Τι κάνω λάθος? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Quote Originally Posted by Theodora1 View Post
    Τον γνώρισα εξ όψεως από κοινούς γνωστούς, είχαμε πάει μια φορά για καφέ και τώρα για μπάνιο στη θάλασσα τίποτα παραπάνω.
    Στα μυνήματα ήταν πολυ έντονο το φλερτ και από τις δύο πλευρές.
    Μακροχρόνιες σχέσεις δε έτυχε να κάνω. Και είμαι πολύ καιρό μόνη μου. Ίσως αυτή η ανάγκη μου για σχέση να δημιούργησε όλη αυτή την εμμονή στο μυαλό μου.
    Ίσως. Αλλα δεν αξιζει.δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριεσαι.υπάρχουν τόσοι άλλοι εκεί έξω διαθεσιμοι.Άσε που για να σε φλερταρε στην αρχή και μετά να το σταματησε ισως σημαίνει ότι έχει κάποια άλλη σχέση. Εγώ πάντως στην θέση σου θα τον ρωτουσα.δεν μου αρέσει να αφηνω εκκρεμότητες.βέβαια αμφιβάλλω αν θα σου πει την αλήθεια. Πάντως δεν αξιζει.προχωρα παρακάτω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Το σημαντικό είναι να καταλάβεις γιατί επιμένεις να ασχολείσαι με κάποιον που δεν μπορεί να σου δώσει αυτό που λες ότι θες. Πιθανότατα επειδή δεν το θες. Αν ήθελες να βρεις κάποιον θα είχες προχωρήσει.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητή θμεατοθέτρια,

    αυτά τα πράγματα είναι παιδιάστικά. Οι σχέσεις δεν αναπτύσσονται μέσα από μία μαύρη οθόνη.
    Μόνο η κοντινή επαφή μπορεί ν γεννήσει τον έρωτα, εκεί που υπάρχουν και οι πέντε αισθήσεις. Εκεί που βλέπεις τον άλλον και τις εκφράσεις του προσώπου του, εκεί που υπάρχει βλεμματική επαφή, εκεί που μυρίζεις τον άλλον, όταν ακούς την φωνή του.
    Άλλωστε ο έρωτας είναι και βιολογικός.

    Η γνωριμία μέσω διαδικτύου έχει και πρέπει να έχει μόνο ένα σκοπό, εσείς οι δύο να συναντηθείτε από κοντά.
    Εγώ δεν καταλαβαίνω καθόλου τι εννοείς ότι σου είχε ξεκαθαρίσει ότι του αρέσεις
    Μου φαίνονται παράλογες τέτοιες δηλώσεις εφόσον δεν είχατε περάσει καθόλου χρόνο μαζί από κοντά. Τι του αρέσει δύο φωτογραφίες και ο τρόπος που γράφεις τα μηνύματα? Είναι χαζό.
    Επιπλέον, πρεπει να σε προβληματίσει το γεγονός ότι και πριν την συνάντηση, ο άντρας αυτός καθυστερούσε την συνάντηση από κοντά.
    Αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Ένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται να γνωρίσει έναν νέο άνθρωπο με την πρώτη ευκαιρία του προτείνει έναν καφέ. Εάν εκείνος ήθελε κυρίως να τα λέτε από μηνύματα και συνέχεια ανέβαλε την συνάντηση, κάτι δεν πήγαινε καλά εξαρχής. Αυτό γιατί δεν το σκέφτηκες?

    Το να ανταλλάσετε μεγάλες κουβέντες από μηνύματα και από κοντά να είστε δύο ξένοι είναι φυσιολογικό. Γιατί από κοντά είστε όντως δύο ξένοι. Γι αυτό το λόγο, δεν έχει νόημα να αναπτύσσεις σχέσεις διαδικτυακές. Οι σχέσεις πάντοτε αναπτύσσονται στην κοντινή επαφή.
    Αλλιώς είναι σαν να ερωτεύεσαι το κινητό σου.

    Ο λόγος που έχεις φάει κόλλημα, είναι γιατί δεν πιστεύεις στον εαυτό σου. Γιατί με την πρώτη στραβή ισχυρίζεσαι ότι εσύ φταις 100%.
    Γιατί μπροστά σε μια αποτυχια θα πεις ότι δεν είσαι ικανή να κρατήσεις άνθρωπο κοντά σου. Αυτός είναι ο λόγος που παθαίνεις εμμονή.
    Γιατί εσύ η ίδια κρίνεις τον εαυτό σου και αυτομαστιγώνεσαι.

  4. #19
    Έχετε απόλυτο δίκιο...ισως η ανάγκη μου για μια ουσιαστική σχέση και η προσέγγιση (έστω και με αυτόν τον τροπο) από αυτόν τον άντρα που μου αρέσει πολύ να δημιούργησαν όλο αυτό στο μυαλό μου . Να είναι δλδ απλά μια εμμονή η ένα απωθημένο και όχι ερωτας . Ίσως τελικά και ο ίδιος να μην μπορεί να μου δώσει αυτό που εγώ θέλω να το κατάλαβε και γι αυτό τον λόγο να το ξεκόψε αυτός, για να μην μπει στη δλδ στη διαδικασία να το πει στα ίσα.

  5. #20
    Καλησπέρα
    Επανέρχομαι σε αυτό το θέμα γιατί ενώ έχουν περάσει πολλές μέρες από τη διακοπή της επικοινωνίας μας με τον συγκεκριμένο άνθρωπο εγώ δεν μπορώ με τίποτα να προχωρήσω. Παρόλο που εχω κάνει προσπάθειες και κάποιες συνεδρίες με ψυχολόγο.
    Έκανα και το λάθος και του έστειλα ένα μυνημα τύπου πείραγμα και νομίζω ότι αυτό ήταν και το τελειωτικό.
    Το θέμα είναι ότι αυτός εδώ και αρκετό καιρό είναι έξω σε ταξίδι και εγώ έχω σκάσει από τη ζήλια μου. Σκέφτομαι ότι εάν ειμουν πιο διαχυτικη μαζί του, εάν του έλεγα η του έδειχνα τα αισθήματα μου ίσως τώρα να ήμασταν μαζί στο ταξίδι. Διαβάζω ξανά και ξανά τη συνομιλία μας και καταλήγω στο συμπέρασμα ότι του πέρασα λάθος μυνημα ότι δεν τον γουστάρω. Δεν ξέρω γιατί αλλά πάντα στις προσωπικές μου σχέσεις χτίζω ένα τοίχος....έτσι έκανα και τώρα, αυτός προσπαθούσε να με προσεγγίσει ερωτικά και εγώ του απαντούσα ότι θέλω να βρεθούμε να μου τα πει κοντά. Σκέφτομαι να του στείλω ένα μυνημα που να του πω όλα όσα νοιώθω αλλά Και πάλι φοβάμαι.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Να μην του στείλεις τίποτα, τελείωσε το θέμα πας για άλλα. Και κοίτα σόρρι που θα σου το πω, αλλά αν στα 32 σου που είσαι ολόκληρη γυναίκα δεν έχεις το σθένος να πεις σε κάποιον ξέρεις σε γουστάρω και δεν είναι κακό, αυτό είναι το ζητούμενο άλλωστε είτε να πεις ξερεις σε γουστάρω, είτε όχι και δεν το λες ή δείχνεις ψυχρότητα και αρνητικότητα, ε τι περιμένεις μετά; Να σου κάνει ο άλλος τον ψυχολόγο; Ποιος λογικός άνδρας θα μπει στην διαδικασία να το παίξει ψυχολόγος χωρίς καν να είναι σε σχέση; Και αν το κάνει και γίνει σχέση φαντάσου μετά τι θα πρέπει να κάνει; Δεν θέλουμε γόρδιους δεσμούς η ζωή είναι πολύ μικρή για να μπούμε σε αυτή την διαδικασία, σε αυτή την ηλικία! Εγώ είμαι 44 αν σε είχα απέναντι μου και ήσουν ψυχρή θα έλεγα τέλος. Ο,τι και να μου έλεγες μετά, θα ήταν ήξεις αφήξεις δηλαδή red flag που σημαίνει πως θα το συναντώ αρκετές φορές στη ζωή μου αν προχωρήσω μαζί σου, να μπω σε αυτή τη διαδικασία γιατι; Είναι μικρή η ζωή για να ταλαιπωρηθώ έτσι...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Τα μπερδεύεις από τη μία και από την άλλα δεν αναφέρεις σημαντικά στοιχεία.
    ΣΕ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ;;; Αν όχι , μπορεί όταν σε είδε να μη σε βρήκε ελκυστική.
    Αν σε είχε δει και δεν είχες αλλάξει μέχρι να σε ξαναδεί, η απάντηση είναι απλούστατη , είναι ΗΛΙΘΙΟΣ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΣ , οπότε δεν έχεις κανένα λόγο να ασχολείσαι.
    Το ίντερνετ είναι χρήσιμο και αξιόλογο για γνωριμίες ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΕΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ. Όσο παραμένουν στο ίντερνετ είναι .... bits & bytes
    και όχι γνωριμίες, οπότε δεν αξίζουν τίποτε. Χάσιμο χρόνου είναι . Αν δεν θέλει ζωντανή επαφή, τον διαγράφεις. ΕΤΣΙ ΣΚΕΤΑ.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλημερα και απο μενα . Στα 32 σου αντι να χαιρεσαι τη ζωη σου μονη ή τον ερωτα με καποιον συντροφο καθεσαι και αναρωτιεσαι γιατι δεν εστειλε μηνυμα ενας σχεδον αγνωστος που βγηκες 2-3 φορες σε φιλικο επιπεδο και φλερταρατε λιγακι μεσω ιντερνετ . Βρε κοριτσι μου , το ιντερνετ ειναι απλα ενας αρωγος για γνωριμιες τις οποιες ομως θα φερεις στην αληθινη ζωη . Δεχομαι φυσικα οτι μπορει να ερωτευτεις τον αλλο απο το τροπο που γραφει και επικοινωνει , ομως ειναι εντελως λαθος αυτο να μην μεταφερεται και στην πραγματικη ζωη . Ο τυπος δεν ενδιαφερεται , το πολυ πολυ αμα συνεχισεις να στελνεις μηνυματα να σε μπλοκαρει . Οποτε ξεπερασε την εμμονη , καλα κανεις και βλεπεις εναν ψυχολογο και σιγουρα βρες κατι αλλο που θα σου τραβηξει το ενδιαφερον . Εισαι σε μια ηλικια που δεν σου επιτρεπεται να σκεφτεσαι παιδικα .

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    ξαναδιαβασα και το παλιο σου θεμα.
    αυτο που κατα την γνωμη μου κανεις λαθος, ειναι οτι επιμενεις σε μια κατασταση που ειχε χλιαρυνει απο ΠΟΛΥ νωρις απο την αλλη πλευρα.
    ο λαος λεει "παρακαλετο μ@#@ι, ξυνο Γ@#@σι."
    περι αυτου προκειται...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    λυσε μου μια απορια που δεν εχω καταλαβει σε ολη την διηγηση.
    σε καποια στιγμη οταν τον γνωρισες, ηθελε να κανετε σεξ, να το πατε στο ερωτικο, καπως ετσι το ειπες.
    και τοτε εβαλες καποιον δικο σου ορο, που στην ουσια ηταν να γνωριστειτε πρωτα.
    που ειναι και πολυ λογικο και εκανε οτι το δεχεται.
    η απορια μου ειναι, πως αλλιως θα κανατε σεξ αν δεν γνωριζοσασταν;; ο τυπος ενδιαφεροταν για σεξ απο το ιντερνετ, χωρις συναντηση;;;

  11. #26
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    ξαναδιαβασα και το παλιο σου θεμα.
    αυτο που κατα την γνωμη μου κανεις λαθος, ειναι οτι επιμενεις σε μια κατασταση που ειχε χλιαρυνει απο ΠΟΛΥ νωρις απο την αλλη πλευρα.
    ο λαος λεει "παρακαλετο μ@#@ι, ξυνο Γ@#@σι."
    περι αυτου προκειται...
    Με το να με ειρωνεύεστε δεν νομίζω ότι με βοηθάτε....

  12. #27
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    λυσε μου μια απορια που δεν εχω καταλαβει σε ολη την διηγηση.
    σε καποια στιγμη οταν τον γνωρισες, ηθελε να κανετε σεξ, να το πατε στο ερωτικο, καπως ετσι το ειπες.
    και τοτε εβαλες καποιον δικο σου ορο, που στην ουσια ηταν να γνωριστειτε πρωτα.
    που ειναι και πολυ λογικο και εκανε οτι το δεχεται.
    η απορια μου ειναι, πως αλλιως θα κανατε σεξ αν δεν γνωριζοσασταν;; ο τυπος ενδιαφεροταν για σεξ απο το ιντερνετ, χωρις συναντηση;;;
    Δεν ήταν ποτέ ξεκάθαρος στο τι ήθελε....κατάλαβα ότι ήθελε μόνο διαδικτυακό τότε ναι. Μετά από αυτό όμως που ξεκινήσαμε να έχουμε επικοινωνία ξανά, ήταν στην αρχή στο φιλικό και μετά ωραίο φλερτ.....έχοντας στο μυαλό μου την αρχική του συμπεριφορά δεν του είπα ποτέ ότι τον θέλω και ότι τον σκέφτομαι, το μόνο που έλεγα ήταν ότι αυτά θέλω να τα συζητάω από κοντά. όταν βρεθήκαμε ήμασταν σαν δύο ξένοι .Λογικό από τη στιγμή που ουσιαστικά είμαστε 2 ξένοι. Η αναφορά μου στο θέμα ξανά δεν είναι αυτή καθεαυτή για τον συγκεκριμένο τύπο....όλο αυτό είναι μια αφορμή για εμένα να δω γιατί μπλοκάρω τόσο πολύ και χτίζω τοίχους. Τον ήθελα μου άρεσε γιατί να μην του το πω....?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Theodora1 View Post
    Με το να με ειρωνεύεστε δεν νομίζω ότι με βοηθάτε....
    καθολου δεν ειρωνευομαι. μιλαω πολυ σοβαρα.
    αν θεωρεις ειρωνια την λαικη παροιμια, θα στο πω χωρις παροιμιες.
    οταν επιμενεις σε καποιον/α πουε χει ηδη φυγει με την συμπεριφορα του, τπτ καλο δεν μπορει να προκυψει διοτι εμφανωσ ΔΕΝ ΠΟΛΥΘΕΛΕΙ. αν με επιμονη καταφερεις να σε προσεξει, δεν θα κρατησει αυτο το πραγμα. παλι θα φυγει.
    οποτε, φευγεις εξ αρχης αν δεις οτι καποιος δεν ειναι ζεστος και πρεπει να τον ψαχνεις να δεις τι γινεται, γιατι οσο επιμενεις, θα πονεσεις περισσοτερο και θα χασεις και τον χρονο σου.
    καλυτερα τωρα;

    απλα, η λαικη σοφια τα λεει συμπυκνωμενα αυτα που μπορει να αναλυει κανεις σε σελιδες ολοκληρες...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Theodora1 View Post
    Δεν ήταν ποτέ ξεκάθαρος στο τι ήθελε....κατάλαβα ότι ήθελε μόνο διαδικτυακό τότε ναι. Μετά από αυτό όμως που ξεκινήσαμε να έχουμε επικοινωνία ξανά, ήταν στην αρχή στο φιλικό και μετά ωραίο φλερτ.....έχοντας στο μυαλό μου την αρχική του συμπεριφορά δεν του είπα ποτέ ότι τον θέλω και ότι τον σκέφτομαι, το μόνο που έλεγα ήταν ότι αυτά θέλω να τα συζητάω από κοντά. όταν βρεθήκαμε ήμασταν σαν δύο ξένοι .Λογικό από τη στιγμή που ουσιαστικά είμαστε 2 ξένοι. Η αναφορά μου στο θέμα ξανά δεν είναι αυτή καθεαυτή για τον συγκεκριμένο τύπο....όλο αυτό είναι μια αφορμή για εμένα να δω γιατί μπλοκάρω τόσο πολύ και χτίζω τοίχους. Τον ήθελα μου άρεσε γιατί να μην του το πω....?
    για να σου απαντησει κανεις σε αυτο, πρεπει να εχει ολους τους διαλογους σας...
    οταν καποιος φλερταρει, ο λογος ρεει.
    λεγονται διαφορα πραγματα και δεν ειναι αναγκη να πει καποιος "σε θελω" η "μου αρεσεις". μπορει να το πει με πολλους αλλους τροπους.
    ΕΠΟΜΕΝΩΣ, σημασια εχει ποσο καλη επικοινωνια υπαρχει σε τετοιους διαλογους, τι κλιμα υπαρχει, αν υπαρχει ερωτισμος, αν ταιριαζετε στον διαλογο αυτον και διαφορα αλλα τετοια.
    δεν μπορει να σου πει καποιος οτι εχτισες τοιχους αν δεν ξερει τι λεγατε ακριβως.
    μπορει να μην εχτισες κανεναν τοιχο, αλλα αυτος να μην ηθελε να διαθεσει αλλον χρονο, γιατι τα λεει με αλλες 30.
    μπορει να εχει καποιοο συγκεκριμενο βιτσιο κι αφου εβλεπε οτι δεν παει συντομα προς τα εκει ο διαλογος, να εκανε πισω.
    δεν ξερουμε τι ειχε στο κεφαλι του.
    αυτο που εξρουμε ειναι οτι απομακρυνθηκε.
    εσυ, δεν ειπες τπτ κρυοκωλο θελοντας να τον γνωρισεις.
    να τον γνωρισεις του ειπες, δεν του ειπες να σε παντρευτει.
    νομιζω οτι επειδη σου α ρεσει σαν ανδρας, και επιμενεις περισσοτερο απο οσο αξιζει σ την φαση αυτη, και πιθανον να αυτοενοχοποιεισαι χωρις λογο.
    ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ.
    αλλα ο λογος, δεν ειναι σαφης...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Στα 30 παρα για κανα χρονο λογω αγοραφοβιας κλειστηκα στο σπιτι για περιπου 10 μηνες , ξερεις με ποσους εκανα τσατ και με ποσους καυλαντιζα ??? σιγα τα αυγα αμα τα λεγατε , φλερταρατε και το κανατε πισω απο μια οθονη υπολογιστη. Τιποτα δεν εχει να πει αυτο .

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. τι κάνω λάθος
    By markela1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 14-05-2018, 13:13
  2. Δε ξερω τι κανω λαθος...
    By solkots in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 28-05-2015, 09:41
  3. sos!!που κανω λαθος;
    By aleksandra1990 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 08-11-2012, 00:45
  4. Διαλέγοντας πάντα λάθος άτομα να με ελκύουν..Γιατί, τι κάνω λάθος?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2012, 23:35
  5. Τι κάνω λάθος
    By Danai20 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 35
    Last Post: 23-03-2010, 17:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •