Καρδια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: Καρδια?

  1. #1

    Καρδια?

    Καλησπερα σε ολους και ολες ειμαι 26 χρονων εχω ξανα αναβάσει στην ομάδα ενα κείμενο με το τι περνουσα. Πριν πω τι παθαίνω να πω οτι εχω παει σε 3 ιδιωτες καρδιολόγους και 4 φορες στο νοσοκομειο αλλα και σε δυο παθολογους. Εχω κανει αξονικη εγκεφαλου 3 τριπλεξ καρδιας, 6 καρδιογράφηματα τριπλεξ ανω κοιλιας και νεφρων μαγνητική στην μεση και νοτιαιο μυελο ολα φυσιολογικά καθως και 3 πληρεις εξετασεις αιματος μαζι με πηξη αιματος. Αυτο που νιωθω ειναι μια πληρη αδυναμια να σηκωθω απο κρεβατι αλλα και οταν κοιμαμαι με παραμικρο θορυβο ξυπναω και με πιανει ταχυκαρδία όχι όμως ποτε πανω απο 90 παλμούς! Επισης σε καθε κίνηση που κανω πάλι ταχυκαρδία. Πόνος στα πόδια. Ολοι οι γιατροι με λένε αγχωδης διαταραχή λογο του οτι εκανα το εμβόλιο 15 ιουλιου και φοβάμαι με αυτα που διαβάζω. Τελος εχω παρατηρήσει ότι κάθε μέρα στης 8 το πρωί με πιανει μια ταχυκαρδία λίγο πριν ξυπνήσω. Δεν ξερω τι να κάνω για να περάσουν ολα αυτά ειμαι ακόμα σχετικα μικρός και πρώτη φορά μου συμβαίνουν!! Η καθε απάντηση θα ήταν χρήσιμη σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    7
    Καλημέρα. Δεν είμαι ειδικός. Αλλά βίωνα παρόμοια πράγματα τα οποία με έστειλαν στο γραφείο του ψυχιάτρου. Υπέφερα από μισάωρα στα οποία είχα ακατάσχετη ταχυπαλμία. Λες και είχα πάρει μπόλικη καφεΐνη, έκσταση ή σπιντ. Αναλόγως την ένταση. Υπήρχαν φορές που η καρδιά μου χτυπούσε τόσο γρήγορα και τόσο δυνατά που νόμιζα ότι θα πεθάνω. Θυμάμαι μάλιστα μια φορά που πήγα βόλτα με τέτοια ταχυπαλμία και κάποια στιγμή εκεί που περπατούσα, μου γύρισε σε κρίση πανικού. Επίσης, υπέφερα από αυπνίες. Υπήρχαν φορές που νύσταζα τόσο πολύ που ήμουν σίγουρη ότι θα πέσω ξερή. Και όταν ξάπλωνα, με το που έκλεινα τα μάτια μου με έπιανε αμέσως ταχυπαλμία και δεν μπορούσα να ηρεμήσω με τίποτα. Έπρεπε να περάσουν δυο ώρες με το ρολόι, για να κλατάρει το σώμα μου και να κοιμηθώ. Το θέμα είναι ότι όλα αυτά συνοδεύονταν και από άλλα πράγματα, όπως ακατάσχετη ομιλία, καταιγισμό σκέψεων, εκρήξεις θυμού και πολλά άλλα. Είμαι με αγωγή τα τελευταία 2,5 χρόνια και είμαι πολύ καλά. Μόνο τις προάλλες είχα ένα επεισόδιο με κάποια πράγματα από αυτά που γράφω πιο πάνω, να επανεμφανίζονται, αλλά η γιατρός μου είπε οτι ήταν υποτροπή, επειδή δοκιμάσαμε να περιορίσουμε τα χάπια πριν από μερικούς μήνες ανεπιτυχώς. Επαναλαμβάνω, δεν είμαι ειδικός.

  3. #3
    Quote Originally Posted by wasp26 View Post
    Καλημέρα. Δεν είμαι ειδικός. Αλλά βίωνα παρόμοια πράγματα τα οποία με έστειλαν στο γραφείο του ψυχιάτρου. Υπέφερα από μισάωρα στα οποία είχα ακατάσχετη ταχυπαλμία. Λες και είχα πάρει μπόλικη καφεΐνη, έκσταση ή σπιντ. Αναλόγως την ένταση. Υπήρχαν φορές που η καρδιά μου χτυπούσε τόσο γρήγορα και τόσο δυνατά που νόμιζα ότι θα πεθάνω. Θυμάμαι μάλιστα μια φορά που πήγα βόλτα με τέτοια ταχυπαλμία και κάποια στιγμή εκεί που περπατούσα, μου γύρισε σε κρίση πανικού. Επίσης, υπέφερα από αυπνίες. Υπήρχαν φορές που νύσταζα τόσο πολύ που ήμουν σίγουρη ότι θα πέσω ξερή. Και όταν ξάπλωνα, με το που έκλεινα τα μάτια μου με έπιανε αμέσως ταχυπαλμία και δεν μπορούσα να ηρεμήσω με τίποτα. Έπρεπε να περάσουν δυο ώρες με το ρολόι, για να κλατάρει το σώμα μου και να κοιμηθώ. Το θέμα είναι ότι όλα αυτά συνοδεύονταν και από άλλα πράγματα, όπως ακατάσχετη ομιλία, καταιγισμό σκέψεων, εκρήξεις θυμού και πολλά άλλα. Είμαι με αγωγή τα τελευταία 2,5 χρόνια και είμαι πολύ καλά. Μόνο τις προάλλες είχα ένα επεισόδιο με κάποια πράγματα από αυτά που γράφω πιο πάνω, να επανεμφανίζονται, αλλά η γιατρός μου είπε οτι ήταν υποτροπή, επειδή δοκιμάσαμε να περιορίσουμε τα χάπια πριν από μερικούς μήνες ανεπιτυχώς. Επαναλαμβάνω, δεν είμαι ειδικός.
    Εγώ το θέμα είναι ότι κοιμάμαι κανονικά χωρίς ταχυκαρδίες απλά συνήθως 8-9 το πρωί με πιάνει ταχυκαρδία αλλά όταν μετράω τους παλμούς είναι κάτω από 90 συνήθως .. δεν θέλω να πάρω φάρμακα ακόμα ψυχολογικά μου πρότεινε η ψυχολόγος να μην το κάνω είναι νωρίς.. Γενικά νιώθω κούραση και δεν θέλω να σηκώνομαι από κρεβάτι εκτός άμα με πουν να πάω καμία βόλτα η να καθίσω στον υπολογιστή να μιλήσω με φίλους και αυτό όμως με πολύ δυσκολία .. σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κάτω από 100 δεν θεωρείται ταχυπαλμια. Σε κάθε περίπτωση, ο μόνος τρόπος να ελέγξεις για οποιοδήποτε θέμα ρυθμού είναι το χολτερ.
    Μπορεί να είναι και το στομάχι σου αυτό που νιώθεις. Εγώ χθες που ήμουν άυπνος και είχα το στομάχι μου είχα 120 παλμούς καθιστός.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Κάτω από 100 δεν θεωρείται ταχυπαλμια. Σε κάθε περίπτωση, ο μόνος τρόπος να ελέγξεις για οποιοδήποτε θέμα ρυθμού είναι το χολτερ.
    Μπορεί να είναι και το στομάχι σου αυτό που νιώθεις. Εγώ χθες που ήμουν άυπνος και είχα το στομάχι μου είχα 120 παλμούς καθιστός.
    Ναι θα ρωτήσω τον καρδιολόγο μου να με χρησιμοποιήσει χολτερ για να δούμε τον Ρυθμό της καρδιάς δεν έχω ξανά χρησιμοποιήσει . Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Έχεις κάνει καί για θυρεοειδή; Αν έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις στους γιατρούς καί δν βρίσκουν κάτι παθολογικό είναι το άγχος. Γιατί καί εγώ έτσι πέρασα πέντε μήνες σέ γιατρούς μετά από κόβιντ αλλά δεν βρήκα ακόμα κάτι...
    Μας ξεκανε ο κόβιντ...

  7. #7
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Έχεις κάνει καί για θυρεοειδή; Αν έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις στους γιατρούς καί δν βρίσκουν κάτι παθολογικό είναι το άγχος. Γιατί καί εγώ έτσι πέρασα πέντε μήνες σέ γιατρούς μετά από κόβιντ αλλά δεν βρήκα ακόμα κάτι...
    Μας ξεκανε ο κόβιντ...
    Θυροειδή με.εκαναν μόνο tsh και ήταν φυσιολογική γενικά και που μέτρησα τώρα παλμούς που ανεβοκατηκα σκαλιά και οδήγησα είχα 77 και οι 3.γιατροι ιδιώτες καρδιολόγοι και στο νοσοκομείο οι 2 που με ειδαν είπαν άγχος. Γιατί ούτε θέμα με πήξη αίματος έχω δηλαδή θρόμβωση ούτε αρρυθμία γιατί έκανα και 6 καρδιογράφηματα. Και το άγχος πως το καταπολεμάς? Γιατί εμένα μετα το εμβόλιο που έκανα 15 Ιουλίου νόμιζα έπαθα 10 πληγές Φαραο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Δεν τό έχω αντιμετωπίσει ακόμα! αλλά μάλλον πρέπει σε ψυχολόγο νά πάμε.. δλδ εφόσον είδαμε ότι δεν έχουμε κάτι οργανικό.. μένει νά είναι ψυχολογικό. Δοκιμασε νά κάνεις ασκήσεις αναπνοής όταν νιώθεις αυτό τό φτερούγισμα. Δες στο γιουτιουμπ θά έχει βιντεάκια. Πρωί βράδυ καλό είναι.

    Επίσης κακό που μετριέσαι συνέχεια.. τό έκανα καί εγώ νά δώ πόσο έχω και από άγχος ταχυκαρδίας ε σέ πιάνει ταχυκαρδία. Όλοι οι γιατροί μου λέγανε. "Τί μετριέσαι"λες και είσαι 90 χρονών σταμάτα τό [emoji1] κάπως έτσι μου τά λέγανε.
    Quote Originally Posted by Alex cha View Post
    Θυροειδή με.εκαναν μόνο tsh και ήταν φυσιολογική γενικά και που μέτρησα τώρα παλμούς που ανεβοκατηκα σκαλιά και οδήγησα είχα 77 και οι 3.γιατροι ιδιώτες καρδιολόγοι και στο νοσοκομείο οι 2 που με ειδαν είπαν άγχος. Γιατί ούτε θέμα με πήξη αίματος έχω δηλαδή θρόμβωση ούτε αρρυθμία γιατί έκανα και 6 καρδιογράφηματα. Και το άγχος πως το καταπολεμάς? Γιατί εμένα μετα το εμβόλιο που έκανα 15 Ιουλίου νόμιζα έπαθα 10 πληγές Φαραο.
    Γενικά αν καπνίζεις πινεις καφέδες ανεβαίνουν οι παλμοί καί οι πίεση. Εγώ τά κάνω καί τά δύο.
    Δοκίμασε νά κάνεις γυμναστική αερόβια ή οτιδήποτε που δυναμώνει την καρδιά. Γιόγκα βοηθάει Γιατί ασχολείται πολύ Με τις σωστές αναπνοές καί βοηθά στο άγχος κάπως. Γενικά κάνε αγχολυτικες δραστηριότητες καί δες τί σέ βοηθά.

  9. #9
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Δεν τό έχω αντιμετωπίσει ακόμα! αλλά μάλλον πρέπει σε ψυχολόγο νά πάμε.. δλδ εφόσον είδαμε ότι δεν έχουμε κάτι οργανικό.. μένει νά είναι ψυχολογικό. Δοκιμασε νά κάνεις ασκήσεις αναπνοής όταν νιώθεις αυτό τό φτερούγισμα. Δες στο γιουτιουμπ θά έχει βιντεάκια. Πρωί βράδυ καλό είναι.

    Επίσης κακό που μετριέσαι συνέχεια.. τό έκανα καί εγώ νά δώ πόσο έχω και από άγχος ταχυκαρδίας ε σέ πιάνει ταχυκαρδία. Όλοι οι γιατροί μου λέγανε. "Τί μετριέσαι"λες και είσαι 90 χρονών σταμάτα τό [emoji1] κάπως έτσι μου τά λέγανε.Γενικά αν καπνίζεις πινεις καφέδες ανεβαίνουν οι παλμοί καί οι πίεση. Εγώ τά κάνω καί τά δύο.
    Δοκίμασε νά κάνεις γυμναστική αερόβια ή οτιδήποτε που δυναμώνει την καρδιά. Γιόγκα βοηθάει Γιατί ασχολείται πολύ Με τις σωστές αναπνοές καί βοηθά στο άγχος κάπως. Γενικά κάνε αγχολυτικες δραστηριότητες καί δες τί σέ βοηθά.
    Δεν καπνίζω δεν πίνω δεν έχω πιει καφέ πέρα από 5 φορές στην ζωή μου εφόσον όπως λες δεν είναι οργανικό πρέπει να βρούμε λύση ψυχολογική με έχουν δείξει ασκήσεις αναπνοής η θεία μου που είναι ψυχολόγος θα αρχίσω να κάνω για να ηρεμώ οπότε με πιάνει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Κοιτα να δεις...ενας ανθρωπος που στα φυσιολογικα του εχει χαμηλους παλμους ειναι αναμενομενο οι 90 παλμοι να του κοβουν τα ποδια.Εγω στα φυσιολογικα μου παιζω στους 65 παλμους...ε οταν με πιασει καμια κρισαρα αγχους και ανεβασω 90 ειμαι χαλια.Καποιος αλλος που εχει στα φυσιολογικα του 80 παλμους...οι 90 δεν τον ενοχλουν τοσο.

    Τωρα μετα απο τοσες εξετασεις για αγχος σε κοβω κι εγω.Το αν θα παρεις καποιο φαρμακο ι ατο αγχος εξαρταται απο το αν εισαι λειτουργικος η οχι.Αν εισα ξαπλα ολη μερα και φοβασαι να σηκωθεις τοτε δεν εισαι λειτουργικος και ταλαιπωρεισαι.

    Εγω να σου πω που εχω θεμα με ταχυπαλμιες χρονια τωρα...εχω κανει και ενα ablation πριν καποια χρονια..ταχυπαλμιες παθαινω απο διαφορα.Απο στομαχι...απο το θυροειδη μου ..απο αγχος.Πλεον τις αγνοω .παω μια φορα το χρονο στον καρδιολογο κανω τις εξετασεις μου...εχω κι ενα χαπακι αν παραανεβουν οι παλμοι ..παιρνω και κανενα ζαναξακι οταν ζοριζομαι και αγχωνομαι και συνεχιζω.Εισαι μικρο παιδι.Βαλε και ενα holter αν αυτο θα σε ηρεμησει.Και προχωρα τη ζωη σου.Μαθε να αθλησαιΑ βοηθαει στην καρδια.Βρες χομπι και περνα ομορφα.Αν ειχες κατι σοβαρο με τοσες εξετασεις θα ειχε φανει.

  11. #11
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια το ξέρω έχω κάνει υπέρ αρκετές εξετάσεις πλέον δεν το σκέφτομαι απλά το έγγραψα εδώ να μου πείτε τις απόψεις και γνώσεις εφόσον διαθέτετε σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση να είσαι καλά !!

Similar Threads

  1. Καρδιά!
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 06-02-2021, 21:52
  2. Καρδιά
    By TryToSurvive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 01-06-2020, 21:00
  3. Καρδιά;
    By TryToSurvive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 05-04-2020, 20:23
  4. Καρδια
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-09-2019, 10:23
  5. Καρδιά
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 21-02-2019, 21:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •