Καρκίνος Γυναικολογικός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Καρκίνος Γυναικολογικός

    Χρόνια αρρωστοφοβική, χρόνια με ιδεοληψίες, μη τρελαθώ μη αρρωστήσω....

    Παιδιά, όταν θα έρθει ο πραγματικό κίνδυνος και ο πραγματικός φόβος όλα τα άλλα θα μοιάζουν γελοία. Μακάρι να μην έρθει ποτέ.. Μακάρι και μένα να μην έχει την εξέλιξη που φοβάμαι.

    Εδώ και ένα μήνα παρουσίασα κάτι στα εξωτερικά γεννητικά όργανα μία περίεργη ελιά, δεν ήξερα καν ότι πρέπει να κοιτάς εκεί κάτω παρόλο που δέκα χρόνια πριν είχα HPV στο τράχηλο και το αντιμετώπισα και έκτοτε είμαι οκ.... 1 στις 100000 σου λέει, ε εγώ είμαι αυτή η μία...προ καρκινικές αλλοιώσεις απο το πουθενά, στα 37 λίγο πριν παντρευτώ με ότι αυτό συνεπάγεται..το 90% απο τις φίλες μου έιχαν HPV στο τράχηλο και έκαναν θεράπεια και ήταν οκ, εγώ είμαι αυτό το 1% που ο ιός μου προκάλεσε βλάβες εξωτερικές αντί μόνο εσωτερικές, Καρκίνος του αιδοίου, πουθενά πληροφορίες κανείς να μου πει τι είναι. Είναι λεει για μετα τα 80 έτη και εγώ είμαι μόνο 37. Έχω βέβαια ακόμα να κάνω την χειρουργική εξαίρεση και την βιοψία αλλά δυστυχώς ο πολύ εξειδικευμένος γιατρός είπε οτι κατά 90% έιναι αυτό.. Φυσικά το 10 % περνάει και δεν ακουμπάει...

    Έχω μπροστά μου όχι μια μάχη άλλα μια ζωή με μάχες στη πιο ιδιαίτερη περιοχή μας που ακόμα και η σκέψη του πόνου μας ανατριχιάζει. Έχω ένα χειρουργείο που έρχεται και σκέφτομαι ότι σιγά σιγά θα μου αφαιρέσουν χειρουργικά όλα τα εξωτερικά γεννητικά όργανα μου με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει. Ακόμα και αν τώρα το αφαιρέσω έχει λέει τόσο μεγάλο ποσοστό επανεμφάνισης που μου κόβει ήδη τα πόδια..

    Πέραν του γιατί σε μένα, που πάω στο γιατρό κάθε 6 μήνες, το γιατί σε μένα που πάντα πρόσεχα, το γιατί σε μένα για τόσους λόγους δεν ξέρω πως να το πω στους δικούς μου, ντρέπομαι τόσο πολύ για το είδος της βλάβης και το σημείο.. δεν είμαι σίγουρη ότι τελικά μπορεί να το σηκώσει η πλάτη μου..

    Δεν θέλω να πω κάτι άλλο θέλω απλά να πω οτι μετα εορτής μπορώ να πω οτι αν μας βρουν κατι τοτε ειναι η ωρα να φοβηθουμε.. μην γυρναμε το κοσμο αναποδα επειδη νομιζζουμε οτι εχουμε και δεν μας βρίσκουν. Υπάρχει παντα ο πέτρος και ο λύκος...

  2. #2
    Όταν διεγνωσθει με Hpv 16,52 το 2028 έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου..Αν και με τον τότε γυναικολόγο μου είχαμε κάνει συζητήσεις..είχαμε πει να προχωρήσουμε και για το θέμα το εμβολίου..Πάντα πρόσεχα…
    Με το που το εμαθα έπαθα σοκ…πρώτη αντίδραση ήταν ότι θα πεθάνω.. ντρεπόμουν , αισθανόμουν βρώμικη..θυμάμαι να ψάχνω τα βραδυα να μάθω το οτιδηποτε..ώσπου ήρθε στην ζωή μου ο Μορτακης Αλέξανδρος(γυναικολόγος στην Αθήνα , ο καλύτερος κατεμε για την συγκεκριμένη πάθηση).
    Δεν τον επισκέφτηκα …απλά διάβασα στο σαιτ του ότι έχει σχέση με το συγκεκριμενο είδα και στο YouTube συνεντεύξεις του και με ηρέμησε…ο τρόπος που μιλάει…τόσο ήρεμος..λες ότι ναι-αυτός ξέρει…
    Σταμάτησα τσιγαρο , ποτό , έφυγα από την δουλειά μου ξρκινησα γυμναστική και είμαι σε ένα σημείο που τα τελευταία δυο παπ βγήκαν φυσιολογικα..τον Μάρτιο θα ξανακάνω…
    Ελπίζω να είναι φυσιολογικο…
    Τα πάντα είναι στο χέρι μας
    Το θέμα είναι να μήν σε πάρει από κάτω..
    Όσο για γονεις δεν υπάρχει λόγος να το μαθουν(άποψη μου βέβαια).
    Αν και στους δικούς μου το είπα μετά από καιρο… μέσα στις άκρες…όχι λόγο ντροπής..απλά μεγάλοι άνθρωποι - αλλά μυαλά..
    Θετική σκέψη θέλει…
    Θα κανείς αυτά που θα σου πει ο γιατρος σου και όλα καλά..
    Στα δύσκολα φαίνεται ο ανθρωπος..
    Θέλει δύναμη και ένα push..
    Χαμόγελο και όλα καλά

  3. #3
    Και εγώ έχω Hpv είμαι 22 χρονων αλλά ρε παιδιά φυσιολογικό είναι παντα σχεδόν από μόνο του υποχωρεί. Όπως είπε και η φίλη από πάνω και εγώ έβλεπα μορτακη. Όπως επίσης πιστεύω ότι καρκίνος δεν σου βρήκε , μπορεί να είδε σπυλο και να το λέει καρκίνο μην βιάζεσαι μέχρι να βγει η βιοψία κουκλίτσα μου. Περιμένω και εγώ να πάω για το παπ μου το οποίο είχε βγει low grade αλλά στην κολποσκοπιση είδαμε ένα μικρό μέρος της λοίμωξης και εγώ βιάστηκα να φοβηθώ αλλά τελικά οι γιατροί καμία φορά ενώ περιμένουν κάτι κακό έρχεται ένα καλό. Περιμένουμε νέα σου.

  4. #4
    Αυτό ακριβως..όλα μπορείς να τα προλαβεις αρκεί να μην τα αφήνεις στην μοίρα τους..
    σκέψου μόνο ότι το 80% αντρών γυναικών το είχε/έχει/θα το εχει..κάποιοι είναι ασυμπτωματικοί.αυτό πάλι που το πας..
    Εμπιστευσου τον γιατρό σου-στην τελική αν δεν σε καλύπτει πάνε σε άλλον…Από θέμα βιταμίνης μπορώ να σου πω ποιες έπαιρνα εγω(αν και δεν ξέρω αν γίνεται..αν επιτρεπεται..)..
    Περαστικά με θετική σκέψη και όλα καλά..

  5. #5
    Εμένα μου είχε πει τις react ας τα βλέπουν και άλλες κοπέλες να βοηθιούνται

  6. #6
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

    Πήγα στον Μορτάκη ήταν εκείνος που έκανε τη διάγνωση, δυστυχώς εμένα δεν είναι στο τράχηλο είναι εξωτερικά, είναι προκαρκινηκές η καρκινικές βλάβες αιδοίου, δεν ήξερα καν οτι υπάρχει τέτοιο πράγμα, θα μας πει η βιοψία.. Δεν το αφαιρείς και τέλος, αυτό ειναι το πρόβλημα. Είδομεν λοιπόν..

    Αν μπορείτε να μου πείτε τις βιταμίνες θα ήμουν υπόχρεη..

  7. #7
    Quote Originally Posted by Soniasonia80 View Post
    Αυτό ακριβως..όλα μπορείς να τα προλαβεις αρκεί να μην τα αφήνεις στην μοίρα τους..
    σκέψου μόνο ότι το 80% αντρών γυναικών το είχε/έχει/θα το εχει..κάποιοι είναι ασυμπτωματικοί.αυτό πάλι που το πας..
    Εμπιστευσου τον γιατρό σου-στην τελική αν δεν σε καλύπτει πάνε σε άλλον…Από θέμα βιταμίνης μπορώ να σου πω ποιες έπαιρνα εγω(αν και δεν ξέρω αν γίνεται..αν επιτρεπεται..)..
    Περαστικά με θετική σκέψη και όλα καλά..
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

    Πήγα στον Μορτάκη ήταν εκείνος που έκανε τη διάγνωση, δυστυχώς εμένα δεν είναι στο τράχηλο είναι εξωτερικά, είναι προκαρκινηκές η καρκινικές βλάβες αιδοίου, δεν ήξερα καν οτι υπάρχει τέτοιο πράγμα, θα μας πει η βιοψία.. Δεν το αφαιρείς και τέλος, αυτό ειναι το πρόβλημα. Είδομεν λοιπόν..

    Αν μπορείτε να μου πείτε τις βιταμίνες θα ήμουν υπόχρεη..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Ακόμη κι αν είναι τελικά καρκίνος του αιδοίου, υπάρχει και η πλαστική, δεν είναι υποχρεωτικό το αποτέλεσμα να είναι όπως τώρα το φαντάζεσαι. Το μυαλό σου πάει στο χειρότερο σενάριο και επάνω στο σοκ σου, που το καταλαβαίνω, και τη στενοχώρια σου, προσθέτεις και τη ντροπή (για ποιο λόγο η ντροπή, δεν είναι το αιδοίο ένα μέρος του σώματός σου; αν ήταν πχ το κόλον, ή το στήθος; ). Μην στο κάνεις πιο ζόρικο, ένα ένα, πρώτα απ' όλα ακόμη δε βγήκε η βιοψία. Με το καλό να βγει και να είναι αρνητική εύχομαι! Έχει δικός μου άνθρωπος καρκίνο και συμπάσχω στο θέμα σου, ελπίζω όλα να πάνε καλά. <3
    #UnVioladorEnTuCamino

  9. #9
    Όποτε εμπιστευσου τον…
    Ξέρει τι κάνει και πως το κάνει…
    Όλα καλά θα πανε..
    Το άγχος είναι καταστροφή…
    Όσο για τις βιταμίνες είναι οι moducare modullon. Μπυ τις είχε δώσει ο δερματολόγος-αφροδιοσιολογος μου..
    Της έπαιρνα Τρις φορές την μέρα μια ώρα πριν φαγητό για οκτω μήνες περίπου..
    Άφησα κενό Τρις με τέσσερις και από τον άλλον μήνα θα τις ξανα αρχίσω
    Είναι για μπουσταρισμα ανοσοποιητικου(ενδεικνειτ� � για αυτοάνοσα,aids,Hpv ).
    Εμένα με βοήθησαν πολύ
    Όπως επίσης και η διατροφή σε συνδιασμο με γυμναστική…
    Όλα καλά θα πάνε.
    Θετική σκέψη θέλει.

Similar Threads

  1. Αρρωστοφοβια-καρκινος
    By karamela_09 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 14
    Last Post: 18-06-2018, 23:33
  2. καρκινος....
    By vith in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 5
    Last Post: 25-12-2016, 22:28
  3. καρκινος sos
    By purity in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 16-11-2014, 00:41
  4. καρκινος
    By mateo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2012, 03:24
  5. καρκινος
    By Sofia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 26-12-2007, 15:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •