ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107

    ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ...

    Νιωθω οτι η καταθλιψη μου χτυπαει παλι την πορτα και δεν ξερω τι να κανω,λιγο το οτι πλισιαζουν γιορτες και ειμαι μονος,λιγο το οτι πριν λιγες μερες δεχτηκα απορριψη εχουν σαν αποτελεσμα να κλειστω στο σπιτι να μην εχω καμια ορεξη για δουλεια ,δεν εχω ορεξη να βγω εξω ουτε για να κανω βολτα καθομαι λοιπον μπροστα στην τ.ν. και χαζευω χωρις να καταλαβαινω και πολλα.Δεν ξερω τι να κανω και πως να το αντιμετωπισω και τι πρεπει να κανω,δεν ειναι η πρωτη φορα που παθαινω καταθλιψη αλλα αυτη τη φορα νιωθω οτι δεν εχω καθολου δυναμεις να την πολεμησω απλα νιωθω-ξερω-οτι ερχεται....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Δημητρη,εφοσον νιωθεις οτι αυτη τη στιγμη εισαι ενα βημα πριν ξαναγυρισεις στα ιδια και πεσεις σε καταθλιψη μη μενεις αδρανης.Προσπαθησε οσο ειναι καιρος να σκεφτεις ενα ενα αυτα που σε οδηγουν εκει και να τα καταπολεμησεις.Λες οτι δεχτηκες μια απορριψη,και τι εγινε?Ολοι μας δεχομαστε κατα καιρους διαφορες απορριψεις(που βεβαια στον καθε ανθρωπο επιδρουν διαφορετικα),αυτο ομως δε σε κανει να αξιζεις λιγοτερο σαν ανθρωπος ουτε ειναι λογος να κλειστεις στο σπιτι.Αντιθετως σκεψου πως ο,τι εγινε εγινε και την επομενη φορα θα πανε καλυτερα τα πραγματα.Βγες με φιλους σου και προσπαθησε να περασεις καλα.Μην μενεις σπιτι και μην κλεινεσαι στον ευατο σου.Μη μενεις να περιμενεις ποτε θα βυθιστεις εντελως στην καταθλιψη,αλλα σκεψου οτι υπαρχουν πολλα πραγματα να κανεις και τα οποια χρωστας στον ευατο σου!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Δημήτρη, γεια! Τι έγινε? Είχαμε έναν που έλεγε ότι είναι καλά και πάει κι αυτός. Να πας οπωσδήποτε στο γιατρό να σου αλλάξει τα φάρμακα. Περιμένω νέα σου. Όσο για την απόρριψη που λες, όλοι το έχουμε πάθει.Θα σου περάσει. Επιμένω να πας στο γιατρό σου όσο πιο σύντομα γίνεται. Φιλιά!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55

    Χαχαχαχαχαχαχα

    Πολύ καλό αυτό!!!!! Να πας λέει στο γιατρό να σου αλλάξει τα φάρμακα χαχααχαχαχαχαχαχαχαχα

    Ναι αυτό είναι σίγουρα. Τα φάρμακα φταίνε. Πες του να σου δώσει υποθέτα. Χαχαχαχαχαχαχα

    Με συγχωρείτε αλλά δε μπορούσα να κρατηθώ. Γειά σου ρε Δημήτρη με τη κατάθλιψή και την απόριψη σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Γεια σου Δημήτρη!!!!
    Θα σου πρότεινα να μη βλέπεις τηλεόραση. Τηλεόραση = δηλητήριο. Αν θέλεις δες καμια ταινία: μια καλή είναι το \"Γυρνώντας τον Γαλαξία με Ωτοστοπ\". Σ\' αυτήν παίζει το πρώτο ρομπότ με μανιοκαταθλιπτική ψύχωση...

    Επίσης άκου μουσική. Υπάρχουν κάποια είδη μουσικής που λειτουργούν θεραπευτικά στην κατάθλιψη γιατι χρησιμοποιούν μείζονες κλίμακες. Π.χ.(Mozart 21o piano concerto, Sonata K.447, K.448, Beethoven piano concerto no 5,Corelli concerto grosso no6,concerto grosso no 8, Vivaldi, Schuman, Satie υπνοπαιδεία no.3, Sezar Frank)

    Your perfect words burn fiercely still
    your propaganda purifies
    when will the sleeping giant stir again?
    with one great cry we\'ll join in song

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Σας ευχαριστω παιδια που με κανετε να νιωσω καλυτερα,ξερω πως πρεπει να αντιδρασω τωρα που ειναι νωρις αλλα εχει γινει τοσες φορες που ωρες ωρες λεω αστο να γινει- και τι εγινε! .Ξερω οτι ειναι λαθος αυτες οι σκεψεις οποτε για μια ακομα φορα πρεπει να προσπαθησω.
    Danay απορριψη=χυλοπιτα απο καποια κοπελα.
    Alex30 ο μεγαλυτερος μου φοβος ειναι να μεινω μονος τις γιορτες ,το να βγω βολτα αυτες τις ημερες που ολα γυρω μου ειναι στολισμενα και ο κοσμος ειναι χομογελαστος δεν ειμαι συγουρος οτι θα μου κανει καλο,σπιτι μου δεν εχω βαλει ουτε ενα πρασινο φυλλαρακι δεν εχω καμια διαθεση για στολισμους.
    Nikigirl18 Για να βγω με φιλους πρεπει να εχω και αυτο ειναι μεγαλη και πονεμενη ιστορια.
    arktos δεν ξερω αν πρεπει να αλλαξω φαρμακα παντως εχω κλεισει ρ
    αντεβου και θα παω.
    alexisams Αυτος ο υπερμετρος χαβαλες που κατανταει προσβλητικος φταιει που εισαι μαστουρομενος (διαβαστε αλλο ποστ ο ιδιος το λεει) ή πρεπει να
    διαβασεις το αρθρο για την μανιοκαταθλιψη που υπαρχει στο σαϊτ αυτο.
    coma Μου ειναι αδυνατο να ακουσω κλασσικη μουσικη δεν το αντεχουν τα νευρα μου αλλα η ιδεα να ακουσω μουσικη δεν ειναι κακη.
    Σας ευχαριστω φιλικα Δημητρης

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55

    Ts ts ts ts ts ts!!!

    Φίλε μου Δημήτρη,

    Καταρχήν σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Να ξέρεις πως οι γυναίκες δεν αξίζουν σαν άνθρωποι. Εγώ προσωπικά τις βλέπω σαν αντικείμενα. Απλά υπάρχουν. Γυναίκες= Καθόλου λογική, άβουλα όντα, ανεγκέφαλα άτομα και γενικότερα άνθρωποι οι οποίοι νομίζουν οτί επειδή και καλά κάνουν παιδιά θα πρέπει να τις βλέπουμε και σαν ίσες με τους άντρες. Έτσι λοιπόν χυλόπιτα αυτή, γράψτην κανονικά εσύ και πήγαινε για την άλλη. Παιχνιδάκια θα βρεις παντού.
    Και στο φινάλε μη συμπεριφέρεσαι σαν να ήρθε το τέλος του κόσμου. Βρες ενδιαφέροντα που σε εκφράζουν και σε γεμίζουν σαν άνθρωπο. Εγώ προσωπικά την έχω βρει με μια κατάσταση που βρίσκει πολλούς αντίθετους αλλά εμένα με γεμίζει.
    Κάνε κάτι ανάλογο και εσύ ΤΩΡΑ!!!!!!!


    Θα σας στείλω χριστουγενιάτικες κάρτες από τη δεύτερη μου πατρίδα

    Α M S T E R D A M
    TOWN OF MADNESS

    8 DAYS LEFT FOR HEAVEN............................

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55

    Ts ts ts ts ts ts!!!

    Δες φίλε μου Δημήτρη και μόνος σου. Είπα κάτι και αμέσως να με φάνε. Ένα θα πω μόνο.


    Μην τις κατηγορείτε για τίποτα. Είναι απλά γυναίκες!!!!!


    Dr A\'dam the netherlands

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    alexisams,πιστευω το οτι ειναι περιττο να σου πω οτι ολα αυτα που λες δε σε τιμανε καθολου,οπως δε σε τιμαει και το να ψωνιζεσαι ετσι για την κατασταση που βρισκεσαι,ομως το να μιλας ετσι γενικευμενα και να κρινεις τους παντες και τα παντα καλο θα ηταν να το αποφυγεις γιατι τιποτα και κανεις απο δω μεσα δε σου εδωσε αυτο το δικαιωμα.Γουσταρεις να εισαι μαστουρωμενος ολη την ωρα και να ζεις στον κοσμο σου?δικαιωμα σου.Εσυ οσο αδιανοητο και αν σου φαινεται θα εισαι αυτος που σε μερικα χρονια θα λες τι εκανα και θα ναι πολυ αργα τοτε.Ομως δεν ειναι δικαιωμα σου να μιλας ετσι για ανθρωπους που δεν ξερεις.Το οτι μπορει να γνωρισες γυναικες που δεν αξιζαν,δεν εχει να κανει με το φυλο αλλα με τα ατομα.Ετσι κανοντας ολα αυτα τα απαραδεκτα σχολια για τις γυναικες και εχοντας αυτον τον απολυτο τροπο,οτι ξερεις τα παντα,ο μοναδικος που μειωνεις ειναι ο ευατο σου!Ετσι κ αλλιως μην περιμενεις να παρουμε στα σοβαρα αυτες τις αποψεις σου!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Φιλε Αλεξη, εισαι αντιφατικος απο την μια λες οτι οι γυναικες ειναι αντικειμενα και απο την αλλη εισαι υπερηφανος που κατακτας τη μια μετα την αλλη (οπως λες εσυ).Την εχεις βρει λες μεσα απο μια κατασταση που σε οδηγει σε ενα κοσμο που δεν υπαρχει και εισαι και για αυτο υπερηφανος,εξαρτασαι απο ουσιες που σε κανουν να πιστευεις οτι εισαι καποιος , μια ερωτηση θα σου κανω:Πως νιωθεις λιγο πριν καπνισεις το \"τσιγαρο\";,μην απαντησεις σε μενα αλλα στον εαυτο σου.Θελω επισης να σου πω πως εγω παιρνω φαρμακα ακριβως για να ξεφυγω απο τον \"κοσμο\" που εσυ με περιφανια διαλαλεις ,οποτε μαλλον δεν εισαι το καταλληλο ατομο να μου δινει συμβουλες.Διαλεξες ενα δρομο που οδηγει εκει που εγω θελω να ξεφυγω,καλη επιτυχια σου ευχομαι
    φιλικα Δημήτρης.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    athens
    Posts
    6
    Καλα μιλαμε για πολυ γέλιο! Είδατε πως ενα μαύρο πρόβατο μπορεί να συσπειρώσει αυτους που νιώθουν τα ίδια πράγματα; Εγω λεω πως τον alexissams πρέπει να τον μιμιθούμε...όχι για το θέμα των ναρκωτικών...αλλα για τον τρόπο σκέψης του...για την θετική του διάθεση να βρεί κάτι που τον κάνει να νιώσει καλύτερα....και το ΤΟΝΙΖΩ...δεν συμφωνω με το χομπι του! Είναι άλλο ο τρόπος σκέψης και τα \"γρανάζια\" του και άλλο το σε τι συμπεράσματα 8α καταλήξεις...όπως αυτο το 8εϊικο που είπε για τις γυναίκες....
    Νikigirl αν το 18 που εχεις στο nick αντιπροσωπεύει την ηλικία σου....μην βιάζεσαι να καταλήξεις σε συμπεράσματα... καλα ειναι αυτα που λες...σωστα...δεν σου λ.εω να μην έχεις αποψη κ καλα επειδη εισαι πιο μικρή...αλοίμονο...αλλα άφησε να φανεί κ λίγο το οτι διατηρείς μια
    επιφύλαξη για τις ιδέες σου...αυτο σε κάνει κ πιο ελκυστικό συνομιλητη αλλα και θα κάνει καλό μεσα σου....

    Να κάνω μια αφελή ερωτηση ρε παιδια; Ειλικρινά ομως...αν το κοιτάξετε απο ψηλά το ζήτημα.... τι διαφορά έχει ο alexisam απο τον alexiskai ; και οι δυο ζητούν την χαρα τους μεσα απο ουσίες! Ο ενας νομιμες και ο αλλος παράνομες... η ανάγκη τους είναι η ίδια... να βρούν απο αλλού την ηρεμία τους ή οτι ψάχνουν τελοσπαντων...

    Alexiskai μην νομιζεις οτι μιλαει κανενας φυσιολογικος...εχω και εγω τις καταθλιπτικές μου τάσεις...δεν τις αποδίδω όμως στην σεροτονίνη του εγκεφάλου μου...αλλα στον τρόπο που σκέφτομαι....και ναι ειμαι απο αυτούς τους ηλίθιους ( όπως θα πείτε οι περισσότεροι απο εσας) που πιστεύει οτι τα συναισθήματα ελέγχονται! δεν έχω μαγικη συνταγή να σας την δώσω...ουτε συμβουλές...ουτε πήγαινε περίπατο...ούτε κάπνισε μπάφο...ούτε χαπακώσου.... μόνο μια παρότρυνση....

    το μυαλό είναι δικό σου...κάντο οτι γουσταρεις!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Time_series σε ορισμενα πραγματα πιστευω οτι κανενας δεν μπορει να βγαλει συμπερασματα που να ισχυουν απολυτα,ειδικα αμα δε γνωριζει το ποια πραγματικα ειναι μια κατασταση(χωρις αυτο να εχει να κανει απαραιτητα με την ηλικια).Σε καμια περιπτωση δεν ειμαι απολυτη στις ιδεες μου ουτε λεω πως ο,τι λεω ειναι και το σωστο,απλα λεω την αποψη μου και οποιος θελει και δεν συμφωνει μπορει να πει τη δικια του και να με διορθωσει.Συμφωνω με αυτο που λες οτι ο Alexisams εχει μια θετικη διαθεση που θα επρεπε ισως να τη μιμηθουμε και μπραβο του γι\'αυτο.Απλα θεωρησα προσβλητικα αυτα που ειπε και πανω σε αυτα ηταν και η απαντηση μου.Σ\'ευχαριστω για το σχολιο που εκανες και μου δωσες την ευκαιρια να ξεκαθαρισω κατι που ισως ειχε παρεξηγηθει.
    φιλικα,Νικη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Θελω να σου πω time_siries oti δεν ψαχνω τη χαρα ουτε την καλη διαθεση μεσα απο το φαρμακα αλλα την ισοροπια του μυαλου μου την σταθεποποιηση της διαθεσης μου .Ειναι αρρωστια -ειναι προβλημα δεν νομιζω να υπαρχει καμια συγκριση με τα νομιμα και παρανομα που λες ,εγω δεν ξυπνησα ενα πρωι και ειπα θα παρω ενα κουβα χαπια για να αλλαξω την διαθεση μου.Αλλο να εχεις τις μαυρες σου και αλλο να εισαι αρρωστος απο διπολικη διαταραχη.Ισως μοιαζει σαν να κλαιγομαι για το καταντημα μου αλλα δεν ειναι ετσι απλα θελω να σου δωσω να καταλαβεις οτι δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ εμου και του Αλεξη εκεινος εκανε μια επιλογη εγω οχι σου ξαναλεω οτι δεν παιρνω φαρμακα γατι μου αρεσει.Λες οτι εχεις καταθλιπτικες τασεις αλλα θελω να σου πω πως εχει μεγαλη διαφορα απο την δ.διαταραχη,αλλο εχω τις μαυρες μου και αλλο αυτο,λες να μην αφηνουμε το μυαλο να μας κανει οτι θελει αλλα τι..., λιγο πολυ μας λες με το μυαλο να ελεξουμε το μυαλο μας.
    Οσο για το πως εχει πλακα το πως ενωνει ενα μαυρο προβατο θελω να σου πω πως αν σκεφτεις οτι διαφημιζει(αυτο ειναι και το δικο μου προβλημα)κατι που οδηγει που....; στη χαρα δεν νομιζω,στη λυση των προβληματων μας;επισης δεν νομιζω!,και μαλιστα σε ανθρωπους ευαισθητους συναισθηματικα τοτε μονο πλακα δεν εχει! σκεψουτο!
    φιλικα Δημήτρης

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    athens
    Posts
    6
    Χμμμ....μάλλον η προσπάθεια να γελάσουμε λιγάκι στάθηκε άκαρπη...
    Ας ξεκαθαρίσουμε δυο τρία πραγματάκια....δεν είμαι ψυχολόγος- ψυχίατρος ή κατι σχετικό...δυστυχώς όμως έμαθα απο΄πρώτο χέρι τα τί και τα πώς της διπολικής διαταραχής. Ο πατέρας μου είναι \"άρρωστος\" (αφού σου αρέσει αυτη η έκφραση) τα τελευταία 2,5 χρόνια...Α! και να σου πω κατι ετσι, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων....αν αυτα που γράφω σου φανούν ειρωνικά μην δωσεις σημασία please...δεν είναι...φταίει ο ξερός χαρακτήρας αυτού του τρόπου επικοινωνίας... που να χωρέσει συναίσθημα στα 0111000111000010001 ;
    Λοιποοον....οταν είπα οτι μοιαζεται....ζήτησα ( ξεκάθαρα νομίζω) να το δείτε απο ψηλά το ζήτημα.... και απο ψηλά οι λεπτομέριες που κάνουν την διαφορά εξαφανίζονται! Οπότε μην κολάς σε αυτές. δεν ψαχνεις την χαρά της μαστούρας...ουτε την καλή διάθεση...όμως ψάχνεις την ισορροπία! αυτή η ισορροπία γιατί χάνεται; Ο πατέρας μου την χάνει επείδη έχει φοβίες...ή καλύτερα αγχώνεται με απλά πράγματα. Και δεν είμαι εναντίον των φαρμάκων....σίγουρα βοηθάνε... όμως μήπως το οτι υπάρχουν φάρμακα και \"εξωτερική\" βοήθεια αλλάζει κ την στάση μας απέναντι στην αρρώστεια;
    Τι θα σκεφτόσουν, ας πούμε, αν ζούσες σε μια εποχή όπου δεν υπήρχαν ουτε ψυχίατροι ούτε φάρμακα; Θα θεωρούσες τον εαυτό σου άρρωστο; Αν ναι, πως θα το έκανες; Με τι κριτήρια;κλινικά η περίπτωση σου δεν θα είχε μελετηθεί ποτέ! Και τι όνομα θα έδινες στην \"αρρώστια\" σου μια που δεν θα υπήρχε ενα; Πως θα ερμήνευες τις περιόδους οπου πέφτεις; Όταν έπεφτες απο που θα προσπαθούσες να κρατηθείς; Στο τωρα που ζεις, έχεις να να κρατηθείς απο τα φάρμακα. Αυτή είναι η ελπίδα σου..Στο τότε τι θα έκανες; Αυτό που θέλω να σου πω, αλλα τωρα που ξαναδιάβασα τι έγραψα μάλλον δεν το κατάφερα (χαχα!), είναι οτι.... η ελπίδα σου πρέπει να είσαι εσύ! Τα φάρμακα σε βοηθάνε...όπως βοηθάει το αντιψυκτικό να μην παγώσει η μηχανή..αλλα κάποιος ρε γαμώτο πρέπει να είναι εκει να την βάλει μπρός! αλλιώς τι νόημα έχει να μην παγώσει η μηχανη;
    Δεν σου κάνω κύρηγμα...ούτε θέλω να το παίξω έξυπνος...πίστεψε με,αυτό που κάνω με βοηθάει περισσότερο απο όσο μπορεί να βοηθήσει εσένα...κατα κάποιο τρόπο γράφω για να μιλήσω στον εαυτό μου.
    Τα φάρμακα δεν 8α βάλουν ποτέ μπροστα την μηχανή σου... τουλάχιστον αυτό μου έχει διδάξει η δικιά μου εμπειρία... Ο πατέρας μου σκέφτεται λάθος, πάντα σκεφτόταν έτσι... επαφή με την συναισθηματική του πλευρά ποτε δεν είχε.. ποτε δεν έκρινε τον εαυτό του και εννοώ το τρόπο που σκέφτεται... και τα συναισθήματα του, γιατί τα νιώθει, αυτα που νιώθει τι προκαλούν στους γύρω του..8α τολμήσω να πω οτι ήταν και παραμένει συναισθηματικά ηλίθιος..αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...
    Πως γίνεται ανθρωποι τόσο διαφορετικοί να \"γιατρευτούν\" με τα ίδια φάρμακα; Μπορεί η ψυχιατρική να έχει καθολικότητα; Για σκέψου το. Ο πατέρας μου είναι τελείως μα τελείως άλλη περιπτωση απο εσένα και τα μυαλά σας είναι ανόμοια σαν τα δακτυλικά σας αποτυπώματα...γιατί να ελπίζετε στην ίδια \"έξωθεν\" βοήθεια;
    Να σου πω κάτι... λες οτι είσαι άρρωστος...αυτό το πίστευες και πριν απο την επίσκεψη σου στον ψυχίατρο...και αλήθεια τι σε οδήγησε στο να τον επισκευτείς; Αν είναι αρκετά προσωπική η ερώτηση συγνώμη, αλλα θα με βοηθούσε πολύ να καταλάβω..

    \"και μαλιστα σε ανθρωπους ευαισθητους συναισθηματικα τοτε μονο πλακα δεν εχει!\" σόρρυ αλλα είναι λίγο άκυρο αυτο που λες...δεν σου είπε να πας να αυτοκτονήσεις... άλλωστε ο κόσμος θα συνεχίσει να γυρίζει...ήτε εσυ έχεις διπ.διατ. ητε οχι... μην τα παίρνεις προσωπικά...άλλωστε εδω που ήμαστε κατα βάση αυτό ζητάμε, την διαφορετικότητα!

    Φιλικότατα!
    Time_series

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    10

    loipon :)

    geia sas..

    dhmhtrh..
    to vriskw paara poly thetiko pou eisai koda mas, se afto to site, na miliseis gia ta synaisthimata sou. den eisai dios me kanena. oute me ton patera tou time series, oute me kapoion allon pou asxoleitai o eidikos ton opoio episkepetsai.
    eisai anthrwpos, me sarka kai osta kai fysika, panw apo ola eisai synaiisthimatika evaisthitos. ti tha itheles alitheia na kaneis? an borouses na allakseis kati , ti tha htan afto..?
    skepsou afto kai ksekina apo ekei..
    oses fores iasthanomai monh mu, gyrnaw to vlemma mou ston ourano, sth thallassa, se mia glastra pou frodizw kai niwthw kalytera..
    skepsou ti tha itheles na kaneis. kai tha xarw poly n ato syzhthsoume mazi.

    filakia kai na\'sai kala
    an apofasiseis na agoraseis mia glastra mh pareis kati epoxiako kai mh ksexaseis na thymasai to onoma tou fytou pou agorases.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •