.....Τελικά η ιστορία έχει τέλος !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172

    .....Τελικά η ιστορία έχει τέλος !

    Καλησπέρα σε όλους ! Μετά από αρκετά μεγάλο διάστημα αποχής από το φόρουμ, αποφάσισα να ξαναγράψω και να μοιραστώ μαζί σας τις "πρόσφατες " ανατροπές της ζωής μου. Κάποιοι παλιοί της παρέας ίσως με θυμούνται ... αλλά και για αυτούς που δεν με ξέρουν ....εδώ θα διαβάσετε την ιστορία μου-> http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=2932 ,
    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=2944. Λοιπόν...μετά από πολλές περιπέτειες που βίωσα θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι αυτή τη στιγμή που σας γράφω έχω δίπλα μου ένα μωράκι 3 μηνών που είναι .....ο γιός μου !!!!!!! Απίστευτο έτσι? Το κοιτάζω στα μάτια αυτό το πλασματάκι και νοιώθω πολύ περήφανη που μετά από τόσα δυσάρεστα γεγονότα η ζωή μου πλέον έχει αλλάξει τόσο αναπάντεχα ρότα . Στην αρχή είχα τρομοκρατηθεί στη ιδέα γιατί φοβόμουν ότι αυτό το παιδί θα κινδυνέψει εξ'αιτίας μου. Δεν διαννοήθηκα βέβαια κι αυτή την φορά να διακόψω την κύηση! Τα χρειάστηκα όμως αρκετές φορές που έβλεπα ότι αυτοί οι φόβοι μου μάλλον δεν ήταν τραβηγμένοι ...ή υπερβολικοί. Συνέβησαν αρκετά πράγματα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης ....μέχρι που κινδύνεψε και το έμβρυο αλλά κι εγώ πολύ περισσότερο. Τώρα πια, σχεδόν με το που ήρθε στον κόσμο αυτό το αγγελούδι όλα άλλαξαν σαν να έγινε θαύμα! Αυτό το παιδί τελικά με έσωσε !
    Βέβαια, πολλές φορές τον κοιτάζω στα μάτια αυτόν τον μικρό άγγελο και εξακολουθώ να τρέμω στην ιδέα ότι ο εφιάλτης θα ξαναγυρίσει ...Νομίζω πως όσα χρόνια κι αν περάσουν πάντα θα το σκέφτομαι.
    Εν κατακλείδι ....ένα μήνυμα θα ήθελα να περάσω σε όλους όσους αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα στη ζωή τους και νοιώθουν ότι έχουν πιάσει πάτο ή χάνουν την ελπίδα για μια φυσιολογική ή σχεδόν φυσιολογική ζωή ......τελικά, πάντα υπάρχει ένα "παραθυράκι" διαφυγής ! Μην χάνετε ποτέ το θάρρος σας παιδιά ! Σας μιλάω εγώ! Το πλέον απελπισμένο άτομο !

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους είχαν ασχοληθεί τότε μαζί μου. Όλοι ίσως βάλατε ένα λιθαράκι για να μπορώ αυτή τη στιγμή να σας μιλάω ακόμα!


    That's all folks ! :-)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    διαβασα περιληπτικα τα αρχικα σου μηνυματα για να ξαναθυμηθω.
    ελπιζω τα σοβαροτατα προβληματα που μας περιεγραφες τοτε να εχουν εκλειψει, και η ζωη σου αλλα κυριως η ψυχη σου, να εχουν ισορροπησει πια και ευχομαι να μεινουν για παντα ετσι...
    δεν ξερω αν γινομαι σκληρη, αλλα εχω την αποψη οτι μονο τοτε πρεπει να αποφασιζουμε να φερουμε παιδια στον κοσμο, γιατι τα παιδια τα φερνουμε για να τα σωσουμε κι οχι για να μας σωσουν...
    ολα να σας πανε καλα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    BL DAIZYwelcome back!
    Δεν ημουν στο φορουμ 1 χρονο πριν αλλα ειχα ηδη διαβασει το θεμα σου και με ειχε αγγιξει.
    οπως περιεγραψες το γλυκο σου πλασματακι, ενιωσα οτι ημουν καπου μεσα στην καρδουλα σου και με ελουζες με ροδομελο!!!! και ενιωσα τοοοοοοοοοσο γλυκα!!!

    Δεν εχω περασει οσα εσυ, αλλα εχω και εγω τα δικα μου.Μετα απο 4 ανεπυθυμητες εγκυμοσυνες, που για λογους ανωτερας βιας επρεπε να διακοπτω καθε φορα, ηρθε και η στιγμη της επιθυμητης!!!!

    Και σε νιωθω τοσο πολυ οταν περιγραφεις τον μικρο σου αγγελο διπλα σου που σου ταζει τον παραδεισο με τα ματακια τα, τα χειλακια, τα δαχτυλακια του καθε του ανασα..........

    Τωρα ξερω οτι εισαι η πιο ευαισθητη και γλυκια μαμα για τον γιο σου, αλλα και η πιο αγρια λεαινα για οποιον προσπαθησει να απειλησει την ευτυχια σας!!!

    ΖΗΣΤΟ, ΖΗΣΤΟ ΜΕ ΟΛΟ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΝΑΙ , ΑΓΚΑΛΙΑΣΕ ΤΟΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ , ΚΑΚΟΜΑΘΕ ΤΟΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ . ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΣΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ.
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση παιδιά!

    Remedy ....ευχαριστώ για τα λόγια σου! Προφανώς μου διέφυγε να αναφέρω (γιατί το θεωρώ δεδομένο) ότι όσο ζω, αυτό το πλασματάκι δεν πρόκειται να πάθει κανένα κακό ! Τώρα το ότι θεωρείς πως όταν φέρνεις στο κόσμο μια ζωή ...την σώζεις ....(από τί άραγε?) είναι άλλο θέμα και άλλη κουβέντα!

    Boubourina ....σ\'ευχαριστώ κι εσένα για τα θερμά σου λόγια. Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα αυτά που είπες! Αυτό έκανα - κάνω και θα κάνω !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Originally posted by blDaizy
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση παιδιά!

    Remedy ....ευχαριστώ για τα λόγια σου! Προφανώς μου διέφυγε να αναφέρω (γιατί το θεωρώ δεδομένο) ότι όσο ζω, αυτό το πλασματάκι δεν πρόκειται να πάθει κανένα κακό ! Τώρα το ότι θεωρείς πως όταν φέρνεις στο κόσμο μια ζωή ...την σώζεις ....(από τί άραγε?) είναι άλλο θέμα και άλλη κουβέντα!

    Boubourina ....σ\'ευχαριστώ κι εσένα για τα θερμά σου λόγια. Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα αυτά που είπες! Αυτό έκανα - κάνω και θα κάνω !
    το \"σωσεις\" ηταν σχημα λογου μονο..το χρησιμοποιησα επειδη το χρησιμοποιησες εσυ λεγοντας οτι νοιωθεις οτι αυτο το παιδι σε εσωσε η θα σε σωσει...
    αυτο που ηθελα να πω ειναι, οτι θεωρω οτι παιδια πρεπει να κανουμε οταν ειμαστε αρκετα δυνατοι και ισορροπημενοι ωστε να δινουμε ΣΥΝΕΧΕΙΑ. να δινουμε ΜΟΝΟ, στηριξη, ισορροπια,υγιες περιβαλλον, συναισθημα,αγαπη, κλπ...αλλα οχι για να παρουμε απο αυτα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Remedy, στο πρώτο σκέλος έχεις απόλυτο δίκιο! Σαφώς και πρέπει να κάνεις παιδιά όταν είσαι ισορροπημένος και δυνατός. Βέβαια και πρέπει να εξασφαλίζεις στα παιδιά ένα υγιές περιβάλλον...Στη συνέχεια ...μου τα χαλάς λίγο !
    Αν είχες παιδιά θα καταλάβαινες πόσο λάθος έχεις ! Ένα παιδί πάντα σου δίνει δύναμη και πείσμα να συνεχίσεις και να προχωρήσεις στη ζωή όσο άσχημα κι αν σου πάνε τα πράγματα. Και ΝΑΙ ! Πολλές φορές σε σώζει κιόλας ! Και δεν μιλάω καθόλου μεταφορικά ! Κάποιοι από εδώ ίσως καταλάβουν τί λέω....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •