Φοβάμαι ότι τρελάθηκα!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176

    Φοβάμαι ότι τρελάθηκα!!

    Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για τα απανωτά μηνύματα στο φόρουμ. Είμαι 30 ετών και πάνω στην πιο δημιουργική περίοδο της ζωής μου περνάω πράγματα που ούτε φανταζόμουνα! Στην αρχή ξεκίνησε ως φοβία , μην δαιμονιστώ , και πλέον θα σας ακουστεί αστείο , αρχίζω να το πιστεύω πολύ έντονα. Μέχρι πριν ένα μήνα ήμουν ένας άνθρωπος , λειτουργικός , που έκανε τα ιδιαίτερα μου χωρίς φοβίες , με την κοπέλα μου , με τους φίλους μου. Ήμουν κοινωνικός , και σιγά σιγά άρχιζα να αναπτύσσω μικροφοβίες όπως , κρίσεις πανικού στο αμάξι , μου είχε μείνει 15 φορές , μόνο σε μένα , όχι στην οικογένεια μου . Πριν δύο χρόνια είχα δει , στον τοίχο του σπιτιού μου , που είναι βαμμένος με μπογιά , ένα είδωλο , που έχει σχηματιστεί με γραμμές . Σκέφτηκα στην αρχή τα μάγια , αλλά μετά το έψαξα στο internet , λέω , παρειδωλία θα είναι. Θα παίζει παιχνίδια η φαντασία μου. Το καταπίνω και αυτό , αλλά απο τον φόβο μου άλλαξα δωμάτιο! ''Ακόμα και τώρα όταν πάω το βλέπω''. Δεν με επηρέαζε παρόλα αυτά στην λειτουργικότητα μου , και το μεταπτυχιακό μου το έβγαλα και τα μαθήματα μου τα έκανα , όλα ήταν μια χαρά , και λάμβανα φαρμακευτική αγωγή. Το καλοκαίρι εμφάνισα κρίσεις πανικού ξαφνικές , αίσθηση μαγγώματος στα νεύρα , και την έντονη φοβία μήπως τα μάγια πέρασαν σε άλλο στάδιο και ''δαιμονίστηκα'' . Άρχισά να σκέφτομαι , ότι θα ταλαιπωρήσω τους γονείς μου, όλα θα καταστραφούν , δεν θα έχω ποτέ ξανά φυσιολογική ζωή. Τον τελευταίο καιρό δεν βγαίνω με τους φίλους μου ( το αποφεύγω) , έχω συνεχόμενα όνειρα περί καταδίωξης απο δαίμονες , και παραμελώ τον εαυτό μου. Το σημαντικότερο είναι ότι νιώθω ότι άλλαξε η προσωπικότητα μου '' δεν νιώθω εγώ'' και νιώθω ότι κάτι υπάρχει μέσα στο σώμα μου και κινείται! Κάθε πρωί , ξυπνάω με σύγχυση , και με έντονη την παρόρμηση να πάω στην εκκλησία να κάνει κάτι γιαυτό . Δεν ήμουν ποτέ μου σχιζοφρενής , έγινα ξαφνικά? Πως τότε ήμουν λειτουργικός? Μήπως τελικά όντως δαιμονίστηκα? Και αν ναι , τι να κάνω γιαυτό ? Εν τω μεταξύ , είμαι συνέχεια σε μια κατάσταση , που όλα πρέπει να γίνουν γρήγορα , και σαν να είμαι λοβοτομημένος , και αυτο συνοδεύεται με ανορεξία έντονη! Το seroquel των 25 παίρνω ( δε βλέπω να κάνει τίποτα) , μισό στεντόν , έκοψα πρόσφατα το seroxat , και ο γιατρός με πήγε στο ζυπρέξα των 2,5 . Και τρέις μέρες νιώθω μια αβουλία , έλλειψή κινήτρου , απάθεια και σύγχυση, σαν να μην επικοινωνώ με το περιβάλλον. Είχα ασχοληθεί παλιά με μεταφυσικά , δίνοντας την ημερομηνία γέννησης , για να μάθω το μέλλον μου. Λέτε να έχω δαιμονιστεί? Συγνώμη για όλα αυτά τα παρανοικά πράγματα , αλλά η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο , και σε λίγο καιρό ξεκινάω δουλειά , και φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να ανταποκριθώ έτσι όπως σκέφτομαι και θα καταλήξω σε ψυχιατρικό ίδρυμα. Επίσης νιώθω μια έλλειψη σεξουαλικότητας! Θέλω τον εαυτό μου πίσω! Σας κούρασα με το μακροσκελές μήνυμα , και γενικά με όλα αυτά που γράφω! Με συγχωρείτε εκ των προτέρων!

  2. #2
    Gia s & egw paraloges skepseis , exw mia emmonh idea oti mporei na zei mesa m kapoios demonas, to xerw oti einai paralogo omws me exei kurieusei to agxos apo ιψδ ypoferw egw. & esy file m ιψδ exeis o psychoticos den anarwtietai oti exei psychosh theorei oti olla pane kala me auyon. Kala pos einai dinaton na se xorigise o giatros s Zyprexa toso m@@#$ einai?

  3. #3
    @PockemonGo se katalavainw egw otan exw emmones idees kamia fora paralyw ap ton fovo m, twra as poume me irthe h emmonh idea peri demonwn kathomai ollh mera sto domatio m k den thelw na kanw tipota:(

  4. #4
    Se sinistw na allaxeis giatro, exeis OCD den exeis psychosi, pigaineis se mathimata psychotherapias?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    ippokratis1991 ευχαριστώ για την απάντηση σου , το θέμα είναι ότι μου έχουν δοκιμάσει σχεδόν όλα τα ssris, και δεν με θεράπευσε τίποτα! Ειδικότερα με το seroxat , απο την στιγμή που το διέκοψα και μετά , όλα πήραν την κάτω βόλτα! Μάλλον μου χορήγησε zyprexa , γιατί αρχίζει και φαντάζει πολύ αληθινό! Σήμερα θα το πάρω , θα δούμε , το θέμα είναι ότι είμαι όλη την ώρα στο internet και ψάχνω! Και όταν πάω να ξαπλώσω , το μυαλό μου συρρεει απο ιδέες . Δεν ξέρω τι συνέβη ξαφνικά! Ο πρώτος γιατρός μου διέγνωσε ιδψ , και μου έδωσε στα 18 μου dumyrox, το οποίο με έφτιαξε στην μέγιστη δόση του . Τον ρωτήσανε οι δικοί μου , πως πάει ο γίος μας, και πήραν απάντηση στα 18 μου , ότι μόνο ο Θεός μπορεί να τον βοηθήσει! Μετά πήγα και σε δεύτερο στα 20 μου και σε τρίτο , πέρασα πολύ καιρό απο το seroquel και dumyrox και stedon , αλλα τον άλλαξαμε γιατί τον έπερνε ο ύπνος ορισμένες φορές στις συνεδρίες! Τώρα αυτός που έχω αρνείται πεισματικά τα ssris , αφου το ladose , μου ανέβαζε υπομανία (ένιωθα καλά , βέβαια) , και το seroxat ( μου δημιούργησε κατάθλιψη). Αντε βγάλε άκρη! Εσύ τι νιώθεις με τα δαιμονικά? Εγώ τον τελευταίο καιρό σχεδόν το πιστεύω! Ασέ που έχω αυπνίες και ανορεξία. Ακόμα και το seroquel των 25 και το μισό stedon , δεν καταφέρνουν ούτε να μου ανεβάσουν την όρεξη , ούτε να με ρίξουν για ύπνο , που το κατάφερναν παλιότερα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Εγώ αρχίζω και πιστεύω ότι για να μην λύνεται μου έχουν κάνει μάγια! Εδώ είναι το πρόβλημα! Εδώ έγκειται η ψύχωση ! Με αυτά που βλέπω στο internet , μοιάζουν όλα αυτά που έχω με συμπτώματα σχιζοφρένειας! Παραμέληση του εαυτού μου , Αποδιοργανωμένος λόγος , συρροή παράλογων ιδεών, αποδιοργανωμένη σκέψη!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Εκτός πια , και αν έχω πάθει ανοσία στα χάπια , τι να πώ? Πάντως παίρνω ελάχιστη ποσότητα! Εγώ νιώθω ότι την συγκεκριμένη περίοδο , χρειάζομαι μια ενίσχυση! 2,5 zyprexa , και μισό stedon των 5 είναι ελάχιστο!!

  8. #8
    Re file den yparxoun MAGIA logika parto.Diladi k magia na se ekanan pos me pio tropo tha epodrasoun se esena?! & deuteron allaxe giatro to oti eisai edw & anafereis oti nomizeis pos trelathikes einai h apodixi pos DEN eisai trelos!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Το ελπίζω ippokratis1991 , επέδρασαν σκέφτομαι , μπαίνοντας κάποιο πνεύμα μέσα μου!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Εσυ τι ακριβώς σκέφτεσαι ippokratis1991?

  11. #11
    Pisteueis sta pneymata? ahah skepsou oti apla gia n kathisixasteis oti apori0tei tous nomous ths fishs ayto p les!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Γεια σου @pokenmongo
    Πρώτα απ'όλα να σου πω που παρόλο που έχουμε ξαναμιλήσει για το πρόβλημα σου διαβάζοντας το κείμενο σου σε αυτό το θέμα κατάλαβα πως δεν τρέχει ζήτημα να είσαι τρελός αλλά σου έχει γίνει εμμονή και αυθυποβάλεσαι.Επίσης για τα συμπτώματα που λες για την σχιζοφρένεια από τον τρόπο που τα περιγράφεις δείχνουν πως είσαι όλη την ώρα στον υπολογιστή ψάχνοντας και υιοθετώντας τα στον τρόπο που συμπεριφέρεσαι.Δεν είναι ότι έχεις ψυχοπαθολογία σχιζοφρένειας απλά σου γίνεται εμμονή και αναφέρεσαι σε αυτά και θα στο αποδείξω με λεπτομέρειες.
    Πρώτα απ'όλα:
    1)Άλλο ψύχωση άλλο εμμονή.Στην καθιμιλουμένη χρησιμοποιούμε τον όρο ψύχωση λανθασμένα και υποδηλώνει την εμμονή.Είναι κάτι παραπάνω από αυτό όμως.Είναι το να πιστεύεις σε μια διαφορετική πραγματικότητα από αυτή που βιώνουν οι άλλοι άνθρωποι και να πιστεύεις στο παραλήρημα σου και τις ψευδαισθήσεις σου.Σε εσένα δεν μιλάμε για παραποίηση πραγματικότητας αφού αν σε ρωτήσω για το τι γίνεται έξω και στο περιβάλλον σου θα μου απαντήσεις άνετα για το τι συμβαίνει.Απλά έχεις μια λανθασμένη ιδέα ή φόβο-εμμονή.
    2)Σχετικά με τα συμπτώματα τις σχιζοφρένειας που αναφέρεις.Πολλά από τα συμπτώματα είναι κοινά σε πολλές παθήσεις.
    Αποδιοργανωμένο λόγο δεν έχεις γιατί δεν θα μπορούσες να γράψεις αυτά που σου συμβαίνουν.Το να είσαι αγχωμένος και να μπερδεύεις τα λόγια σου είναι κάτι άλλο.
    Απάθεια δεν νομίζω να έχεις.Δηλαδή κάθεσαι και αδιαφορείς για αυτά που γίνονται γύρω σου;;Αν γινόταν κάτι σε ένα συγγενικό σου πρόσωπο θα σε αφηνε αδιάφορο;;
    Αβουλία ίσως είναι λογικό να νιώθεις όταν οι μόνες σκέψεις που σε απασχολούν όλη μέρα είναι να ψάχνεις στο ίντερνετ και να θεωρείς ότι είσαι δαιμονισμένος.

    Αν ήσουν τρελός το πιο πιθανόν θα ήταν να μη καταλάβαινες ότι ασθενείς.
    Περι δαιμονισμού και μαγιών πιστεύω είναι καθαρά θέμα πολιτισμικών πεποιθήσεων και προλήψεων.Πχ εγώ μπορεί να σου πω ότι δεν υπάρχουν αυτά και ανήκουν στο μεταφυσικό όπου δεν υπάρχει απόδειξη για κάτι απλά ίσως είναι μια περιοχή του ανεξήγητου που εκμεταλεύονται κάποιοι προς όφελος τους.

    Το zyprexa είναι σε μικρή δόση και σε αυτή την δόση δεν νομίζω να έχει αντιψυχωσική δράση.Τα αντιψυχωσικά χρησιμοποιούνται και σε άλλες παθήσεις σε πολύ μικρότερες δόσεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Παίρνεις 2,5 mg την μικρότερη δυνατή δόση.Για σχιζοφρένεια η ελάχιστη προτεινόμενη είναι τα 10mg
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    serios καταρχάς ευχαριστώ για την στήριξη , το γεγονός , ότι νιώθω διαφορετικά το σώμα μου , και ο συνεχόμενος εκνευρισμός με την συρροή ιδεών και η αποβλάκωση , μπορούν όλα αυτά να είναι συμπτώματα άγχους? Τώρα θα ξαναξεκινήσω το zyprexa . Ξέρεις τι , νιώθω έντονα μια ματαιότητα , σαν αυτή η εμμονή να έχει ριζωθεί , και φτάνει σε περιπτώσεις που το πιστεύω κιόλας. Πριν λίγο διάβαζα ευχές για εξορκισμό , και ένιωσα περίεργα! Η ανορεξία που δημιουργήθηκε ξαφνικά! Και η αλλαγή ξαφνικά απο μια σχεδόν υγιής ζωή σε κάτι εφιαλτικό , μου δίνουν υποψίες! Επίσης το μόνο άγχος που βλέπω είναι ότι σε 1 εβδομάδα πρέπει να ξαναγίνω λειτουργικός γιατί καταστράφηκα , μπαίνω σε μια εντελώς διαφορετική ρότα! Δεν ξέρω μπορεί να φταίει το γεγονός ότι μου έκοψε το seroxat απότομα ο γιατρός. Απλα αυτό που με ενοχλεί , και δεν βλέπω ότι έχει βρεθεί είτε φάρμακο , είτε δοσολογία, είναι ότι δεν μπορώ να εστιάσω σε κάτι. Κάθε μέρα αυτό γίνεται πιο ενοχλητικό. Γουρλώνω τα μάτια μου και φέρομαι σαν λοβοτομήμενος. Και πρώτη φορά στα τόσα χρόνια που νοσώ , μου έρχονται τόσες ιδέες συνεχόμενες στο κεφάλι μου! Μια είναι η ιδέα φυσικά , αλλά σε αυτή την μία μπαίνουν και άλλες τόσες . Νίωθω ότι ότι φοβάμαι το ζω. Πρώτα η παρειδωλία στον τοίχο , μετά συνεχόμενες στάσεις με το αμάξι , τώρα κάτι δεν πάει καλά με το σώμα μου! Αφου για να καταλάβεις πόσο υπερβολικές είναι οι φοβίες μου , όλα αυτά τα έχω παρομοιάσει με διακυμάνσεις δαιμονισμού , όπως στις ταινίες ( βλέπε Εξορκισμό Emily rose, κτλπ). Το χειρότερο είναι ότι οι γονείς μου έχουν εμπιστοσύνη στο γιατρό , επειδή είναι γνωστός σχετικά , ενώ εγώ θεωρώ ότι την συγκεκριμένη περίοδο αυτά που παίρνω είναι φούσκες. Άσε που είμαι πεπεισμένος ότι αν πάρω περισσότερο ίσως και να μην με πιάσει ( δεν εμπιστεύομαι τα φάρμακα) , εκτός απο κάποια που φαίνεται σαφώς μεγάλη διαφορά , όπως το stedon , που όντως φέρνει ύπνο!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Ippokratis1991 , ναι πιστεύω στα πνέυματα , βέβαια εδώ έχουμε να κάνουμε με μια περίπτωση , συνεχούς πανικού . Δηλαδή αν ήταν καρκίνος , χτύπα ξύλο , θα έλεγα καρκίνος είναι , είναι κάτι υπαρκτό , μάθε να το αποδέχεσαι! Εδώ έχω να κάνω με κάτι που δεν μπορώ να το αποδείξω. Δεν υπάρχουν εξετάσεις για δαιμονισμένους , απλά αναλύω τις συνεχόμενες συμπτώσεις και μάλλον τις παρερμηνεύω. Ουσιαστικά είτε καρκίνος , είτε πνεύμα , και στα δύο , υπάρχει ο φόβος του θανάτου , στη δεύτερη περίπτωση , είναι όμως κάτι ανεξέλεγκτο . Δεν υπάρχουν φάρμακα. Στην πρώτη αν το προλάβεις υπάρχει θεραπεία!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μήπως τρελάθηκα;!;
    By trelo24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 17-04-2015, 15:12
  2. φοβαμαι...........
    By ερη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-11-2014, 00:26
  3. φοβαμαι!!! :(
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 08-09-2013, 23:42
  4. φοβάμαι......
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-07-2012, 09:36
  5. φοβαμαι
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2010, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •