Σχεσεις Προκαταλήψεις και ταξικές διαφορές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257

    Σχεσεις Προκαταλήψεις και ταξικές διαφορές

    ................
    Last edited by Black_Opium; 14-11-2021 at 00:19.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το επαγγελμα του δασκαλου ειναι πολυ αρεστο κοινωνικα. Δεν νομιζω οτι προυποθετει και σπουδαια μορφωση, οχι μεγαλυτερη απο οτι δεκαδες χιλιαδες αλλοι παιρνουν. Απλα μια σταδιοδρομια. Εχω ακουσει και το "εαν δεν εχεις τις ικανοτητες να πετυχεις κατι αξιολογο με τις γνωσεις σου, παντα υπαρχει η διδασκαλια."
    Τεσπα, δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
    Σαφως και εχουν λαθος σκεψη, πανω στο θεμα. Εαν μαλιστα τους θεωρουν ως ανωτερους, γιατι να ειναι κοινωνικος αποκλεισμος ενα τετοιο κλιμα? Ισα- ισα ευκαιρια για ανελιξη.
    Προφανως ξερεις και εσυ οτι κανουν λαθος σκεψεις, απλως σε σκανε και θες να το μοιραστεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εγώ δουλεύω reception σε μια κλινική και όπως κι εγώ έτσι κι εκεί έχουμε τα πτυχία μας. Αυτές οι προκαταλήψεις είναι ξεπερασμένες, κομπλεξικοί σκέφτονται έτσι. Μα καλά και τι πόρτες να ανοιχτούν με μια δουλειά; Θέλω να πω στο τέλος της μέρας γυρνάς ψόφιος και θες απλά να αράξεις.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    ..............
    Last edited by Black_Opium; 14-11-2021 at 00:25.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εγώ το αισθάνομαι σε ορισμένα άτομα μόλις πω το πτυχίο μου και πως συνειδητά δεν θέλω να εμπλακώ με αυτό τον κλάδο, και την καινούρια μου δουλειά πως έχουν ένα ύφος. Βέβαια επειδή είναι καινούρια και σε άλλη χώρα από την Ελλάδα, δεν το έχω επικοινωνήσει με τρίτους. Εγώ περνάω καλά, πληρώνομαι καλά, είμαι παραγωγική, άρα δεν με νοιάζει για τους άλλους. Η οικογένειά μου έτσι κι αλλιώς είναι εξυπηρετικοί. Πάντως και η θέση υποδοχής/γραμματέας δεν είναι και εύκολη, ειδάλλως θα τα έκαναν όλοι μόνοι τους και δεν θα προσλάμβαναν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν νομιζω οτι πρεπει να δινεις ιδιαιτερη σημασια. Υπαρχουν επαγγελματα που στους περισσοτερους ανθρωπους δεν μπορεις καν να τα εξηγησεις, τους λες κατι με υπολογιστες σε γενικες γραμμες.
    Δασκαλος, γιατρος, δικηγορος. Παλια και παπας, αλλα δεν νομιζω τοσο πλεον.
    Σημασια εχει τι ατομο εχεις βγει. Οχι τι δουλεια κανεις για την επιβιωση σου ή ποσα χρηματα βγαζεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    .........
    ..................
    Last edited by Black_Opium; 14-11-2021 at 00:25.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θεωρητικα παντα. Και εγω θα ηθελα να εκανα ερευνα σε ενα πανεπιστημιακο ιδρυμα, αλλα δεν...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    [QUOTE=keep_walking;1181121]Δεν νομιζω οτι πρεπει να δινεις ιδιαιτερη σημασια. Υπαρχουν επαγγελματα που στους περισσοτερους ανθρωπους δεν μπορεις καν να τα εξηγησεις,
    Last edited by Black_Opium; 14-11-2021 at 00:24.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η κοινωνικοποιηση ειναι σχετικη. Μια καλη παρεα με φιλαρακια. Ισως οικογενεια αργοτερα και εαν το επιθυμεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Καλησπέρα
    Ειμαι γυναικα, εργάζομαι σε επαρχία σε ένα περιβάλλον με πολλούς εκπαιδευτικούς και είμαι στο πόστο της γραμματείας. Παλια υπήρξα καλή μαθήτρια, ευστροφη και με έφεση στις ξένες γλώσσες, σπούδασα, όμως δεν κατάφερα να βρω κάτι στο αντικείμενο μου. Οπότε εργάζομαι σαν γραμματέας. Οι δικοί μου, μου λένε πως το συγκεκριμενο εργασιακό περιβαλλον δεν θα μου ανοίξει κοινωνικές πόρτες καθώς οι άνθρωποι που συναναστρέφομαι είναι καθηγητές και δάσκαλοι ενώ εγώ απλα γραμματέας. Και ότι θα είναι δύσκολο να ταιριαξω. Αυτή η άποψη τους με στεναχωρεί και με θυμώνει ταυτόχρονα γιατί ούτε άχρηστη αισθάνομαι ούτε κατώτερη τους, ούτε μου είχε περάσει από το μυαλό ότι το εκπαιδευτικό παρελθόν μου μπορεί να παραπεμψει σε τέτοιον κοινωνικο αποκλεισμό. Είναι δυνατόν οι άνθρωποι να έχουν τέτοιες σκέψεις και προκαταλήψεις; σε μια εποχή που οι μισοί άνεργοι είναι πτυχιούχοι; δεν ξέρω ειλικρινά.....
    Εεεε, να ρωτήσω κάτι; Τι ακριβώς κοινωνικές πόρτες θα πρέπει να σου ανοίξουν; Και με ποιο σκεπτικό ανησυχούν αν ταιριάξεις ή όχι ή αν θα σου ανοίξουν αυτές οι πόρτες; Το λέω αυτό γιατί σε γενικές γραμμές κι ακόμα περισσότερο σε σύγκριση με άλλες χώρες, η Ελλάδα μόνο ταξική κοινωνία δεν είναι. Και ακόμα περισσότερο στην επαρχία.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    ..........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι να σου πω καλα ειναι ολα στη θεωρια. Αλλα συνηθως οι μορφωμενοι κανουν παρεα με μορφωμενους, οι πλουσιοι με πλουσιους και ουτω καθεξης. Οχι οτι δεν υπαρχουν εξαιρεσεις. Το θεμα ειναι να βρεις αυτο που ψαχνεις στον αλλον, δηλαδη ενδιαφερον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    [QUOTE=keep_walking;1181128]Τι να σου πω καλα ειναι ολα στη θεωρια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Δεν εννοώ επαγγελματικά. Εφόσον είναι τα αντικείμενα μας διαφορετικά. Εννοώ μια πάρα πάνω ενδεχομενη επαφή από την υπάρχουσα επαγγελματική σχέση.
    Δεν ειναι τοσο ευκολο να κανεις φιλιες στη δουλεια. Εγω τοσες δουλειες εχω περασει, μια φιλια εχω δημιουργησει απο το εργασιακο περιβαλλον, γενικα. Και μερικα καλημερα, πως παει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Οι διαφορές..
    By Αλεξία10 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 15-01-2020, 16:11
  2. διαφορες μεταξυ τους
    By panos19 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 22
    Last Post: 28-09-2019, 00:13
  3. Θελω διαφορες γνωμες!
    By Akis Lam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 28-01-2013, 02:26
  4. Διαφορες διαιτες
    By badgirl in forum Παχυσαρκία
    Replies: 62
    Last Post: 24-02-2010, 13:10
  5. Στερεοτυπα και προκαταληψεις
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 27-07-2009, 11:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •