Δεν ανταπέδωσε τον χαιρετισμό μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Δεν ανταπέδωσε τον χαιρετισμό μου

    Είναι κάτι παλιοί πελάτες οι οποίοι έρχονται πολλά χρόνια και με τους οποίους είχα ανέκαθεν ψυχρές σχέσεις για διάφορους λογους, με κυριότερους: 1. το συγκεκριμένο ζευγάρι είναι παρέα με κάποιους άλλους που είχαν πάντα περιπαικτική συμπεριφορά απέναντί μου, επειδή η δουλειά μου είναι κυρίως στη ρεσεψιον αναγκαστικά κάνω δουλειά στον υπολογιστή και έτσι δεν τους βλέπω πάντα όταν περνάνε και δεν τους χαιρετούσα πάντα και μία φορά τους είδα να γελάνε εις βάρος μου στην παρέα τους, θεωρώντας ότι δεν καταλαβαίνω γερμανικά και κάνοντας ότι πληκτρολογούν σε έναν αόρατο υπολογιστή. Έκτοτε ένας της παρέας τους πέθανε και από τότε με αποφεύγουν γενικά, ποιος ξέρει για ποιον λόγο. 2. δεν είμαι γενικά πολύ ανοιχτός σε άτομα που δεν ξέρω καλά, ειδικά όταν έχουν τέτοια συμπεριφορά (ξέρω ότι κορο'ι'δευαν και κάποιον εντός της παρέας, με κακόβουλο τρόπο , σχεδόν παρενοχλητικά και όχι φιλικά)
    Το ότι γενικά δεν ανοίγομαι σε άτομα που δεν έχω οικειότητα συμβαίνει λόγω παρελθοντικού τραύματος και αγχώδους διαταραχής. Στη δουλειά μου είμαι φυσικά άψογος, πάντα με χαμόγελο ακόμα και προς αυτούς μετά το περιστατικό της εις βάρος μου κορο'ι'δίας αλλά την παραπάνω οικειότητα με τέτοια άτομα δεν την θέλω, μου προκαλεί δυσφορία.

    Ήρθαν λοιπόν σήμερα και την ώρα που ήρθαν εγώ δεν ήμουν στην υποδοχή γιατί είχα πεταχτεί να κάνω κάτι που έπρεπε να γίνει άρα τους είδα κάτω στο εστιατόριο. Από τις κάμερες είχα δει πριν κατέβω ότι είχαν χαιρετήσει ένθερμα τους πάντες. Κατεβαίνω κάτω στο εστιατόριο ενώ 120 άτομα τρώνε και έχουν οπτική θέα προς τις σκάλες και όσους κατεβαίνουν, άρα πολλά ζευγάρια μάτια είναι καρφωμένα πάνω μου. Κανω οπτική επαφή με αυτούς και αποφασίζω να κάνω κάτι που κανονικά δεν θα έκανα ποτέ, σηκώνοντας το χέρι μου και χαιρετώντας απο μακριά. Η γυναίκα με βλοσυρό ύφος κάνει οπτική επαφή μαζί μου, βλέπει το χαιρετισμό και αποστρέφει το βλέμμα. Όλο το εστιατόριο λοιπόν είδε το περιστατικό και εμένα να χαιρετάω στον αέρα χωρίς αυτή η αγενέστατη ύπαρξη να ανταποδίδει.

    Τώρα νιώθω από τη μία ντροπή για αυτό που έγινε από την άλλη οργή και σκέφτομαι ότι από αύριο θα είμαι σκόπιμα αγενής μαζί τους, αν τουλάχιστον έρθουν προς την υποδοχή. Μέχρι σήμερα απλώς τους αγνοούσα και ήμουν ευγενικός, αλλά αυτή τη φορά νομίζω ξεπέρασαν τα όρια και μου συμπεριφέρθηκαν σαν να είμαι κάποιο σκουπίδι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δηλαδη εσυ πιστευεισ οτι το να μην ανταποδωσει ο αλλοσ τον χαιρετισμο ανηκει σε σκουπιδια με αυτο το σκεπτικο ο αλλοσ μπορει να πιστευει οτι ο χαιρετισμοσ απο μακρια ανηκει σε βλαχουσ εσυ πωσ ξερεισ τι ισχυει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δηλαδη εσυ πιστευεισ οτι το να μην ανταποδωσει ο αλλοσ τον χαιρετισμο ανηκει σε σκουπιδια με αυτο το σκεπτικο ο αλλοσ μπορει να πιστευει οτι ο χαιρετισμοσ απο μακρια ανηκει σε βλαχουσ εσυ πωσ ξερεισ τι ισχυει


    Δεν γινεται να πιστευουν οτι ανηκει σε βλαχουν γιατι πρωτον ηταν απλως μια ανυψωση του χεριου και ενα ευγενικο νευμα και δευτερον απο τις καμερες ειδα οτι εκαναν ολοκληρο σοου κουνωντας τα χερια τους ηδη απο τις σκαλες πριν προσεγγισουν για αγκαλιες οταν κατεβηκαν αρα σιγουρα δεν ειναι οτι δεν το βρηκαν διακριτικο, ειναι οτι αποφασισαν να με αγνοησουν εσκεμμενα για να νιωσω ασχημα, κατι που συνιστα μορφη εμμεσης παρενοχλησης, αφου πρωτα με παρενοχλησαν και κανονικα οταν με χλευαζαν πριν μερικα χρονια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω παντωσ αν δεν ανταποδιδουν το λεω να πανε να γαμηθουν φωναζω ενα ψιλο αι κουρεψου κ ουτε που με νοιαζει τι κανουν εσυ πωσ πιστευεισ οτι ανηκει η μη ανταποδοση σε σκουπιδι ακομα κι ο αλλοσ να το πιστευει παλι ειναι μακακασ και του πατασ ενα χ κι ολα καλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δεν εξαρταται η ζωη σου απο το τι πιστευουν οι αλλοι για σενα εγω ετσι πιστευω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω παντωσ αν δεν ανταποδιδουν το λεω να πανε να γαμηθουν φωναζω ενα ψιλο αι κουρεψου κ ουτε που με νοιαζει τι κανουν εσυ πωσ πιστευεισ οτι ανηκει η μη ανταποδοση σε σκουπιδι ακομα κι ο αλλοσ να το πιστευει παλι ειναι μακακασ και του πατασ ενα χ κι ολα καλα


    δεν ειναι οτι θα με επηρεασει καταλυτικα, αλλα μου φανηκε ασχημο, μου χαλασε τη διαθεση και ενιωσα ντροπη επειδη εγινε παρουσια τοσων ατομων. Και θα πρεπει να τους βλεπω για αλλες εικοσι μερες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δηλαδη αν ησουν ποδοσφαιριστησ κ σε βριζαν θα εκανεσ μυνηση στουσ φιλαθλουσ εγω δεν εχω ιδεα απο νομουσ ολοι καμια φορα μου τι λενε δεν τουσ δινω σημασια μπορει να τουσ μιλαω μπορει κ οχι καλα εσυ τι νομιζεισ ζουν ολοι συμφωνα με τουσ νομουσ εγω δεν εχω ιδεα στο λεω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω ημουν ερασιτεχνησ βολευμπολιστασ στο σχολειο να πασ στο γηπεδο να ακουσ μπινελικια απο 500 ατομα να γουσταρεισ δεν εχω ιδεα απο νομουσ που καθοριζουν την συμπεριφορα μασ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Με αυτα που λεσ αυτοι ειναι σκουπιδια αξιζει να ασχολεισαι με σκουπιδια οπωσ κρινεισ καπιοιον για κατι που εκανε σε αλλον οπωσ σου λεω εγω ειναι για το αναθεμα αυτοι που τα κανουν αυτα ετσι θα κρινεισ κι αυτουσ που σε ενοχλουν αλλα σαν τριτοσ εσυ κανεισ φοκουσ πολυ στον εαυτο σου και σε βαζεισ σε δευτερη μοιρα ενω πρεπει να εισαι σε πρωτη εσυ τι θεσ εσυ τι δεν θεσ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω δε σου κανω πλακα ακομα προσπαθω να καταλαβω τι ειναι σεξιστησ ομοφοβικοσ κ ρατσιστησ οταν μιλαω εν ολιγοισ δεν ξερω αν πω καμια μαλακια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το θέμα είναι πώς θα συμπεριφερθώ από δω και μπρος. Βρίσκετε ανώριμο να είμαι σκόπιμα αγενής μαζί τους, πχ να τους αγνοήσω αν θέλουν κάτι στη ρεσεψιόν προσποιούμενος ότι έχω δουλειά; Ή να μην απαντήσω αν αναγκαστούν τελικά να με χαιρετήσουν γιατί θα θέλουν κάτι που θα πρέπει να πουν σε μένα;

    Το θεωρώ γενικά σκόπιμα αγενές αυτό που έκαναν και παρενοχλητικό. Είναι δηλαδή τόσο δύσκολο να βάλουν με το μυαλό τους ότι κάποιο άτομο γύρω τους έχει αγχώδη διαταραχή και δεν είναι ανάγκη να φέρονται τόσο άσχημα; Και είναι 50+ άνθρωποι, δεν είναι τίποτα νεαροί.

    Επίσης ψέγω τον εαυτό μου που δεν διατήρησα μια απόμακρη στάση. Αυτό που έκανα, ειδικά μπροστά σε τόσο κόσμο δεν είναι καθόλου μέσα στη συνήθη συμπεριφορά μου. Εκτέθηκα δηλαδή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εν ολιγοισ εγω ξερω πωσ νιωθεισ το εχω περασει κι εγω κ σου λεω ξεπερνιεται ειναι ενα σημειο που αποκτασ αυτοεκτιμηση κι αρχιζεισ κ βλεπεισ τουσ αλλουσ καθαρα εγω ηθελα ασ πουμε να με αγαπησουν τελικα καταλαβα οτι πιο ωραιο ειναι να αγαπασ εσυ κ θεραπευτηκα μετα ηθελα να βγαλω λεφτα δουλευω 20 χρονια περασαν λεφτα απο τα χερια μου αρκετα μετα ηθελα να εχω παιδια γνωρισα τον ανιψιο μου 9 χρονων και μου λυθηκαν ολεσ οι αποριεσ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αυτο σ λεω οτι εχεισ αγχωδη διαταραχη μη νομιζεισ οτι τον ενδιαφερει τον αλλον ο αλλοσ μπορει να μην εχει να φαει κ σ λεει τι προβλημα αφου εχεισ λεφτα δεν ξερεισ πωσ κρινει ο καθενασ μπορει επισησ κατι να του ειπαν για σενα χιλια δυο μπορει να γινανε

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το πιο σωστο ειναι οι αποστασεισ παντα οταν γινεται κατι λαθοσ χωρισ να το θελουμε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σκεφτομαι ότι έδειξα αδυναμία. Κακώς δεν ήμουν απόμακρος μαζί τους όπως συνήθως. Δεν καταλαβαίνω γιατί θεώρησα καλή ιδέα να κάνω αυτό το πράγμα.

    Επίσης ήταν μια γενικά άσχημη μέρα σήμερα και αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •