Δεν ξέρω τι να κάνω στην ζωη μου....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270

    Δεν ξέρω τι να κάνω στην ζωη μου....

    Καλησπέρα σε αλλο φόρουμ έγραψα για τα ερωτικά μ προβλήματα εδώ στο Ντουμπάι π μένω εδώ και ένα χρόνο τώρα θα μιλήσω για το κυρίως πρόβλημα μου που είναι οτι δεν ξέρω τι θα κάνω μετά απο εδώ θα κάτσω μέχρι Μάιο εδώ είναι η τελευταία μ σεζόν δεν κάθομαι ξανά καλοκαίρι αλλα από την άλλη δεν θέλω να γυρίσω Ελλάδα οπότε ο κλήρος πέφτει παλι σε μετανάστευση σε άλλη χώρα αλλα δεν ξέρω πού μέχρι στιγμής αυτή η χώρα μόνο πίκρα έφερε στα οικονομικά σε φιλίες σε ανθρώπους σε όλα ενα ψέμα η πόλη και οι άνθρωποι εξολοκλήρου φεύγω με πίκρα και χαρα μαζί γτ επιτέλους πάω για καλύτερα μετάνιωσα που έφυγα απο Ελλάδα? Οχι βέβαια απλα το Ντουμπάι ήταν ενα σκαλί Πίο πάνω αλλα και πάλι και εδώ δεν ήταν όλα τέλεια.. περιμένω απόψεις και γνώμες σε ποια χώρα λέτε να μετανάστευσω υπόψη δουλεύω στην εστίαση στα ξενοδοχεία της μαρριοτ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Κανείς εύκολα φίλους κ παρέες; Σου αρέσουν όλων των ειδών οι καιροί; Εάν ναι τότε διάλεξε μια χώρα με υψηλό εισόδημα.
    Εφόσον δεν θες να επιστρέψεις Ελλάδα, δεν βλέπω λόγο νά φύγεις από το Ντουμπάι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βρες έναν καλό ψυχολόγο να κάνεις συνεδρίες έστω μέσω skype να αποφορτίζεσαι λίγο και να πάρεις μπρος.
    Μου κάνει τρομερή εντύπωση που όσο καιρό γράφεις λες ότι δεν έχεις φίλους και βγάζεις μία αίσθηση μεγάλης μοναξιάς, όχι μόνο τώρα που πες ότι είσαι σε "περίεργο" περιβάλλον, αλλά κι όταν ήσουν Ελλάδα. Αν δουλεύεις και κατά καιρούς πας για τρέξιμο ή γυμναστήριο μόνη σου, βλέπεις ταινίες μόνη σου, κάθεσαι και σκέφτεσαι συνεχώς διάφορα μόνη σου και έχεις περιορισμένο κύκλο δραστηριοτήτων και ενδιαφερόντων πως να πάρεις τα πάνω σου; Μπορεί να πέσεις και πάνω στον πρώτο τριμάλακα που θα βρεθεί μπροστά σου και να κάνεις σπασμωδικές κινήσεις ακριβώς για να βγεις από τη μοναξιά σου ή μπορεί ένα προβληματάκι στη δουλειά από τόσο να γίνει τόοοοοοοοοοσο γιατί δεν έχεις με τι άλλο να ασχοληθείς. Χρειάζεται ποιοτικός χρόνος έστω και λίγος κάθε μέρα στη ζωή μας και χρειαζόμαστε και την ανθρώπινη επαφή.

    Εγώ που γενικά είμαι αυτάρκης και συνήθως βρίσκω μόνη μου λύσεις στα προβλήματα και δεν θέλω συνεχώς ανθρώπους γύρω μου και που ζούσα περιπλανώμενη για χρόνια, πάντα θα ανέπτυσσα ένα κοινωνικό δίκτυο, παρέες και φίλους κι ακόμα και σε περιόδους που ακόμα δεν υπήρχε αυτό το δίκτυο, είχα φίλους από αλλού που μπορούσαμε να μιλήσουμε, να αναλύσουμε κάποιο πρόβλημα ή να πούμε δυο μαλακίες να γελάσουμε και να αποφορτιστεί η ατμόσφαιρα. Χρειάζεσαι βαλβίδες αποσυμπίεσης, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω; Ένας ψυχολόγος θα σε βοηθήσει να ξεδιαλύνεις τις σκέψεις σου και να αλλάξεις τον τρόπο που σχετίζεσαι με τους γύρω σου και που βλέπεις τα πράγματα.

    Στα επαγγελματικά, όπου και να πας θα υπάρχουν οι "καλοί" και οι "κακοί" συνάδελφοι, σε κάποια πράγματα θα είναι καλά, σε κάποια χειρότερα. Το ίδιο ισχύει και για το μέρος. Το θέμα είναι εσύ η ίδια πως αντιμετωπίζεις την καθημερινότητα και τις καταστάσεις. Αν προτεραιότητά σου είναι η καριέρα, σκέψου με κριτήριο που είναι καλύτερα για τη δουλειά σου. Αν είσαι σε συγκεκριμένη εταιρεία, θα έχεις πληροφορίες για το ποιές θέσεις υπάρχουν και που και ποιες είναι οι συνθήκες, οι γνώσεις που θα αποκομίσεις και τι δυνατότητες ανοίγονται μπροστά σου. Είσαι μικρή ακόμα για να κάθεσαι να σκας τι θα κάνεις στη ζωή σου. Το ένα φέρνει το άλλο μέσα από εμπειρίες συνήθως και κάποια ενδοσκόπηση ανάλογα σε τι φάση βρίσκεσαι. Το βασικό είναι να αρχίσεις να αισθάνεσαι καλά μες τον εαυτό σου και να περνάς καλά, χωρίς να τα κάνεις βέβαια όλα ρημαδιό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Το θέμα είναι εσύ τι αξίες έχεις αυτή την στιγμή σαν άνθρωπος και το θέμα είναι να διαλέξεις τι θες να κάνεις σύμφωνα με αυτές τις αξίες είναι δύσκολη απόφαση αλλά αν διαλέξεις ανάμεσα σε
    Τι σε αντιπροσωπεύει, ανάμεσα σε ταυτότητες θα είναι πιο εύκολο , δεν υπάρχει τέλεια χώρα οπότε διάλεξε ποιος τρόπος ζωής σου ταιριάζει σε σένα προσωπικά, δοκιμάζεις

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. Δεν ξέρω τι να κάνω
    By Kostantinos84 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-10-2020, 13:09
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  4. Replies: 11
    Last Post: 24-04-2013, 09:22
  5. Δεν ξερω τι να κανω...........
    By antigonh in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 06-06-2011, 17:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •