ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Εχεις σκεφτει οτι τη \"μηχανη\" τη βαζει μπρος το φαρμακο και οχι εγω; εγω ειμαι αυτος που θα οδηγησει, αλλα η μηχανη \"παγωσε\' ετσι παιρνω το αντιψυκτικο αλλα το πως θα οδηγηθει η μηχανη και το που θα παει εξαρταται απο εμενα,ετσι το βλεπω εγω.Μου λες οτι μου αρεσει να λεω τον εαυτο μου αρρωστο,δεν μου αρεσει αλλα ειμαι!οπως εσυ θα ελεγες τον εαυτο σου αρρωστο αν ειχεις πυρετο και δεν θα πηγαινες στη δουλεια,αυτο θα τους ελεγες στη δουλεια.Κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας γιατι οπως αρρωσταινει το σωμα ετσι αρρωσταινει και ο εγγεφαλος, ποια η διαφορα;Οσο για τα οσο συμβαινουν με τον πατερα σου ξερεις νομιζω οτι η αρωστεια δεν διαμορφωνει χαρακτηρες ουτε τους αλλοιωνει απλα διογκωνει αυτο που ειμαστε.Οσο στο θεμα της πλακας δεν σκεφτηκα οτι με οδηγεις στην αυτοκτονια αλλα εγραψα οτι ο ανθρωπος αυτος με την διαφημηση που κανει μπορει καποιους ευαισθητους συναισθηματικα να τους κανει να συμφωνησουν με τις αποψεις του περι ναρκωτικων και της ....ηρεμιας!!! που προσφερουν!!.Τωρα για το αν δεν υπηρχαν ψυχολογοι-ψυχιατροι και εγω περνουσα οσα περασα και δεν επαιρνα φαρμακα (ηρεμιστικα) τωρα δεν θα μπορουσα να γραψω θα εβλεπα τα ραδικια αναποδα ειμαι συγουρος για αυτο!.Για το πως βρεθηκα στο ψυχιατρο,η ιστορια ξεκιναει ενα χρονο πριν για να μην τα πολυ λεω εφτασα λιγο πολυ να μην εχω επαφη με την πραγματικοτητα αφου αυτα που πιστευα,ελεγα και εκανα καμια σχεση με την πραγματικη μου ζωη δεν ειχαν,γι΄αυτο ειμαι και τοσο υπερ των φαρμακων δεν υπηρχε αλλος τροπος αφου οπως καταλαβενεις εγω δεν μπορουσα να βοηθησω τον εαυτο μου ηταν δεδομενο οτι χρειαζομουν την \'\'εξωθεν\' βοηθεια και βεβαια οσα χρονια πηγαινα στο αιγηνειτιο για να δω τον ψυχιατρο μου (δεν νοσηλευτικα) αυτα που εβλεπαν τα ματια μου,ουτε στους χειροτερους εφιαλτες σου,γι\' αυτο σου λεω τις περισσοτερες φορες δεν γινεται γιατι δεν μπορουμε να βοηθησουμε τον εαυτο μας.Χρειαζονται τα φαρμακα για να υπαρχουν γρηγορα αποτελεσματα και μετα ακολουθουν οι ψυχοθεραπειες και οι ψυχαναλυσεις.Η δ.δ. εχει στατιστικα 15% θνησιμοτητα απο αυτοκτονιες γι\' αυτο χρειαζονται γρηγορα αποτελεσματα.Δεν τα γραφω μονο για σενα αλλα για οσους ειναι εναντιων των φαρμακων, ας το δουν και απο αυτη την πλευρα.
    Για την καθολικοτητα της ψυχιατρικης θελω να σου πω πως απο οτι ξερω η ψυχιατρικη βασιζεται αρχικα στα συμπτωματα,εγω θα πω μια ιστορια εσυ μια αλλη ο\\η ψυχιατρος θα σηλλεξει τα συμπτωματα που θα ειναι κοινα αν εχουμε και οι δυο δ.δ. μπορει να μην ειναι ολα ή εσυ να εχεις καποια εγω άλλα,αλλα να ανηκουν ολα στην συμπτωμολογια της δ.δ. και τα φαρμακα δρουν ακριβως πανω σε αυτα τα συμπτωματα καποιοι λενε οτι κουκουλωνουν το προβλημα εγω λεω πως ναι μεν δεν θεραπευουν αλλα σε λυτρωνουν απο αυτα και εχεις μετα την δυναμη να πολεμησεις εσυ! ο ιδιος και παλι ομως με \"εξωθεν\" βοηθεια δεν γινεται αλλιως και θα σου δωσω ενα παραδειγμα τα πιο παλια χρονια υπηρχε σε καθε χωριο και ο τρελος του νομιζω ειναι γνωστο \"ο τρελος του χωριου\" τωρα που η ψυχολογια και ψυχιατρικη εχει αναπτυχθει δεν ξεχωριζει κανεις απο κανεναν εκτος απο πολυ βαριες περιπτωσεις ,σε πληροφορω πως οι μισοι απο αυτο το σαϊτ θα ημασταν κλεισμενοι σε καποιο ψυχιατριο-ισως λεγοταν αλλιως- αν δεν υπηρχαν τα φαρμακα και βεβαια οι ψυχιατροι να μας τα δεινουν .

    φιλικά Δημήτρης.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    ioannel καλως ηρθες στην παρεα μας,σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,αυτο που μου αρεσει να ασχολουμαι ειναι το ερασιτεχνικο ραδιοφωνο(πειρατες μας λενε καποιοι) εχω ενα μικρο πομπο (30βαττ) στο σπιτι και παιζω μουσικη για αυτους που τυχων συντονιστουν,μου αρεσει γιατι ενω ειμαι μονος στο σπιτι ενωνω καποιους μεσω του ραδιοφωνου και φτιαχνεται ετσι μια παρεα μεταξυ αγνωστων το κακο ειναι οτι αυτες τις μερες μου εχει χαλασει ο πομπος και δεν εχω λεφτα να το φτιαξω (μου τα φαγαν οι γιατροι).θα εχεις διαβασει στα προηγουμενα ποστ πως κυλουσα παλι στην καταθλιψη και η αληθεια ειναι πως αυτη η κουβεντα που γινεται εδω με βοηθησε παρα πολυ (αναψαν τα αιματα που λενε).Κατα τα αλλα εγω εχω μιλησει πολυ σε αυτο το σαϊτ καλο θα ηταν αν θελεις να μας πεις εσυ την δικια σου ιστορια,εγω τουλαχιστον θα περιμενω.

    φιλικά Δημήτρης.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    athens
    Posts
    6
    Dimitri eides ti wraia pou einai na anavoun ta aimata?!!!! Mou edwses thn eukairia na se katalavw k se euxaristw! Se eixa parexhghsei ligo...nomiza oti eisai poly pio pesmenos kai adynamos...toulaxiston etsi katalava apo ta post sou ! Eidika auto peri ths aporipshs, lew re gamwto giati na to vlepei tooso asxhma ( ma giati einai arrwstos hli8ie!!!!!) xaxaxa!
    Makari na skeftotan k o pateras mou ta idia 8etika pragmata pou mou egrapses.....telospantwn.

    Sou euxomai na agaphseis k tous dyo polous ths zwhs sou...k ta \"taxidia\" sou metaxy autwn na einai liga...

    Take care

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Αφροδιτη σε ευχαριστω και πρεπει να μην το αφησουμε να συμβει ουτε εγω ουτε εσυ αφου τωρα ξερουμε οπως λες και εσυ και εχουμε τα οπλα ή για να ειμαι ακριβης το οπλο που ειναι η ευαισθησια μας που μας κανει να νιωθουμε τον κοσμο γυρω μας , εμπρος λοιπον για τη νικη!

    time_siries ευχαριστω για τα καλα σου λογια και θα ηθελα να μας γραψεις αυτα που βιωνεις με τον πατερα σου χωρις βεβαια να σε πιεζω.

    φιλικά Δημήτρης.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    10

    th dikia mou istoria?

    eimai foithtria koinwnikh leitourgos. xairomai pou gnwrizeis pragmata gia afto pou sou dyskolevei th zwh..
    h dikia mou istoria einai asteia.. poly.. allla opws pada.. ta katafernw.. opws oloi mas alllwste.
    séfxaristw poou me rwthses kai xairomai para poly pou se akouw kalytera

  6. #21
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55

    ΠΡΟΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Αφροδίτη μη λες πράγματα που άκουσες από άλλους και τα έκανες με το καιρό δικά σου. Δε φοβάμαι τις γυναίκες αντιθέτως μάλιστα. Τις θεωρώ κατώτερα όντα όπως είσαι και εσύ!

    Τράβα να κάνεις καμιά γαργάρα και τα ξαναλέμε.


  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    athens
    Posts
    6
    Xaxaxaxa!

  8. #23
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55

    Και πάλι σε πληροφορώ πως κάνεις μεγάλο λάθος!

    Αγαπητή Αφροδίτη σε πληροφορώ πως κατέχω μια αξιόλογη θέση σε μία από τις μεγαλύτερες επιχειρήσεις στην Ελλάδα. Βγάζω αρκετά λεφτά, έχω σπουδάσει, έχω κάνει μεταπτυχιακό, μιλάω δύο γλώσσες, παίζω πιάνο αρκετά χρόνια, αθλούμαι. Οπότε μη μου λες σε εμένα για επίπεδα και ιστορίες. Έχω κάνει πολλά στη ζωή μου μέχρι τώρα και μάλιστα με πολύ κόπο, και θα συνεχίσω να κάνω τα καλύτερα για τον εαυτό μου και μόνο για τον εαυτό μου.

    Αν δεν πιάσουν οι γαργάρες σε συμβουλεύω πάντως να σε δει και κάποιος ειδικός . Δεν είναι απαραίτητο να είναι γιατρός. Φιλάκια πολλά στη φίλη μου την Αφροδίτη. No bad feelings...


    Dr A\'dam the netherlands


    Είναι μόνο μία και σήμερα....................................Α ρχίζω να ξεφεύγω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Alex, καλέ μου!

    από πότε τα πτυχία, οι ξένες γλώσσες και η θέση μας σε μια πολυεθνική μετράνε στους δείκτες της προσωπικής μας κουλτούρας ?

    Η ανωνυμία του ιντερνετ προσφέρει \"άσυλο\" σε όλους μας ΟΜΩΣ ο πολιτισμός του καθένας μας, οι αξίες του, η ηθική του φαίνονται και χωρίς ονοματεπώνυμο. Θα έλεγα κυρίως τότε!

    Ο καθένας μας μπορει να προσφέρει σε έναν διάλογο πολύτιμη γνώση και με τις αντιρήσεις του και με την διαφορετική του άποψη , όμως δεν προσφέρει τίποτε με την απαξώση στον συνομιλητή του.

    Είμαστε φιλοξενούμενοι σε αυτό το site και θα πρέπει να συμπεριφερόμαστε με τον ανάλογο τρόπο : σεβασμό στον οικοδεσπότη και στους καλεσμένους του.

    Εχεις υιοθετήσει την συμπεριφορά του \"κακού\" παιδιού . Μπορει να είναι ένας τρόπος για να ξεφεύγεις από την πραγματικότητα του πειθαρχειμένου διευθυντικού στελέχους .

    Πάντως ότι και νάναι κάντο με στύλ, με χιούμορ και κυρίως με αυτοσεβασμό.

    καλές γιορτές!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •