Η μητέρα μου έγινε καλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    19

    Η μητέρα μου έγινε καλα

    Καλησπέρα. Ήθελα να γράψω τι βίωσα 1 μισή χρονο με την μητέρα μου όταν την βοήθησα να γίνει καλά,να επανέλθει στην πραγματική της ζωή,δουλειά, οικογένεια και να βοηθήσω οποιους μπορω με την ανάρτηση μου.

    Πριν ένα χρόνο η μητέρα μου μετά επέμβαση που είχε κάνει 3 μέρες μετά το χειρουργείο εμφάνισε κάποιο τρέμουλο κάποια ταραχή που όσο περνούσαν οι μέρες γινόταν όλο και πιο έντονο.Πηγε σε καρδιολόγο,νευρολόγο,ΩΡΛ έκανε εξετάσεις, φυσιολογικές όλες.Πηγε στον γυναικογο της είπε ότι αυτό είναι ψυχολογικό και έτσι όλη η ιστορία ξεκίνησε από τότε που επισκέφθηκε τον πρώτο ψυχολόγο της και της έκανε την πρώτη διάγνωση χωρίς να έχει καμία σχέση με τη πραγματική.
    Ξεκίνησαν τα πρώτα zanax μετά η δόση γινόταν περισσότερη ένα μήνα μετά η κατάσταση της μητέρα μου γινόταν χειρότερη. Μετά από δύο μήνες γυρνούσαμε γιατρούς κ άρχιζε να έχει άσχημες σκέψεις και τάσεις αυτοκτονίας.Της σύστησε ο γιατρός της να μπει σε κλινική επειγόντως, την πήρα χωρίς να έχω ιδέα τι θα γινόταν εκεί μέσα και την πήγα σε μια ψυχιατρική κλινική ιδιωτική
    Έμεινε 15 μέρες μέσα, είχαμε καθημερινά τηλεφωνική επαφή μου έλεγε τι έτρωγε πως της φεροντουσαν τα πάντα.
    Όταν βγήκε ήταν άλλος άνθρωπος. Αυτό όμως δεν κράτησε πολύ.Ένα μήνα μετά στο μήνα που γεννούσε η γυναίκα μου η μητέρα μου ήταν η μαία που την ξεγεννησε.Αυτο είναι το επάγγελμα της. Αντί να χαρώ το μικρό μου έβλεπα την μάνα μου να ξαναπέφτει ψυχολογικά και εκεί άρχισα να την ψάχνω με τα φάρμακα να δω τι γίνεται.Επαιρνε cybalta,ziprexa,zanax 1mg, remeron
    Όταν άνοιξα και διαβασα για τις πάρενεργειες μου έπεσαν τα μαλλιά. Σε πέντε μήνες είχαν πλακώσει την μάνα μου στα ψυχοφαρμακα και αντί να γίνεται καλύτερα γινόταν χειρότερα.δυο μήνες μετά την κλινική είχε πέσει πάλι στην ίδια κατάσταση. Την παίρνω την παω σ άλλο γιατρο της αλλάζει τελείως την αγωγή κ αυτό ήταν που την χειροτέρεψε ακόμα περισσότερο.Την παίρνω στο σπίτι μου για δύο μήνες.Ειχε φτασει σε σημείο να μην χαίρεται με το πρώτο της εγγόνι 4 μηνών και το μόνο που την απασχολούσε ήταν τα φαρμακα και πως να κάνει κακό στον εαυτό της
    Μια μέρα αποπειράθηκε να πιει μια καρτέλα zanax.Την πήρα και την πήγα στο νοσοκομείο για πλύση στομάχου. Την είδαν συνάδελφοι της στο νοσοκομειο και δεν πίστευαν στα μάτια τους . Δεν μπορούσαν να την αναγνωρίσουν.
    Δεν το έβαλα κάτω όμως παρόλο που με είχε βαρεσει η απελπισία μου
    Την λύση μου την έδωσε η κολλητή της.Μου σύστησε έναν γιατρό που είχε θεραπεύσει έναν φίλο της με σχιζοφρένεια ή κάποια άλλη δύσκολη πάθηση και είχε φάει τα χρόνια του και τα λεφτά του σε γιατρους.Τον βρήκα εγώ ο ιδιος και μου τον σύστησε με κλειστά ματια.Μου λέει πήγαινε εκεί με δύο χάπια με έκανε άνθρωπο είχα φτασει μου είπε να παίρνω 10 χάπια την μέρα και να χτυπιέμαι σαν ερπετό.Είπα να πάρω και εκεί μια γνώμη.Ο γιατρός είναι σε μια ιδιωτική κλινική,την πήρα και πήγαμε.
    Την είδε σ αυτή την κατάσταση και μας είπε να μείνει λίγες μέρες για παρακολούθηση καθώς η αγωγή που θα έπαιρνε μπορεί να μην την έπιανε απ' την πρώτη εβδομάδα.Εμεινε ένα μήνα μέσα. Όταν βγήκε ήταν πολυ καλύτερα.Μου είπε ότι όσο καιρό ήταν μέσα έκανε ενδιαφέρον πράγματα που δεν έκανε στην προηγούμενη κλινικη.εκτος απ' τη εγωγη που της έδωσαν εκανε και χειρονακτικές εργασίες,είχε ψυχοθεραπεία καθημερινά,συζητούσε με νοσηλευτές γενικά το περιβάλλον ήταν πιο φιλικό και την βοήθησε να ανακάμψει. Η αγωγή που της έδωσε βγαίνοντας ο γιατρός είναι efexor,remeron,tavor αντί zanax, και neurontin (και μια βιταμίνη ).6 μήνες μετά η μήτερα μου είναι αυτή που ήταν παλιά.γυρισε στην δουλειά της απ' τον πρώτο μήνα,απολαμβάνει την ζωή της,κοιμάται φυσιολογικά η μόνη παρενέργεια που έχει είναι ότι ιδρώνει εύκολα.Σ αυτό το διάστημα ο γιατρός της αφαιρεί το tavor ανα διαστήματα και από σήμερα της το αφαιρεί τελείως.Το zanax μου είχε πει εμένα προσωπικά είναι το χειρότερο απ ολα.Ποτε πάνω από 2 μηνες. Εδω και 4 μήνες δεν έχει ούτε τρέμουλο που είχε πριν (στην πρώτη κλινική όταν βγήκε δεν είχε σταματήσει τελείως) ούτε ανησυχίες ούτε τίποτα. Ο γιατρός της είπε ότι θα αφαιρεί τα χάπια ανά διαστήματα,μην χαλάσουμε ότι χτυσαμε. Επίσκεψη μια φορά το τρίμηνο και κάθε 15 να τον παίρνει τηλέφωνο να τον ενημερώνει ή αν κάτι δεν πάει καλά.Δοξα τω Θεό όλα πήγαν καλά.Ειναι να πέσεις σε σωστό γιατρό και να κοιτάξει να βοηθήσει τον ασθενή όχι απλώς να του παίρνει το 50ρικο.
    Μακριά από δημόσιες κλινικές,λίγες θα κοιτάξουν τον ασθενή.Μπροστα στη ζωή και στην υγεία δεν βλέπεις τα λεφτά.Απο φτωχή οικογένεια προέρχομαι δεν μας περίσσευαν.τις οικονομίες μου έδωσα να βοηθησω τον άνθρωπο που με βοήθησε τα λεφτα της κλινική δεν είναι τίποτα μπροστά στην εικόνα που βλέπω πλεον την μάνα μου να κοιμίζει το εγγονι .
    Last edited by giorgosmj; 25-09-2021 at 07:09.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Μπράβο Γιώργο που δεν την άφησες έτσι και κατάφερες και την έβγαλες από όλο αυτό .
    Ει άι πολύ σημαντικό σε όλη αυτή την φάση να έχουμε ανθρώπους διπλας μας γιατί δυστυχώς όταν είσαι μέσα σε αυτό το σκοτάδι δεν μπορείς μόνος σου να σκεφτείς και να πας εκεί που πρέπει .

    Τα χρήματα δεν είναι τίποτα μπροστά στο αποτέλεσμα και πραγματικά οποίος έχει αποφασίσει να βγει από όλο αυτό βρίσκει και τον τρόπο και τους ανθρώπους που θα τον βοηθήσουν .

    Να σου ζήσει το μωράκι σας και η γιαγιά του να το καμαρώνει κάθε μέρα όλο και πιο πολύ !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    19
    Είσαι απ' τις πρώτες που με συμβούλεψε Μαριλου σε θυμάμαι πολύ καλά και μάλιστα μου είχες πει να το παλέψω θα βγάλω άκρη αρκεί να πέσω σε καλά χέρια.Να σάι καλά
    Last edited by giorgosmj; 25-09-2021 at 19:06.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Την θυμάμαι την περίπτωση σου γι αυτο και χάρηκα με την όλη εξέλιξη σου
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Έγινε το εξείς
    By Pikook in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 20-06-2020, 17:57
  2. Τι έγινε ρε παιδιά;;;;;;
    By vickie_victoria in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 4
    Last Post: 01-09-2019, 14:27
  3. Η μητερα μου δεν ειναι καλα
    By μυσπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2014, 02:14
  4. Τι έγινε;
    By Θεολόγος in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 7
    Last Post: 22-08-2012, 16:44
  5. ΜΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ????????????
    By olga_soul in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 15
    Last Post: 10-07-2006, 00:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •