωσε ο γιατρός γιατί σε χαμηλή δωση είναι αγχολυτικο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Σε διαβεβαιώ οτι αν πηγαίνεις με 20 θα ξανα φας τα μούτρα σου, ισως χειρότερα.

    Δεν είναι αυτή λύση.
    Η λύση είναι να είμαι συγκεντρωμένος και προσεκτικός το να μην τρέχω σίγουρα θα βοηθήσει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Johnx24 View Post
    Πέρνω το villamos 10 mg είναι αντιψυχωτικο μου το έδωσε ο γιατρός γιατί σε χαμηλή δωση είναι αγχολυτικο
    θα πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο αν μειωνει τα αντανακλαστικα, ή την συγκεντρωση...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Johnx24 View Post
    Πέρνω το villamos 10 mg είναι αντιψυχωτικο μου το έδωσε ο γιατρός γιατί σε χαμηλή δωση είναι αγχολυτικο
    Κι εγώ το ίδιο παίρνω σε μικρότερη δόση, 5 μγ τη μέρα, και οδηγώ κανονικά. Όμως, οδηγώ αμάξι και όχι μηχανή που είναι ακόμα δυσκολότερο. Επίσης, είμαι γενικά αφηρημένος τύπος-daydreamer και για αυτό αποφεύγω να πηγαίνω πολύ μακριά με το αμάξι, γιατί κάποια στιγμή θα αφαιρεθώ και μπορεί να γίνει το κακό! Συνήθως οδηγώ αποστάσεις μέχρι 30-40 λεπτά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Κι εγώ το ίδιο παίρνω σε μικρότερη δόση, 5 μγ τη μέρα, και οδηγώ κανονικά. Όμως, οδηγώ αμάξι και όχι μηχανή που είναι ακόμα δυσκολότερο. Επίσης, είμαι γενικά αφηρημένος τύπος-daydreamer και για αυτό αποφεύγω να πηγαίνω πολύ μακριά με το αμάξι, γιατί κάποια στιγμή θα αφαιρεθώ και μπορεί να γίνει το κακό! Συνήθως οδηγώ αποστάσεις μέχρι 30-40 λεπτά
    Η μηχανή είναι ποιο επικίνδυνο από το αμάξι είναι ποιο εύκολη στην οδήγηση αλλά ποιο επικίνδυνη γενικά είμαι και γω αφηρημένος τύπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Johnx24 View Post
    Η λύση είναι να είμαι συγκεντρωμένος και προσεκτικός το να μην τρέχω σίγουρα θα βοηθήσει
    Αν δεν μπορείς να είσαι συγκεντρωμενος τότε δε θα πρέπει να οδηγείς.

    Χωρίς συγκέντρωση και με 20 να πηγαίνεις θα σκοτωθεις η θα σκοτώσεις κάποιον αργά η γρήγορα.

    Κρίμα δεν είναι?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Αν δεν μπορείς να είσαι συγκεντρωμενος τότε δε θα πρέπει να οδηγείς.

    Χωρίς συγκέντρωση και με 20 να πηγαίνεις θα σκοτωθεις η θα σκοτώσεις κάποιον αργά η γρήγορα.

    Κρίμα δεν είναι?
    Είναι κριμα όντως αλλά δεν είμαι τόσο χάλια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Το να πεσεις πανω σε ενα παρκαρισμενο αυτοκινητο ειναι λιγο καπως.Περιεργο εννοω.Δεν ειδες καθολου παρκαρισμενο αυτοκινητο?Τι εννοεις δεν κοιταζα μπροστα μου μονο το τιμονι?Οταν οδηγας κοιτας μονο μπροστα σου.Εχεις ακουσει που λεμε ...κοιμηθηκε στο τιμονι?αυτο εννοουμε.Μηπως σε αγχωνει η οδηγηση?Μηπως σε αγχωνει μην αργησεις?Ξεκινα πεντε λεπτα νωριτερα ναεισαι με την ανεση σου...να μη βιαζεσαι.Πιες και λιγο καφεδακι να ξυπνησεις και χαλαρωσε.Και οταν οδηγαμε τα ματια στο δρομο..ουτε ταξιδευουμε ουτε σκεφτομαστε διαφορα.Οταν πιανεις τιμονι...το μυαλο αδειαζει και συγκεντρωνεσαι στο δρομο.Να τη χαιρεσαι την οδηγηση...να τη βλεπεις σαν το αγχωλυτικο σου...οχι με φοβο και αγχος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εφοσον παίρνεις χαπια μηπως δεν είσαι σε θεση να οδηγήσεις;Ρωτα τον γιατρό σου καλύτερα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Το να πεσεις πανω σε ενα παρκαρισμενο αυτοκινητο ειναι λιγο καπως.Περιεργο εννοω.Δεν ειδες καθολου παρκαρισμενο αυτοκινητο?Τι εννοεις δεν κοιταζα μπροστα μου μονο το τιμονι?Οταν οδηγας κοιτας μονο μπροστα σου.Εχεις ακουσει που λεμε ...κοιμηθηκε στο τιμονι?αυτο εννοουμε.Μηπως σε αγχωνει η οδηγηση?Μηπως σε αγχωνει μην αργησεις?Ξεκινα πεντε λεπτα νωριτερα ναεισαι με την ανεση σου...να μη βιαζεσαι.Πιες και λιγο καφεδακι να ξυπνησεις και χαλαρωσε.Και οταν οδηγαμε τα ματια στο δρομο..ουτε ταξιδευουμε ουτε σκεφτομαστε διαφορα.Οταν πιανεις τιμονι...το μυαλο αδειαζει και συγκεντρωνεσαι στο δρομο.Να τη χαιρεσαι την οδηγηση...να τη βλεπεις σαν το αγχωλυτικο σου...οχι με φοβο και αγχος.
    Η αλήθεια είναι ότι έχω ταλέντο στο να κάνω λάθοι και κουφά πράγματα ,η οδήγηση της μηχανής είναι αγχολυτικο για μένα το αυτοκίνητο με αγχωνει γιατί δεν έχω εμπειρία και τα πάω σκατα με την όπισθεν

Similar Threads

  1. Απροσεξία- ΣΜΝ και υπερβολικος φοβος
    By chesire in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-01-2023, 02:32
  2. Οδήγηση
    By Geo88 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 25-07-2021, 14:28
  3. Κρίαη πανικού στην οδήγηση
    By pokemongo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 31-10-2019, 01:27
  4. Κρίση πανικού στην οδήγηση
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-05-2019, 22:51
  5. ΟΔΗΓΗΣΗ
    By moreira in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 25-05-2008, 16:14

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •