Να σας πω κάτι που με ενοχλει.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73

    Να σας πω κάτι που με ενοχλει.

    Με ενοχλεί να βλέπω άτομα να γράφουν στο FB ή instagram #lovemyjob ενώ ξέρουμε όλοι ότι δουλεύουν στηΝ επιχείρηση του μπαμπά τους, ή μετά τις σπουδές κάνουν χίλια δυο μεταπτυχιακά και γράφουν πάλι #whenyourdreamscometrue# ενώ δουλεύουν στη επιχείρηση του μπαμπά, μεγαλωμένοι στα πούπουλα.
    Ασ ρωτήσουν και έμας που πηγαμε σε χίλιες δύο συνεντεύξεις, που μας χλεβασαν, που μας είπαν άπειρα όχι και καταράκωσαν την αυτοπεποίθηση μας. Απο ενα σημειο και μετα πηγαινα μονο και μονο για να ακουσω οχι.
    Με ενοχλει, ρε παιδι μου, Είχαν την τύχη να γεννηθούν με αυτά.
    Μιλώ για κάποια συγκεκριμένα άτομα, εννοείται ότι δεν θα ισχύει για όλους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Κοίτα το έχω δει και σε τύπους που δεν δούλευαν στη δουλειά του μπαμπά, παρόλα αυτά το θεωρώ υποκριτικό. Εγώ αγαπάω το λειτούργημά μου αλλά δεν κάνω τέτοια hashtags.
    Από την άλλη, γιατι να μην αγαπας τη δουλεια του μπαμπά που σου φέρνει 2 και 3 χιλιαρικα ή και παραπανω λεφτα, ενδεχομενως όχι με τοση κουραση που άλλοι με αντιστοιχες δεξιοτητες παιρνουν 650 ευρώ; Σε πειραζει επειδη εισαι στην πλευρα των μη προνομιουχων.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Κοίτα το έχω δει και σε τύπους που δεν δούλευαν στη δουλειά του μπαμπά, παρόλα αυτά το θεωρώ υποκριτικό. Εγώ αγαπάω το λειτούργημά μου αλλά δεν κάνω τέτοια hashtags.
    Από την άλλη, γιατι να μην αγαπας τη δουλεια του μπαμπά που σου φέρνει 2 και 3 χιλιαρικα ή και παραπανω λεφτα, ενδεχομενως όχι με τοση κουραση που άλλοι με αντιστοιχες δεξιοτητες παιρνουν 650 ευρώ; Σε πειραζει επειδη εισαι στην πλευρα των μη προνομιουχων.
    Δεν με ενοχλεί που είμαι στη πλευρα που πρέπει να μοχθησει για να αποκτήσει κάτι εντάξει λίγο, λιγο ομως. Με ενοχλεί που έριξαν την αυτοπεποίθηση μου στα τάρταρα, που με κορόιδεψαν εν μέσω ιντερβιου, που δεν άρεσε κάτι που είπα και μου διέκοψαν τη συνέντευξη στη μέση. Που με έκαναν να πιστέυω ότι δεν αξίζω. Που για χρόνια αμφισβητούσε και συνεχίζω να αμφισβητώ τον εαυτό μου, ενώ τα παιδιά με την έτοιμη δουλειά ακόμα και αν θελήσουν να πάνε άλλου θα έχουν τη δουλειά της οικογένειας σαν σωσίβιο σε περίπτωση που δεν πάει κάτι καλά, ή αν θέλουν να φύγουν εντελώς θα έχουν πείρα κάποιων χρόνων χωρίς να κοπιασουν. ΑΥΤΟ ναι με ενοχλεί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Σε καταλαβαίνω αλήθεια. Όταν ήμουν στην οδοντιατρική μετά τη σχολή πήγαιναν στα ιατρεία των γονιών. Μάθαιναν περισσοτερα πραγματα, γινοντουσαν πολύ καλύτεροι. Εφερναν πραγματα απο το ιατρειο στις κλινικες και εγω ημουν ο φτωχος συγγενης. Και αν πηγαινα καπου θα επρεπε να παω σχεδον τσαμπα να κανω τον βοηθο και να μημαθαινω πραγματα αλλα να κανω τον γραμματεα. Διαλεγα μια διαφορετικη καριερα εντος του χωρου και γλιτωσα απολα αυτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Dimitra01 View Post
    Δεν με ενοχλεί που είμαι στη πλευρα που πρέπει να μοχθησει για να αποκτήσει κάτι εντάξει λίγο, λιγο ομως. Με ενοχλεί που έριξαν την αυτοπεποίθηση μου στα τάρταρα, που με κορόιδεψαν εν μέσω ιντερβιου, που δεν άρεσε κάτι που είπα και μου διέκοψαν τη συνέντευξη στη μέση. Που με έκαναν να πιστέυω ότι δεν αξίζω. Που για χρόνια αμφισβητούσε και συνεχίζω να αμφισβητώ τον εαυτό μου, ενώ τα παιδιά με την έτοιμη δουλειά ακόμα και αν θελήσουν να πάνε άλλου θα έχουν τη δουλειά της οικογένειας σαν σωσίβιο σε περίπτωση που δεν πάει κάτι καλά, ή αν θέλουν να φύγουν εντελώς θα έχουν πείρα κάποιων χρόνων χωρίς να κοπιασουν. ΑΥΤΟ ναι με ενοχλεί.
    Παντα υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα . Μπορει να ειχαν την ετοιμη δουλεια του μπαμπα τους ομως το να κατακτησουν πτυχια και μεταπτυχιακα σιγουρα κοπιασαν και δεν εγινε εν μεσω μιας νυχτης και ακομα και στην ετοιμη δουλεια εργαζονται . Στον αντιποδα νοιωθω την ευλογη πικρια σου σε μια προσπαθεια να φτιαξεις ενα ονομα και μια καριερα πανω στο αντικειμενο που αγαπας και εχεις κοπιασει να σπουδασεις . Σε νοιωθω και σε κατανοω , ομως πιστεψε με δεν υπαρχει κανενας λογος να μισαλλοδοξεις την αντιπερα οχθη επειδη ετυχε να ειναι σε μια πιο προνομιουχα κατασταση . Εσυ επικεντρωσου στο πως θα κατακτησεις τη ζωη και την επαγγελματικη σου καταξιωση . Εννοειτε πως δεν θα δινεις καμια σημασια σε ανθρωπους που προσπαθουν να μειωσουν την αξια σου τοσο σαν επαγγελματια οσο και σαν ανθρωπο .

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Παντα υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα . Μπορει να ειχαν την ετοιμη δουλεια του μπαμπα τους ομως το να κατακτησουν πτυχια και μεταπτυχιακα σιγουρα κοπιασαν και δεν εγινε εν μεσω μιας νυχτης και ακομα και στην ετοιμη δουλεια εργαζονται . Στον αντιποδα νοιωθω την ευλογη πικρια σου σε μια προσπαθεια να φτιαξεις ενα ονομα και μια καριερα πανω στο αντικειμενο που αγαπας και εχεις κοπιασει να σπουδασεις . Σε νοιωθω και σε κατανοω , ομως πιστεψε με δεν υπαρχει κανενας λογος να μισαλλοδοξεις την αντιπερα οχθη επειδη ετυχε να ειναι σε μια πιο προνομιουχα κατασταση . Εσυ επικεντρωσου στο πως θα κατακτησεις τη ζωη και την επαγγελματικη σου καταξιωση . Εννοειτε πως δεν θα δινεις καμια σημασια σε ανθρωπους που προσπαθουν να μειωσουν την αξια σου τοσο σαν επαγγελματια οσο και σαν ανθρωπο .
    Οκ για τα πτυχία ολοι κοπιασαμε, ας τα βγάλουμε έξω από την εικόνα , όμως όχι δεν εργάζονται το ιδιο στην έτοιμη δουλειά, (Όχι ολοι αλλά η πλειοψηφια)
    Μπορεί να φύγουν και νωρίτερα, και να μην τους αποκοπεί από το μισθό ή να τους πει κάποιος κάτι, ή να καθυστερήσουν και πάλι χωρίς αντίκτυπο. Ακόμα έχουν ευέλικτο ωράριο. Ξέρω άτομο που καραχωρούσε συναλλαγές και την ίδια ώρα έβλεπε ταινία στο κινητο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτο ειναι κανονας. Εαν γεννηθηκες απο πλουσιους γονεις ή εαν το παμε και μακρυτερα σε ποια χωρα γεννηθηκες στην Ελλαδα ή στην Αιθιοπια κλπ. Δεν με ενοχλει τοσο αυτο, οσο ανθρωποι που εκμεταλλευονται καταστασεις. Για παραδειγμα ειναι μια θεση στο δημοσιο που προοριζεται και για τους δυο μας και με υπερσκελιζεις οχι γιατι εχεις περισσοτερα προσοντα αλλα γιατι εχεις βυσμα. Εσυ γινεσαι ευυποληπτο μελος της κοινωνιας και εγω παλευω με την επιβιωση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Ο κόσμος είναι άδικος παιδιά και αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ. Η αδικία είναι συνυφασμένη με την υπαρξη του ανθρώπου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα οσο νομιζετε τωρα γενικα ειναι αναλογα τι ανθρωποσ εισαι σκεψου στην επειχηρηση του μπαμπα να μην δουλευαν υπαλληλοι κι αυτοι κακοπληρωμενοι η σκεψου να ηταν απατη η σκεψου να ετρωγε κρατικο χρημα η σκεψου να εκλεβε απο αλλου μπορουν να γινουν τοσα πολλα που καλυτερα να μην τα ξερετε εγω προσωπικα εχω μια επειχηρηση με ελιεσ που εστησα μονοσ μου τον τροπο δουλειασ για 1000 ελιεσ το εμαθα στα παιδια μου οχι για να γινουν ευηπολιπτοι πολιτεσ αλλα για να μην πεινασουν και να εχουν δημιουργικομυαλο να παραγουν μια λυση σε ενα προβλημα τουσ αυριο μεθαυριο με ενοιαζε για ολη τουσ τη ζωη γι αυτο και δεν τα ξερω τα προσωπικα τουσ τα υπολοιπα τι ειναι πατερασ και πωσ ενασ καλοσ πατερασ ειναι χρυσαφι για τα παιδια τα εχω γραψει αυτα απο τον πατερα ξεκινανε ολα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Δυστυχως η πεποιθηση οτι οποιος εχει περισσοτερα απο εμας...ή τα έκλεψε ή του τα χάρισαν...μονο πίσω μας πάει ως λαό.Η ζωη ναι ειναι αδικη...παντα θα υπάρχουν ανθρωποι που εχουν περισσοτερα απο εμας όπως και παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που έχουν λιγοτερα .Να κοιταταε τον εαυτό σας και να θυμοσαστε οτι στη ζωη μας τον εαυτό μας συναγωνιζόμαστε και καθε μερα προσπαθουμε να ειμαστε λιγο καλύτεροι από οτι ημασταν χθες.Όλα τα υπόλοιπα μονο πισω μας πηγαινουν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Οικονομικα με 50 ελιεσ 2 στρεμματα δηλαδη αν τισ φροντισεισ οπωσ σου πει ο γεωπονοσ βγαζεισ 2 τονουσ καρπο 1 τονο λαδι που κανει 4.30 λιανικη το κιλο αρα 4.300 ευρω τα 10πλασιαζεισ και βουαλα43.000 ευρω τη δουλεια θα την παρεισ απο τα παιδια μου οσο στην πουλησουνε εγω τουσ ειπα να παρουνε 500 ευρω και ζεισ κανονικα με 3 μηνεσ δουλεια ολο το χρονο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Νικολινα εγω δουλευω απο 7.5 χρονων οταν οι αλλοι βλεπαν τηλεοραση εγω δουλευα οταν οι αλλοι γαμουσαν εγω επαιζα μπαλλα οταν οι αλλοι καθονταν εγω σπουδαζα δεν μπορουμε να ειμαστε το ιδιο ειμαστε ισοι αλλα οχι ιδιοι παω 60 ειναι δυνατον να ξερω τα ιδια με εναν που εβλεπε τηλεοραση τοσα χρονια σασ εκανα οικονομικο πλανο πανω παρτε κ οτι ξερω για 100 ευρω δουλεια 500

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Πατε ολοι πληρωστε 500 ευρω μαθετε την δουλεια και βγαλτε τα λεφτα σασ η δουλεια ειναι οσο θελετε 100 ελιεσ 200 ελιεσ οσεσ θελετε 500 αν ειστε οικογενεια μεγαλη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Πληρωστε οταν βγαλετε το λαδι οποτε θετε δεν ειναι απατη αμα σασ πω εγω ποσα εβγαλα θα σασ πεσουν τα μαλλια

Similar Threads

  1. εχω δυνατη φωνη και αυτο ενοχλει
    By Nikos32 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 17-08-2020, 13:33
  2. Όταν ακόμα τον ενοχλεί πρώην
    By Roto el in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 21-07-2020, 19:07
  3. Τι σας ενοχλεί και θα θέλατε να λυθεί?
    By Tania96 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 22
    Last Post: 03-02-2018, 15:53
  4. με ενοχλει ο πρωην μου
    By xionoujak in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 25-05-2014, 09:47
  5. Με ενοχλεί το βλέμμα των άλλων
    By mstrouf in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 22-05-2008, 02:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •